Güç (Power) tuşu olmayan telefon nasıl açılır?

-sponsor-

Günümüzde akıllı telefonların neredeyse tamamı fiziksel tuşlarla donatılmıştır. Fiziksel tuş telefonun dışında bulunan, telefonu açma ve kapatmayı, ses arttırma ve azaltmayı sağlayan tuşlardır. Bunun yanında cihaza göre farklılık göstermekle beraber ekstradan işlevsel tuşlar bulunabilmektedir. Cihazımızda hayati öneme sahip tuş ise power yani açma kapama tuşudur. Pek çok kullanıcı bu tuşun bozulması durumunda telefonun nasıl açılacağını araştırmaktadır. Bu yazımızdan yararlanarak güç düğmesi olmadan telefonu açmanın nasıl yapıldığını anlatacağız.

Güç (Power) tuşu telefonu başlatma, kapatma ve yeniden başlatma gibi işlevleri yerine getirmek için kullanılır. Eğer cihazınızda güç düğmesi arızalıysa Android ve iPhone (iOS) telefonlarda güç düğmesini es geçerek telefonu başlatmanın yolları bulunuyor. Aslında yapılması gereken telefonun teknik servis tarafından onarılmasıdır, ancak bu işlemi kayda değer bulmuyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Güç tuşu olmadan Android telefon nasıl açılır?

Kurtarma modu ile açmak

Samsung Galaxy, LG, HTC, Huawei, Xiaomi, Vestel Venüs, Casper, Honor ve daha pek çok modeli kapsayan Android cihazda power tuşu olmadan telefonu başlatmak için yapılması gereken işlemler şu şekildedir:

Uyarı: Bu işlem her cihazda işe yaramayabilir. Telefonun kurtarma modda başlatılmasını sağlayan bu işlemin gerçekleştirilmesi cihaza göre farklılık gösterebileceğinden, başlatma sırasında power (güç) tuşuna ihtiyaç duyuluyorsa anlatılanlar işlevsiz olabilir.

  • Telefonu şarja takın.
  • Ses azaltma ve ana ekran (Home) tuşuna basın.
    Kurtarma ekranının açılmasını sağlayacaktır.
  • Recovery Mode olarak da gösterilen bu alanda format atılabilir, telefon verisi sıfırlanabilir. Ancak biz burada telefonu yeniden başlatmak amacıyla bu modu kullanacağız.
  • “Ses tuşları” yardımıyla “Restart”ı seçin ve onaylayın.

Bilgisayarla bağlantı kurma yoluyla açmak

Android cihazınızı bilgisayara bağlamanız durumunda cihaza göre farklılık göstermekle birlikte açılma ihtimali bulunmaktadır. Bilgisayar ve telefon arasında USB bağlantısı kurun ve açılmasını bekleyin.

Ayrıca, Ayarlar > Geliştirici seçenekleri içerisinde “USB Hata ayıklama”yı etkinleştirmişseniz, (Daha önceden) telefona bilgisayar üzerinden erişim sağlamanız ve yeniden başlatmanız mümkündür. Bilgisayarınıza “ADB” programını indirin ve “Komut penceresi” (Başlat menüsünde CMD yazın) başlatarak “adb reboot” yazın ve enter’a basın.

Güç tuşu olmadan iPhone nasıl açılır?

Bu işlem ana ekran düğmesine sahip iPhone modellerde ve iPad tabletlerde geçerlidir.

  • iPhone kapalı konumdayken “Home” (Ana ekran) tuşuna basılı tutun.
  • Bu esnada telefonu şarja takın.
  • iPhone veya iPad başlatılacaktır.

2 Yorumlar

  1. Iyi gunler benim telefonum t50 güç ve ses tuslari dustu home yani ev tusu olmadığı için açamıyorum lütfen yardim edin

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz