Galaxy S9 & S9+ (Plus) yüz tanıma ayarı nasıl yapılır?

Galaxy S9 yüz tanıma ayarları
-sponsor-

Samsung Galaxy S9 ve S9+ (Plus) yüz tanıma sistemi özelliğiyle gelen modeller arasında yer almaktadır. Yüz tanıma diğer bir tabirle IRIS, kullanıcılara yüksek güvenlik sunar. Kilit ekranı açma ve güvenlik amaçlı doğrulama noktasında bu özellikten yararlanılabilir.

Galaxy S9 ve S9 Plus için yüz tanıma sistemini kullanmaya başlamak için bazı ayarların yapılması gerekiyor. Yani telefona yüzümüzü tanımlamak bu aracı etkin şekilde kullanmanın tek yolu. Peki yüz tanıma ayarı nasıl yapılır? Etkinleştirme ne şekilde gerçekleştirilir? 8 maddede uygulayacağınız adımlar ile yüz tanıma ayarını yapabilirsiniz.

Galaxy S9 ve S9+ yüz tanıma ayarı nasıl yapılır?

Bilgi: Samsung yüz tanıma ayarını bir kullanıcıya özgü olacak şekilde geliştirmiştir. Galaxy S9 ve S9 Plus’a birden fazla kişinin yüzü kaydedilemez.

 • Ayarlar > Kilit Ekranı ve Güvenlik’e gidin.
 • IRIS tarayıcı seçeneğine basın.
 • IRIS için PIN ataması gerçekleştirin.
 • Kullanım sözleşmesini onaylamak için “Tamam”a basın.
 • Çıkan yönergeleri takip ederek “Devam et”e basın.
 • Galaxy S9’un kamerasını sizi görecek şekilde tutun.
  Telefon ile kullanıcı yüzü arasında 25-35 cm arası mesafe olmalıdır.
  Tarama işlemi yaklaşık olarak 10 saniye sürecektir. Bu süre boyunca ekrana sabit olarak bakmaya devam etmelisiniz.
 • Özelliği etkin duruma getirin.
 • Kilitli ekranda yüzünüzü kameraya dönük hale getirin.

  Galaxy S9 & S9+ (Plus) yüz tanıma ayarı nasıl yapılır? 1
  Galaxy S9 yüz tanıma ayarları

Bilgi: Yüz tanıma sisteminde sorun ortaya çıkmaması adına güneş ışığı bulunmayan bir ortamda bu işlemi gerçekleştirin. Yüksek oranda güneş ışığı yüzün algılanmasına engel olabilir. Bunun yanında kamera lensinin temiz olduğundan emin olun. Kameradaki kir görüntünün alınmasına engel olabilir.

Bilgi: Yüz tanıma işlemi için ekranda belirtilen alana yüzünüzü getirin. Ekranda çıkan talimatları dikkatlice yerine getirin.

Uyarı: 24 saatten fazla süre yüz tanıma kullanmamak PIN veya şifrenin istenmesine yol açacaktır. Bu durum güvenlik amaçlıdır.

IRIS yüz tanıma bilgilerimi nasıl silebilirim?

Yüz tanıma bilgilerinin silinmesi için ekran kilidi yöntemini değiştirmeniz yeterlidir. Samsung, yalnızca IRIS okuma etkin olduğu sürece verilerinizi saklamaktadır. Kaydırma, desen kilidi, PIN kilidi ve kilitsiz ekran yöntemlerini tercih ettiğinizde önceden mevcut olan yüz bilgileri otomatik olarak silinecektir.

Samsung Galaxy S9 modellerinde yüz tanıma sorununa ilişkin yaşadıklarınızı yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz