Ana Sayfa Etiketler Instagram

instagram ile ilgili içerikler.


Instagram’da hesap dondurma nasıl yapılır?

Artık kullanmak istemediğiniz Instagram hesabınızı mobil uygulamanız üzerinden değil yalnızca bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan bir tarayıcı üzerinden Instagram’a girerek dondurabilirsiniz.

Ama önce kısaca Instagram’dan bahsedelim. Instagram hesabı dondurma ile ilgili detaylı açıklama yazının devamında yer alıyor, dilerseniz direk ilgili başlığa giderek okumaya devam edebilirsiniz.


Instagram nedir?

Kullanıcıların, profillerinde fotoğraf paylaşmasını, story (hikaye) atmasını, arkadaşlarıyla DM (Direkt Mesaj) üzerinden konuşmalarını sağlayan bir sosyal medya platformudur. Bunun yanı sıra ünlü kişileri takip edebilir, dünyanın gezilecek ve görülecek yerlerinin fotoğraflarına ulaşabilir ve arkadaşlarınızın neler yaptıklarını görebilirsiniz. Son zamanlarda meydana çıkan Instagrammerlar yani Instagram üzerinden para kazanmaya çalışan kişiler vardır. Bu kişiler kendi takipçi kitlesini arttırdıktan sonra, bir nevi Influencer olduktan sonra Instagram üzerinden satış yapan veya işletmesini tanıtma amaçlı Instagram kullanan kişilere belirli bir ücretten reklam satmaları sonucu bu ünvanı alırlar. Bu kişileri halk arasında Instagram ünlüsü diye duyabilirsiniz.

Neden hesabımızı dondurmak isteriz?

Hiç kimsenin Instagram hesabını tamamen silmek istediğine hemen hemen hiç rastlamadım. Genelde ya sevgiliye kızılır ya da bir süre ortadan kaybolmak istenir ama genellik Instagram hesapları başkasına bir mesaj iletmek için kapatılmak istenir. (Bak Instagram’ımı bile kapattım senin yüzünden) Çok sıklıkla olmasa da insanlar Instagram’da yaşadıkları anılarını artık görmek istemezler, yeni bir başlangıç yapana kadar Instagram hesaplarını kapatmak isterler. Instagram’da bunun farkında olmalı ki hesapları tamamen kapatma seçeneğini sunmaz, sunmaz ki tekrar açmak istediğinizde kaldığınız yerden devam edebilin. Bunun için tek seçenek Instagram hesabını dondurmaktır.

Instagram Hesabını dondurma

Gelelim bu yazıyı yazmamda ki asıl amacımıza. Çoğu kullanıcı Instagram platformunu akıllı cihazlarından kullanmakta. Bu yüzden de hesap dondurma gibi aslında çok basit bir işlemi yapamıyorlar çünkü mobil uygulama üzerinden hesap dondurma gibi bir seçenek yok. Eğer Instagramda hesabınızı dondurmak istiyorsanız ya bilgisayardan instagram.com ‘a ya da akıllı cihazının içinde yüklü olan tarayıcıdan girmeniz gerekmedir. Hesabımızın dondurulması için yapılması gereken işlemler çok basit öncelik olarak bilgisayar üzerinden instagram.com ‘a sitesine gidiyoruz. Daha sonra kapatmak istediğimiz hesabın kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapıyoruz. Sağ üst köşede profil resmimizin bulunduğu yuvarlak bir kutucuk görüyoruz ve tıklıyoruz bu işlem bizim profilimize girmemizi sağlıyor. Sonraki işlemimiz kullanıcı adımızın yanında yer alan “Profili Düzenle” yazan kısma tıklıyoruz ve açılan sayfanın en alt kısmında “Hesabımı geçici olarak kapat” ibaresini görüyoruz. Bu ibareye tıkladığımız zaman karşımıza “Hesabını neden kapatıyorsun?” sorusu çıkıyor ve bize uygun olan cevaplardan birini işaretliyoruz. Cevabı işaretledikten sonra bizde son kez şifremizi girmemizi istiyor çünkü başka bir yerde hesabınızı açık unutmuş olabilirsiniz veya çalınmış olabilir diye güvenlik açısından. Şifremizi girdikten sonra alt kısımda yer alan “Hesabımı Geçici Olarak Kapat” yazan kısma tıkladığımızda artık Instagram’da hiç kimse tarafından görülemez ve etiketlenemez oluyorsunuz. Peki, sonradan diyebilirsiniz ben neden kapattım ki hesabı diye üzülmeyin nstagramınızı geri açmak kapatmaktan daha basit ancak hesabınızı dondurduktan 24 ila 48 saat içinde bu işlemi yapamazsınız. Tek yapmanız gereken normal bir şekilde kullanıcı adı ve şifrenizle tekrar giriş yapmaktır. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Aytunç DEMİRHAN

Facebook Yeni Kullanıcı Arayüzünü Kullanıcılara Sundu!

Facebook mobil arayüzünde değişikliğe gidiyor!

2020 tarihi itibari ile en çok kullanılan sosyal medya araçlarından birisi olan Facebook kullanıcı arayüzünde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Facebook birkaç ay önce mobil uygulamasında daha sade, kullanımı kolay ve beyaz bir arayüz hazırlayarak kullanıcılarına bu deneyimi sunmuştu. İlk olarak Messenger uygulamasında karanlık moda yer veren Facebook sonrasında Facebook Beta ve İnstagram Beta kullanıcılarına da karanlık modu deneme imkanı sunmuştu. Geçtiğimiz günlerde WhatsApp Beta kullanıcılarına Karanlık Mod uygulamasını deneme şansını veren şirket yakın bir tarihte Facebook arayüzünde de köklü bir değişikliğe gitmeyi planlıyor. WhatsApp Karanlık Modda nasıl kullanılır yazısına gitmek için tıklayınız.

Şimdilik sadece sınırlı sayıda kullanıma sunulan bu arayüzde mavi arka planla ve büyük  beyaz dikdörtgenler şeklinde menüleri sıralamış durumda.

facebook-yeni-arayuz

Masaüstü versiyonunda Beta sürümüne kayıt olan kullanıcılarına yeni tasarımını sunan Facebook hiç beklemeden bir sürpriz daha yapıp Mobil versiyonuna da bir güncelleme getirdi. Yukarıda gördüğünüz gibi eski arayüz (sol) ve yeni arayüz (sağ) seçenekleri arasında isimler olarak bir fark yok fakat tasarım konusunda arka plan mavi renk ile değiştirilirken menüler farklı boyutlarda ve dağınık bir şekilde yerleştirilmiş durumda görünüyor. Facebook yeni güncellemesinde bu değişikliği kullanıcılarına sunarken  herkes tarafından bu güncellemenin alınamayacağını söyleyelim.

Facebook Yeni Kullanıcı Arayüzünü Kullanıcılara Sundu! 1

Masaüstü cihazlara köklü bir değişim!

Masaüstü tasarımı konusunda geniş kapsamlı bir değişiklik yapan Facebook kullanıcılarına hesaplarına giriş yaptıktan sonra yeni tasarımı denemek isteyip istemediklerini soruyor, yanlışlıkla bunu reddeden kullanıcılar ise eğer beta sürüme kayıtlı ise ayarlar kısmından yeni tasarıma geçtikten sonra tekrar aynı menüler üzerinden eski görünüme geçebiliyor. Yeni arayüzlerini ilerleyen günlerde tüm kullanıcılarına vermesi düşünülürken Facebook cephesinden bir açıklama yapılmış durumda değil. Facebook’un yeni tasarıma geçilmeli mi? Sıkıntıları neler? Kolaylıkları neler? yorumlarda belirtiniz.

DM (Direkt Mesaj) nedir?

0

DM direkt mesaj, başka bir kullanıcıya doğrudan ya da özel olarak gönderdiğimiz mesajlardır. Örneğin, İnstagram’da, mesajdaki @mobilge kullanılarak Mobilge hesabına doğrudan bir mesaj gönderilebiliriz.
DM gönderirken, yalnızca siz ve DM’yi gönderdiğiniz diğer kişi mesajı görebiliyor. Bununla birlikte eğer DM, kötüye kullanım olarak bildirilirse (örneğin:İnstagram), servisi veya hizmeti kullanan diğer kişileri kötüye kullanıp kullanmadığınızı doğrulamak için İnstagram tüm DM’lerimizi de görüntüleyebiliyor.

İnstagramda Dm Nasıl Atılır?

İnstagram’da DM atabilmemiz için, DM atacağımız kişiyi takip etmemiz ya da o kişi tarafından takip edilmemiz gerekmiyor. Yani istediğimiz kişiye özgürce DM atabiliyoruz. Instagram’da DM atmak için bu işlemleri yerine getirmemiz gerekiyor.

İlk olarak Instagram uygulamasına girelim.
Ardından ekranın sol alt kısmında yer alan ‘’Anasayfa’’ işaretine dokunuyoruz.
Sonrada ekranın sağ üst köşesinde ki ‘’Ok İşaretini’’ seçiyoruz.
Açılan sayfanın üst kısmında bulunan arama yerine DM atmak istediğiniz kişinin kullanıcı adını giriyoruz.
Karşımıza aradığımız kişinin profili çıkacak, bu profili seçiyoruz.
Ardından gelen ekran içerisinde mesajımızı (fotoğrafımızı, videomuzu, ses kaydımızı) ‘’Gönder’’ seçeneğine tıklayıveriyoruz.
Böylece Instagram’da DM atma işlemini başarmış oluyoruz.

Birinin DM göndermesini nasıl önleyebilirim?

DM özelliğini destekleyen uygulamaların birçoğu, kullanıcılarına sizlere kimlerin DM atabileceğini kontrol etme olanağı da veriyor. Fakat kişilerin bu özelliği tamamen devre dışı bırakması söz konusu değil maalesef.
DM kapatma işlemlerinden biri, kişiyi engelleme işlemidir. Engelleme işleminin yapılması DM’nin kapatılması anlamına gelir. Bu durumu yapabilmek için;
Mesaj atması istenmeyen kişinin profiline giriş yaparak sağ üst kısımda bulunan üç noktaya girilmelidir.
Bu kısımda engelle seçeneği hemen karşımıza çıkıyor. Seçmemiz durumunda o kişiden dm alamıyoruz. Bu sayede o kişi için DM’ yi kapatmış oluyoruz.

Instagram gönderilerimi beğenenleri nasıl görürüm?

Instagram etkileşim oranı yüksek olan sosyal medya araçları arasında yer almaktadır. Günümüzde neredeyse her iki telefondan birinde yüklü olan Instagram sayesinde paylaşım yapmak, kullanıcılarla iletişime geçmek mümkün. Bunun yanında Instagram göndelerini takip etmek ve beğenmek de platformun sunduğu hizmetler arasında. Ancak 2019’da Instagram aldığı yeni bir karar neticesinde beğenme noktasında değişikliğe gidiyor. Artık kullanıcılar Instagram gönderilerini beğenenleri göremeyecek. Peki “Instagram paylaşımlarımı beğenenleri nasıl görürüm?” Bunun için ne yapmak gerekiyor?

Instagram neredeyse artan popülasyonla birlikte bir rekabet ortamına dönüştü. Kullanıcıların en büyük amaçlarından biri de takipçi ve beğeni sayısını arttırmak oldu. Bu durum Instagram ekibi tarafından negatif algılandı ve değişikliğe gidildi. Sistem üzerinde yapılan testler sonucunda artık beğenilerin görüntülenmemesi kararı alındı. Yönetim bu değişikliğe yönelik şöyle bir açıklamada bulundu:

“Kullanılarımızdan paylaştıkları şeylere odaklanmalarını istiyoruz, postların kaç beğeni aldığına değil. Test boyunca, kişi sadece paylaştığı gönderinin toplam beğeni sayısını görecek.”

Instagram cephesinden bu açıklamanın gelmesi pek çok kullanıcıyı üzmüş durumda. Açık konuşmak gerekirse Instagram’da mevcut profillerin çoğu beğeni sayısını önemsiyor. Bundan fazlası gönderiyi kimlerin beğendiğini merak ediyor ve uzun uzadıya hesap yapıyor. Ayrıca Instagram’ın her geçen gün kalabalık hale gelmesi beğeni sayısını da otomatik olarak arttırıyor ve beğenenleri görüntülemek gereksiz bir hal alıyor.

Ayrıca: Instagram beğendiğim göndelerim nerede?

Instagram paylaşımlarımı kimler beğendi?

“Instagram’da gönderilerimi beğenenleri göremiyorum, kimler beğendi? Ne yapmalıyım, bu sorunu nasıl çözmeliyim?” şeklinde internet üzerinde çok sayıda araştırma yapılıyor. Fakat ne yazık ki bu probleme yönelik bir çözüm bulunmuyor. Beğenenleri kısmen de olsa görüntülemek için bildirim çubuğunu takip etmek durumundayız. Buna ek olarak telefon bildirim ekranından takip yapmak için “Notification History” gibi araçlardan yararlanmak işinizi kısmen de olsa çözebilir.

Instagram’da yapılan yenilik sonucunda “Gönderimi beğenenleri nasıl görürüm?” diyen ve durumdan memnun kalmayanlar var. Ancak bunu artıya çeviren kişi sayısı da oldukça fazla. Örneğin sahte hesaplarla gönderi beğeni arttıranlar için pozitif bir durum gibi görünüyor. Beğenlerin hem kendisi hem de diğer kullanıcılar tarafından denetlenemiyor olması, onların cephesinde güzel bir haber.

Alınan bu yeni karardan memnun musunuz? Görüşlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Instagram’da profil / hesap engelleme nasıl yapılır?

Instagram, günümüzde en çok tutulan ve kullanıcıların büyük beğenisine sahip platformlar arasında yer almaktadır. Kişiler burada sahip oldukları hesap üzeirnden anılarını, düşüncelerini, hobilerini, alışkanlıklarını, gerçekleştirdiği eylemleri ve pek çok anı takipçileriyle paylaşabilmektedir.

Instagram’da mevcut olan takipleşme sistemiyle kullanıcılar arkadaşlarını, yakın çevresini, markaları, farklı alanlarda yayın ve paylaşım yapan kanalları takip edebilmektedir. İlgiye dayalı olarak gelişen ve her geçen gün büyüyen platformda kullanıcıların anıları da büyümekte ve eylemleri gelişmektedir.

Her ne kadar Instagram kullanıcıları takipçi sayısını arttırsa ve daha büyük bir çevreye ulaşsa bile kimi zaman bazı problemlerle karşılaşabilmektedir. Instagram’da bize hitap eden kullanıcılar, sayfalar ve kanallar bulunduğu gibi istemediğimiz davranışlar da ortaya çıkmaktadır. Bu noktada Instagram kullanıcı güvenliğini ve huzurunu sağlamak için kullanıcılara bloklama özelliği sunuyor.

Instagram’da kullanıcı engelleme yaparak istenmeyen ve hoş olmayan durumlardan kurtulabiliriz. Örneğin profil hesabı bloklama yoluyla istemediğimiz kullanıcılarla karşılaşmamak mümkündür. Veya sıklıkla karşımıza çıkan ve bizim için uygun olmayan içerikleri görmemek adına birinin Instagram hesabını engelleme yoluna gidebiliriz. Peki Instagram’da kullanıcı engellemek için ne yapmak gerekiyor? Bu yazımızdan yararlanarak ve aşağıdaki adımları takip ederek Instagram profil / kullanıcı / hesap / sayfa engellemenin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Instagram’da bir hesabı nasıl engellerim?

Instagram gelişmiş kişiselleştirme özelliği sunmaktadır. Bu noktada kullanıcılar hesap engelleme işlemini kolayca gerçekleştirebileceği hakka sahiptir. Aşağıda bulunan adımları gerçekleştirmeniz hesap engellemek için net bir çözüm olacaktır. Yaşadığınız sorunlara ve problemlere karşılık birini kalıcı olarak engellemek ve takipten çıkarmak için sizi bekleyen adımlar şu şekilde:

 • Instagram uygulamasını başlatın.
 • Engellemek istediğiniz kullanıcı profilini açın.
 • Sağ üst köşede bulunan “…” (Üç nokta) ikonuna basın.
 • Çıkan ek seçeneklerden “Engelle”ye basın.
 • İstenen engelleme onayı için tekrar “Engelle”ye basın.
 • Son olarak engellemenin başarılı bir şekilde gerçekleştiğine dair bilgi alacaksınız.

Instagram engeli nasıl kaldırılır?

Instagram’da kullanıcıları engelleyebildiğimiz gibi engel kaldırma ve kullanıcı profilini tekrar görüntüleme imkanına sahibiz. Bunun için yukarıda bahsedilen adımların tersini uygulamak yeterlidir.

Instagram kullanıcı adı değiştirme nasıl yapılır?

Instagram’a kayıt olan her kişi bir kullanıcı adına sahiptir. İsim, soyisim, e-posta ve şifre bilgilerinin yanı sıra Instagram’da kullanıcı adı oluşturmak gereklidir. Kullanıcı adı her kişi için eşsiz olan ve kişiye özel alandır. Instagram’a kaydolurken tercih ettiğiniz bu kullanıcı adını değiştirme hakkınız bulunuyor ve bu yazımızdan yararlanarak Instagram’da kullanıcı adı değiştirmenin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Bu işlem Android, iOS, Windows, Mac ve diğer tüm platformlarda Instagram’a erişim sağlanabilen cihazlarda gerçekleştirilebilir. Instagram’da kullanıcı adı değiştirme sınırı bulunmamaktadır ve kişiler basit yolla değişikliğin nasıl yapılacağını görebilirler.

Kullanıcı adı, Instagram’a kaydolan her kişi için bir kimlik niteliği taşımaktadır ve tüm bilgileriniz & verileriniz bu kullanıcı adı içerisinde barınacak şekilde saklanmaktadır. Ayrıca Instagram’da kişiler kullanıcı adını kullanarak etiketleme, mesaj atma ve arama yapma gibi özellikleri daha etkin kullanabilmektedir.

Instagram kullanıcı adı değiştirmek için çeşitli nedenleriniz olabilir. Eski kullanıcı adının hoşunuza gitmemesi, gizliliğinizi arttırmak istemeniz bu nedenler arasında yer alabilir. Buna çözüm olarak aşağıdaki adımları tüm cihazlarda geçerli olmak üzere gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

Instagram kullanıcı adı değiştirme

 • Instagram uygulamasını başlatın veya web adresine gidin.
 • Profil penceresini görüntüleyin.
 • Profili Düzenle’ye basın.
 • Profil Bilgileri bölümünde yer alan “Kullanıcı Adı”ya gelin.
 • Yeni almak istediğiniz kullanıcı adını yazın.
 • Kaydet seçeneğine basın.

Konu ile ilgili diğer sorular

Kullanıcı adım hemen değişir mi?

Instagram’da kullanıcı adı değişikliği için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Gerekli şartların sağlanması durumunda kullanıcı ismi anında değişmekte ve profiliniz yeni kullanıcı adıyla güncellenmektedir.

Kullanıcı adı değiştirirsem ne olur?

Alay etmiyoruz, ancak kullanıcı adı değiştirirseniz kullanıcı adınızı değiştirmiş olursunuz. Bunun dışında herhangi bir değişiklik meydana gelmez.

Instagram kullanıcı adı değiştirme sorunu yaşıyorum

Kullanıcı ismi değiştirme problemi yaşamanın öncelikli nedenleri arasında alınmak istenen alan isminin kullanılıyor olmasıdır. Lütfen boşta bir kullanıcı adı almayı deneyin. Ayrıca alacağınız ad Türkçe karakter (ğ,ü,ş,ı,ç,ö) içermemelidir. Bunun yanında kullanıcı adında sahip olunacak semboller sınırlıdır. Alt tire (_) ve nokta (.) dışında sembol almanız mümkün değildir.

Instamessage hesap silme nasıl yapılır?

Instamessage, Instagram üyeliği şartı arayan ve yakınınızdakilerle iletişim kurmanızı sağlayan bir uygulamadır. Tinder benzeri formatta çalışan ve çevrenizdekilerle mesajlaşmaya olanak tanıyan Instamessage’da sohbet etmek bir tık daha kolaydır. Instamessage kullanıcı sayısını günden güne arttırdığı gibi kimi kullanıcı Instamessage’i silmeyi ve hesap kapatmayı düşünmektedir. Peki Instamessage hesap silme için ne yapmak gerekiyor?

Instamessage’i tamamen kaldırmak, hesap silmek ve Instagram bağlantısını kesmek yöntemleriyle bu uygulama ile olan bağınızı tamamen kopartabilirsiniz. Instamessage hesap silme, uygulama silme ve Instagram bağlantısı kesme ayarları için aşağıdaki adımları uygulayın.

Instamessage hesabızı silin

Instamessage üyelikle çalışan ve üye olduğunuzda sahip olduğunuz bilgiler üzerinden civarınızdaki kişilerle iletişime geçmenizi sağlayan bir platformdur. Çeşitli nedenlerle Instamessage üyelik silme kararı aldıysanız aşağıdaki adımlar sayesinde hesap kapatma işlemini tamamlayabilirsiniz.

 • support.insta.me sayfasına gidin.
  (Instamessage destek sayfasıdır.)
 • Burada size yöneltilen soruları yanıtlayın.
  (Instamessage kullanımı ile ilgili sorulardır.
  1- Ne kadar süredir InstaMessage kullanmaktasın?
  2- Hesabına nasıl giriş yaptın?
  3- Hesabını deaktif etme nedenini söyler misin?
  4- Sahip olmadığımız ne tür özellikleri tercih edersin? Belki bu hesabı deaktif etmeni sağlıyor.)
 • Son soruyu “I don’t know, I just want to deactivate my account.” diyerek benim gibi yanıt verebilirsiniz.
 • “Submit and deactivate my account”a basın.
  (Yolla ve hesabımı deaktif et.)

InstaMessage ve Instagram bağlantı kesme

InstaMessage kullanıcı izniyle çalışabilen ve profilinizdeki kişileri, gönderileri, konum bilgileri vs. kullanarak mesajlaşmanızı sağlayan uygulamadır. InstaMessage’i Instagram kaldırmak kolay bir işlemdir ve bunu gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

 • Instagram hesabınıza giriş yapın.
 • Profil simgenize dokunun.
 • Profil düzenle’ye basın.
 • Uygulamaları Yönet > İzinli Uygulamalar’a gidin.
 • InstaMessage uygulaması yanında bulunan “Erişimi iptal et”e basın.

InstaMessage uygulama silme

InstaMessage bir uygulama olarak çalışan ve pek çok kullanıcıya hizmet veren platformdur. InstaMessage hesap silme ve bağlantı kesme adımlarının ardından geriye bir tek uygulama silme kalıyor. Bunun için:

 • InstaMessage uygulama üzerine ve gelin, parmağınızla basılı tutun.
 • Çıkan seçeneklerden “Kaldır”a basın.
 • Alternatif olarak “Ayarlar > Uygulamalar > InstaMessage > Kaldır” adımlarını takip edin ve “Kaldır” kutucuğuna basarak işlemi tamamlayın.

InstaMessage hesap silme deneyiminizi bizimle yorum bölümünde paylaşın.

Instagram’da ekran görüntüsü alınca bildirim gider mi?

Instagram dünyanın sosyal medya tekellerinden biri desek yanılmış olmayız. Milyonlarca aktif kullanıcıya sahip olan Instagram fotoğraf ve video paylaşmamızı sağlarken, sanal alemde sosyalleşmemize yardımcı oluyor. Elbette internet dünyasında işler biraz farklı işliyor ve kullanıcıların rahatça Instagram’da gezintiye çıkabilmesi için birtakım önlemlerin alınması gerekiyor.

Instagram’ın kullanıcı gizliliğini sağlamak için aldığı önlemlerden biri mesaj bölümünde yer alıyor. Örneğin arkadaşınız mesajlarda size bir görüntü yolladığında ekran görüntüsü almanız durumunda bu karşı tarafa bildiriliyor. Peki Instagram’ın diğer bölümlerinde ekran görüntüsü alınca ne olur? Karşıya bildirim gider mi? Örneğin,  birinin profiline girip beğendiğimiz bir paylaşımını ekran görüntüsü yardımıyla cihazımıza kaydetmek istediğimizde kişiye bilgi gider mi?

Bu olay aylarca tartışma konusu olmuştu. Kimi taraf ekran görüntüsü almanın yanlış olmadığını ileri sürerken, diğer kesim kişilerin paylaşımının bu denli ele geçirilmesinin doğru  olmadığını savundu. Neyse ki Instagram bu noktada bir açıklama yaparak tartışmayı sonlandırdı.

Özellikle stalker diğer bir tabirle iz sürücüleri mutlu edecek açıklamada bulunuldu. Instagram profil, ana sayfa, hikayeler, video görüntüsü ve fotoğraf ekran görüntüsü alma gibi durumlarda karşı tarafa bildirim göndermeyecek. Bu noktada kullanıcıların herhangi bir bildirim ayarı yapmasına gerek kalmayacak. Yine benzer şekilde stalkerlar tedirgin olmaktan uzak bir biçimde dilediği kişinin, kurumun görsel ögelerini cihazlarına indirebilecek.

Sizce Instagram’da fotoğraf veya videolarınızı alan kullanıcılar size bildirim yoluyla açıklanmalı mı? Değerli yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Instagram konum ekleme nasıl yapılır?

Instagram platformu internet kullanıcılarını bir araya getirmeyi ve onları sosyalleştirmeyi amaçlayan platformdur. Kişiler Instagram’da dilediği fotoğrafı veya videoyu paylaşabildiği gibi bu görsel ögeler üzerinde özelleştirme yapabilmektedir. Bu fotoğraf ve video ayarlarından biri de konum ekleme özelliğidir. Yazımızdan yararlanarak “Instagram konum ekleme nasıl yapılır?” sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Instagram uygulaması kullanıcılara konum paylaşma özelliği sunmaktadır. Önceleri, akıllı telefonun yaygınlaşmaya başladığı sıralar konum özelliğini kullanabilmek için Google Haritalar, Yandex Haritalar gibi uygulamalara gebeyken artık yerleşik uygulamalar sayesinde uygulama içerisinde konum görüntüleme, konum ekleme ve konum ayarı yapma gibi seçeneklere sahibiz. Tüm bu özellikler Instagram’da da bulunmaktadır ve kişiler konum atma ve içeriğe konum ekleme fırsatlarına sahiptirler.

Instagram konum bulma nasıl yapılır?

Instagram’da konum ekleme ayarı yaptığınızda paylaştığınız içeriğe konum ekleyerek görüntünün nerede çekildiği bilgisini karşı tarafa ulaştırabilirsiniz. Uygulama kişilere bu özelliği paylaşım yapma esnasında otomatik olarak sunmaktadır. Bir içeriği paylaşmak istediğinizde paylaşma butonuna basmadan önce “paylaşma seçenekleri” içerisinde “Konum ekleme” butonu yer almaktadır. Bu butona bastığınızda telefonunuz otomatik olarak GPS konum bilginizi alacaktır veya GPS açık değilse açma isteğinde bulunarak bağlantı gerçekleştirilecektir. Instagram bu esnada konum taraması yaparken size harita üzerinden bulunduğunuz yeri seçmeniz konusunda bilgi verecek ve gerekli seçimi yapıp “konum ayarını kaydetme” işlemini gerçekleştirdiğinizde paylaşılan ögenin özetinde konumunuz diğer kişilerce görüntülenebilecektir.

Instagram konum ekleme ve konum kaldırma nasıl yapılır?

Instagram kişilere yaptıkları paylaşımla ilgili çeşitli özellikler sunmaktadır. Görsele konum ekleme yapabileceğiniz gibi konum kaldırma yapmanız da mümkündür. Konum eklemek için paylaşım öncesinde “Konum ekleme” butonunu kullanmanız gerekirken, paylaşılan bir resimdeki veya videodaki konumu silmek için görselin yanında bulunan üç noktaya basmak ve düzenleme seçeneğinden konum kaldırmaya gitmek yeterli olacaktır.

Instagram konum atma ve çıkarma ayarları hem Android hem de iOS için aynı adımların uygulanmasını gerektirir. Yani Samsung Galaxy veya iPhone cihazda yapacağınız konum ayarlarının sırası ve yöntemi arasında farklılık bulunmamaktadır.

Konum ekleme ve kaldırma ayarları görüldüğü üzere oldukça basit. Uygulamalarda deneyimini ve bilgisini arttırmak isteyen kullanıcıların yararlanabileceği bu özelleştirme ayarlarını gerçekleştirmede sorun yaşıyorsanız yardım almak üzere yorum bölümünü kullanabilirsiniz.