Ana SayfaAndroidAndroid Q (10)'da Wi-fi ağına QR kodla bağlanma

Android Q (10)’da Wi-fi ağına QR kodla bağlanma

- Advertisment -

Android işletim sistemiyle çalışan telefonlarda kullanıcılar telefonu modem yapma ve internet paylaşma seçeneklerini kullanabiliyor. Telefonun kablosuz ağına bağlanmak isteyenler ise rakam, harf veya sembollerden oluşan karakterleri girdiklerinde bağlantı sağlıyor. Android Q ile bu uğraşın önüne geçiliyor ve mobil kullanıcılara QR kodu ile bağlanma fırsatı sunuluyor.

Android Q, içerisinde hızlı bağlan özelliği bulunuyor. Bu sayede ağa daha kolay bağlanmak mümkün hale geliyor. Android Q çalıştıran telefon ve tabletlerde otomatik olarak QR kodu oluşturuluyor. Bu kod ağ bağlantı bilgisini içeriyor ve diğer bir cihaz tarafından bu kodun okunması paylaşılan internete hızlıca bağlanmak anlamına geliyor. Peki QR kodla wifi ağına nasıl bağlanılır?

QR kod nasıl alınır?

QR, kare kod olarak da bilinir. Türkçe’ye Quick Reaction’dan çabuk tepki olarak gemiştir. Okutucu yani tarayıcı sayesinde kod saliseler içinde okunur ve kod içindeki verinin işlevi yerine getirilir. Kod ile modeme bağlanmak için yapılması gereken işlemler şu şekildedir:

  • Ayarlar > Ağ ve İnternet seçeneklerine gidin.
  • Bağlanmak istediğiniz ağı seçin.
  • Paylaşma seçeneğine gelin ve QR kod ikonuna basın.
  • Doğrulama ekranı için parmak izinizi veya PIN/şifre/desen kilidini kullanın.
  • Doğrulamanın ardından QR kodu ve Wi-fi şifresi alınacaktır.

Android Q’da hızlı bağlan modu nasıl kullanılır?

Ayarlar için bildirim çubuğunu veya ayarlar ikonunu kullanın.

  • Ayarlar > Ağ ve İnternet seçeneğine basın.
  • Aşağı inin ve Ağ Ekle seçeneğine basın.
  • Sağdaki ikona basın ve QR kodu taramasını seçin.
  • Kamerayı başlatarak Wi-fi QR kod üzerine getirin.
  • Tanımlanın ardından Wi-fi bağlantısı gerçekleşecektir.

QR kodu ile bağlantı hem güvenlik ve gizlilik problemini ortadan kaldırıyor hem de hızlı bağlantı sağlıyor. Android Q’ya sahip olmayan cihazlarda bu özellik maalesef kullanılamıyor. Google’ın bu noktada Google Play Store’a bir uygulama ekleyeceği düşünülüyor. Fakat bu ihtimalin de düşük olduğu konuşuluyor.

QR kodun yanı sıra Bluetooth ve NFC ile wi-fi ağ paylaşımının da mümkün olacağı söylenenler arasında. Bu bağlantı noktalarıyla yapılacak paylaşımların QR kodundan daha güvenli olacağı ise aşikar. Ancak şu anda Android Q Beta versiyonu incelendiğinde böyle bir fonksiyon bulunmuyor.

Android Q ile gelen yeni internet paylaşma özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? QR kod ile internet paylaşma sorunu mu yaşıyorsunuz? Görüşlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşın veya soru cevap bölümünü kullanın.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -