Ana SayfaNasıl yapılır?Samsung Galaxy A30 ekran görüntüsü nasıl alınır?

Samsung Galaxy A30 ekran görüntüsü nasıl alınır?

- Advertisment -

Samsung firması, Galaxy A serisinin tanıtımıyla pek çok yeniliği kullanıcılara sundu. Tasarımı ve donanımı ile kullanıcı deneyimini arttırdı. Android 9.0 yazılımıyla ise işlevsel özellik sayısı çoğaldı. Bunun yanında bazı noktalarda gelenek devam etti. Galaxy A30’da da görülen bu özelliklerden biri ekran görüntüsü alma durumudur.

Ekran görüntüsü yakalamak ilk kez karşılaştığınız ve Galaxy A30’da deneyimlemek istediğiniz bir özellik olabilir. Eğer nasıl yapıldığını bilmiyorsanız bu rehber size göre. Aşağıdaki yöntemleri kullanarak Samsung Galaxy A30 için ekran fotoğrafı çekmenin nasıl olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Samsung Galaxy cihazlarında da bulunan Android işletim sistemi güvenilir ve son derece kullanışlıdır. Android’in güvenli olmasını sağlayan durum sürekli güncellenmesi ve diğer cihazlarla beraber kullanımıdır. Uyumluluğunun yanında sunmuş olduğu yazılım temelli teknolojiler de bulunur. Ekran görüntüsü yakalama işlemi de bunlar arasında yer alır.

Galaxy A30’da ekran resmi çekmede birden fazla yolun bulunduğunu belirtmiştik. Bu metotlardan en kolay olanı fiziksel tuşların kullanımıdır. Neredeyse her telefonun üzerinde güç tuşu, ses tuşu ve diğer çeşitli tuşlar bulunur. Bunların kullanımı ile bazı görevler yerine getirilebilir.

İkincisi hareketler yardımıyla ekran görüntüsü almaktır. Galaxy A30 sensörlerle donatılmıştır ve kullanıcı hareketlerini temel düzeyde de olsa algılayabilir. Bunun sonucu olarak ekranın açılması, ekran resminin çekilmesi gibi işlemler gerçekleşir. Jestler ile SS alma olarak da bilinen bu durumda bazı elinizle birtakım hareketler yapmanız gerekir.

Üçüncü yöntem ise ekran görüntüsü alma uygulamalarından yararlanmaktır. Bazı uygulamalar ekran görüntü alma izni vermiyor. Bu noktada Google Play Store’da bulunan uygulamalar sayesinde görüntü alma sorunu aşılabiliyor.

Hazırladığımız rehber ışığında bahsetmiş olduğumuz bu yöntemleri kullanarak nasıl ekran görüntüsü alacağınızı adımlarıyla beraber açıklayacağız. Şimdilerde yeni modellerin ana ekran düğmesi bulundurmaması kafa karışıklığı yaratmış olabilir, ancak yöntemleri inceleyince işinizin kolaylaştığını fark edeceksiniz.

Galaxy A30 nasıl ekran görüntüsü alınır?

Görüntü almak için klasik yöntemden yararlanmak mümkündür. Bu başlık altında telefonda bulunan tuşlar yardımıyla kombinasyon oluşturulur. Bunun sonucunda ekranda uyarı animasyonu oluşur.

 • Ekran resmi çekmek istediğiniz sayfa/uygulama/ekrana gidin.
 • Hazırsanız “Ses kısma” ve “Güç” tuşlarına aynı anda basın.
 • Deklanşör sesini duyduğunuzda tuşları bırakın.
 • Alınan resmin bilgisi bildirim paneline düşecektir.

Galaxy A30 ekran görüntüsü alma

Ekran görüntüsü aldığınızda önizleme halindeyken fotoğraf üzerinde kırpma, paylaşma, not alma, silme gibi işlemler yapılabilir. Mobil kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen, basit ve etkili bir yöntemdir. Galaxy A30 ekran görüntü alma sorunu yaşıyorsanız bu durum yanlış işlemden kaynaklı olabilir. Belirtilen tuşları kullandığınızdan emin olun. Ayrıca uygulamanın ekran görüntüsü almayı kısıtlamadığını kontrol edin.

Yakalanan görüntü otomatik olarak galeriye kaydedilir. Galeri içerisinde bulunan “Ekran görüntüsü” klasöründe tüm SS’ler görüntülenebilir. Ekran görüntülerine ulaşmak için “Dosya yönetici” de kullanılabilir.

Ekran resimleri “Dahili hafıza/Galeri/Ekran görüntüsü” yolunda bulunabilir. Bu varsayılan ayardır. Kullanıcılar tarafından değiştirilemez.

Galaxy A30 avuç ile ekran görüntüsü alma

Avuç ile ekran resmi çekmek ve kaydetmek Galaxy A30 ile gelen bir özellik değil. Bu öncesinde de kullanıcıların deneyimlediği bir yöntemdi. Başlıktan da anlaşılacağı gibi ekran resmi almanın yolu avcunuzu kullanmaktır. Galaxy A30 sensörü avuç içini algılar ve işlemi doğru tahmin ederek görüntüyü kaydetmiş olur.

Galaxy A30’daki bu özellik açık olarak gelmektedir. Yani varsayılan ayarlara göre etkinleştirme yapmanıza gerek kalmaz. Yine de özelliği kapatmış olan ve tekrar aktifleştirmek isteyen kullanıcılar aşağıdaki adımları izleyebilir.

 • Ayarlar > Gelişmiş Özellikler’e gidin.
 • Hareket ve jest girişi’ne gidin.
 • “Görüntü için avcu kaydır” (Modele göre seçenek ismi farklılık gösterebilir)
 • Durumu etkin hale getirin.

Avuç içi özelliğinin etkin olduğundan eminseniz:

 • Ekran resmi çekmek istediğiniz sayfa/uygulama/ekrana gidin.
 • Avucunuzu ekran üzerine getirin ve sağdan sola veya soldan sağa hareket ettirin.
 • Bu kadar!

Galaxy A30 Google Asistan ile görüntü yakalama

Telefondalarda sanal asistanların görevleri her geçen gün artıyor. Google Asistan da bu noktada kullanıcıların pek çok eylemini yerine getiriyor. Web’de arama, takvim, not alma, alarm kurma gibi temel işlevleri gerçekleştiren Google Asistan ekran görüntüsü de alabiliyor. Telefona dokunacak pozisyonda değilseniz ve işinizi konuşarak halletmeyi seviyorsanız asistan size göre.

 • Ekran resmi çekmek istediğiniz sayfa/uygulama/ekrana gidin.
 • Google Asistan’a erişimi sağlayın.
  (Kimi cihazlarda sürekli aktiftir. Herhangi bir işlem yapmadan konuşmak yeterlidir.)
 • “Ekran görüntü al” talimatı verin.
  (Türkçe dil desteği yoksa “Take a screnshoot”)

Galaxy A30 kaydırarak ekran görüntüsü alma

Galaxy A30‘da bu zamana kadar yalnızca ekranda görülen alanın görüntüsü almayı konuştuk. Bu bölümde ekranda olmayan yerlerin görüntüsü kaydetmenin adımlarına bakacağız. Eğer telefonda almak istediğiniz bir resim ekrana tam sığmıyorsa ve yarım kalıyorsa sinirlenmeyin. Bunun üstesinden gelebiliriz. Ayrıca uzun metinleri, Whatsapp konuşmalarını ve yine ekrana sığmayan çeşitli içerikleri tek bir resim halinde indirebilirsiniz.

Kaydırarak ekran görüntü alma adımları

 • Ekran resmi çekmek istediğiniz sayfa/uygulama/ekrana gidin.
 • Güç tuşu ve ses azaltma tuşlarına basın.
 • İşlemin sonrasında karşınıza ek seçenekler çıkacaktır.
 • Sol altta bulunan seçeneklerden “Kaydırarak görüntü alma” ikonu veya yazısına basın.
 • Alacağınız görüntüyü özelleştirin ve kaydedin.

Kaydırarak ekran görüntü alma – Video

Samsung tarafından kaydırırken ekran görüntüsü alma hatası alan kullanıcılara yönelik video oluşturulmuştur.

Galaxy A30 için ekran görüntüsü almada karşılaştığınız problemleri yorum bölümünde bizimle paylaşın. Ayrıca deneyimlerinizi duymak da bizleri memnun edecektir.

- Advertisment -

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -