Instagram’da ekran görüntüsü alınca bildirim gider mi?

-sponsor-

Instagram dünyanın sosyal medya tekellerinden biri desek yanılmış olmayız. Milyonlarca aktif kullanıcıya sahip olan Instagram fotoğraf ve video paylaşmamızı sağlarken, sanal alemde sosyalleşmemize yardımcı oluyor. Elbette internet dünyasında işler biraz farklı işliyor ve kullanıcıların rahatça Instagram’da gezintiye çıkabilmesi için birtakım önlemlerin alınması gerekiyor.

Instagram’ın kullanıcı gizliliğini sağlamak için aldığı önlemlerden biri mesaj bölümünde yer alıyor. Örneğin arkadaşınız mesajlarda size bir görüntü yolladığında ekran görüntüsü almanız durumunda bu karşı tarafa bildiriliyor. Peki Instagram’ın diğer bölümlerinde ekran görüntüsü alınca ne olur? Karşıya bildirim gider mi? Örneğin,  birinin profiline girip beğendiğimiz bir paylaşımını ekran görüntüsü yardımıyla cihazımıza kaydetmek istediğimizde kişiye bilgi gider mi?

Bu olay aylarca tartışma konusu olmuştu. Kimi taraf ekran görüntüsü almanın yanlış olmadığını ileri sürerken, diğer kesim kişilerin paylaşımının bu denli ele geçirilmesinin doğru  olmadığını savundu. Neyse ki Instagram bu noktada bir açıklama yaparak tartışmayı sonlandırdı.

Özellikle stalker diğer bir tabirle iz sürücüleri mutlu edecek açıklamada bulunuldu. Instagram profil, ana sayfa, hikayeler, video görüntüsü ve fotoğraf ekran görüntüsü alma gibi durumlarda karşı tarafa bildirim göndermeyecek. Bu noktada kullanıcıların herhangi bir bildirim ayarı yapmasına gerek kalmayacak. Yine benzer şekilde stalkerlar tedirgin olmaktan uzak bir biçimde dilediği kişinin, kurumun görsel ögelerini cihazlarına indirebilecek.

Sizce Instagram’da fotoğraf veya videolarınızı alan kullanıcılar size bildirim yoluyla açıklanmalı mı? Değerli yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz