Ana Sayfa Etiketler Iphone 6 plus

iphone 6 plus ile ilgili içerikler.


iOS 8 özellikleri

0

Apple firması, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus çıkmadan önce iPhone 4s ve iPad 2 ile üzeri cihazlar için iOS 8’i indirilmeye sundu. iPhone ve iPad kullanıcılarının merakla beklediği Apple’in iOS 8 güncellemesi artık indirilebilir durumda. Acaba iOS 8 güncellemesi paketi içerisinde neler yer alıyor? Hangi yeni özellikler geldi? Dilerseniz onlara bakalım.

iphone-6-mobilkaynak-5s-plus

iOS 8 güncellemesini destekleyen Apple iPhone, iPad ve iPod Touch modelleri neler?

 iOS 8 hangi telefon ve tablet modellerini destekliyor?

iOS 8’i destekleyen iPhone, iPod Touch ve iPad modelleri:

iPhone 4SiPhone 5iPhone 5CiPhone 5S5. nesil iPod Touch, iPad 2, iPad Retinai, Pad Air, iPad Mini, iPad Mini Retina…Eğer bu yazılı olan modellerin altında bir telefon ya da tablete sahipseniz maalesef iOS 8 güncellemesinden faydalanamayacaksınız.  Örneğin; iPad 1, iPhone 3s, iPhone 4 kullanıcıları iOS 8 güncellemesini yükleyemeyecek.

iOS 8′ ile gelen yeni özellikler

 iOS 8 güncellemesini yapabilmem için ne kadar hafızaya ihtiyacım var?

iOS 8’i Apple cihazlarınızda 5 GB boş depolama alanı varsa yukarıda yazılı olan modeller için indirilebilir ve güncelleme işlemini başlatabilirsiniz.

Mesaj ile ilgili yapılan güncellemeler:

 1. Mesaj bölümünde mesajlarınızı sesli bir şekilde kaydedip gönderebiliyorsunuz. Dilerseniz mesajınız otomatik olarak karşı tarafın telefonundan 2 dakika sonra siliniyor.
 2. Mesaj detaylarından Türkçe olarak bulunduğunuz konum adresini arkadaşınıza gönderebilirsiniz.
 3. Mesaj detayları bölümünden paylaştığınız fotoğraf ve videoları görebilirsiniz.
 4. Yazışmalarınızı adlandırabilir, mesaj grupları oluşturarak kişiler ekleyebilir ya da dilediğiniz kişiyi gruptan çıkarabilirsiniz.
 5. Size gelen mesajları yanıtlamak için uygulama kapatmanız gerekmiyor.

Aile Paylaşımı ile ilgili güncellemeler:

 1. 6 aile üyesine kadar iTunes, iBooks ve Apple Store’da satın alımlarını ücretsiz olarak paylaşabilirsiniz.
 2. Aile bireyleri çocuklarının güvenliğini artık daha kolay sağlayabilecek. Ürün satın almalarını önlemek ve kabarık kredi kartı borcu çıkmasını önlemek için ”Satın alınmasını iste” özelliğinden faydalanabilecekler.

Devamlılık ile ilgili güncellemeler

 1. Apple Mac bilgisayarından başladığınız bir işleme farklı bir cihazdan devam edebilirsiniz. Örneğin, Bilgisayarda e-posta yazarken başka bir cihaza geçmeniz gerekiyorsa yeni aygıt üzerinden mesajınızı yazmaya devam edebilirsiniz.
 2. Bir aygıtta düzenleme yaptığınızda diğer sahip olduğunuz aygıtların tümünde otomatik güncelleme yapılır.
 3. Handoff sayesinde aygıt değiştirmeniz çok daha kolay.

Klavye güncellemesi

 • Android cihazlardaki gibi klavye yazılımlarında kelime önerme özelliği mevcut. Türkçe yazım denetimi sayesinde daha hızlı mesaj yazabilirsiniz. Bunun yanında Android’deki üçüncü parti klavye yazılımına da sahip olacaksınız.

Fotoğraf güncellemesi

 1. Çektiğiniz fotoğrafları siyah beyaz yapabilirsiniz. Bunun yanında renk ayarlarında değişiklik yapmak, parlaklığı arttırmak, resimleri karartmak, resimlerin renklerini değiştirmek ve ışık düzende daha detaylı ayarlama yapmak mümkün.
 2. Fotoğraflarınızda farklı şekillerde arama yapabilirsiniz. Bunlar konuma, zamana ve mekana göre.

Video güncellemesi

 • iOS 8 güncellemesi sayesinde zaman atlayarak çekim yapabilirsiniz. Bu binevi daha uzun Vine videoları çekme imkanı tanıyor. Örneğin video çekerken belirli kısımları videodan çıkarabilirsiniz. Hem de yalnızca time-lapse özelliğini kullanarak. Zahmete, ek programlara ve uygulamalara hiç gerek yok.

Sağlık

 1. Apple’ın yakın zamanda tanıttığı Healthkit uygulaması sayesinde artık sağlık ve fitness verilerini okuyabileceksiniz. Sağlık ve fitness çalışmalarınızla ilgili bilgilerinizi analiz etmek ve detaya inmek çok daha kolay.

Safari Tarayıcı

 1. Kullanıcıların kişisel verilerini koruma politikasıyla ilerleyen DuckDuckGo arama motoru artık Safari tarayıcılarında desteklenmektedir. Bu sayede internette daha güvenli ve kişisel bilgilerinizin çalınması düşüncesinden uzaklaşarak gezinmeniz mümkün.
 2. Dilerseniz Kredi Kartınızın fotoğrafını Kamera aracılığıyla çektiğinizde, kart numaranızı Safari tarayıcısına otomatik olarak tanıtabilirsiniz.

Favoriler

 • Favorilerle ilgili de yeni gelişmeler mevcut. Giriş tuşuna iki kez art arda dokunduğunuzda karşınıza çıkan menüden, arama yapmak istediğiniz yakın kişilerin numaralarını görebilirsiniz.

iPhone 6 Vodafone ve Turkcell bayilerinde

0

Apple’ın 9.9.2014 tarihinde tanıtımını yaptığı ve iPhone takipçilerinin kullanımına sunmaya hazır olduğunu ortaya koyan iPhone 6, iPhone 6 Plus kongresi gerçekleşmişti. Fiyatları belli olan yeni nesil akıllı telefonların yerleri Vodafone ve Turkcell bayilerinde çoktan hazırlandı. Kontratlı ve peşin satılacak olaniphone-6-vodafone-turkcell-mobilkaynak iPhone 6’ların detayları ise aşağıda.

Telefon ve phablet pazaranın yeni üyelerini ortaya çıkaran Apple, bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde iPhone 6 telefon ve iPhone 6 Plus phableti tanıtmıştı. Türkiye’de fiyatları açıklanan ve ne kadara satılacağı kesinlik kazanan yeni akıllı cihazlar ülkemizde en önde gelen 2 büyük telefon operatörü şirketi tarafından da gündeme alındı.

Kontratlı veya nakit/ taksitli ödeme seçenekleriyle satın alabileceğiniz iPhone 6 ile iPhone 6 Plus modellerinin akıbetine Turkcell ve Vodafone’un internet sitelerinde resmi dille bir açıklık getirildi. Vodafone iphone ile ilgili ”“Yeni iPhone 6 ve iPhone 6 Plus akıllı telefonları, 26 Eylül itibarı ile Vodafone Cep Merkezleri’nde yer alan Vodafone Çok Satanlar Masası’nda satışa sunacağını duyurdu. Bunun yanında abone olanlar 19 Eylül tarihinden itibaren Vodafone’un orijinal ve resmi sitesinde bulunan formu doldurarak teklifler hakkında ön bilgilendirmeye tabi tutulacaklar. ”

iPhone 6’nın fiyatı ve ne zaman çıkacağı belli oldu

0

Apple’ın son harikası iPhone 6’nın Türkiye’de kaç Türk lirası üzerinden satışa çıkarılacağı ve hangi tarihte raflardaki yerlerini alacağı belli oldu. Merakla beklenen ve 9.9.2014 tarihinde, San Francisco’da tanıtılan yeni iPhone modelinin fiyatı 2349 Türk Lirası olacak. Çıkış tarihi ise 26 Eylül.

