Ana SayfaNasıl yapılır?Google Harita sesli arama çalışmıyor sorunu | Navigasyon Ayarları

Google Harita sesli arama çalışmıyor sorunu | Navigasyon Ayarları

- Advertisment -

Google’ın en gelişmiş yardımcı araçlarından biri navigasyon. Sürekli olarak kendini güncelleyen ve daha iyi deneyim sunan navigasyon aracı Android cihazlarda Google Harita uygulaması olarak biliniyor. GPS’in açık olması durumunda uygulama sayesinde kullanıcılar anlık olarak nerede olduklarını görüntüleme şansına sahip.

Google Harita kullanıcıyı iki şekilde bilgilendiriyor. Navigasyon uygulamasından hem görsel hem de işitsel anlamda yararlanıyoruz. Özellikle araba kullanırken veya taşıt üzerinde Google sesli komut sistemiyle bizi yönlendiriyor. Ancak bazen Google Harita sesli arama çalışmıyor ve bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Eğer siz de Google Haritalar kullanırken sesle yön verme problemi yaşıyorsanız bu rehberimizden yararlanabilirsiniz. Google harita konuşmuyor diyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

Google harita sesli yönlendirme nasıl aktifleştirilir?

Google haritada rehberli yönlendirmenin açık olması gerekir. Bunun için ayarlar üzerinden ilgili değişikliğin yapılması şarttır. Google Maps ses çıkmıyorsa:

 • Google Haritalar uygulamasını başlatın.
 • Ayarlar > Navigasyon Ayarları seçeneğine gidin.
 • Ses seviyesi seçeneğini açın.
 • Rehber sesi üzerine gelin.
 • Buradan düşük, normal ve yüksek seçeneklerinden size uygun olanı ayarlayın.

Bilgi: Eğer Bluetooth ile erişim sağlanıyorsa bağlantının gerçekleştiğinden emin olunmalıdır.

Google harita konuşmuyor sorunu ve çözümü

Google harita ses sorunu 7 farklı şekilde aşılabilir. Aşağıda başlıklar altında tüm yöntemler ve olası çözümler maddeler halinde verilmiştir.

Android cihazın sesini kontrol edin

Problemin giderilmesi için ilk aşamada telefonun sessiz modda olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için Ayarlar > Ses seçeneğine gidilmelidir. Ayrıca bildirim çubuğunu kullanarak ses modu görüntülenebilir.

Uygulama içi ses ayarlarını kontrol edin

Ses seviyesi yalnızca menüden değil Google Maps içerisinden de yönetilebilir. Bu noktada sesin kısılmamış olduğundan emin olmak gerekir. Haritalarda sesi açmak için yapılması gereken işlem aşağıdaki gibidir:

 • Google Haritalar aracını başlatın.
 • Rotanızı girin ve başlata basın.
 • Sağ üst köşede ses seçeneklerini kullanarak özelliği etkin hale getirin.

Uygulama önbelleğini temizleyin

Kimi zaman güncelleme veya değişiklikten kaynaklı olarak uygulama düzgün çalışmayabilir. Bu noktada önbellek (geçici dosyalar) temizliği gerekli olabilir. Aşağıdaki adımlarla Google Haritalarda geçmişi silme, verileri sıfırlama ve ayarları varsayılana dönüştürme işlemleri yapılabilir.

 • Ayarlar > Uygulamalar seçeneğine gidin.
 • Google Haritalar aracını açın.
 • Depolama butonuna basın.
 • Önbelleği temizle seçeneğine basın.

Bluetooth aygıtını kontrol edin

Tüm ayarların doğru olduğundan eminseniz bir sonraki aşamada Bluetooth seçeneklerine göz atılmalıdır. Eşleşmenin gerçekleştiğinden emin olun. Ayrıca Bluetooth cihazının çalışır olduğundan emin olun.

[appbox googleplay com.google.android.apps.maps]

Bluetooth seçeneğini devre dışı bırakın

Eğer Google haritalar kullanırken Bluetooth aygıtına sahip değilseniz, aktifleştirilmiş bluetooth özelliğini kapatmanız gerekebilir.

 • Ayarlar > Navigasyon seçeneklerine gidin.
 • Ses seviyesi seçeneğine basın.
 • Bluetooth bağlantısı mevcutsa bu ayarı devre dışı bırakın.

Google Haritaları güncelleyin

Android’de ön yüklü olarak gelen uygulamalar düzenli olarak güncellenir. Burada hataların giderilmesi ve kullanıcı deneyiminin yükseltilmesi amaçlanır. Bu noktada harita uygulaması düzgün çalışmıyor olduğundan güncelleme yapmak doğru tercihler arasındadır.

Güncelleme otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak devre dışı bıraktıysanız Google Play Store > Güncelleme bölümüne gitmeniz gerekiyor.

Google Haritayı yeniden yükleyin

Google Haritaların çalışmaması, sesli komut vermemesi nadir görülen sorunlar arasındadır. Son çare olarak yapılması gereken “Harita” aracının yeniden yüklenmesidir. Eğer cihaz rootluysa kaldırma ve yeniden yükleme işlemi kısa sürede gerçekleşir.

Telefon rootlu değilse güncellemeleri, önbellek dosyalarını kaldırmak ve ardından haritalar aracını son sürüme getirmek problemin çözülmesini sağlayabilir.

Tüm bu adımlara rağmen Google Maps (Harita) ses çıkmıyor mu? Çözüm için yorum bölümünü kullanarak probleminizi detaylıca açıklayın. Google Maps sesli cevap yoksa soru cevap bölümünden de yararlanabilirsiniz.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -