Ana SayfaAndroidAndroid & iPhone bağlantınız gizli değil hatası çözümü

Android & iPhone bağlantınız gizli değil hatası çözümü

- Advertisment -

Kimi zaman kullanıcılar Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge ve diğer çeşitli tarayıcılarda web sitelerini ziyaret ettiklerinde bağlantınız gizli değil hatası almaktadır. Güvenlik nedenlerinden dolayı ortaya çıkan bu sorun için birden fazla çözüm yolu bulunmaktadır. Yazımızdan yararlanarak Android, iOS (iPhone, iPad) cihazlarında karşımıza çıkan bağlantınız gizli değil hatasına uygun çözümleri görüntüleyebilir ve problemlemin çözümüne yönelik adımları uygulayabilirsiniz.

Bağlantınız gizli değil  

Saldırganlar www.site.com sitesinden bilgilerinizi çalmaya  çalışıyor olabilir (örneğin , şifreler ,mesajlar veya kredi kartı bilgileri).

Net::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID  hatası 

Android ve iPhone için bağlantının gizli olmaması hatasına yönelik şu nedenleri sıralayabiliriz:

Ziyaret edilen web adresinin SSL süresinin dolması

Günümüzde web siteleri kullanıcılara güvenli internet sunmak için SSL sertifikası ile hizmet vermekte ve böylece kişilerin kredi kartı, şifre, kullanıcı adı ve diğer çeşitli bilgilerinin üçüncü kişilerce ele geçirilmesinin önlenmesi amaçlanmaktadır. Bu noktada giriş yapılamayan web sitesinin SSL süresinin dolması bağlantı gizlilik hatasına yol açabilmektedir. Eğer problem SSL’den kaynaklıysa hizmet verenin SSL bilgilerini güncellemesi veya süresini uzatması gerekir.

Tarih ve saat ayarlarının yanlış olması

Android ve iOS akıllı telefon veya tabletlerde genellikle otomatik saat kullanmayı tercih edenler olduğu gibi saat manuel ayarlanmış da olabilir. Saatin yanlış olması web sitelerin eş zamanlı çalışmasının önüne geçmekte ve hata yaratmaktadır. Özellikle Google Chrome’da kullanıcılar saat ve tarih ayarının yapılmaması veya yanlış olması sebebiyle bağlantının gizliliği hatasıyla karşılaşmaktadır. Çözüm için Ayarlar > Tarih & Saat Ayarları’na giderek saat otomatik şeklinde veya güncel saate uygun olarak değiştirilmelidir.

Uygulamaların web tarayıcı çalışmasını engellemesi

Genellikle güvenilir olmayan ve sistem ayarlarının bozulmasına yol açan; kullanıcı bilgilerini ele geçirmeyi amaçlayan uygulamalar neticesinde böyle bir hatayla karşılaşıyor olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için telefonunuzda tehlike teşkil eden ve geliştiricisi hakkında bilgi sahibi olunmayan araçlar kaldırılmalıdır.

Yukarıdaki öneriler işinize yaradı mı? Görüşlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşın.

- Advertisment -

1 Yorum

  1. Ayni hata bendede vardi.ynliz mobil verim acikken olmuyordu.evdeki kablosuz internete bglaninca gliuordu adsl aradim turk telekom teknik servisini beraber wifi sifresini degistik.tekrar oldu.sonra modemi komple iptal edip yukledik busefer ilk abonelikte verilen modem sifresini degistik. ve dnsler degisti.problem kalkti.modem virus kaptigi icin google tarayicidan bu uyari geliyor ve apk indirmeye clisiuordu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -