Ana Sayfa Etiketler Instagram ayarları

instagram ayarları ile ilgili içerikler.


Instagram: Beğendiğim gönderileri görme

Instagram, Facebook’un bünyesi altında bulunan, dünyada en çok kullanılan fotoğraf ve video paylaşım uygulamalarından biridir. Çekilen fotoğrafların sosyal medya üzerinden paylaşılıp tüm arkadaşlarımız, sevdiklerimiz tarafından görülmesi sağlanan Instagram uygulamasında kişiler gönderileri beğenebilir veya yorum yapabilirler. Siz de beğenirsiniz, paylaşırsınız, like butonuna basıp ona verdiğiniz değeri gösterirsiniz. Peki geçmişte ”Acaba hangi fotoğrafları beğendim, kimlerin fotoğraflarını likeladım, beğendiğim gönderiler nerede?” diye merak ettiniz mi?

Eminiz ki pek çok Instagram kullanıcısının aklından ”İnstagram’da beğendiğim resimle, beğendiğim gönderiler nasıl görebilirim? ” düşüncesi geçmiştir. Aşağıda kısa, resimli olmayan anlatımımızla Instagram’da beğendiğiniz fotoğrafları görme özelliğini nasıl kullanacağınızı göstereceğiz. Bu ayarlamayı yapmayı ve özellikten yararlanmayı hem Android hem de iOS işletim sistemli iPhone modellerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca: Instagram’da gönderilerimi kimler beğenmiş?

Instagram’da beğendiğim gönderileri nasıl görürüm?

 • Android veya iOS cihazınızdan Instagram’ı başlatın.
 • Profil’e gidin.
 • Sağ üstte bulunan çark simgesine (Ayarlar) basın.
 • Açılan alandan “Beğendiğin Gönderiler”i seçin.

Instagram ayarlarında sorun mu yaşıyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorum bölümünde paylaşın.

Instagram gönderilerimi beğenenleri nasıl görürüm?

Instagram etkileşim oranı yüksek olan sosyal medya araçları arasında yer almaktadır. Günümüzde neredeyse her iki telefondan birinde yüklü olan Instagram sayesinde paylaşım yapmak, kullanıcılarla iletişime geçmek mümkün. Bunun yanında Instagram göndelerini takip etmek ve beğenmek de platformun sunduğu hizmetler arasında. Ancak 2019’da Instagram aldığı yeni bir karar neticesinde beğenme noktasında değişikliğe gidiyor. Artık kullanıcılar Instagram gönderilerini beğenenleri göremeyecek. Peki “Instagram paylaşımlarımı beğenenleri nasıl görürüm?” Bunun için ne yapmak gerekiyor?

Instagram neredeyse artan popülasyonla birlikte bir rekabet ortamına dönüştü. Kullanıcıların en büyük amaçlarından biri de takipçi ve beğeni sayısını arttırmak oldu. Bu durum Instagram ekibi tarafından negatif algılandı ve değişikliğe gidildi. Sistem üzerinde yapılan testler sonucunda artık beğenilerin görüntülenmemesi kararı alındı. Yönetim bu değişikliğe yönelik şöyle bir açıklamada bulundu:

“Kullanılarımızdan paylaştıkları şeylere odaklanmalarını istiyoruz, postların kaç beğeni aldığına değil. Test boyunca, kişi sadece paylaştığı gönderinin toplam beğeni sayısını görecek.”

Instagram cephesinden bu açıklamanın gelmesi pek çok kullanıcıyı üzmüş durumda. Açık konuşmak gerekirse Instagram’da mevcut profillerin çoğu beğeni sayısını önemsiyor. Bundan fazlası gönderiyi kimlerin beğendiğini merak ediyor ve uzun uzadıya hesap yapıyor. Ayrıca Instagram’ın her geçen gün kalabalık hale gelmesi beğeni sayısını da otomatik olarak arttırıyor ve beğenenleri görüntülemek gereksiz bir hal alıyor.

Ayrıca: Instagram beğendiğim göndelerim nerede?

Instagram paylaşımlarımı kimler beğendi?

“Instagram’da gönderilerimi beğenenleri göremiyorum, kimler beğendi? Ne yapmalıyım, bu sorunu nasıl çözmeliyim?” şeklinde internet üzerinde çok sayıda araştırma yapılıyor. Fakat ne yazık ki bu probleme yönelik bir çözüm bulunmuyor. Beğenenleri kısmen de olsa görüntülemek için bildirim çubuğunu takip etmek durumundayız. Buna ek olarak telefon bildirim ekranından takip yapmak için “Notification History” gibi araçlardan yararlanmak işinizi kısmen de olsa çözebilir.

Instagram’da yapılan yenilik sonucunda “Gönderimi beğenenleri nasıl görürüm?” diyen ve durumdan memnun kalmayanlar var. Ancak bunu artıya çeviren kişi sayısı da oldukça fazla. Örneğin sahte hesaplarla gönderi beğeni arttıranlar için pozitif bir durum gibi görünüyor. Beğenlerin hem kendisi hem de diğer kullanıcılar tarafından denetlenemiyor olması, onların cephesinde güzel bir haber.

Alınan bu yeni karardan memnun musunuz? Görüşlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Instagram’da profil / hesap engelleme nasıl yapılır?

Instagram, günümüzde en çok tutulan ve kullanıcıların büyük beğenisine sahip platformlar arasında yer almaktadır. Kişiler burada sahip oldukları hesap üzeirnden anılarını, düşüncelerini, hobilerini, alışkanlıklarını, gerçekleştirdiği eylemleri ve pek çok anı takipçileriyle paylaşabilmektedir.

Instagram’da mevcut olan takipleşme sistemiyle kullanıcılar arkadaşlarını, yakın çevresini, markaları, farklı alanlarda yayın ve paylaşım yapan kanalları takip edebilmektedir. İlgiye dayalı olarak gelişen ve her geçen gün büyüyen platformda kullanıcıların anıları da büyümekte ve eylemleri gelişmektedir.

Her ne kadar Instagram kullanıcıları takipçi sayısını arttırsa ve daha büyük bir çevreye ulaşsa bile kimi zaman bazı problemlerle karşılaşabilmektedir. Instagram’da bize hitap eden kullanıcılar, sayfalar ve kanallar bulunduğu gibi istemediğimiz davranışlar da ortaya çıkmaktadır. Bu noktada Instagram kullanıcı güvenliğini ve huzurunu sağlamak için kullanıcılara bloklama özelliği sunuyor.

Instagram’da kullanıcı engelleme yaparak istenmeyen ve hoş olmayan durumlardan kurtulabiliriz. Örneğin profil hesabı bloklama yoluyla istemediğimiz kullanıcılarla karşılaşmamak mümkündür. Veya sıklıkla karşımıza çıkan ve bizim için uygun olmayan içerikleri görmemek adına birinin Instagram hesabını engelleme yoluna gidebiliriz. Peki Instagram’da kullanıcı engellemek için ne yapmak gerekiyor? Bu yazımızdan yararlanarak ve aşağıdaki adımları takip ederek Instagram profil / kullanıcı / hesap / sayfa engellemenin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Instagram’da bir hesabı nasıl engellerim?

Instagram gelişmiş kişiselleştirme özelliği sunmaktadır. Bu noktada kullanıcılar hesap engelleme işlemini kolayca gerçekleştirebileceği hakka sahiptir. Aşağıda bulunan adımları gerçekleştirmeniz hesap engellemek için net bir çözüm olacaktır. Yaşadığınız sorunlara ve problemlere karşılık birini kalıcı olarak engellemek ve takipten çıkarmak için sizi bekleyen adımlar şu şekilde:

 • Instagram uygulamasını başlatın.
 • Engellemek istediğiniz kullanıcı profilini açın.
 • Sağ üst köşede bulunan “…” (Üç nokta) ikonuna basın.
 • Çıkan ek seçeneklerden “Engelle”ye basın.
 • İstenen engelleme onayı için tekrar “Engelle”ye basın.
 • Son olarak engellemenin başarılı bir şekilde gerçekleştiğine dair bilgi alacaksınız.

Instagram engeli nasıl kaldırılır?

Instagram’da kullanıcıları engelleyebildiğimiz gibi engel kaldırma ve kullanıcı profilini tekrar görüntüleme imkanına sahibiz. Bunun için yukarıda bahsedilen adımların tersini uygulamak yeterlidir.

Instagram kullanıcı adı değiştirme nasıl yapılır?

Instagram’a kayıt olan her kişi bir kullanıcı adına sahiptir. İsim, soyisim, e-posta ve şifre bilgilerinin yanı sıra Instagram’da kullanıcı adı oluşturmak gereklidir. Kullanıcı adı her kişi için eşsiz olan ve kişiye özel alandır. Instagram’a kaydolurken tercih ettiğiniz bu kullanıcı adını değiştirme hakkınız bulunuyor ve bu yazımızdan yararlanarak Instagram’da kullanıcı adı değiştirmenin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Bu işlem Android, iOS, Windows, Mac ve diğer tüm platformlarda Instagram’a erişim sağlanabilen cihazlarda gerçekleştirilebilir. Instagram’da kullanıcı adı değiştirme sınırı bulunmamaktadır ve kişiler basit yolla değişikliğin nasıl yapılacağını görebilirler.

Kullanıcı adı, Instagram’a kaydolan her kişi için bir kimlik niteliği taşımaktadır ve tüm bilgileriniz & verileriniz bu kullanıcı adı içerisinde barınacak şekilde saklanmaktadır. Ayrıca Instagram’da kişiler kullanıcı adını kullanarak etiketleme, mesaj atma ve arama yapma gibi özellikleri daha etkin kullanabilmektedir.

Instagram kullanıcı adı değiştirmek için çeşitli nedenleriniz olabilir. Eski kullanıcı adının hoşunuza gitmemesi, gizliliğinizi arttırmak istemeniz bu nedenler arasında yer alabilir. Buna çözüm olarak aşağıdaki adımları tüm cihazlarda geçerli olmak üzere gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

Instagram kullanıcı adı değiştirme

 • Instagram uygulamasını başlatın veya web adresine gidin.
 • Profil penceresini görüntüleyin.
 • Profili Düzenle’ye basın.
 • Profil Bilgileri bölümünde yer alan “Kullanıcı Adı”ya gelin.
 • Yeni almak istediğiniz kullanıcı adını yazın.
 • Kaydet seçeneğine basın.

Konu ile ilgili diğer sorular

Kullanıcı adım hemen değişir mi?

Instagram’da kullanıcı adı değişikliği için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Gerekli şartların sağlanması durumunda kullanıcı ismi anında değişmekte ve profiliniz yeni kullanıcı adıyla güncellenmektedir.

Kullanıcı adı değiştirirsem ne olur?

Alay etmiyoruz, ancak kullanıcı adı değiştirirseniz kullanıcı adınızı değiştirmiş olursunuz. Bunun dışında herhangi bir değişiklik meydana gelmez.

Instagram kullanıcı adı değiştirme sorunu yaşıyorum

Kullanıcı ismi değiştirme problemi yaşamanın öncelikli nedenleri arasında alınmak istenen alan isminin kullanılıyor olmasıdır. Lütfen boşta bir kullanıcı adı almayı deneyin. Ayrıca alacağınız ad Türkçe karakter (ğ,ü,ş,ı,ç,ö) içermemelidir. Bunun yanında kullanıcı adında sahip olunacak semboller sınırlıdır. Alt tire (_) ve nokta (.) dışında sembol almanız mümkün değildir.

Instagram’da ekran görüntüsü alınca bildirim gider mi?

Instagram dünyanın sosyal medya tekellerinden biri desek yanılmış olmayız. Milyonlarca aktif kullanıcıya sahip olan Instagram fotoğraf ve video paylaşmamızı sağlarken, sanal alemde sosyalleşmemize yardımcı oluyor. Elbette internet dünyasında işler biraz farklı işliyor ve kullanıcıların rahatça Instagram’da gezintiye çıkabilmesi için birtakım önlemlerin alınması gerekiyor.

Instagram’ın kullanıcı gizliliğini sağlamak için aldığı önlemlerden biri mesaj bölümünde yer alıyor. Örneğin arkadaşınız mesajlarda size bir görüntü yolladığında ekran görüntüsü almanız durumunda bu karşı tarafa bildiriliyor. Peki Instagram’ın diğer bölümlerinde ekran görüntüsü alınca ne olur? Karşıya bildirim gider mi? Örneğin,  birinin profiline girip beğendiğimiz bir paylaşımını ekran görüntüsü yardımıyla cihazımıza kaydetmek istediğimizde kişiye bilgi gider mi?

Bu olay aylarca tartışma konusu olmuştu. Kimi taraf ekran görüntüsü almanın yanlış olmadığını ileri sürerken, diğer kesim kişilerin paylaşımının bu denli ele geçirilmesinin doğru  olmadığını savundu. Neyse ki Instagram bu noktada bir açıklama yaparak tartışmayı sonlandırdı.

Özellikle stalker diğer bir tabirle iz sürücüleri mutlu edecek açıklamada bulunuldu. Instagram profil, ana sayfa, hikayeler, video görüntüsü ve fotoğraf ekran görüntüsü alma gibi durumlarda karşı tarafa bildirim göndermeyecek. Bu noktada kullanıcıların herhangi bir bildirim ayarı yapmasına gerek kalmayacak. Yine benzer şekilde stalkerlar tedirgin olmaktan uzak bir biçimde dilediği kişinin, kurumun görsel ögelerini cihazlarına indirebilecek.

Sizce Instagram’da fotoğraf veya videolarınızı alan kullanıcılar size bildirim yoluyla açıklanmalı mı? Değerli yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Instagram konum ekleme nasıl yapılır?

Instagram platformu internet kullanıcılarını bir araya getirmeyi ve onları sosyalleştirmeyi amaçlayan platformdur. Kişiler Instagram’da dilediği fotoğrafı veya videoyu paylaşabildiği gibi bu görsel ögeler üzerinde özelleştirme yapabilmektedir. Bu fotoğraf ve video ayarlarından biri de konum ekleme özelliğidir. Yazımızdan yararlanarak “Instagram konum ekleme nasıl yapılır?” sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Instagram uygulaması kullanıcılara konum paylaşma özelliği sunmaktadır. Önceleri, akıllı telefonun yaygınlaşmaya başladığı sıralar konum özelliğini kullanabilmek için Google Haritalar, Yandex Haritalar gibi uygulamalara gebeyken artık yerleşik uygulamalar sayesinde uygulama içerisinde konum görüntüleme, konum ekleme ve konum ayarı yapma gibi seçeneklere sahibiz. Tüm bu özellikler Instagram’da da bulunmaktadır ve kişiler konum atma ve içeriğe konum ekleme fırsatlarına sahiptirler.

Instagram konum bulma nasıl yapılır?

Instagram’da konum ekleme ayarı yaptığınızda paylaştığınız içeriğe konum ekleyerek görüntünün nerede çekildiği bilgisini karşı tarafa ulaştırabilirsiniz. Uygulama kişilere bu özelliği paylaşım yapma esnasında otomatik olarak sunmaktadır. Bir içeriği paylaşmak istediğinizde paylaşma butonuna basmadan önce “paylaşma seçenekleri” içerisinde “Konum ekleme” butonu yer almaktadır. Bu butona bastığınızda telefonunuz otomatik olarak GPS konum bilginizi alacaktır veya GPS açık değilse açma isteğinde bulunarak bağlantı gerçekleştirilecektir. Instagram bu esnada konum taraması yaparken size harita üzerinden bulunduğunuz yeri seçmeniz konusunda bilgi verecek ve gerekli seçimi yapıp “konum ayarını kaydetme” işlemini gerçekleştirdiğinizde paylaşılan ögenin özetinde konumunuz diğer kişilerce görüntülenebilecektir.

Instagram konum ekleme ve konum kaldırma nasıl yapılır?

Instagram kişilere yaptıkları paylaşımla ilgili çeşitli özellikler sunmaktadır. Görsele konum ekleme yapabileceğiniz gibi konum kaldırma yapmanız da mümkündür. Konum eklemek için paylaşım öncesinde “Konum ekleme” butonunu kullanmanız gerekirken, paylaşılan bir resimdeki veya videodaki konumu silmek için görselin yanında bulunan üç noktaya basmak ve düzenleme seçeneğinden konum kaldırmaya gitmek yeterli olacaktır.

Instagram konum atma ve çıkarma ayarları hem Android hem de iOS için aynı adımların uygulanmasını gerektirir. Yani Samsung Galaxy veya iPhone cihazda yapacağınız konum ayarlarının sırası ve yöntemi arasında farklılık bulunmamaktadır.

Konum ekleme ve kaldırma ayarları görüldüğü üzere oldukça basit. Uygulamalarda deneyimini ve bilgisini arttırmak isteyen kullanıcıların yararlanabileceği bu özelleştirme ayarlarını gerçekleştirmede sorun yaşıyorsanız yardım almak üzere yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Instagram yakın arkadaşlar özelliği nedir? Nasıl kullanılır?

Instagram Aralık 2019 güncellemesiyle yakın arkadaşlar özelliğini kullanıcılarına duyurdu. Instagram’da hikayeleri istenen kullanıcılarla paylaşmayı mümkün hale getiren bu özellik sayesinde kullanıcılar Instagram üzerinde artık daha fazla özelleştirme yapma imkanına sahip olacak.

Instagram uygulamasında yeni güncellemenin gelmesiyle hikayelerde özelleştirme yapabilme imkanı tanındı. Instagram hikayeleri önceden sadece herkes tarafından görüntülenebilir durumdayken şimdi yakın arkadaşlar özelliği sayesinde yalnızca dilediğimiz arkadaşlarımız için bu hikayeleri paylaşabiliyoruz.

Instagram yakın arkadaşlar nedir?

Son zamanlarda kullanıcı gizliliğine dair karar alan uygulamalara Instagram da dahil olmaya başladı ve bu noktada yalnızca istenen kullanıcılarla hikaye paylaşmayı sağlayan “Yakın Arkadaşlar” özelliği sundu. Bildiğiniz üzere artık sosyal medyayı daha fazla kullanıyoruz ve takipçi sayımız günden güne artış kaydediyor. Instagram’da story paylaşırken bunu herkes görebiliyor ve bu kimi zaman gizlilik isteğimize engel olabiliyor. Bu noktada kullanıcı istekleri doğrultusunda hareket eden Instagram yönetimi tüm takipçilere story yani hikaye atmak yerine bunun küçük bir grup ile paylaşılabileceği doğrultuda adım attı.

Instagram yakın arkadaşlar özelliği nedir? Nasıl kullanılır? 1

Instagram yakın arkadaşlar nasıl kullanılır?

Instagram’da yakın arkadaşlar kullanımı oldukça basit. Yönetim bu noktada da kolaylık sağlayarak “Yakın arkadaşlar” seçeneğini fark edilebilir bir noktada konumlandırdı. Yakın arkadaşlar oluşturma ve yönetme ayarlarına ilişkin yapmanız gereken:

 • Profil sayfasına gidin
 • Menü > Yakın Arkadaşlar’a gidin.
 • Yakın arkadaşlar eklemeyi gerçekleştirin.

Bunun yanı sıra hikaye paylaşma esnasında da gerekli düzenlemeyi şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Hikayeye atacağınız videoyu/fotoğrafı çekin veya seçin.
 • Bunu tamamladığınızda içersinde “Beyaz yıldız bulunan yeşil halka” göreceksiniz.
 • Yıldıza dokunun ve yakın arkadaş listesine gidin.
 • Karşınıza etkileşim oranına göre öneri çıkacaktır. (Arama ekranından da arkadaş ekleme yapılabilir. )
 • Kişileri yeşil halkaya dokunarak seçin ve paylaşın.
 • Artık yakın arkadaşlarınız uygulamanın en üstünde yeşil halka içine alınmış storyleri görüntüleyebilecektir.

Yakın arkadaş bölümünde “arkadaş ekleme, kişi çıkarma” olmak üzere temel düzeyde ayarlama yapmak mümkündür. Instagram yakın arkadaş ayarlaması yaptıktan sonra hikaye paylaşmanızın ardından gönderilerinizi yakın arkadaşlarınız dışındaki kullanıcılar görüntüleyemecektir. Bu da Instagram’da kişi engelleme, Story görülmesini belirli kişilere kapatma gibi istekleri kolay hale getirecektir.

Instagram’ın yakın arkadaşlar güncellemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu adım faydalı mı? Instagram gizlilik düzenlemesi noktasında daha başka adımlar atmalı mı?

Instagram virüsü nasıl temizlenir? | Profile Kim Bakmış Virüsü

Instagram’da son zamanlarda tehlike çanları çalıyor. Kullanıcıların bilgilerini ele geçirme, hesap yönetme ve kişiler üzerinden reklam yapma gibi kötü amaçlara hizmet eden virüsler pek çok can yakıyor. Bu virüslerden biri de “Profilime kimler bakıyor, takip etmeyi bırakanlar, unfollow yapanlar, beni delist yapıp engelleyenler” şeklinde aramalar sonucunda maruz kalınandır. Bu virüsü temizlemenin ve “Profilime kimler bakmış virüsünden” kurtulmanın bazı yolları bulunuyor. Yazımızda Instagram virüsü çeşidinin nasıl kaldırılacağını anlatıyoruz.

Virüsler sanal alemde en büyük tehditlerden biridir ve virüslerin çeşitli amaçları bulunmaktadır. Virüs bir avcılık iken internet dünyasındaki bütün kullanıcılar av olabilir. Instagram kullanıcıları da bu kapsamda yer alır. Pek çok virüs çeşidi olduğu gibi sosyal medyalardan biri olan Instagram’da da türeyen virüsler vardır. Bu virüslerle kullanıcıların profillerinde paylaşım yapılabilir, kişinin bilgileri alınabilir, etiketler oluşturulabilir ve virüs izin doğrultusunda istediği herşeyi yapabilir. Neyse ki günümüzde her ne kadar yaygın bir şekilde virüsler üretiliyorsa da bunları temizlemek de kısa sürede mümkün hale geliyor.

Instagram’da bulaşan profile kim bakmış virüsü genellikle verilen izinlerden kaynaklıdır. Bunun yanında bu tarz virüslerin bulaşması şifrenin ele geçirilmesi yoluyla da gerçekleştirilmektedir. Tüm bunların önüne geçmek ve “Profilime kim bakmış virüsü temizlemek” için aşağıdaki adımları uygulayın.

Instagram yakın zamanda kendi içerisinde uygulama kullanımına izin vermiştir. Uygulama izinleri sayesinde Instagram içerisinde kolaylıklar sağlayan bazı işlemler yapılmaktadır. Örneğin takip etmeyenleri bulma, engelleyenleri öğrenme vb. durumlarda uygulamalardan yararlanırız, ancak bazı zamanlar uygulamalardan bazıları kötü niyetli olabilmektedir.Profile kimler bakıyor virüsünü silmek için uygulama erişimi kapatılmalıdır.

Instagram profile bakanlar virüsü temizleme

 • Web tarayıcı üzerinden www.instagram.com adresine gidin.
 • Kullanıcı bilgilerinizi girin ve giriş yapın.
 • Ayarlar > Uygulamaları Yönet‘e gidin.
 • İzin verilen şüpheli tüm uygulamaları kaldırın.

Bu kaldırma işleminin yanında şifrenizi yenileyin ve güçlü bir parola oluşturun. Şifrelerinizi tüm uygulamalar için ortak hale getirmeyin. Facebook, Twitter, Instagram vb. gibi uygulamaların her biri için farklı şifreler yaratın. Şifrelerinizi düzenli olarak yenileyin. Arkadaşlarınızla şifrenizi paylaşmayın. Bilmediğiniz veya güven vadetmeyen Instagram içi uygulamalara izin vermeyin.

Daha fazla bilgi almak için yorum bölümünü kullanın.

Instagram mesaj gönderme nasıl yapılır?

Instagram, dünya genelinde en çok kullanıcıya sahip olan platformlardan biridir. Video ve resim paylaşma servisi olarak bilinen Instagram kişilere mesajlaşma hizmeti de vermektedir. Instagram’ın mesajlaşma servisi “Instagram Direct” olarak bilinmektedir ve buradan tüm Instagram kullanıcılarıyla yazışmak mümkündür. Peki Instagram’da kişiye mesaj göndermek için ne yapmak gerekiyor?

Instagram son derece kolay kullanıma ve geçişlere sahip arayüze sahiptir. Uygulamayı başlattığınızda ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Zarf işareti – Mesaj simgesine” dokunarak mesajlaşmak istediğiniz kişiyi “+” bölümünden ekleyerek yazışmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra mesajlaşma paneli (DM olarak da biliniyor) kullanarak arkadaşlarınıza ve diğer tüm Instagram kişilerine fotoğraf yollama, etiketleme, gönderi paylaşımı yapma, kaybolan fotoğraf veya video yollama hakkına sahip olabilirsiniz. Bu alandan görüntülü arama yapma da mümkündür.

Instagram mesaj gönderme ile ilgili sorular

Instagram’da gelen mesajı reddetmek için ne yapmalıyım?
Kullanıcı güvenliğini ve gizliliğini önemseyen Instagram tanımadığınız veya yanıtlamak istemediğiniz mesajları reddetme özelliği sunar. Bunun için gelen mesajları reddetmek adına “parmağınızı mesajda sola kaydırın ve ekranın en altında bulunan -Geri Çevir-i seçin.

Birine mesaj göndermenin detaylı adımları nelerdir?
Uygulamayı başlatın. Ana ekranın sağ üstündeki zarf işaretine basın. + simgesine basarak yollamak istediğiniz kişileri seçin. iPhone veya Android için “İleri”ye basın.  Mesajınızı yazdıktan sonra gönder butonuna basın. (Mesaj yanı sıra görüntü yollamak için kamera simgesine basın.) Takip ettiğiniz bir kullanıcıya mesaj atmak için onun profiline giderek de “Mesaj yollama simgesi” üzerinden iletinizi gönderebilirsiniz.

Bir Instagram bağlantısını nasıl mesaj olarak yollarım?
Bağlantının altında bulunan “Zarf işareti simgesi”ne dokunun. Göndermek istediğiniz kişiyi listeden seçin. (Eğer bağlantıyı gönderdiğiniz profil veya sayfa gizli ise gönderi alıcı tarafından görüntülenemeyecektir.)

Bilgisayarda Instagram’dan nasıl mesaj yollarım?
Instagram kullanıcılara web sayfası üzerinden (www.instagram.com) gezinti hizmeti sunmaktadır. Ancak İnstagram.com’da mesajlaşmak şu an için mümkün değildir. Bunun yerine kullanıcılar Instagram’da bilgisayardan mesajlaşmanın yollarını “IGDM, Bluestack” gibi alternatif araçlara yönelmektedir. PC’den mesajlaşmak için siz de bu yöntemleri deneyebilirsiniz. (Instagram platformunu haricinde bilgilerinizi paylaşarak kullandığınız bu araçlar gizliliğinizi garanti etmez.)

Instagram’la yeni tanışan kullanıcılar INSTAGRAM AYARLARI üzerinden temel Instagram ayarları ve özelliklerini görüntüleyebilir.

Instagram görüntülü sohbet nasıl yapılır?

Instagram, dünyanın en büyük fotoğraf ve video paylaşma servisleri arasındadır. Kişiler kullanıcıların ve sayfaların akışlarını takip edebilir, içerik takibi yapabilir. Bunun yanı sıra tüm Instagram kullanıcıları DM (direkt mesaj) özelliğinden yararlanabilir. Takipçilerle mesajlaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra Instagram’da görüntülü konuşma özelliği de bulunmaktadır. Eğer normal mesajlaşmak yerine kişileri görüntülü aramaya ihtiyaç duyuyorsanız bu rehberimizden yararlanabilirsiniz.

Hem Android hem de iOS destekli telefon veya tabletleri kapsayan görüntülü arama yapmanın bazı şartları bulunmaktadır. Eğer bu şartları sağlıyorsanız dilediğiniz arkadaşınızı kameralı konuşmayla arayabilirsiniz. Görüntülü arama yapabileceğiniz kişiler direkt mesajlarını kaubul ettiğiniz kişilerle sınırlıdır. Kişiyi videolu konuşma yapmak için şu şekilde arayın:

 • Sağ üstte bulunan mesajlar simgesine dokunun.
 • Konuşma yapmak istediğiniz kişiyi seçin.
 • Sağ üstte bulunan kamera simgesine dokunun.
 • Kişi görüntülü olarak aranmakta ve ona bilidirm gitmektedir.
 • Açması durumunda konuşma otomatik başlatılır.

Bireysel görüntülü aramaların yanında Instagram’da görüntülü video araması da yapılabilir. Birden fazla kişiyi kapsayan grup videolu arama yapmak için:

 • Mesajlar simgesine basın.
 • Aramak istediğiniz Instagram grubunu seçin veya “+” simgesini kullanarak yeni oluşturacağınız gruba belirlediğiniz kişileri ekleyin.
 • Sağ üstte bulunan kamera simgesine basın.

Grup araması 6 kişi ile sınırlıdır. Daha kalabalık bir grupla görüntülü arama yapılmamaktadır.

Sürekli görüntülü aranıyorum, rahatsız oluyorum ne yapmalıyım?
Sizi arayan kullanıcıyı engellemek veya onunla olan konuşmayı sessize almak işinize yarayabilir.

Görüntülü arama yapamıyorum?
Instagram’da görüntülü arama problemi meydana geliyorsa Android veya iOS platformunun uygulama mağazaları üzerinden Instagram uygulamasını güncellemeniz gerekebilir. Bunun yanında Instagram’ı yeni kullanmaya başlıyorsanız, açık değilse uygulamay “Kamera izni” verilmelidir.

Görüntülü arama yaparken donma meydana geliyor?
Videolu arama esnasında donma ve yavaşlamanın meydana gelmesinin altında pek çok neden yatıyor olabilir. Durum Instagram sunucularından kaynaklanabilir. İnternet bağlantınız yavaş olabilir. Uygulama güncellenmeye ihtiyaç duyuyor veya telefonunuz uygulamayı başlatmada ve çalıştırmada güçlük yaşıyor olabilir. Tüm bu ihtimalleri kontrol ettikten sonra tekrar bağlantı kurmayı deneyin.

Bilgisayarda görüntülü arama yapılır mı?
Instagram.com üzerinden mesajlara erişilemediği gibi görüntülü bağlantı kurma da sağlanamamaktadır.

Daha fazla bilgi almak için yorum bölümünü kullanın.