Ana SayfaHaberlerInstagram yakın arkadaşlar özelliği nedir? Nasıl kullanılır?

Instagram yakın arkadaşlar özelliği nedir? Nasıl kullanılır?

- Advertisment -

Instagram Aralık 2019 güncellemesiyle yakın arkadaşlar özelliğini kullanıcılarına duyurdu. Instagram’da hikayeleri istenen kullanıcılarla paylaşmayı mümkün hale getiren bu özellik sayesinde kullanıcılar Instagram üzerinde artık daha fazla özelleştirme yapma imkanına sahip olacak.

Instagram uygulamasında yeni güncellemenin gelmesiyle hikayelerde özelleştirme yapabilme imkanı tanındı. Instagram hikayeleri önceden sadece herkes tarafından görüntülenebilir durumdayken şimdi yakın arkadaşlar özelliği sayesinde yalnızca dilediğimiz arkadaşlarımız için bu hikayeleri paylaşabiliyoruz.

Instagram yakın arkadaşlar nedir?

Son zamanlarda kullanıcı gizliliğine dair karar alan uygulamalara Instagram da dahil olmaya başladı ve bu noktada yalnızca istenen kullanıcılarla hikaye paylaşmayı sağlayan “Yakın Arkadaşlar” özelliği sundu. Bildiğiniz üzere artık sosyal medyayı daha fazla kullanıyoruz ve takipçi sayımız günden güne artış kaydediyor. Instagram’da story paylaşırken bunu herkes görebiliyor ve bu kimi zaman gizlilik isteğimize engel olabiliyor. Bu noktada kullanıcı istekleri doğrultusunda hareket eden Instagram yönetimi tüm takipçilere story yani hikaye atmak yerine bunun küçük bir grup ile paylaşılabileceği doğrultuda adım attı.

Instagram yakın arkadaşlar nasıl kullanılır?

Instagram’da yakın arkadaşlar kullanımı oldukça basit. Yönetim bu noktada da kolaylık sağlayarak “Yakın arkadaşlar” seçeneğini fark edilebilir bir noktada konumlandırdı. Yakın arkadaşlar oluşturma ve yönetme ayarlarına ilişkin yapmanız gereken:

  • Profil sayfasına gidin
  • Menü > Yakın Arkadaşlar’a gidin.
  • Yakın arkadaşlar eklemeyi gerçekleştirin.

Bunun yanı sıra hikaye paylaşma esnasında da gerekli düzenlemeyi şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Hikayeye atacağınız videoyu/fotoğrafı çekin veya seçin.
  • Bunu tamamladığınızda içersinde “Beyaz yıldız bulunan yeşil halka” göreceksiniz.
  • Yıldıza dokunun ve yakın arkadaş listesine gidin.
  • Karşınıza etkileşim oranına göre öneri çıkacaktır. (Arama ekranından da arkadaş ekleme yapılabilir. )
  • Kişileri yeşil halkaya dokunarak seçin ve paylaşın.
  • Artık yakın arkadaşlarınız uygulamanın en üstünde yeşil halka içine alınmış storyleri görüntüleyebilecektir.

Yakın arkadaş bölümünde “arkadaş ekleme, kişi çıkarma” olmak üzere temel düzeyde ayarlama yapmak mümkündür. Instagram yakın arkadaş ayarlaması yaptıktan sonra hikaye paylaşmanızın ardından gönderilerinizi yakın arkadaşlarınız dışındaki kullanıcılar görüntüleyemecektir. Bu da Instagram’da kişi engelleme, Story görülmesini belirli kişilere kapatma gibi istekleri kolay hale getirecektir.

Instagram’ın yakın arkadaşlar güncellemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu adım faydalı mı? Instagram gizlilik düzenlemesi noktasında daha başka adımlar atmalı mı?

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -