Ana SayfaNasıl yapılır?Telefonda ekran yanığı nedir, nasıl oluşur, nasıl düzelir?

Telefonda ekran yanığı nedir, nasıl oluşur, nasıl düzelir?

- Advertisment -

Özellikle akıllı telefonlarda çıkan ve General Mobile, Sony, LG, Samsung, iPhone, Huawei, Asus ayırt etmeksizin tüm modellerde karşımıza çıkan ekran yanığı problemi, ekranımızın üzerinde silik lekelerin oluşması ile meydana çıkar. Bu silik lekeler genelde kullandığımız uygulamaların, ekranımızın üstünde bulunan simgelerin (pil, wifi, saat vb) hatta bazen rehberimizin soluk bir şekilde ekranda kalıcı izler bırakması şeklinde görülebilir. Bazı LG marka telefonlarda yazı yazdığımız ve harflerin oluşturduğu klavyenin dahi ekranda kaldığı gözlemlenmiştir.

Ekran yanığı neden olur?

Telefonunuzun ekranın arka planında daha önce kullandığınız ya da sürekli aktif olan ayarların / uygulamaların lekelerini görüyorsanız telefonunuzda ekran yanığı meydana gelmiş demektir. Bunun en büyük nedeni sürekli aynı görüntünün ekranda kullanılmış olması olabilir. En çok akıllı telefon mağazalarında kullanılan teşhir cihazlarında karşımıza çıkan bu durum normal kullanılan telefonlarda da görülebilir. Eğer yeni aldığınız bir telefonda ekran yanığı tespit ettiyseniz mutlaka aldığınız firmaya ürünün teşhir olup olmadığını sorun. Zira ekran yanığı problemi genelde ekranın uzun süre kullanımından meydana gelir ve bu lekelerin giderilmesi neredeyse imkansızdır.

Telefonunuzun ekranı kırıldıktan sonra takılan yeni ekranda lekeler mevcut ise bu tamamen takılan ekran ile alakalıdır. Yani ekran değişimi sonrası telefonunuzda ekran yanığı yani ekranın arka planında, yanlarında ya da üst kısmında soluk lekeler, uygulama ve üst kısım barındaki ayarların izleri çıkmaz. Bu tamamen takılan ekran da daha önceden belirmiş bir arızadır. Bu gibi durumlarda ekranın daha önce kullanılmamış olmasına, ekranın orjinal olmasına özen gösterin. Telefonunuza bir teşhir cihazı ekranı ya da daha önce bu problemi yaşamış farklı bir telefonun ekranı takılmış olabilir.

Ekran yanığı ekranda sürekli aynı görüntünün kalmasının yanı sıra ekran soketi ile alakalı olarak da meydana gelebilir. Bu soketin yıpranması ya da görüntüyü geç transfer etmesi ve işlemleri yavaş iletmesi ekranda bu simgelerin silik bir şekilde kalmasına sebep olabilir.

Ekran yanıkları kimi zaman tamamen kalıcı olabildiği gibi kimi zamanda geçeci olabilir. Yani lekeler oluştuktan bir süre sonra kaybolabilir ya da sürekli aynı silik bir şekilde kalabilir. Eğer bu görüntüler oluştuktan bir süre sonra geçiyorsa yukarıda da belirttiğimiz gibi bu arıza ekran ile işlemci arasında oluşan transfer problemi ile alakalı olabilir. Kalıcı ise ekranın iç LCD bölgesinde oluşmuş bir yanıktır.

Ekran yanığı problemi nasıl giderilir, çözümü nedir?

Ekranınızda oluşmuş bu lekeler / simgelerin silik bir şekilde arka planda kalması giderilmesi oldukça zor bir arızadır. Bunun en büyük çözümü ekranın tamamen değişmesidir. Bazı durumlarda ekranın tamiri söz konusu olabilir. Bu işlem ileri derece bilgi ve teknoloji gerektirir. Ekranın katmanları arasında bulunan bazı iletkenler üzerinde yapılan işlemler ekran yanığını giderebilir ancak uzun vadede tekrar aynı problemi yaşamanız muhtemeldir.

Ekran yanığı garanti kapsamına girer mi?

Ekran yanığı telefonun üretiminde kullanılan malzeme ile alakalı ya da kullanıcıya bağlı bir problem olabilir. Bu arızanın garanti kapsamına girmesi tamamen firma ile alakalıdır. Samsung telefonlarda gördüğümüz bu arızanın akabinde görüştüğümüz servis yetkilileri aracılığı ile bir çok kez ekranın servis kapsamında değişmesi sağlanmıştır. Aynı zamanda iPhone’da yaşanan bu arıza gene bir çok kez servis tarafından giderilmiş hatta bazen telefon tamamen değiştirilmiştir. LG’de görülen ekran izleri ve diğer markalarda söz konusu prolemin nasıl karşılandığı şuan için deneyimlenmediği için net bir şey söylememiz doğru olmaz. Ancak telefonunuzda ekran yanığı oluştuysa ve bu izler silinmiyorsa mutlaka cihazınızın servisi ile görüşün.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -