Ana SayfaNasıl yapılır?Android telefonu hangi uygulamanın yavaşlattığını nasıl bulurum?

Android telefonu hangi uygulamanın yavaşlattığını nasıl bulurum?

- Advertisment -

Mobil uygulama alanında kaydedilen gelişmeler doğrultusunda Android telefonlar yetersiz kalabiliyor. Yüksek performans ve yoğun grafikle çalışan uygulamalar yüzünden Android telefonlarımızın kısıtlı RAM ve işlemcisi boyun eğmek zorunda kalıyor. Bu açığı kapatmaya çalışan telefon üreticileri daha yüksek özelliğe sahip cihaz üretmeye çalışsa bile uygulamalar sebebiyle telefonumuzda yavaşlama ve donma gibi problemler meydana gelebiliyor. Peki bu donma ve telefonun yavaş çalışması sorunlarına karşı nasıl adım atabiliriz? Bu yazımızda bu soruya yanıt arayacağız.

Akıllı telefonlar, bilgisayarlardaki gibi maalesef parça yükseltme gibi bir desteğe sahip değil. Telefonumun işlemcisini, RAM’ini yükseltip daha hızlı bir telefona sahip olayım diye bir seçeneğimiz bulunmuyor. Bu sebeple yapmamız gereken Android telefonda yer alan pek çok uygulamanın çalışma grafiğini, ne kadar RAM harcadığını, ne kadar güç tükettiğini bilmek ve bu doğrultuda cihazı yavaşlatan uygulamaları tespit etmek.

Android’de yavaşlatan uygulamayı bulmak

Genel olarak RAM ve işlemci tüketimi paralel gitmektedir. Android’de telefonu yavaşlatan uygulamaları bulmak için ayarlardan hafıza bölümüne giderek tespitte bulunabiliriz. Bunun için:

  • Ayarlar’a gidin.
  • Hafıza’yı seçin.
  • Telefonun zamana göre kullandığı ortalama RAM (Hafıza) miktarını öğrenin.
    (İşletim sistemine göre görünüm farklılık gösterebilir.)
  • Uygulamalar tarafından kullanılan hafıza’ya gidin.

Bu adımları uyguladığınızda telefonun ortalama olarak tükettiği hafıza listelenecektir. Sağ üstte bulunan ek seçeneklerden “Maksimum kullanıma göre sırala”yı seçtiğiniz takdirde en çok RAM harcayan uygulamalar listelenecektir. RAM harcama süresini saate göre sıralayarak da en çok RAM tüketenleri belirleme noktasında kriter yaratabilirsiniz.

Uygulamayı durdurmak

Listeden RAM’i çok harcadığını düşündüğünüz uygulamayı seçin ve sağ üst köşeden “Zorla durdur”a basın. Tekrar başlatılıncaya kadar uygulamanın çalışmamasını ve RAM’den tasarruf edilmesini sağlayacaktır.

Konu ile ilgili sorular

S- Firefox çok RAM tüketiyor, ne yapmam gerekir?
C- Son raporlara göre popüler tarayıcılar arasında en az RAM harcayan Chrome’dur. Tercihinizi Chrome’dan yana veya Firefox altında yer alan tarayıcılardan yana kullanabilirsiniz.

S- Facebook çok RAM harcıyor ve telefonumu yavaşlatıyor. Ne yapmam gerekir?
C- Facebook Lite uygulamasını ve Mesajlaşma için Messenger Lite’ı kullanabilirsiniz.

S- Telefonun RAM’ini yükseltemez miyim?
C- Fiziksel olarak böyle bir şey şu an için mümkün değil, ancak arka planda çalışan uygulamaları durdurmanız Android cihazınızın RAM kapasitesini arttıracaktır.

S- Basitçe RAM nedir?
C- Rastgele Erişimli Bellek olarak bilinen RAM, elektrik kesilmediği müddetçe veri barındırabilen hafıza türüdür. Depolama alanı ve işlemci arasında köprü görevi gören RAM dosyaların kolay işlenebilmesi için ihtiyaç duyulanları geçici süreliğine hafızasında tutar.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -
Their key characteristics are ease of use and modest system requirements. mostbet This feature is called Mostbet in-play betting and is available for most sports events. o’yinlarni Mostbet has over 20 titles for lotteries like Keno and Scratch Cards. mostbet uz After installing the application, open it on your Android device. depozitlar uchun