Ana Sayfa Etiketler Google ayarları

google ayarları ile ilgili içerikler.


Google Hileleri, İpuçları, Bilinmeyen Özellikler

0

İnternetin ayrılmaz bir parçası haline gelen Google kullanıcıları şaşırtmaya devam ediyor. Her gün milyarlarca aramanın yapıldığı Google neredeyse tüm dünyanın ortak arama motoru olarak biliniyor. Her ne kadar “Google.com” adresine gittiğimizde bizi beyaz ve basit bir sayfa karşılasa da içerisi oldukça derin.

Google, yazılan anahtar kelimelere en uygun siteleri, beslemeleri ve kütüphanesindeki verileri getirse de kimi zaman kullanıcıları şaşırtmayı da ihmal etmiyor. Bu yazımızda Google’a dair bilinmesi gereken hileleri, ipuçlarını ve bilinmeyen özellikleri sizlerle paylaşıyoruz.

Google hileleri işinize yarayacak bilgileri içeriyor. Eğlenceden hoşlanan ve Google’ın sırlarına merak duyan kullanıcıların etkileneceği türden özellikler bulunuyor. Bunun yanında çeşitli Google ipuçları ile günlük hayatta işinize yarayacak tüyolara ulaşmanız da mümkün hale geliyor. İşte 2019 yılında güncel Google bilinmeyen özellikleri…

Google’a hayvan sesleri yazın

Google arama sayfasını açarak arama kısmına yalnızca “Hayvan sesleri” yazın ve aramayı başlatın. Her yaştan kullanıcıya yönelik hazırlanan bu eğlenceli sayfada hayvanları görüntülemek ve çıkardıkları sesleri dinlemek mümkün.

hayvan sesleri google

Arama tarihini görüntüleyin

Google hesabına giriş yapan kullanıcıların tüm bilgileri history.google.com sayfasında saklanmaktadır. Google’da yapılan aramalar, konumlar, ziyaret edilen siteler, Youtube’da yapılan arama, yorum ve açılan videolar ve çok daha fazlası “Google Geçmiş”te saklı.

Konumunuzu görüntüleyin

Google hesabı açık olan kullanıcılar site üzerinden konumlarını, nerelere gittiklerini görüntüleyebilir. Hangi tarihte nereye gittim, kaç defa gittim? Google zaman çizelgesi aracı Türkiye’de ve dünyada ziyaret edilen şehirleri, mekanları zamana göre sizinle paylaşır.

Aramaları gör

Google, dünyadaki kullanıcıların rastgele aramalarını kullanıcılarla paylaşmaktadır. Dünyada neler olup bittiğine ufak bir gözlem yapmak istiyorsanız trend aramalara göz atın.

Rastgele sayı

Kura çekiminde ve eğlenceli oyunlarınızda bazen kişilerin birer sayıya sahip olması gerekebilir. Bu noktada Google oldukça işinize yarayacak bir işlev getiriyor. Google’a “rastgele sayı” yazın ve olacakları görün. İstediğiniz sayı aralığını rastgele biçimde getirin.

 • Google’a gidin ve rastgele sayı yazın. (Örnek: Rastgele sayı 1-10)google rastgele sayı

Kronometre

Google kronometre, yani zaman sayacı kurmak için kullanılabilir. Bunun için arama kısmına giderek “kronometre kur 5 dakika veya set timer to 5 minutes” şeklinde ayarlama yapın.

Girdiğim site güvenli mi?

Google üzerinden kısa süre site güvenlik testi yapmanız mümkün. Kişilerin gönderdiği websitelerin güvenilir olup olmadığı tereddütünü yaşıyorsanız Google tanılama testini kullanın. Aşağıdaki bağlantı adresinin sonuna kontrol edilmek istenen siteyi yazın.

 • http://www.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=siteadresi.comgoogle güvenli site

Google Translate ve Proxy

Google’ın gizli hilelerinden biri de translate aracını proxy olarak kullanabilmektir. Proxy aracı sayesinde konum gizleme ve kendinizi farklı ülkede göstermek mümkündür. Google çeviriyi proxy yapmak için:

 • translate.google.com adresine gidin.
 • site adını ve çeviri dilini girin.

google proxy

Telefonum nerede?

