Google hesabı rehber yedekleme nasıl yapılır?

Google Rehber Yedekleme
-sponsor-

Rehber telefon ilk çıktığı süreden beri var olan ve kullanıcılar için önem taşıyan araçlar arasında yer alıyor. Tuşludan akıllı telefonlara dek rehber taşıma, rehber ayarı ve buna dair diğer çeşitli işlemler geçerliliğini koruyor.

Google hesabı yokken rehberimizi yalnızca SIM karta kaydediyorduk. Yeni telefona SIM kart taktığımızda ise numaralar otomatik olarak geliyordu. Bunun yanında numaraları SIM’e aktararak onları güvende tutabiliyorduk. Neyse ki şimdilerde teknolojinin gelişmesiyle Google hesabına rehberimizi yükleyebiliyoruz. Google hesabı yani Gmail sayesinde kullanıcı bilgilerimizi hatırladığımız sürece numaraları istediğimiz cihaza aktarabiliriz.

Google hesabına rehber yedekleme yapmak oldukça kolay bir işlemdir. Ancak yine de teknoloji ve Google ayarlarıyla yeni tanışan biriyseniz yazımızı inceleyin. Zamandan tasarruf ederek hızlı biçimde rehberdekileri Google’a kaydetmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Android rehber yedekleme nasıl yapılır?

Android’de rehberinizi yedeklemek için birden fazla yol bulunuyor. Google hesabına rehberi kopyalamak ve tüm numaraları Google hesabında (Gmail) saklı tutmak basit adımlarla gerçekleşir.

Google hesabına yedekleme yapmak için önceden bir hesap oluşturulmuş olmalıdır. Google’a giriş yapmadan bu işlem gerçekleşmez. Giriş yaptıktan sonra yedekleme bir defalığa mahsus olabileceği gibi senkronizasyonu açık tutabilirsiniz. Açık olması rehberde yapılan herhangi bir değişiklikte bile yedeğin güncelleneceği anlamına gelir.

Bilgi: Google hesabını kullanarak tüm yedekleme işlemleri yapılabilir. Bunun yanında Google hesabı sayesinde genişletilmiş özelleştirme seçeneklerinden yararlanmak mümkündür. Bu noktada kullanıcılar e-posta ve şifre bilgisini unutmamalıdır.

Rehber yedeklemeyi açmak ve otomatik yedeklemek için:

  • Ayarlar > Hesaplar seçeneğine gidin.
  • Google hesabı üzerinden kayıtlı adresi seçin.
  • Hesap sync (senkronizasyon) seçin.
  • Yedeklemek istediğiniz verilerden “Rehber”i seçili duruma getirin.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi işlem üstesinden gelebileceğiniz bir işlemdi. Telefonun bozulması, kaybolması, hasar görmesi ve diğer çeşitli nedenlere sahip olsanız bile rehberiniz Google hesapta saklanır. Bu sayede bulut depolama üzerinden dilediğiniz cihaza rehber aktarmak mümkün hale gelir.

Google rehberden numaralar nasıl taşınır?

Google hesaba kaydedilen tüm numaraları dışarı çıkarabilirsiniz. Bunun için yapılması gereken Google Rehber uygulamasını indirmektir. Eğer cihazda ön yüklü olarak gelmişse indirme yapmanız gerekmez.

Kişiler
Price: Free

Gmail’den telefona numara aktarmak için:

  • Rehber uygulamasını başlatın.
  • Ayarlar > Dışarı çıkar seçeneğine basın.
  • İndireceğiniz vcf uzantılı rehber dosyasını isimlendirin.

Dışarı aktarmanın yanı sıra içeri aktarma da yapılabilir. Bunun için yukarıdaki adımlar esnasında “İçe aktar” seçilmelidir.

Google hesap ve rehber ayarlarının tüm kullanıcılara faydalı olmasını umuyoruz. Karşılaşılan rehber aktarma sorunu için yorum bölümünü kullanın.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz