Ana SayfaSamsungSamsung Ürün Müdürü: 'Gerçek Fotoğraf Diye Bir Şey Yok!

Samsung Ürün Müdürü: ‘Gerçek Fotoğraf Diye Bir Şey Yok!

- Advertisment -

Günümüzde akıllı telefonlarla çekilen fotoğrafların ardında yatan teknoloji, yapay zeka ve diğer algoritmaların etkisiyle giderek karmaşık bir hal alıyor. Bu konuda geçmişte yaşanan Huawei ve Samsung telefonlarıyla çekilen ay fotoğraflarıyla ilgili tartışmalar, Samsung’un ürün müdürü Patrick Chomet’in çarpıcı açıklamalarıyla yeniden gündeme geldi.

Chomet, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, geçen yıl Marques Brownlee’nin ay fotoğrafı üzerine yapılan tartışmalara atıfta bulunarak, “Herkes ‘Bu sahte mi? Sahte değil mi?’ diye tartıştı. Gerçek bir resmin nelerden oluştuğu konusunda bir tartışma yaşandı. Ve aslında gerçek resim diye bir şey yoktur.” ifadelerini kullandı. Chomet, bir şeyin sensörle yakalandığında, görülenin yeniden üretildiğini ve bu durumun gerçekliği sorgulanabilir hale getirdiğini belirtti. “Gerçek bir resim yok. ‘O fotoğrafı ben çektim’ diyerek gerçek bir fotoğrafı tanımlamayı deneyebilirsiniz. Ancak yakınlaştırmayı, otomatik odaklamayı, sahneyi optimize etmek için yapay zekayı kullandıysanız, bu gerçek mi? Yoksa hepsi filtre mi? Gerçek bir resim yok, nokta.” şeklinde konuştu.

Bu açıklamalarla birlikte, akıllı telefon fotoğrafçılığının sadece anı yakalama değil, aynı zamanda yapay zeka tarafından şekillendirilen bir gerçeklik yaratma süreci olduğu ön plana çıkıyor. Chomet’in vurguladığı gibi, artan teknolojiyle birlikte, fotoğrafların arkasındaki gerçeklik kavramı da giderek daha karmaşık hale geliyor.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -