Ana SayfaAndroidAndroid'de uygulamaları silme nasıl yapılır?

Android’de uygulamaları silme nasıl yapılır?

- Advertisment -

Android, Google Play Store uygulama mağazasıyla kullanıcılara telefonlarda ve tabletlerde milyonlarca uygulamayı çalıştırma fırsatı sunuyor. Cihaza Play Store’dan veya .apk formatında oyun, verimlilik, araçlar, kültür ve daha pek çok kategoride uygulama indirebiliyor ve cihazımızda kullanmaya başlayabiliyoruz. Bunun yanında tüm bu uygulamaları yönetmek de Android’de mümkün oluyor. Yani Android’de uygulama indirme yapıldığı gibi kaldırmak özelliğinden da yararlanıyoruz. Peki Android’de uygulamaları kaldırmak için ne yapmamız gerekiyor?

Android cihazınız depolama alanına ve donanım özelliklerine bağlı olarak çok sayıda uygulama çalıştırmamıza izin veriyor. Ama kimi zaman uygulamanın kasması, telefonda çok yer kaplaması veya artık uygulamayı kullanmak istememe gibi nedenlerle silme isteği doğuyor. Android, kullanıcılara varsayılan uygulamaların dışında tüm yüklenen uygulamaları silme fırsatı sunuyor. Uygulamayı silmenin tüm telefon ve tabletlerde ortak diyebileceğimiz 2 yöntemi bulunuyor.

Android uygulamaları silme yöntemleri

Uygulamalardan silme

Kaldırmak istediğiniz uygulama için “Uygulama Ayarları” bölümüne giderek istenen uygulamayı kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler’i açın.
 • Kaldırmak istediğiniz uygulamaya basın.
  (Eğer istenen uygulamayı görüntüleyemiyorsanız “Tüm Uygulamaları Göster” butonuna basın.)
 • Yüklemeyi kaldır veya Sil butonuna basın.

Basılı tutarak silme

Kaldırmak istediğiniz uygulamayı en kısa yöntemle silmeniz mümkündür.

 • Silinecek uygulamanın üzerine gelin.
 • Parmağınızla basılı tutun.
 • “Yüklemeyi kaldır” seçeneğine basın.

Uygulama devre dışı bırakma yöntemi

Uygulamayı silmek yerine veya telefonda yüklü gelen uygulamalar silinmediğinden devre dışı bırakma yönteminden yararlanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler’e gidin.
 • Devre dışı bırakmak istenen uygulamayı seçin.
 • “Devre dışı bırak” butonuna basın.

Diğer sorular

Satın aldığım uygulamayı silersem ne olur?
Android’de satın alınan uygulamayı silmek uygulamayı tekrar satın almayı gerektirmez. Silinen ücretli uygulamayı yine ücret ödemeden indirebilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

Android’de silme yapamıyorum
Telefon veya tablette bulunan launcher sebebiyle farklı bir silme yöntemi mevcut olabilir. Bunun yanında Android sürümlerine bağlı olarak silme işlemi farklılık gösterebilir veya seçenek isimleri değiştirilmiş olabilir. Modeliniz için uygulamayı silmenin nasıl yapıldığını kullanma klavuzundan bakabilirsiniz.

Uygulama silme ve diğer silme ayarları hakkında bilgi almak için yorum bölümünü kullanın.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -
Their key characteristics are ease of use and modest system requirements. mostbet This feature is called Mostbet in-play betting and is available for most sports events. o’yinlarni Mostbet has over 20 titles for lotteries like Keno and Scratch Cards. mostbet uz After installing the application, open it on your Android device. depozitlar uchun