Ana SayfaiOSiOS 12'de Memoji nasıl yaratılır ve kullanılır?

iOS 12’de Memoji nasıl yaratılır ve kullanılır?

- Advertisment -

Apple, iOS 11 sürümüyle bizlere yüz ifadelerimizin aktarıldığı animojileri tanıtmıştı. iOS 12 sürümüyle animojiler çağ atladı ve memojiyi tanıttı. “Memoji nedir?” sorusuna yanıt verecek olursak insansılaştırılmış animoji karakterleri olarak tanımlayabiliriz. Memojiler bize oldukça benziyor çünkü bizleri çoğu açıdan taklit edebiliyor.

Memoji, animojinin yapabildiği herşeyi yapabiliyor. Örneğin ailemizle ve arkadaşlarımızla olan etkileşimimizde sevimli video ve fotoğraflar oluşturmak için kameraya karşı farklı yüz ifadeleri yaratmak memoji kullananlar dünyasına dahil olmamızı sağlıyor.  Memojiler mesajlarda fotoğraf olarak, FaceTime’da ise canlı video şeklinde paylaşılabiliyor.

Memoji nasıl yapılır?

Mesajlarda memoji yapmak için:

 1. Mesajlar uygulamasını başlatın.
 2. Bir sohbet seçin.
 3. Animoji mesajlarını seçin.
 4. + butonunu görene kadar ilerleyin ve basın.

Memoji nasıl ayarlanır?

Yukarıdaki adımları doğru uyguladıysak bizi iOS 12 yüklü iPhone X, XS, XR ve üzeri modellerde boş bir yüz bekliyor olacak. Buradaki karakteri kendimize uygun  biçimde özelleştirmemiz mümkün. Memoji arayüzü üzerinden cilt tonuyla başlayabiliriz.

Cilt tonunun ardından saç stili, kafa şekli, göz, kaş, burun ve dudak, kulak, sakal, gözlük, şapka, türban vb. ayarlamalarla devam edebiliriz. Bu şekilde kendimizi oluştururken memoji aktif durumdadır. Yani burada tüm özelliklerinizi anime edilmiş şekilde görebilirsiniz. Bazen bir özelliği değiştirirken duracaktır fakat memojinin üzerine basarak animasyon hareketi devam ettirilebilir.

Onlarca yüz ifadesi özelliği ayarının bulunduğu pencereden çok farklı sayıda görünüşler elde edebilirsiniz.

Memojinizi tamamladığınızda sağ üst köşede bulunan “Bitti”ye basmanız yeterlidir.

Memojileri dilerseniz kaydedebilir, kendi memojinizi, arkadaşlarınızınkini ve diğer çeşitli insanların memojilerini oluşturabilirsiniz.Memoji nasıl değiştirilir veya silinir?

 1. Mesajlar uygulamasını açın.
 2. Bir konuşma seçin.
 3. Küçük maymun ikonuna tıklayın ve buradan animoji uygulamasını açın.
 4. Memojinin yanında bulunan üç noktaya dokunun.
 5. Buradan “Düzenleme, Çoğaltma ve Silme” işlemleri yapabilirsiniz.

Memoji veya Animoji videosu nasıl kaydedilir?

Video mesajı, şarkı, yüz ifadesi gibi özellikleri hali hazırda iOS11’de gönderebiliyorduk.

Mesajlarda bulunan animoji uygulamasıyla, seçili olan bir animoji veya memojinin yanında bulunan kırmızı kayıt düğmesiyle video oluşturabiliriz. Tamamladığımızda kırmızı renkte durdur butonuna dokunarak mavi ok işaretiyle video memojimizi gönderebiliriz.

Memoji veya animojiyi sticker olarak kullanma

Emojiler tepkilerimizi göstermek adına tam bir video olmasa bile sticker şeklinde hızlıca gönderilebilir. Bunu yapmak için göndermek istediğiniz stickerin üzerine gelin ve yalnızca dokunun.

 

Animojiyi mesajlar kamerada ve FaceTime’da kullanma

iOS12 sunduğu yeni efekt yeniliklerini hem mesajlarda hem de FaceTime’da kullanmamıza olanak tanıyor.

Mesajlar Kamera’da kullanmak:

 • Mesajları açın.
 • Bir konuşma başlatın.
 • Kamera ikonuna basın.
 • Sol altta bulunan yıldız şekline basın.
 • Animoji ikonuna basın.
 • Kullanmak istediğiniz animoji veya memojiyi seçin.

 • Geçerli animojiyi uyguladıktan sonra “X” işaretine basın. Animojiniz görünmeye devam edecektir. Bu efektin yanında diğer kamera efektlerini de videoya uygulayabilirsiniz.

FaceTime’da kullanmak:

 • Gelen FaceTime aramasını yanıtlayın veya arama yapın.
 • Arama başladıktan sonra, çarpı işaretinin yanında bulunan yıldız simgesine dokunun.
 • Ekranda görüntülenmesini istediğiniz animoji veya memojiyi seçin.

Memoji ve animoji hangi telefonlarda var?

iPhone’unuzun memoji ve animoji desteklemesi için kameranın TrueDepth özelliğine sahip olması gerekiyor. Bu da iPhone 6, iPhone 7, iPhone 8’de bu özelliklerin kullanılamayacağı anlamına geliyor.

Animoji destekleyen iPhone modelleri:

Animoji ve memoji derinlik algısı ile çalıştığından bu iOS12 yeni özelliğini iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max desteklemektedir. iPhone XR ve iPad Pro modellerinde de TrueDepth kamera sisteminin geleceği beklenmektedir.

Memoji ve animoji arasında ne fark var?

Memojiyi, animojinin geliştirilmiş hali olarak düşünebiliriz. Kişilere hayvan, uzaylı, b*k kafalı kendimizi gönderebilirken memoji ile daha fazla özelleştirmeye sahibiz. Memoji araçlarını kullanarak kendimize benzer bir karakter oluşturabilirken, animoji ile yapabileceklerimiz kısıtlıdır.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -