Ana SayfaNasıl yapılır?Samsung Galaxy M10, M20, M30 modellerine nasıl format atılır?

Samsung Galaxy M10, M20, M30 modellerine nasıl format atılır?

- Advertisment -

Samsung Galaxy M10, M20 ve M30 modelleri cihazda görülen bazı problemler sebebiyle kullanıcılara format atma ve telefonu varsayılan ayarlara döndürme özelliği sunmaktadır. Cihazınızda kasma, yavaşlama, Android işletim sisteminin çökmesi, uygulamalar arası çakışma meydana geliyorsa resetleme yöntemini tercih edebilirsiniz. Bunun yanında Galaxy M10, M20 ve M30’u satmak istediğinizde veya içerisindeki tüm verileri kalıcı olarak silme kararı aldığınızda fabrika ayarlarına döndürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Format atmadan önce bilinmesi gerekenler

Samsung Galaxy M10, M20, M30’a format attığınızda tüm verileriniz -mesajlar, rehber, uygulama bilgileri, fotoğraf, video, dökümanlar ve diğer veriler- kalıcı olarak silinmektedir. Verilerin silinmesi durumunda veri kurtarma mümkün olmadığından format öncesinde mutlaka yedek almanızı öneriyoruz. Bunun yanında format esnasında cihazın kapanması durumuna karşı formatlama yaparken en az %40 şarja sahip olunmalıdır.

Ayarlar üzerinden format atma nasıl yapılır?

Samsung Galaxy M10, M20, M30’a soft reset atma olarak da bilinen bu yöntem, cihazı kapatmaya ihtiyaç duymadan hızlı ve kolay format atmak için sıklıkla tercih edilmektedir. Telefonu “Ayarlar” menüsü üzerinden sıfırlamak için aşağıdaki adımları gerçekleştirin.

 • Menü > Ayarlar’a gidin.
 • Yedekle ve Sıfırla’ya gidin.
 • Fabrika Ayarlarına Sıfırla’ya basın.
 • Telefonu Sıfırla’ya basın.
 • Herşeyi Sil’e basın.
 • Çıkan uyarıyı onaylayın ve cihaz yeniden başlatılıncaya dek bekleyin.

Tuşları kullanarak format atma nasıl yapılır?

Bu yöntem hard reset olarak da bilinmektedir ve telefon üzerinde bulunan fiziksel tuşların kullanılması, belirli bir kombinasyonun oluşturulması yoluyla format atmaya imkan tanır. Telefonun açılmaması, işletim sisteminin çökmesi, kalıcı ve komple formatlama isteği, desen kilidi şifresinin unutulması gibi durumlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Galaxy M serisine hard reset ile format atmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirin.

 • Samsung Galaxy M10, M20, M30’dan sahip olduğunuz modeli kapalı konuma getirin.
 • “Ses arttırma” tuşuna basılı tutarken “Güç” tuşuna basın.
 • Bu işlemi Samsung logosu çıkana dek uygulayın.
  Uyarı: Ünlemli Samsung logosu çıkması durumunda “Ses Arttırma ve Güç” tuşlarına aynı anda basın veya ekrana basın.
 • Karşınıza kurtarma ekranı gelecektir. Bu noktada “Ses tuşlarını” kullanarak alanda hareket edebilirsiniz.
 • Ses azaltma tuşunu kullanarak “Wipe Data / Factory Reset” (Tüm veriyi süpür / Fabrika Ayarlarına Sıfırlama) üzerine gelin ve “Güç” düğmesine basarak seçeneği açın.
 • “Ses tuşları ile” “Yes” üzerine gelip “Güç” düğmesi ile onaylayın.
 • Yeni pencerede karşınıza çıkan “Reboot System Now” (Sistemi Yeniden Başlat) üzerine gelin ve “Güç” düğmesi ile onaylayın.

Tebrikler Samsung Galaxy M10, M20, M30’a format atma işlemini başarıyla gerçekleştirdiniz! Yoksa format atmada bir problem mi yaşadınız? Karşılaştığınız sorunları yorum bölümünde bizimle paylaşın.

- Advertisment -

1 Yorum

 1. Benim sorunum telefon çalışırken aniden ekran karardı…Telefon çalışmaya devam ediyor tesadufen aramaya cevap verebiliyorum …Ancak Hard Reset atamıyorum…Hard Reset atmayı deniyorum telefon titriyor ama ekran açılmıyor….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -