Ana SayfaHaberlerSIM kart dönemi sona mı eriyor? eSIM nedir?

SIM kart dönemi sona mı eriyor? eSIM nedir?

- Advertisment -

Akıllı telefonların hızlı biçimde evrimleştiği şu dönemlerde rehber bilgilerinin taşındığı SIM kartında da değişiklikler meydana geliyor. Buna en büyük örnek Apple geçtiğimiz günlerde iPhone XS modelini tanıtırken yaşanan bir gelişme oldu. iPhone XS pek çok modele yol gösteren özellik ve yenilik taşırken bunlardan biri de eSIM teknolojisi. İnternet dünyasında dijital iletişim noktasında en çok tartışılan ve gündem maddesi olan eSIM yeni bir çığır açabilir. Peki eSIM nedir, ne işe yarar, eSIM teknolojisiyle neler değişecek, eSIM çıkarttırılabilir mi? İşte tüm bu sorularımızın yanıtı…

eSIM nedir?

SIM kartlarının yerini alacağı düşünülen gömülü karttır. İngilizce’de “embedded” kelimesinden türetilen eSIM gömülü SIM kart anlamına gelmektedir. eSIM kart deyince akıllara SIM kartın küçüğü olan nano SIM’in de küçüğü gelebilir. Evet bu bir yere kadar doğru ancak eSIM plastik ve sonradan telefona takılabilen bir kart değil. eSIM telefona gömülü şekilde geliyor ve telefonun içerisinde bulunan diğer küçük çipler gibi bağlantılı çalışıyor.

eSIM ne işe yarıyor?

eSIM teknolojisi ile birlikte sürekli SIM kart çıkartmaktan kurtulabiliriz. Yalnızca dijital işlemler gerçekleştirerek eğer operatör destekliyorsa fiziki bir kart çıkarmaya ihtiyaç duymadan hattımızı açtırabiliriz. Bunun yanında hat taşıma işlemleri için de benzer prosedür uygulanabilir. Bu hem zamandan tasarrruf etmemizi hem de ekstra kart çıkarma ücretlerinden kurtulmamızı sağlayabilir.

eSIM avantajları neler?

eSIM teknolojisiyle birlikte üreticiler daha az zahmete girecek. Telefon üreticileri eSIM çipi istediği yerde konumlandırabilir ve SIM kart slotundan arta kalan boşluğu daha iyi değerlendirebilir. eSIM ile ilgili işlemler mağazaya gitmeden halledilebilir. Özellikle turistler ve denizaşırı ülkelere gidenler için bir zahmet olan SIM kart çıkartma olayı son bulabilir. eSIM’in sunduğu diğer avantajlar şu şekilde:

 • Çift SIM: Henüz eSIM’e geçememiş ülkeler adına çift SIM desteği olacak.
 • Küçük: Boyut her zaman önemli bir özelliktir. eSIM’ler yeni telefon donanımında yer açmak için gerçekten gerekli.
 • Su geçirmezlik: Üreticiler su geçirmezlik üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. eSIM’lerin korunması için gerekli teknolojinin uygulanabileceği biliniyor.
 • Ucuz: Standart SIM’e göre telefonda gömülü olan eSIM’ler daha ucuz.
 • Güvenli: eSIM’in telefonla bütünleşik gelmesi eSIM’in yönetimini daha kolay ve güvenli hale getiriyor.
 • Kolay: eSIM ile farklı cihazı mobil hesaba bağlamak çok daha kolay olacak.

eSIM dünyada nasıl kabul görüyor?

Yeni eSIM teknolojisi Küresel Mobil İletişim Sistemleri (GSMA) tarafından destekleniyor. Avusturya, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Macaristan, Hindistan, İspanya, İngiltere ve Amerika’da bulunan bazı operatörler tarafından desteklenen eSIM hizmetinin yaygınlaşacağı bilinse bile bunun tam anlamıyla ne zaman gerçekleşeceği belli değil.

eSIM ile SIM kartımı değiştirmem mi gerekiyor?

Yakın zamana kadar bunu yapmanıza gerek yok. Çünkü eSIM henüz bebeklik aşamasında, yani yaygınlaşmaya ihtiyacı var. eSIM’in herkesçe kullanılabilmesi için operatör, telefon üreticisi ve ülkelerin bir anlaşmaya varması ve bu doğrultuda kullanılabilirliğin arttırılması gerekiyor. Ayrıca eSIM IoT teknolojisiyle birleşirse olması ilave süre lazım olabilir.

eSIM destekli telefonlar neler?

Yeni teknoloji olan eSIM iPhone XS modeli ile bir kez daha karşımıza çıktı. Böyle diyoruz çünkü eSIM’in geçmişi 2016’ya dayanıyor. Samsung, Gear S2’de bu yeniliği kullanmıştı.

eSIM destekleyen telefonlar arasında şu an için iPhone ve Google Pixel bulunuyor. Ancak 2019 yılında Samsung, Huawei ve diğer üreticilerin de eSIM destekli telefon çıkaracağı biliniyor.

iPhone XS ve XS Max’ta eSIM nasıl kullanılır?

Eğer gerekli QR koduna sahipseniz:

 • Ayarlar > Hücresel Veri ‘ye gidin.
 • Hücresel Veri (Cellular Plan) ekle’ye dokunun.
 • Operatörden aldığınız QR kodunu taratın veya istenen aktivasyon kodunu girin.

Veya operatör uygulaması ile etkinleştirin:

 • App Store’dan gerekli uygulamayı indirin
 • Hücresel Veri satın almak için ilgili seçeneklere gidin.

eSIM teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Konu ilgili tüm sorularınıza yanıt almak için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -