Ana SayfaNasıl yapılır?Telefonun orjinal olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Telefonun orjinal olup olmadığı nasıl anlaşılır?

- Advertisment -

Özellikle akıllı cep telefonlarına ilginin artması ile birlikte telefonların kopyası hızla çoğalmaya başladı. Halk arasında çakması, sahtesi, çin malı diye de bilinen bu telefonları eğer bilerek almıyorsanız ve dolandırılmaktan korkuyorsanız bu yazımızı kesinlikle detaylıca okumalısınız. Bu yazımızda sizlere bir telefonun çakma olup olmadığını nasıl anlarız, sahte telefon ile orjinal telefon nasıl ayırt edilir, çin malı telefonlar sahte midir ve iPhone, Samsung, LG, Sony gibi telefonların orjinal (gerçek) olup olmadıkları nasıl sorgulanır bunlara yer vereceğiz.

Bir telefonun çakma/sahte/kopya olup olmadığını nasıl anlarız?

Yeni bir telefon almaya karar verdiğinizde mutlaka telefonunuzu fatura karlığı almalısınız. Yeni telefonunuzu fatura karşılığında almanız ileride yaşanacak problemler karşısında sizi resmi olarak koruyacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki çakma telefonlar da fatura karşılığı satılmaktadır. Marka isimleri ile küçük oynamalar yaparak ülkemizdeki sistem açığından faydalanan bu firmalar kolaylıkla çakma iPhone yada çakma Samsung ve diğer markaların sahtelerini kolayca satabilmektedirler. Kimi zaman bir telefonun çakma olup olmadığını anlamak oldukça zor olabilir. Bu yüzden akıllı telefonlarımızı kesinlikle güvendiğimiz noktalardan almalıyız. Peki telefonun çakma olup olmadığını nasıl anlarız?

Öncelikle telefonun dış görünümü dikkatlice incelenmelidir. Özellikle işletim sistemi ve bazı telefonların olmazsa olmaz teknik özellikleri çakma telefonlarda stabil çalışmamaktadır. Örneğin çakma ya da kopya telefonlarda iPhone’da kullandığımız siri düzgün çalışmaz. Çakma telefonlarda kullanılan malzeme kesinlikle orijinal ile aynı olmamaktadır. Bu yüzden renk, metalin kalitesi, ekran kalitesi, işletim sisteminin hızlı olup olmaması bir telefonun orjinal olup olmadığı konusunda size kesinlikle yardımcı olacaktır.

Telefonun orijinal olup olmadığı nasıl sorgulanır?

Eğer telefonunuzu sıfır alacaksanız daha öncede belirttiğimiz gibi mutlaka orjinal telefon satan yerlerden almalı ve cihazı, kutusunu iyice kontrol etmelisiniz. Telefon orjinal mi değil mi anlamak için yapacağınız sorgulamalar imei ile yapılmaktadır. Yeni telefon alacağınız zaman firma telefonun kötü niyetli kişile için alınmış bir tedbir olarak imei numarasını vermeyecektir. Ancak telefonu ikinci el alıyorsanız çakma mı yoksa orjinal mi kolayca sorgulayabilirsiniz.

Not: Kod ile sorgulama yoktur. Bu işlem sadece imei ile yapılmaktadır.

iPhone telefon orjinal mi nasıl anlaşılır?

iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 6 ve 6s, iPhone 7, 7 Plus iPhone 8 ve iPhone X’in çakması piyasaya çoktan sürüldü ve bu telefonların orjinal olup olmadığını anlamak dolandırılmamak için oldukça önemlidir. Bu yüzden Apple bir sorgulama sistemi geliştirilmiştir. Telefonun imei numarası ya da aksesuarların seri numaraları kullanılarak kolayca Apple markasına ait olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bunun için yapmanız gereken tek işlem buradaki adrese girerek telefonunuzun imei numarasını sorgulamak. Aynı zamanda telefonunuzun ayarlar kısmına girip hakkında bölümüne baktığınızda telefonunuzun imei numarası yazıyor ve diğer bilgiler yer alıyorsa telefonunuz büyük ihtimal orjinaldir. iPhone telefounuzun imei numarasını bilmiyorsanız, sorgulama yapmayı biliyor ancak telefonunuz kapalı ise imei numarasını öğrenmek için aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: iPhone telefonum açılmıyor, imei numarasını nasıl öğrenebilirim?

Samsung telefon orjinal mi nasıl anlaşılır?

Samsung telefon aldıysanız ya da almayı düşünüyorsanız orjinal olup olmadığına kesinlikle emin olmalısınız. Fazlaca modeli olduğu için en fazla çakması olan telefon kesinlikle Samsung dur. Özellikle televizyonlarda çakma Samsung satılmaktadır ve çekiliş ya da farklı yarışma türleri ile kazanılan Samsung telefonların orjinal olup olmadığı kesinlikle sorgulanmalıdır. Peki Samsung telefon orjinal mi çakma mı nasıl anlaşılır? Bunun içinde iPhone için uyguladığımız yöntemin aynısını uygulayabiliriz. İmei üzerinden bu soruyu öğrenmek oldukça kolay ve güvenilir. Bunun için Googla’a imei sorgulama yazıyoruz ve BTK’nın sitesine giriyoruz. Buradaki imei sorgulama alanında telefonu sorgulatıp cihazın göründüğü marka model olup olmadığını öğrenebiliyoruz.

Samsung telefonun orjinal olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu ise sadece Samsung telefonlara has bazı özelliklerin kontrol edilmesidir. Bunun için *#0*# kısayolu ile sorgulama yapılır. Eğer bu kodu girdikten sonra telefonunuza aşağıdaki ekran geliyorsa kullandığınız cihaz yüksek ihtimal çakma değildir.

Lg, Sony, General Mobile, HTC, Asus gibi diğer markaların orjinal ya da çakma olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Burada da gene yukarıdaki gibi telefonun imei numarası BTK üzerinden sorgulanarak, telefonun garanti durumu sorgulanarak telefonun orjinal olup olmadığı anlaşılabilir. Örneğin LG telefon sahte mi orjinal mi anlamak için LG firması aranabilir ve imei üzerinden orjinal mi sorgulanabilir. Ancak cihazı almadan önce bu ayrıma varmanız çok ama çok önemlidir. Bunun için yazımızın başında da belirttiğimiz gibi cihazın görünümü, işletim sistemi ve aldığınız yere dikkat etmeniz önemlidir.

Ayrıca…

Telefonun orjinal olup olmadığı ile yurt dışı cihaz, grey cihaz, olup olmadığı çok ayrı bir konudur. Cihaz orjinal olabilir ancak Türkiye garantili değildir. Bu mutlaka cihazın fiyatına yansıyacaktır ve tamamen tercih meselesidir. Bunun için aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Telefonum yurtdışı mı yoksa Türkiye garantili mi nasıl anlarım?

Bunun yanı sıra akıllı telefonların üretildikleri ülkelere göre kalitelerinin değiştiği ön görülmektedir. Telefonların hangi ülkede üretildiği imei numarası üzerinden öğrenilebilir. Ancak eğer telefon orijinal ise belirli bir kalite standardından geçtiği için bu yanlış bir değerlendirme olabilir.

İlginizi çekebilir: Telefonun hangi ülkede üretildiğini sogulama

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -