Netflix’te HD kalite ayarlama ve oynatma ayarları

-sponsor-

Netflix, her geçen gün büyüyen ve içerisinde film, dizi, belgesel ve diğer medya ögelerini barındıran video izleme platformları arasında yer almaktadır. Netflix kullanıcıların beğenisini kazandığı gelişmiş film ve dizi öneri sistemine sahiptir. Kullanımı gayet kolay olan Netflix ayrıca video ayarlarının yapılandırılmasına ihtiyaç duymadan, kullanıcıların sahip olduğu internet bağlantısı, veri paketine göre çalışmaktadır.

Netflix’le ilgili yaşanan problemlerden biri de Netflix videolarının otomatik kalitede oynatılması sonucu görüntü kalitesinin düşmesidir. Aslında Netflix bunu internet hızına bağlı olarak değiştirmekte ve veri kullanımı optimal biçimde gerçekleştirilmektedir. Peki Netflix’te film ve dizileri HD yani yüksek kalitede oynatmanın bir yolu var mı?

Netflix film ve dizilerim neden HD oynatılmıyor?

Bunun birden fazla nedeni olabilir. Netflix bilindiği gibi ücretli hizmet veren ve değişik paketler içeren film & dizi izleme platformu. Bu noktada satın aldığınız paket SD (Standart Kalite) ise filmleri HD kalitede oynatmanız maalesef mümkün değil.

Netflix’te tüm içerikler aynı kalitede değildir. Film ve dizilerin oynatma kalitesi değişiklik göstermektedir. İnternetiniz hızlı ve HD kalitede izleme desteğine sahip olsanız bile filmin kendisinin 240p, 360p gibi çözünürlükle gelmesi HD oynatma sorununun ortaya çıkmasına yol açabilir.

İnternet hızı da Netflix videoları oynatmada önemli bir faktördür. Netflix internet bağlantı hızınızı otomatik olarak ölçmer ve buna uygun olan kalitede filmin oynatılmasına olanak tanır. Filmin donmaması ve takılı kalmaması adına alınan bu önlem son derece işe yarar olmaktadır. Ancak görüntü kalitesinin düşük olması da beraberinde HD oynatma sorununu getirmektedir.

Netflix veri kullanımını arttırma

Netflix’te internet bağlantısı sorunu yaşayanlarda görülen HD film izleyememe problemine çözüm olarak ayarlara gidilebilir. Netflix ayarlarında veri kullanımını yükseğe getirmek, Netflix’in daha fazla internet tüketmesine yol açar ve istenen film HD kalitede izlenebilir.

  • Netflix.com adresine gidin.
  • Profilinizi seçin > Hesap > Profilim’e gidin.
  • Yürütme Ayarları > Veri Kullanımı’na gidin.
  • Veri kullanımı alanında “Yüksek” veriyi seçin.
  • Ayarları kaydedin ve istenilen ögeyi oynatın.

Uyarı: Veri kullanımının yüksek olması mobil veri paket aşımına neden olabilir.

Netflix’te HD video izleme sorununuza karşılık çözüm bulabildiniz mi? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz