Ana Sayfa Etiketler Android ayarları

android ayarları ile ilgili içerikler.


Android Q (10)’da Wi-fi ağına QR kodla bağlanma

Android işletim sistemiyle çalışan telefonlarda kullanıcılar telefonu modem yapma ve internet paylaşma seçeneklerini kullanabiliyor. Telefonun kablosuz ağına bağlanmak isteyenler ise rakam, harf veya sembollerden oluşan karakterleri girdiklerinde bağlantı sağlıyor. Android Q ile bu uğraşın önüne geçiliyor ve mobil kullanıcılara QR kodu ile bağlanma fırsatı sunuluyor.

Android Q, içerisinde hızlı bağlan özelliği bulunuyor. Bu sayede ağa daha kolay bağlanmak mümkün hale geliyor. Android Q çalıştıran telefon ve tabletlerde otomatik olarak QR kodu oluşturuluyor. Bu kod ağ bağlantı bilgisini içeriyor ve diğer bir cihaz tarafından bu kodun okunması paylaşılan internete hızlıca bağlanmak anlamına geliyor. Peki QR kodla wifi ağına nasıl bağlanılır?

QR kod nasıl alınır?

QR, kare kod olarak da bilinir. Türkçe’ye Quick Reaction’dan çabuk tepki olarak gemiştir. Okutucu yani tarayıcı sayesinde kod saliseler içinde okunur ve kod içindeki verinin işlevi yerine getirilir. Kod ile modeme bağlanmak için yapılması gereken işlemler şu şekildedir:

 • Ayarlar > Ağ ve İnternet seçeneklerine gidin.
 • Bağlanmak istediğiniz ağı seçin.
 • Paylaşma seçeneğine gelin ve QR kod ikonuna basın.
 • Doğrulama ekranı için parmak izinizi veya PIN/şifre/desen kilidini kullanın.
 • Doğrulamanın ardından QR kodu ve Wi-fi şifresi alınacaktır.

Android Q’da hızlı bağlan modu nasıl kullanılır?

Ayarlar için bildirim çubuğunu veya ayarlar ikonunu kullanın.

 • Ayarlar > Ağ ve İnternet seçeneğine basın.
 • Aşağı inin ve Ağ Ekle seçeneğine basın.
 • Sağdaki ikona basın ve QR kodu taramasını seçin.
 • Kamerayı başlatarak Wi-fi QR kod üzerine getirin.
 • Tanımlanın ardından Wi-fi bağlantısı gerçekleşecektir.

QR kodu ile bağlantı hem güvenlik ve gizlilik problemini ortadan kaldırıyor hem de hızlı bağlantı sağlıyor. Android Q’ya sahip olmayan cihazlarda bu özellik maalesef kullanılamıyor. Google’ın bu noktada Google Play Store’a bir uygulama ekleyeceği düşünülüyor. Fakat bu ihtimalin de düşük olduğu konuşuluyor.

QR kodun yanı sıra Bluetooth ve NFC ile wi-fi ağ paylaşımının da mümkün olacağı söylenenler arasında. Bu bağlantı noktalarıyla yapılacak paylaşımların QR kodundan daha güvenli olacağı ise aşikar. Ancak şu anda Android Q Beta versiyonu incelendiğinde böyle bir fonksiyon bulunmuyor.

Android Q ile gelen yeni internet paylaşma özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? QR kod ile internet paylaşma sorunu mu yaşıyorsunuz? Görüşlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşın veya soru cevap bölümünü kullanın.

Telefonu yoran ve zorlayan uygulamaları bulma

Android milyonlarca uygulamayı indirebileceğiniz bir işletim sistemidir. Telefonların yarısından fazlası Android ile çalışır. Android’e kurulan uygulamaların tümü bir amaca hizmet eder. Çeşitli kategorilerdeki araçlar ve oyunlar en çok ilgi çeken ve indirilen uygulamalardır.

Ancak her ne kadar telefona uygulama indirmek Google Play Store’da yükle butonuna basmak olsa da sonuçları zarar verici olabilir. Kimi uygulamalar düşük boyutlu olsa bile telefonda aşırı güç harcar. İşlemciyi yorabilir ve zorlayabilir. Bunun yanında telefonda kısa ve uzun vadede yavaşlama sorunu meydana gelebilir.

Bu yazımızda “Android telefonu ve tableti yoran, yavaşlatan ve bozulmasına yol açabilecek uygulamaları tespit etme nasıl yapılır?” sorusuna yanıt bulacağız.

Android kendi içerisinde yerleşik olarak çeşitli yazılımlarla gelir. Bunlar sayesinde çok RAM kullanan, telefonda fazla yer kaplayan, bataryanın hızlı bitmesine yol açan, işlemciyi yoran ve telefonun çalışmasını zorlaştıran uygulamalar tespit edilebilir.

Bir cihaz için en önemli donanım işlemcidir. İşlemcinin çalışma hızı ve seviyesi üzerinden telefona zarar veren uygulamaları bulmak mümkündür. Aşırı CPU (çekirdek işlemci) tüketimi arka plandaki uygulamaların çalışmasını dahi etkiler ve telefonu yavaşlatır.

Tüm bu sebeplerden dolayı Android’i yavaştan ve zorlayan uygulamaları listelenin adımlarına göz atacağız. Eğer şimdilerde hali hazırdaki yüklü programlardan şüphe duyuyorsanız aşağıdaki açıklamaları takip edin ve talimatları yerine getirin.

Uyarı: Google güvenlik ve gizlilik amacıyla CPU takibi üzerinde kısıtlamalara gitmiştir. Google Play Store’da bulunan pek çok uygulama CPU kullanımı hakkında bilgi vermemektedir. Bu problemin aşılması için rootluAndroid cihaza ihtiyaç vardır.

Telefonu yavaşlatan uygulamaları bulma

Her ne kadar Google üçüncü parti CPU takibi yapan uygulamaları engellemiş olsa da Android cihazların içerisinde işlemci hareketliliğini ölçen bir araç bulunmaktadır. Özellikleri kısıtlıdır ve detaylı bilgi almak mevcut Android sürümünde mümkün olmamaktadır. Ancak yine de kullanıcılara yol göstermektedir.

Bu yerleşik uygulama sayesinde batarya kullanımı ve CPU aktiviteleri kısmen de olsa ölçülebilir. Buna göre telefonu zorladığını düşündüğünüz uygulamaları silebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları uygulayarak Android’deki “Geliştirici Seçenekleri”ni aktif duruma getirin.

 • Ayarlar > Telefon Hakkında seçeneğine basın.
 • Yapım Numarası üzerine gelin ve 7 defa art arda dokunun.
 • Karşınıza uyarı penceresi gelecektir.
  Bu pencerede ilk kez yapan için “Geliştirici seçeneklerinin” açıldığına dair bilgi uyarısı oluşacaktır.
 • Bu seçeneklerden içerisinden izlemeye giderek “CPU kullanımını göster” seçeneğini etkin hale getirin.

Bilgi: Telefon modeline göre geliştirici seçenekleri yerleşimi farklılık gösterebilir. CPU kullanımının yüksek olup olmadığını öğrenmek için yüzdelik dilimlerden ve grafiklerden yararlanın.

İpucu: CPU kullanımını etkin biçimde görmek için telefonu yeniden başlatın ve farklılığa göz atın. Bunun yanında uygulama açıkken önceki değerle karşılaştırma yapabilirsiniz.

Alternatif uygulamalar

Google Play mağazasında bazı uygulamalar kısmi derecede telefonun güç tüketimini sömüren oyunların ve diğer programların tespitinde tercih edilebilir.

CPU-Z bu araçlardan en çok öne çıkanıdır. Kolay kullanıma sahip olmakla birlikte ücretsiz hizmet verir. CPU izleme aracı sayesinde telefonun tüm özelliklerine detaylıca ulaşmanız mümkündür.

CPU-Z
Price: Free

Telefonunuzda yavaşlama sorunu devam mı ediyor? Probleminizi detaylı bir biçimde soru cevap bölümünde bizimle paylaşın.

Google Harita sesli arama çalışmıyor sorunu | Navigasyon Ayarları

Google’ın en gelişmiş yardımcı araçlarından biri navigasyon. Sürekli olarak kendini güncelleyen ve daha iyi deneyim sunan navigasyon aracı Android cihazlarda Google Harita uygulaması olarak biliniyor. GPS’in açık olması durumunda uygulama sayesinde kullanıcılar anlık olarak nerede olduklarını görüntüleme şansına sahip.

Google Harita kullanıcıyı iki şekilde bilgilendiriyor. Navigasyon uygulamasından hem görsel hem de işitsel anlamda yararlanıyoruz. Özellikle araba kullanırken veya taşıt üzerinde Google sesli komut sistemiyle bizi yönlendiriyor. Ancak bazen Google Harita sesli arama çalışmıyor ve bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Eğer siz de Google Haritalar kullanırken sesle yön verme problemi yaşıyorsanız bu rehberimizden yararlanabilirsiniz. Google harita konuşmuyor diyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

Google harita sesli yönlendirme nasıl aktifleştirilir?

Google haritada rehberli yönlendirmenin açık olması gerekir. Bunun için ayarlar üzerinden ilgili değişikliğin yapılması şarttır. Google Maps ses çıkmıyorsa:

 • Google Haritalar uygulamasını başlatın.
 • Ayarlar > Navigasyon Ayarları seçeneğine gidin.
 • Ses seviyesi seçeneğini açın.
 • Rehber sesi üzerine gelin.
 • Buradan düşük, normal ve yüksek seçeneklerinden size uygun olanı ayarlayın.

Bilgi: Eğer Bluetooth ile erişim sağlanıyorsa bağlantının gerçekleştiğinden emin olunmalıdır.

Google harita konuşmuyor sorunu ve çözümü

Google harita ses sorunu 7 farklı şekilde aşılabilir. Aşağıda başlıklar altında tüm yöntemler ve olası çözümler maddeler halinde verilmiştir.

Android cihazın sesini kontrol edin

Problemin giderilmesi için ilk aşamada telefonun sessiz modda olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için Ayarlar > Ses seçeneğine gidilmelidir. Ayrıca bildirim çubuğunu kullanarak ses modu görüntülenebilir.

Uygulama içi ses ayarlarını kontrol edin

Ses seviyesi yalnızca menüden değil Google Maps içerisinden de yönetilebilir. Bu noktada sesin kısılmamış olduğundan emin olmak gerekir. Haritalarda sesi açmak için yapılması gereken işlem aşağıdaki gibidir:

 • Google Haritalar aracını başlatın.
 • Rotanızı girin ve başlata basın.
 • Sağ üst köşede ses seçeneklerini kullanarak özelliği etkin hale getirin.

Uygulama önbelleğini temizleyin

Kimi zaman güncelleme veya değişiklikten kaynaklı olarak uygulama düzgün çalışmayabilir. Bu noktada önbellek (geçici dosyalar) temizliği gerekli olabilir. Aşağıdaki adımlarla Google Haritalarda geçmişi silme, verileri sıfırlama ve ayarları varsayılana dönüştürme işlemleri yapılabilir.

 • Ayarlar > Uygulamalar seçeneğine gidin.
 • Google Haritalar aracını açın.
 • Depolama butonuna basın.
 • Önbelleği temizle seçeneğine basın.

Bluetooth aygıtını kontrol edin

Tüm ayarların doğru olduğundan eminseniz bir sonraki aşamada Bluetooth seçeneklerine göz atılmalıdır. Eşleşmenin gerçekleştiğinden emin olun. Ayrıca Bluetooth cihazının çalışır olduğundan emin olun.

Google Haritalar
Price: Free

Bluetooth seçeneğini devre dışı bırakın

Eğer Google haritalar kullanırken Bluetooth aygıtına sahip değilseniz, aktifleştirilmiş bluetooth özelliğini kapatmanız gerekebilir.

 • Ayarlar > Navigasyon seçeneklerine gidin.
 • Ses seviyesi seçeneğine basın.
 • Bluetooth bağlantısı mevcutsa bu ayarı devre dışı bırakın.

Google Haritaları güncelleyin

Android’de ön yüklü olarak gelen uygulamalar düzenli olarak güncellenir. Burada hataların giderilmesi ve kullanıcı deneyiminin yükseltilmesi amaçlanır. Bu noktada harita uygulaması düzgün çalışmıyor olduğundan güncelleme yapmak doğru tercihler arasındadır.

Güncelleme otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak devre dışı bıraktıysanız Google Play Store > Güncelleme bölümüne gitmeniz gerekiyor.

Google Haritayı yeniden yükleyin

Google Haritaların çalışmaması, sesli komut vermemesi nadir görülen sorunlar arasındadır. Son çare olarak yapılması gereken “Harita” aracının yeniden yüklenmesidir. Eğer cihaz rootluysa kaldırma ve yeniden yükleme işlemi kısa sürede gerçekleşir.

Telefon rootlu değilse güncellemeleri, önbellek dosyalarını kaldırmak ve ardından haritalar aracını son sürüme getirmek problemin çözülmesini sağlayabilir.

Tüm bu adımlara rağmen Google Maps (Harita) ses çıkmıyor mu? Çözüm için yorum bölümünü kullanarak probleminizi detaylıca açıklayın. Google Maps sesli cevap yoksa soru cevap bölümünden de yararlanabilirsiniz.

Android & iPhone bağlantınız gizli değil hatası çözümü

Kimi zaman kullanıcılar Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge ve diğer çeşitli tarayıcılarda web sitelerini ziyaret ettiklerinde bağlantınız gizli değil hatası almaktadır. Güvenlik nedenlerinden dolayı ortaya çıkan bu sorun için birden fazla çözüm yolu bulunmaktadır. Yazımızdan yararlanarak Android, iOS (iPhone, iPad) cihazlarında karşımıza çıkan bağlantınız gizli değil hatasına uygun çözümleri görüntüleyebilir ve problemlemin çözümüne yönelik adımları uygulayabilirsiniz.

Bağlantınız gizli değil  

Saldırganlar www.site.com sitesinden bilgilerinizi çalmaya  çalışıyor olabilir (örneğin , şifreler ,mesajlar veya kredi kartı bilgileri).

Net::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID  hatası 

Android ve iPhone için bağlantının gizli olmaması hatasına yönelik şu nedenleri sıralayabiliriz:

Ziyaret edilen web adresinin SSL süresinin dolması

Günümüzde web siteleri kullanıcılara güvenli internet sunmak için SSL sertifikası ile hizmet vermekte ve böylece kişilerin kredi kartı, şifre, kullanıcı adı ve diğer çeşitli bilgilerinin üçüncü kişilerce ele geçirilmesinin önlenmesi amaçlanmaktadır. Bu noktada giriş yapılamayan web sitesinin SSL süresinin dolması bağlantı gizlilik hatasına yol açabilmektedir. Eğer problem SSL’den kaynaklıysa hizmet verenin SSL bilgilerini güncellemesi veya süresini uzatması gerekir.

Tarih ve saat ayarlarının yanlış olması

Android ve iOS akıllı telefon veya tabletlerde genellikle otomatik saat kullanmayı tercih edenler olduğu gibi saat manuel ayarlanmış da olabilir. Saatin yanlış olması web sitelerin eş zamanlı çalışmasının önüne geçmekte ve hata yaratmaktadır. Özellikle Google Chrome’da kullanıcılar saat ve tarih ayarının yapılmaması veya yanlış olması sebebiyle bağlantının gizliliği hatasıyla karşılaşmaktadır. Çözüm için Ayarlar > Tarih & Saat Ayarları’na giderek saat otomatik şeklinde veya güncel saate uygun olarak değiştirilmelidir.

Uygulamaların web tarayıcı çalışmasını engellemesi

Genellikle güvenilir olmayan ve sistem ayarlarının bozulmasına yol açan; kullanıcı bilgilerini ele geçirmeyi amaçlayan uygulamalar neticesinde böyle bir hatayla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için telefonunuzda tehlike teşkil eden ve geliştiricisi hakkında bilgi sahibi olunmayan araçlar kaldırılmalıdır.

Yukarıdaki öneriler işinize yaradı mı? Görüşlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Android telefon ve tablette internet geçmişi nasıl silinir?

Android telefon ve tabletlerde tarayıcı aracılığıyla internette gezintiye çıkabiliyor ve dilediğimiz siteleri ziyaret edebiliyoruz. Tarayıcıda yapılan gezintide tüm ziyaret edilen siteler kaydedilir ve geçmiş bilgisinden ziyaret ettiğimiz sitelere ulaşılabilir. Sitelerin tarayıcıda tutulması ve geçmişe eklenmesinin sebepleri arasında sıkça ziyaret ettiğiniz sitelere kolayca erişmek yer almaktadır, ancak çeşitli nedenlerden dolayı Android telefon veya tablette tarayıcı geçmişini silme kararı alabilirsiniz. Peki Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Opera, DuckDuckGo tarayıcılarında geçmişi silmek nasıl yapılıyor?

Android telefon ve tablet için ziyaret edilen websitelerin geçmişte durması kimi zaman rahatsız edici olabilir. Örneğin sizin için önem teşkil eden bir sitenin başkalarınca görünmesi ihtimali can sıkabilir. Bu noktada tarayıcıda girilen siteleri silmek ve temizlik yapmak mümkündür. Ziyaret edilen siteleri çöp kutusuna yollamak ve kalıcı olarak silmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Google Chrome

Google Chrome, neredeyse her Android telefonda ön yüklü gelen ve en hızlı tarayıcılar arasındadır. Chrome’da yaptığınız ziyaretleri temizlemek ve geçmişi silmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Chrome tarayıcıyı başlatın.
 • Sağ üstte bulunan üç nokta işaretine basın.
 • Geçmiş’e basın ve “Göz Atma Verilerini Temizle”ye basın.
 • Açılan pencerede silmek istediğiniz ögeleri seçin.
  -Tarama geçmişi,
  -Çerezler, site verileri,
  -Önbellek dosyaları,
  -Kayıtlı şifreler

Android telefon ve tablette internet geçmişi nasıl silinir? 1

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox’ta geçmişi simek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Firefox tarayıcıyı başlatın.
 • Menü butonuna basın. (Kimi telefonda altta kimisinde ise yukarıda yer almaktadır.)
 • Ayarlar > Gizlilik > Özel veriyi temizle’ye gidin.
 • Tarayıcı & indirme geçmişini seçin.
 • Silmek istediğiniz ögeleri seçili duruma getirin.
 • Veriyi sil’e basın.

Microsoft Edge

Microsoft Edge yüklü Android telefon ve tabletlerde geçmişi silmek aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Microsoft Edge tarayıcıyı başlatın.
 • Sağ altta bulunan üç noktaya basın.
 • Ayarlar’a gidin.
 • Gizlilik’i seçin.
 • Tarayıcı geçmişini sil’e basın.
 • Silmek istediğiniz ögeleri seçin.
 • Temizle’ye basın.

Android telefon ve tablette internet geçmişi nasıl silinir? 2

Opera Mini

Android telefon ve tablette yüklü Opera Mini tarayıcı geçmişini silmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Opera tarayıcıyı başlatın.
 • Opera simgesine basın.
 • Ayarlar > Gizlilik’e gidin.
 • Geçmişi Sil’e basın.
 • İşlemi onaylayın.

Tebrikler tarayıcılarınız artık tertemiz! Yoksa tarayıcı geçmişi silme sorunu mu yaşıyorsunuz? Yorum bölümünde karşılaştığınız problemi bizimle paylaşın.

Güç (Power) tuşu olmayan telefon nasıl açılır?

Günümüzde akıllı telefonların neredeyse tamamı fiziksel tuşlarla donatılmıştır. Fiziksel tuş telefonun dışında bulunan, telefonu açma ve kapatmayı, ses arttırma ve azaltmayı sağlayan tuşlardır. Bunun yanında cihaza göre farklılık göstermekle beraber ekstradan işlevsel tuşlar bulunabilmektedir. Cihazımızda hayati öneme sahip tuş ise power yani açma kapama tuşudur. Pek çok kullanıcı bu tuşun bozulması durumunda telefonun nasıl açılacağını araştırmaktadır. Bu yazımızdan yararlanarak güç düğmesi olmadan telefonu açmanın nasıl yapıldığını anlatacağız.

Güç (Power) tuşu telefonu başlatma, kapatma ve yeniden başlatma gibi işlevleri yerine getirmek için kullanılır. Eğer cihazınızda güç düğmesi arızalıysa Android ve iPhone (iOS) telefonlarda güç düğmesini es geçerek telefonu başlatmanın yolları bulunuyor. Aslında yapılması gereken telefonun teknik servis tarafından onarılmasıdır, ancak bu işlemi kayda değer bulmuyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Güç tuşu olmadan Android telefon nasıl açılır?

Kurtarma modu ile açmak

Samsung Galaxy, LG, HTC, Huawei, Xiaomi, Vestel Venüs, Casper, Honor ve daha pek çok modeli kapsayan Android cihazda power tuşu olmadan telefonu başlatmak için yapılması gereken işlemler şu şekildedir:

Uyarı: Bu işlem her cihazda işe yaramayabilir. Telefonun kurtarma modda başlatılmasını sağlayan bu işlemin gerçekleştirilmesi cihaza göre farklılık gösterebileceğinden, başlatma sırasında power (güç) tuşuna ihtiyaç duyuluyorsa anlatılanlar işlevsiz olabilir.

 • Telefonu şarja takın.
 • Ses azaltma ve ana ekran (Home) tuşuna basın.
  Kurtarma ekranının açılmasını sağlayacaktır.
 • Recovery Mode olarak da gösterilen bu alanda format atılabilir, telefon verisi sıfırlanabilir. Ancak biz burada telefonu yeniden başlatmak amacıyla bu modu kullanacağız.
 • “Ses tuşları” yardımıyla “Restart”ı seçin ve onaylayın.

Bilgisayarla bağlantı kurma yoluyla açmak

Android cihazınızı bilgisayara bağlamanız durumunda cihaza göre farklılık göstermekle birlikte açılma ihtimali bulunmaktadır. Bilgisayar ve telefon arasında USB bağlantısı kurun ve açılmasını bekleyin.

Ayrıca, Ayarlar > Geliştirici seçenekleri içerisinde “USB Hata ayıklama”yı etkinleştirmişseniz, (Daha önceden) telefona bilgisayar üzerinden erişim sağlamanız ve yeniden başlatmanız mümkündür. Bilgisayarınıza “ADB” programını indirin ve “Komut penceresi” (Başlat menüsünde CMD yazın) başlatarak “adb reboot” yazın ve enter’a basın.

Güç tuşu olmadan iPhone nasıl açılır?

Bu işlem ana ekran düğmesine sahip iPhone modellerde ve iPad tabletlerde geçerlidir.

 • iPhone kapalı konumdayken “Home” (Ana ekran) tuşuna basılı tutun.
 • Bu esnada telefonu şarja takın.
 • iPhone veya iPad başlatılacaktır.

Bilgisayardan nasıl SMS gönderilir?

Bilgisayar ve Android cihazlar arasında hala entegrasyon sorunları yaşanıyor. Kimi durumlarda bilgisayar üzerinden Android cihazı yönetmek veya işlemin tersini gerçekleştirmek pek mümkün olmuyor. Buna neden olarak işletim sistemlerinin farklılığı gösteriliyor. Android Google OS ile çalışırken geleneksel bilgisayarlarda çoğnulukla Windows ve Mac işletim sistemleri yüklü.

Android ve PC arasındaki en büyük çatışmalardan biri de SMS gönderme sorunu. Tüm gün bilgisayarda çalışmak zorunda olan kullanıcılar üstüne üstlük Android telefon kullanarak SMS göndermekle meşgul. Peki bulunan bir çözümü yok mu? Bilgisayardan SMS göndermek gibi bir yöntem bulunmuyor mu? Evet, şanslısınız ki Google Play Store’da mevcut olan çeşitli uygulamalar sayesinde bilgisayardan kısa mesaj yollamak mümkün.

SendLeap Nasıl indirilir?

Bu yazımızda PC’den SMS yollamak için kullanabileceğiniz bir platformu tanıtacağız: SendLeap. Uygulama ücretsiz olarak hizmet veriyor ve kullanıcıların Android cihazlardan SMS alması ve göndermesi gibi görevleri PC üzerinden yönetmeyi sağlıyor.

 • SendLeap uygulamasını Android telefon veya tablet için indirin.
 • Kurulumdan sonra “Sendleap” web adresini ziyaret edin.
 • Google hesap bilgilerinizi kullanarak giriş yapın ve hem sitede hem de uygulamada kullanmak üzere bir şifre oluşturun. ( Uyarı: Google hesabıyla SendLeap ilişkilendirmenin tehlikeli olabileceğini düşünen kullanıcılar kullanımda olmayan bir Google hesabı kullanmayı tercih edebilir veya bu yöntemi kullanmamayı tercih edebilir.)
 • Uygulamayı başlatın ve Google hesabınızla giriş yapın.
 • Mesajlarınızın SendLeap.com’a gitmesini ve senkronizasyonun gerçekleşmesini bekleyin.

Evet, işlem bu kadar kolaydı! Gerekli izinlerle birlikte SMS’leriniz SendLeap.com penceresine taşındı ve site üzerinden SMS’lerinizi yönetmeniz mümkün.

SendLeap’te nasıl mesaj gönderilir?

SendLeap kullanımı oldukça kolaydır ve WhatsappWeb benzeri bir görünüme sahip olduğundan anlaşılması güç olmayacak bir formattadır. Bilgisayardan kısa mesaj göndermek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Mesaj göndereceğiniz kişiyi SendLeap logosu yanında bulunan SMS ikonuna tıklayarak seçin.
 • Telefon numarası veya isim yazın.
  (Sisteme rehberinizde bulunan kullanıcı bilgileri otomatik olarak aktarılır. Hızlı arama özelliği ile harfe duyarlı olarak istenen kişiler karşınızda listelenir.)
 • Mesajınızı yazın.
 • Gönderme butonuna basın.

PC’den SMS gönderme yöntemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Buna benzer bir yöntem kullanıyor musunuz? Yorum bölümünde düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Android telefon ile yazıcıdan çıktı nasıl alınır?

Android telefonumuzu çoğunlukla uygulama kullanmak, webte gezinti yapmak ve oyun oynamak için kullanıyoruz, fakat kimi zaman yazıcıdan hızlı çıktı almak için kullandığımız da olabiliyor. Örneğin bilgisayarımızı evde unuttuğumuzda veya acilen bir yazıcı çıktısı almak istediğimiz de Android’den yazdırma yapmaya daha çok ihtiyaç oluyor.

Peki merak edenler için sormak gerekirse Android aygıtından bir döküman veya resmin çıktısını alabilir miyiz? Evet, Android’den yazıcıya bağlanmak ve çıktı almak mümkün.

Bulut yazdırma

Google bu noktada kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlıyor ve Android cihaza sahip olan kullanıcılar için sahip olduğu bulut tabanı sayesinde kişilere yazdırma yapma imkanı tanıyor. Google aracılığıyla çıktı almak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Bilgisayarınızdan Chrome’u açın. (Aynı hesapla hem bilgisayar hem de telefondan giriş yapmanız gerekir. Aksi halde işe yaramayacaktır.)
 • Sağ üstte bulunan üç nokta işaretine ve ardından ayarlara tıklayın.
 • Açılan menüde sağda bulunan “Yazdırma” (Gelişmişin Altında) seçeneğine tıklayın.
 • Google Cloud Yazdırma (Print)’yı bulun ve tıklayın.
 • Cloud Yazdırma Yöneticisi aygıtlarını en alta inerek seçin.
 • Burada karşınıza yazıcı ekleyebileceğiniz bir pencere çıkacaktır.
 • “Yazıcı ekle”ye tıklayın.
  Eğer önceden eklediyseniz hesabınıza bağlı olan yazıcı/yazıcıları burada görüntüleyebilirsiniz.

Şimdi Android telefonumuza geçebiliriz. Android’in uygulama mağazasında bulunan “Cloud Print” aracını indirin ve giriş yaparak yazdırma işlemini başlatın.

Kablosuz bağlantı ile yazdırma

Google ile yazdırma işlemi size karışık geldiyse Wi-fi aracılığıyla da bu işi halledebilirsiniz, ancak sahip olunan yazıcı kablosuz ağ bağlantı desteğine sahip olmalı. Eğer yazıcı bahsettiğimiz bağlantı özelliğine sahipse Google Play Store’a gidin ve yazıcının geliştirdiği uygulamayı indirin.

 • Yazıcıyı Wi-fi ağına bağlayın. (Hem telefon hem de yazıcı aynı ağa bağlı olmalı.)
 • Mobil uygulamanın yazıcıyı bulmasına izin verin.
 • Yazdırmak istediğiniz dökümanı veya resmi seçin.
 • Yazdırma seçenğine basın.

Uygulama aracılığıyla yazdırma

Google Play’de yazdırma işlemi için pek çok uygulama bulunuyor. Bunlardan biri de PrinterShare. Uygulama Wifi, Google Cloud Print, bluetooth, USB OTG kablo desteği ile çıktı 20 sayfaya kadar çıktı almaya olanak tanıyor.

 • PrinterShare uygulamasını indirin.
 • Sağ üst köşede bulunan bağlanma türünü seçin.
  Wifi, Bluetooth, Direct USB Bağlantı, Google Cloud Print veya PrinterShare Remote.
 • Yazıcınızı seçin.
 • Yazdırma test sayfasını seçin.
 • Önizleme sayfası açılacaktır. Burada Options (seçenekler) butonuna basın ve yazdırma modunu ayarlayarak yazdırma işlemini başlatın.

Android’de uygulamaları silme nasıl yapılır?

Android, Google Play Store uygulama mağazasıyla kullanıcılara telefonlarda ve tabletlerde milyonlarca uygulamayı çalıştırma fırsatı sunuyor. Cihaza Play Store’dan veya .apk formatında oyun, verimlilik, araçlar, kültür ve daha pek çok kategoride uygulama indirebiliyor ve cihazımızda kullanmaya başlayabiliyoruz. Bunun yanında tüm bu uygulamaları yönetmek de Android’de mümkün oluyor. Yani Android’de uygulama indirme yapıldığı gibi kaldırmak özelliğinden da yararlanıyoruz. Peki Android’de uygulamaları kaldırmak için ne yapmamız gerekiyor?

Android cihazınız depolama alanına ve donanım özelliklerine bağlı olarak çok sayıda uygulama çalıştırmamıza izin veriyor. Ama kimi zaman uygulamanın kasması, telefonda çok yer kaplaması veya artık uygulamayı kullanmak istememe gibi nedenlerle silme isteği doğuyor. Android, kullanıcılara varsayılan uygulamaların dışında tüm yüklenen uygulamaları silme fırsatı sunuyor. Uygulamayı silmenin tüm telefon ve tabletlerde ortak diyebileceğimiz 2 yöntemi bulunuyor.

Android uygulamaları silme yöntemleri

Uygulamalardan silme

Kaldırmak istediğiniz uygulama için “Uygulama Ayarları” bölümüne giderek istenen uygulamayı kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler’i açın.
 • Kaldırmak istediğiniz uygulamaya basın.
  (Eğer istenen uygulamayı görüntüleyemiyorsanız “Tüm Uygulamaları Göster” butonuna basın.)
 • Yüklemeyi kaldır veya Sil butonuna basın.

Basılı tutarak silme

Kaldırmak istediğiniz uygulamayı en kısa yöntemle silmeniz mümkündür.

 • Silinecek uygulamanın üzerine gelin.
 • Parmağınızla basılı tutun.
 • “Yüklemeyi kaldır” seçeneğine basın.

Uygulama devre dışı bırakma yöntemi

Uygulamayı silmek yerine veya telefonda yüklü gelen uygulamalar silinmediğinden devre dışı bırakma yönteminden yararlanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler’e gidin.
 • Devre dışı bırakmak istenen uygulamayı seçin.
 • “Devre dışı bırak” butonuna basın.

Diğer sorular

Satın aldığım uygulamayı silersem ne olur?
Android’de satın alınan uygulamayı silmek uygulamayı tekrar satın almayı gerektirmez. Silinen ücretli uygulamayı yine ücret ödemeden indirebilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

Android’de silme yapamıyorum
Telefon veya tablette bulunan launcher sebebiyle farklı bir silme yöntemi mevcut olabilir. Bunun yanında Android sürümlerine bağlı olarak silme işlemi farklılık gösterebilir veya seçenek isimleri değiştirilmiş olabilir. Modeliniz için uygulamayı silmenin nasıl yapıldığını kullanma klavuzundan bakabilirsiniz.

Uygulama silme ve diğer silme ayarları hakkında bilgi almak için yorum bölümünü kullanın.

Android telefonu hangi uygulamanın yavaşlattığını nasıl bulurum?

Mobil uygulama alanında kaydedilen gelişmeler doğrultusunda Android telefonlar yetersiz kalabiliyor. Yüksek performans ve yoğun grafikle çalışan uygulamalar yüzünden Android telefonlarımızın kısıtlı RAM ve işlemcisi boyun eğmek zorunda kalıyor. Bu açığı kapatmaya çalışan telefon üreticileri daha yüksek özelliğe sahip cihaz üretmeye çalışsa bile uygulamalar sebebiyle telefonumuzda yavaşlama ve donma gibi problemler meydana gelebiliyor. Peki bu donma ve telefonun yavaş çalışması sorunlarına karşı nasıl adım atabiliriz? Bu yazımızda bu soruya yanıt arayacağız.

Akıllı telefonlar, bilgisayarlardaki gibi maalesef parça yükseltme gibi bir desteğe sahip değil. Telefonumun işlemcisini, RAM’ini yükseltip daha hızlı bir telefona sahip olayım diye bir seçeneğimiz bulunmuyor. Bu sebeple yapmamız gereken Android telefonda yer alan pek çok uygulamanın çalışma grafiğini, ne kadar RAM harcadığını, ne kadar güç tükettiğini bilmek ve bu doğrultuda cihazı yavaşlatan uygulamaları tespit etmek.

Android’de yavaşlatan uygulamayı bulmak

Genel olarak RAM ve işlemci tüketimi paralel gitmektedir. Android’de telefonu yavaşlatan uygulamaları bulmak için ayarlardan hafıza bölümüne giderek tespitte bulunabiliriz. Bunun için:

 • Ayarlar’a gidin.
 • Hafıza’yı seçin.
 • Telefonun zamana göre kullandığı ortalama RAM (Hafıza) miktarını öğrenin.
  (İşletim sistemine göre görünüm farklılık gösterebilir.)
 • Uygulamalar tarafından kullanılan hafıza’ya gidin.

Bu adımları uyguladığınızda telefonun ortalama olarak tükettiği hafıza listelenecektir. Sağ üstte bulunan ek seçeneklerden “Maksimum kullanıma göre sırala”yı seçtiğiniz takdirde en çok RAM harcayan uygulamalar listelenecektir. RAM harcama süresini saate göre sıralayarak da en çok RAM tüketenleri belirleme noktasında kriter yaratabilirsiniz.

Uygulamayı durdurmak

Listeden RAM’i çok harcadığını düşündüğünüz uygulamayı seçin ve sağ üst köşeden “Zorla durdur”a basın. Tekrar başlatılıncaya kadar uygulamanın çalışmamasını ve RAM’den tasarruf edilmesini sağlayacaktır.

Android telefonu hangi uygulamanın yavaşlattığını nasıl bulurum? 3

Konu ile ilgili sorular

S- Firefox çok RAM tüketiyor, ne yapmam gerekir?
C- Son raporlara göre popüler tarayıcılar arasında en az RAM harcayan Chrome’dur. Tercihinizi Chrome’dan yana veya Firefox altında yer alan tarayıcılardan yana kullanabilirsiniz.
Android telefonu hangi uygulamanın yavaşlattığını nasıl bulurum? 4

S- Facebook çok RAM harcıyor ve telefonumu yavaşlatıyor. Ne yapmam gerekir?
C- Facebook Lite uygulamasını ve Mesajlaşma için Messenger Lite’ı kullanabilirsiniz.

S- Telefonun RAM’ini yükseltemez miyim?
C- Fiziksel olarak böyle bir şey şu an için mümkün değil, ancak arka planda çalışan uygulamaları durdurmanız Android cihazınızın RAM kapasitesini arttıracaktır.

S- Basitçe RAM nedir?
C- Rastgele Erişimli Bellek olarak bilinen RAM, elektrik kesilmediği müddetçe veri barındırabilen hafıza türüdür. Depolama alanı ve işlemci arasında köprü görevi gören RAM dosyaların kolay işlenebilmesi için ihtiyaç duyulanları geçici süreliğine hafızasında tutar.


Son konular

-sponsor-