Google’a konum bilgisini sorarak telefonun yerini tespit etmeniz mümkün. Telefonun çalınması, kaybolması ve nerede olduğunun merak edilmesi gibi durumlarda Google Konum kullanılabilir. Ayrıca “sevgilim nerede, arkadaşım, oğlum, kızım nerede?” şeklindeki düşüncelerinizi bu yöntem ile giderebilirsiniz.

Bilgi: Bu özelliğin kullanılması için telefon bulma özelliğinin aktif olması gerekir.

Bu sözcükleri aradınız mı?

Google’da bazı sihirli ve gizli kelimeler bulunuyor. Bu kelimeleri aratınca karşınıza çok farklı sürprizler çıkıyor.

 • let it snow
 • recursion
 • Google gravity
 • Google in 1998
 • do a barrel roll
 • tilt
 • zerg rush
 • Pacman
 • blink html

Google’dan direkt mp3 indirin

Elbette Google telif haklarından dolayı böyle bir özellik sunamıyor, ancak yapacağınız özel arama sayesinde mp3 formatındaki şarkılara kolayca ulaşmanız mümkün. Bunun için aşağıdaki talimatları uygulayın.

 • Aşağıdaki dizeyi kopyalayın ve sonuna boşluk bırakarak istenilen şarkıcı veya şarkı ismini yazın.
 • intitle:index.of?mp3 Şarkı ismini buraya yazın.

Google Mp3 arama

Site içi arama yapın

Google üzerinden bazı sitelerin içerisinde arama yapmanız mümkün. Google bu özelliği yıllardan beri kullanıcılara sunuyor ve anahtar kelime araması yapmaya olanak tanıyor.

 • Site:siteadresi.com anahtar kelimeGoogle Hileleri, İpuçları, Bilinmeyen Özellikler 1

Tırnak içinde arama yapın

Google’da spesifik bir içerik ararken tırnak işareti kullanabilirsiniz. Google’a anahtar kelime yazıldığında birebir kelime ile uyuşan sonuçlar getirmeyebilir. Bu sorunu aşmak ve Google’a kesin arama emri vermek için “” işaretlerinden yararlanın.

 • Örnek: “mobilge”

Tarihler arası arama yapın

Google’da iki tarih arasında arama yapma kısayolu da bulunmaktadır. Yapılması gereken tek şey tarihler arasına iki adet nokta koymak olacaktır.

Google’da ilginç şekiller oluşturun

Daha çok geometri ve matematik alanında uğraşanlara hitap etse de kullanıcılar Google üzerinde farklı geometrik şekiller oluşturabilir.

 • exp(-((x-9)^2+(y-3)^2)^2/5000) + exp(-((x +4)^2+(y+4)^2)^2/1500) + 0.1exp(-((x +4)^2+(y+4)^2)^2)+0.2exp(-((x -4)^2+(y-4)^2)^2Google Grafik Arama

Uçuş arama

Google’ın gelişmiş özellikler ve güncel veri sunduğu alanlardan biri de uçuşlardır. Google aramasıyla şehirler arası uçuşları saatleri ve hava yolu şirketleri ile görüntülemek mümkün.

 • Google uçuş arama

Kripto para fiyatı öğrenin

Günümüzde kripto paraların değerini öğrenmek için açılan pek çok çevirici site bulunuyor. Kurlar hakkında kısayoldan bilgi sahibi olmada Google aramalar kullanılabilir. Bitcoin fiyatı, 1 BTC ne kadar eder, 0.5 Eth kaç TL gibi kısa aramalar sonucunda mevcut değer bilgisine ulaşılabilir.

Google bitcoin hesaplama

Kur fiyatını öğrenin

Google dünyadaki çoğu para birimlerini çevirebilir. Örneğin: TL – Dolar, Avro – Frank, Dirhem – Dinar, TL – Dinar vs. arasında hesap yapmak mümkündür. Google’a 5 dolar kaç TL, 10 dolar gibi anahtar kelime yazarak sonuca ulaşın. Veriler anlık olarak güncellenir.

Google kur hesaplama

Hava durumunu öğrenin

Google ipuçları ve bilinmeyen özelliklerinden biri de hava durumu bilgisi vermesidir. Konum bilgisini kullanan Google, yaşadığınız şehrin 1 haftalık hava durumunu sizinle paylaşır. Sıcaklık, yağış ve rüzgar gibi bilgileri grafik olarak sizlere sunar.

Google hava durumu

Gösterimdeki filmler

Google, Cinemaximum, Biletix vb. firmalardan aldığı verileri kullanarak gösterimdeki filmleri sizlerle paylaşır. Film seansları öğrenme, film süresi görüntüleme, film türüne bakma ve fiyatlarını öğrenme noktasında işe yarar bilgiler sunar.

Sözlük olarak kullanın

Google bilinmeyenlerinden biri de arama motorunun sözlük olarak kullanılabileceğidir. Anlamını öğrenmek istediğiniz kelimenin sonuna tanımı yazın ve snippet (geri besleme) üzerinden tanımını, sesletimini ve kelimeye dair diğer ilgili özellikleri görüntüleyin.

Google tanım öğrenme

Özel günleri öğrenin

Google kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla özel günleri sunmakta ve istenmesi durumunda hatırlatma oluşturmaktadır. Sevgililer günü, anneler günü, babalar günü, iftar vakti, Ramazan ve Kurban bayramı gibi tarihlere hızlıca ulaşmak için aramayı kullanın.

IP adresinizi öğrenin

Google üzerinden IP adresi öğrenmek mümkündür. IP adresi bilginizi sunan pek çok site bulunmaktadır, ancak sonuca hızlı ulaşmak için arama kısmını da kullanabilirsiniz.

Benzer siteleri bulun

İnternet ortamında çeşitli kategorilerde site bulunmaktadır. Alışveriş, teknoloji, kozmetik, haber vb. gibi farklı amaca hizmet eden oluşumlar yer alıyor. “Benzeri site” araması kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği anahtar kelimeler arasındadır. Ancak Google’daki “related” komutunu kullanarak daha hızlı sonuçlara ulaşmanız mümkün.

 • Örnek: related:hepsiburada.com

Saatin kaç olduğunu öğrenin

Google’da yaşadığınız ülkedeki saati görebileceğiniz gibi, Almanya, İngiltere, Arabistan vb. ülkelerde şu an saatin kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Örneğin arama motoruna “Amerika saat” yazın.

Hızlı çeviri yapın

İngilizce, Fransızca, Rusça ve diğer çeşitli dillerdeki kelime karşılıklarını bulmak için yapmanız gereken şey oldukça basit. Google kullanıcı konum bilgisini kullanarak listeleme yapar ve yabancı dilde yazılan kelimeleri açılan pencerede “Google Translate” aracı içinde gösterebilir. Böyle bir pencere açılmıyorsa da örneğin: “koşucu ingilizce” anahtar kelimesi istenen dildeki karşılığı öğrenmenizi sağlar.

Özelleştirilmiş fiyat araması

İnternetten satın almak istediğiniz ürüne Google’da filtre getirmeniz mümkün. Belirlediğiniz fiyat aralığı ile sonuçları getirmek için örneğin: sandalye 100₺..200₺ kelime öbeğini kullanın.

Tersten görünüm

Google’ın kullanıcılarına ufak tefek sürprizler yaptığını belirtmiştik. Bunlardan biri de elgoog olarak biliniyor. Arama motoruna gidin ve “Elgoog” yazın. Açılan ilk siteyi ziyaret edin.

Canlı kamera yayınlarını görüntüleyin

Google’da yapacağınız ufak, sihirli bir aramayla farklı ülkelerde görüntü alan canlı kamera kayıtlarını inceleyin. Bunun için arama kısmına giderek ” inurl:view/view.shtml ” kodu yapıştırın.

Sonuç

Google hileleri, ipuçları, gizli ve bilinmeyen özellikleri başlığı altında çeşitli işlevleri sizlerle paylaştık. Yazımız sürekli olarak güncellenektir.

İlgili içerik: Whatsapp hileleri, ipuçları ve gizli özellikler

Google’ın en çok hangi özelliğini sevdiniz? Listede yer almayan ve sıklıkla kullandığınız özellik hangisi? Yorum bölümünde görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Google Harita sesli arama çalışmıyor sorunu | Navigasyon Ayarları

Google’ın en gelişmiş yardımcı araçlarından biri navigasyon. Sürekli olarak kendini güncelleyen ve daha iyi deneyim sunan navigasyon aracı Android cihazlarda Google Harita uygulaması olarak biliniyor. GPS’in açık olması durumunda uygulama sayesinde kullanıcılar anlık olarak nerede olduklarını görüntüleme şansına sahip.

Google Harita kullanıcıyı iki şekilde bilgilendiriyor. Navigasyon uygulamasından hem görsel hem de işitsel anlamda yararlanıyoruz. Özellikle araba kullanırken veya taşıt üzerinde Google sesli komut sistemiyle bizi yönlendiriyor. Ancak bazen Google Harita sesli arama çalışmıyor ve bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Eğer siz de Google Haritalar kullanırken sesle yön verme problemi yaşıyorsanız bu rehberimizden yararlanabilirsiniz. Google harita konuşmuyor diyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

Google harita sesli yönlendirme nasıl aktifleştirilir?

Google haritada rehberli yönlendirmenin açık olması gerekir. Bunun için ayarlar üzerinden ilgili değişikliğin yapılması şarttır. Google Maps ses çıkmıyorsa:

 • Google Haritalar uygulamasını başlatın.
 • Ayarlar > Navigasyon Ayarları seçeneğine gidin.
 • Ses seviyesi seçeneğini açın.
 • Rehber sesi üzerine gelin.
 • Buradan düşük, normal ve yüksek seçeneklerinden size uygun olanı ayarlayın.

Bilgi: Eğer Bluetooth ile erişim sağlanıyorsa bağlantının gerçekleştiğinden emin olunmalıdır.

Google harita konuşmuyor sorunu ve çözümü

Google harita ses sorunu 7 farklı şekilde aşılabilir. Aşağıda başlıklar altında tüm yöntemler ve olası çözümler maddeler halinde verilmiştir.

Android cihazın sesini kontrol edin

Problemin giderilmesi için ilk aşamada telefonun sessiz modda olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için Ayarlar > Ses seçeneğine gidilmelidir. Ayrıca bildirim çubuğunu kullanarak ses modu görüntülenebilir.

Uygulama içi ses ayarlarını kontrol edin

Ses seviyesi yalnızca menüden değil Google Maps içerisinden de yönetilebilir. Bu noktada sesin kısılmamış olduğundan emin olmak gerekir. Haritalarda sesi açmak için yapılması gereken işlem aşağıdaki gibidir:

 • Google Haritalar aracını başlatın.
 • Rotanızı girin ve başlata basın.
 • Sağ üst köşede ses seçeneklerini kullanarak özelliği etkin hale getirin.

Uygulama önbelleğini temizleyin

Kimi zaman güncelleme veya değişiklikten kaynaklı olarak uygulama düzgün çalışmayabilir. Bu noktada önbellek (geçici dosyalar) temizliği gerekli olabilir. Aşağıdaki adımlarla Google Haritalarda geçmişi silme, verileri sıfırlama ve ayarları varsayılana dönüştürme işlemleri yapılabilir.

 • Ayarlar > Uygulamalar seçeneğine gidin.
 • Google Haritalar aracını açın.
 • Depolama butonuna basın.
 • Önbelleği temizle seçeneğine basın.

Bluetooth aygıtını kontrol edin

Tüm ayarların doğru olduğundan eminseniz bir sonraki aşamada Bluetooth seçeneklerine göz atılmalıdır. Eşleşmenin gerçekleştiğinden emin olun. Ayrıca Bluetooth cihazının çalışır olduğundan emin olun.

Google Haritalar
Price: Free

Bluetooth seçeneğini devre dışı bırakın

Eğer Google haritalar kullanırken Bluetooth aygıtına sahip değilseniz, aktifleştirilmiş bluetooth özelliğini kapatmanız gerekebilir.

 • Ayarlar > Navigasyon seçeneklerine gidin.
 • Ses seviyesi seçeneğine basın.
 • Bluetooth bağlantısı mevcutsa bu ayarı devre dışı bırakın.

Google Haritaları güncelleyin

Android’de ön yüklü olarak gelen uygulamalar düzenli olarak güncellenir. Burada hataların giderilmesi ve kullanıcı deneyiminin yükseltilmesi amaçlanır. Bu noktada harita uygulaması düzgün çalışmıyor olduğundan güncelleme yapmak doğru tercihler arasındadır.

Güncelleme otomatik olarak gerçekleştirilir, ancak devre dışı bıraktıysanız Google Play Store > Güncelleme bölümüne gitmeniz gerekiyor.

Google Haritayı yeniden yükleyin

Google Haritaların çalışmaması, sesli komut vermemesi nadir görülen sorunlar arasındadır. Son çare olarak yapılması gereken “Harita” aracının yeniden yüklenmesidir. Eğer cihaz rootluysa kaldırma ve yeniden yükleme işlemi kısa sürede gerçekleşir.

Telefon rootlu değilse güncellemeleri, önbellek dosyalarını kaldırmak ve ardından haritalar aracını son sürüme getirmek problemin çözülmesini sağlayabilir.

Tüm bu adımlara rağmen Google Maps (Harita) ses çıkmıyor mu? Çözüm için yorum bölümünü kullanarak probleminizi detaylıca açıklayın. Google Maps sesli cevap yoksa soru cevap bölümünden de yararlanabilirsiniz.

Google hesabı rehber yedekleme nasıl yapılır?

Rehber telefon ilk çıktığı süreden beri var olan ve kullanıcılar için önem taşıyan araçlar arasında yer alıyor. Tuşludan akıllı telefonlara dek rehber taşıma, rehber ayarı ve buna dair diğer çeşitli işlemler geçerliliğini koruyor.

Google hesabı yokken rehberimizi yalnızca SIM karta kaydediyorduk. Yeni telefona SIM kart taktığımızda ise numaralar otomatik olarak geliyordu. Bunun yanında numaraları SIM’e aktararak onları güvende tutabiliyorduk. Neyse ki şimdilerde teknolojinin gelişmesiyle Google hesabına rehberimizi yükleyebiliyoruz. Google hesabı yani Gmail sayesinde kullanıcı bilgilerimizi hatırladığımız sürece numaraları istediğimiz cihaza aktarabiliriz.

Google hesabına rehber yedekleme yapmak oldukça kolay bir işlemdir. Ancak yine de teknoloji ve Google ayarlarıyla yeni tanışan biriyseniz yazımızı inceleyin. Zamandan tasarruf ederek hızlı biçimde rehberdekileri Google’a kaydetmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Android rehber yedekleme nasıl yapılır?

Android’de rehberinizi yedeklemek için birden fazla yol bulunuyor. Google hesabına rehberi kopyalamak ve tüm numaraları Google hesabında (Gmail) saklı tutmak basit adımlarla gerçekleşir.

Google hesabına yedekleme yapmak için önceden bir hesap oluşturulmuş olmalıdır. Google’a giriş yapmadan bu işlem gerçekleşmez. Giriş yaptıktan sonra yedekleme bir defalığa mahsus olabileceği gibi senkronizasyonu açık tutabilirsiniz. Açık olması rehberde yapılan herhangi bir değişiklikte bile yedeğin güncelleneceği anlamına gelir.

Bilgi: Google hesabını kullanarak tüm yedekleme işlemleri yapılabilir. Bunun yanında Google hesabı sayesinde genişletilmiş özelleştirme seçeneklerinden yararlanmak mümkündür. Bu noktada kullanıcılar e-posta ve şifre bilgisini unutmamalıdır.

Rehber yedeklemeyi açmak ve otomatik yedeklemek için:

 • Ayarlar > Hesaplar seçeneğine gidin.
 • Google hesabı üzerinden kayıtlı adresi seçin.
 • Hesap sync (senkronizasyon) seçin.
 • Yedeklemek istediğiniz verilerden “Rehber”i seçili duruma getirin.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi işlem üstesinden gelebileceğiniz bir işlemdi. Telefonun bozulması, kaybolması, hasar görmesi ve diğer çeşitli nedenlere sahip olsanız bile rehberiniz Google hesapta saklanır. Bu sayede bulut depolama üzerinden dilediğiniz cihaza rehber aktarmak mümkün hale gelir.

Google rehberden numaralar nasıl taşınır?

Google hesaba kaydedilen tüm numaraları dışarı çıkarabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken Google Rehber uygulamasını indirmektir. Eğer cihazda ön yüklü olarak gelmişse indirme yapmanız gerekmez.

Kişiler
Price: Free

Gmail’den telefona numara aktarmak için:

 • Rehber uygulamasını başlatın.
 • Ayarlar > Dışarı çıkar seçeneğine basın.
 • İndireceğiniz vcf uzantılı rehber dosyasını isimlendirin.

Dışarı aktarmanın yanı sıra içeri aktarma da yapılabilir. Bunun için yukarıdaki adımlar esnasında “İçe aktar” seçilmelidir.

Google hesap ve rehber ayarlarının tüm kullanıcılara faydalı olmasını umuyoruz. Karşılaşılan rehber aktarma sorunu için yorum bölümünü kullanın.