iphone-6-mobilkaynak-5s-plus

Geçtiğimiz günlerde yapılan Apple toplantısında sizin de hatırladığınız üzere 4 ana başlık üzerinde duruldu. iPhone 6, iPhone 6 Plus, Apple Watch akıllı saat ve Apple Pay ödeme sistemi tanıtıldı. Kameralarda herhangi bir değişiklik yapmayan Apple Firması iPhone 5S’teki kameranın aynısını kullandı. Ancak telefon kamerasında görüntü sabitleme ve gelişmiş lens özellikleri görülüyor. Bugüne kadar üretilmiş en ince iPhone modeli olan iPhone 6’nın batarya süresi daha uzun olacak. Yani eski telefonlara nazaran iPhone 6’da daha uzun sarj süresine sahip olacaksınız.

En uzun şarj süresine sahip olan mobil cihazlardan biri olan iphone 6 Amerika başta olmak üzere 19 Eylül tarihinde 8 farklı ülkede satışa çıkarılacak. Bunun yanında Türkiye’de çıkış tarihi ise 19 Eylül’ün bir hafta sonrasında olacak. iPhone 6’nın fiyatı ne kadar olacak sorusuna olan yanıtımız ise 2349 Türk Lirası. iPhone 6 Plus ise 2649 Lira olacak. Tabii bunlar başlayan fiyatlar. Hafızaya göre fiyatta artış görülüyor. 16, 64 ve 128 GB olmak üzere 3 farklı iPhone modeli karşınızda olacak.

iPhone 6 inceleme

0
iPhone 6 inceleme başlığının altında iki farklı Apple cihazına değineceğiz. iPhone 6 ve iPhone6 Plus’ın özellikleri, kamera özelliği, tasarımı, ekran görüntüsü, fotoğrafları, telefonun hangi teknik ve donanımsal özelliklere sahip olduğu, işlemcisi anlatacaklarımız arasında yer alacak. Bunun yanında Türkiye’ye ne zaman geleceği, ne kadara satılacağı, kaç Türk lirası olacağı da anlatacağımız diğer gelişmeler.

Apple bildiğiniz üzere 9.9.2014 ”Wish we could say more” (Keşke daha fazlasını söyleyebilseydik) şeklinde bir görüntü paylaşmış ve iPhone 6’nın tanıtılacağının ilk sinyalini vermişti. İşte o gün geldi ve Apple tüm ürünlerini tanıtıyor. iPhone 6, iPhone 6L, iPhone Air, iWatch, iOS8 ve dahasının tanıtıldığı teknoloji zirvesinden bizim ele alacağımız cihaz hiç şüphesiz ki iPhone 6.

iphone-6-mobilkaynak-5s-plus

Sızıntı iddialarda da bahsedildiği gibi iPhone 6’nın ekran büyüklüğü 4.7 inç . Apple’ın Samsung Galaxy Note 4’e karşılık çıkardığı telefon iPhone Plus’ın ekran büyüklüğü ise 5.5 inç. Bunun yanında İphone 6’nın ekran çözünürlüğü 1334×750 iken iPhone Plus’taki ekran çözünürlüğü 1920 x 1080 piksel olacak. Önceki iPhone modellerinin ekran kalınlıklarından çok daha ince olan akıllı cihazlar sırasıyla 6.9 ve 7.1 mm kalınlığında. Bu da iPhone’u bugüne kadar üretilmiş en ince telefon yapıyor.

Beklenildiği üzere Apple iki farklı iPhone modeli çıkardı. Bunlar biri telefon olarak tabir edebileceğimiz iPhone 6 ve diğeri ondan daha büyük ekrana sahip telefon ve tablet karışımı Phablet: iPhone 6 Plus.

Yatay ekran formatı

Yatay ekranda kullanılabilecek olan iPhone modelleri, tıpkı tabletler gibi işlev görecek. Daha açmak gerekirse ana ekranda yatay olarak çevrilemeyen iPhone modelleri artık yatay formata getirilebilecek. Böylelikle cihazınızı daha geniş ekranda kullanabileceksiniz.

iPhone artık oyun konsolu

Tıpkı oyun konsolunda oynadığınız oyunlar gibi aynı deneyimi iPhone’larda da yaşayabileceksiniz. En büyük oyun şirketlerinden biri olan Super Evil Megacorp ile anlaşan Apple adına çoktan oyun yapmaya başlandı bile. Artık Apple’ın son harikaları üzerinde oyun oynamak çok daha eğlenceli olacak. Sanıyoruz ki bu teknoloji daha da ilerlerse bilgisayarlara gölge düşürebilir.

Wi-fi ile telefon arama özelliği

Yeni iPhone telefon ve phablet içerisindeki M8 hareket işlemcisi ile birlikte bisikletle katettiğiniz ve koşu yaparken gittiğiniz yolu anı anına öğrenebileceksiniz. Üstelik bunları kayıt altında da tutabileceksiniz. Wi-fi üzerinden de telefon görüşmeleri yapabilmek mümkün olacak. Bu sayede Whatsapp, Facebook, WeChat, Line, Tictoc gibi uygulamalara ihtiyaç kalmayabilir. Wi-fi bağlantısının kesilmesi durumunda ise hücresel ağ yani mevcut Turkcell, Vodafone, Avea operatörleri üzerinden konuşmaya devam edeceksiniz.

iPhone 6’nın kamerası nasıl?

 Daha kaliteli çekimler yapabilmeniz açısından kendini geliştiren ve sizlere mükemmel bir telefon sunmayı hedefleyen Apple’ın iPhone’larında 8 megapiksel dahili kamera mevcut. iPhone6 ve iPhone6 Plus’ın Kameralarında yeni sensörün bulunması iPhone 5s’e göre iki kat daha hızlı odaklanmayı ve daha güzel fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Ayrıca iPhone’larda 1080 p kalitesinde video kaydı alabileceksiniz. Kamerasında bulunan dengeleme ve yüz tanıma teknolojisi ile fotoğrafçı bile olmanız mümkün. Odaklanma, dengeleme gibi özellikleriyle profesyonel fotoğraflar elde etmeniz mümkün. İnternette sıkça araştırılan en iyi selfie çeken telefon kamerası hangisi şeklindeki sorunun karşılığı ise iPhone 6 olabilir.

iPhone 6’nın ekran kalitesi nasıl?

iPhone 6 Plus Retina HD ekrana sahip olacak ve 5.5 inçlik ekranın 1920 x 1080 piksel çözünürlüğü olacak. iPhone 6’da ise durum farklı. 1344 x 750 piksel Retina ekran ile kullanıcı karşısına çıkacak olan akıllı telefon geçen seneye nazaran kendini daha da geliştirmiş. Hatırlarsanız geçen yıl piyasaya sürülen ve tanıtılan iPhone 5 ve 5S modellerinin ekran çözünürlüğü 1136 x 640 idi.

Touch ID özelliğinde gelişme

Parmağınızı kimliğiniz olarak kullandığınız telefon üzerinde artık yeni alanlar açılıyor. Bundan böyle iPhone kullanırken Touch Id ile birlikte alışverişlerinizi tek dokunuşla gerçekleştirebileceksiniz. Mobil ödeme sistemi noktasında yapılan bu yenilik yine iPhone 6’ya kavuşacak kişilerin çok hoşuna gidecek. Kredi kartı ve nakit ödeme zorluğu yaşayanlar Apple Pay sayesinde daha hızlı ödeme yapabilecek. Ödemelerde güvenliğiniz için statik ve dinamik şifreler kullanılacak. Böylelikle telaşlanmadan ve çok daha güvenilir bir şekilde alışveriş yapabileceksiniz. Üstelik Apple ne satın aldığınızı, nereden aldığınızı ve ne kadara temin ettiğinizi bilemeyecek.

İşte Apple iPhone 6’nın ilk tanıtım videosu:

Buradan telefonun tasarımını, boyutunu görebilirsiniz.

İşte Apple’ın 2014 yılındaki ilk iPhone modelleri:

Sırasıyla iPhone 6 ve iPhone Plus

apple-iphone-6-orijinal-goruntu-mobilkaynak

 

İşte Apple iPhone 6’nın tanıtımdaki ilk görüntüsü:

25886578

iPhone 5S, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’in telefon kalınlığı

iphone-6-kalinlik-plus

Yeni iPhone modellerinde A8 Chip işlemci kullanılacak. Güç kullanımına geldiğimiz zaman %25’lik bir artış görüyoruz. Bu da iPhone 6’nın pil gücünün daha yüksek olduğunu gösteriyor. Grafik kullanımı ise %50 artacak. % 84 daha hızlı grafik yükleyecek olan yeni akıllı iPhone cihazları %50 daha hızlı çalışacak.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ne kadar olacak?

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın ne kadara satılacağı açıklandı.

iPhone 6;

İşte açıklanan ilk fiyatlar:
16 GB iPhone 6: 199 dolar
32 GB iPhone 6: 399 dolar
128 GB iPhone 6: 399 dolar

iPhone 6 +

16 GB iPhone 6 Plus: 299 dolar
32 GB iPhone 6 Plus: 399 dolar
128 GB iPhone 6 Plus: 499 dolar

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Apple’ın Ceo’su Tim Cook tarafından yapılan açılış konuşmasında iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın bu yıl sonuna kadar 115 ülkede satışa sunulacağı açıklandı.Telefonların ön siparişi ise 12 Eylül tarihinde alınacak. Türkiye’ye ne zaman geleceği belli olmazken, 9 Eylül tarihinde 9 farklı ülkeye siparişinin verileceği duyuruldu.

iOS 8

Apple iPhone 6, iPhone 6 Plus ve iPhone 5S gibi modeller için indirebileceğiniz iOS 8 güncellemesi ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak iOS 8 işletim sistemi çok yakında bizlerle birlikte olacak ve ücretsiz olarak güncelleme yaparak iOS 7’den iOS 8’e yükseltme yapabileceğiz.

Apple iPhone 6 tanıtımından diğer fotoğraflar:

P09204439 P09205500 R0920581 R09204745 R09205742 R092043550

Bu seferde iPhone 6 Plus Patladı !

2016 yılı akıllı telefonlar için en talihsiz yıl olarak kabul edebiliriz.Not 7 nin patlama haberlerini fazla fazla duyuyoruz şimidi de ıPhone 6 plus patladı! bazı haber kaynaklarının paylaşımlarına göre California’da yaşayan Yvette Estrada’nın ıPhone 6 Plus telefonu orjinal şarj kablosunu kullanarak şarj ederken patlamış. telefonun sahibi gece 3-4 sıralarında yogun bir şekilde agır bir pilastik kokusu ile uyanarak kokunun geldigi odaya gidince iPhone dan siyah bir duman cıkarak yandıgını gözlemlemiş. işin garip tarafı bu telefon daha 3 aylık mış .

 

Gün geçmiyor ki yanan telefonların sayısı artmaya devam ediyor aynı durumu üniversite ögrencisi Darina Hlavaty ıPhone 6 Plus telefonu arka cebinde bir anda alev almış .tam olarak nedeni bilinmese de muhtemel iki nedeni olabilir :

1.arzalı pil üretim esnasında yapılan bir yanlışlık.

2.nedeni ise kısa devre .yanan-aple2

şuan a kadar apple dan herhangi bir açıklama gelmadi fakat açıklama gelmesi bekleniyor .(sen yapma bari apple Reiz)..

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları

1

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus telefonlardan birine sahipseniz ve mevcut olan duvar kağıdından sıkıldıysanız size önereceğimiz 10 adet üç boyutlu telefon duvar kağıdından dilediğinizi kullanabilirsiniz. Büyük ebatlı, yüksek çözünürlüklü iPhone telefonlara uyumlu olan 3D duvar kağıtlarını indirmek için resmin üzerine gelerek basılı tutun ve resmi kaydete basın.

iPhone 6 ve 6 Plus cihazınız için HD çözünürlükte ana ekran, kilit fotoğrafı, tema şeklinde kullanabileceğiniz duvar kağıtlarıyla telefonunuzu kişiselleştirerek çok daha güzel bir hale getirin.

İşte iPhone için 3d, sade duvar kağıdı temaları:

 1-iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 1

2-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 2

3-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 3

4-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 4

5-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 5

6-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 6

7-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 7

8-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 8

9-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 9

10-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 10

11-

13-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 11

14-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 12

15-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 13

16-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 14

17-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 15

18-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 16

19-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 17

20-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 18

21-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 19

22-

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 3 boyutlu duvar kağıtları 20

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus | iOS güncellemesi nasıl yapılır?

iPhone 6 yazılım güncellemesi yapmak için kablosuz ağ veya iTunes kullanarak iki farklı şekilde güncelleme yapabilirsiniz. iOS güncellemesi sayesinde telefonunuzun yazılım güncellemesini yapabilir, cihazın en üst yenilik ve özelliklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Telefonunuzu güncel tutmak ve uygun iOS sürümünü yüklemek için aşağıdaki talimatları yerine getirin.

iOS güncellemesi nasıl yapılır?

Öncelikli olarak iOS güncellemesi yapmadan önce yedek almanız, veri kaybının önüne geçebilmek adına önemlidir. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ı iCloud ya da iTunes’e yedekleyebilirsiniz.

Yedekleme nasıl yapılır?

Yedeklemenin nasıl yapılacağını öğrenmek için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Wireless üzerinden veya 3G bağlantısıyla iOS güncellemesi yapabilirsiniz. Ancak bazı güncellemelerin boyutu yüksek olabileceğinden Wireless bağlantısıyla iOS sürüm yükseltmesi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Kablosuz iOS güncellemesi nasıl yapılır?

 • iPhone 6 veya iPhone 6 Plus’ı bir güç kaynağına bağlayın.
 • Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidin.
 • Resimli anlatımda gördüğünüz üzere mevcut bir güncelleme varsa “İndir ve Yükle” çıkacaktır.
  iphone-ios-guncelleme-3
 • Bu seçeneğe dokunun.
 • Telefon Wi-fi ağına ve güç kaynağına bağlı durumdayken güncelleme yüklemesi otomatik olarak gerçekleştirilecektir.
  iphone-ios-guncelleme-2
 • Dilerseniz şimdi veya daha sonra indirebilirsiniz. Eğer parola koruması varsa güncelleme yapmak için sizden şifre isteyecektir.

Hafıza dolu, yetersiz, boş yer yoksa?

Eğer cihazınızda boş alan yoksa yer açmanız gerekmektedir. iTunes’te verilerinizi yedeklemek ve sonrasında kullanmadığınız uygulamaları, verileri kaldırmak yeni yer alanı oluşturmanızı sağlar. Bunun yanında güncelleştirme için iTunes’i kullanmanız da boş alan yok sorununun önüne geçecektir.

iTunes ile iOS güncellemesi nasıl yapılır?

 • Bilgisayar ile bağlantı kurmak durumunda olduğunuz bu yöntemde bilgisayara iTunes programının en güncel sürümünü yükleyin.
  iphone-ios-guncelleme
 • Son sürümü yükledikten sonra telefonu bilgisayara bağlayın.
 • iTunes’e girip cihazınızı seçin.
 • Özet alanına gelerek “Güncellemeleri Denetle“ye tıklayın.

Bilgi: Boş hafıza yoksa dosyalarınızdaki verilerin bir kısmını elle silmeniz gerekiyor.

Geçtiğimiz yılın en iyi telefonu belli oldu

0

Apple’ın geçtiğimiz yıl eylül ayında çıkardığı iPhone 6 ile iPhone 6 Plus modelleri en değerli akıllı telefon seçildi.

Mobil cihaz üreten şirketlerin mali raporlarını açıklamasının ardından dünyada en çok tercih edilen ve değerli olan akıllı telefonlar belli oldu. 2014 yılında Apple, Samsung, HTC, LG ve daha pek çok firmanın piyasaya sürdüğü akıllı telefonlar arasından en değerlisi Apple’ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri oldu.

Şirketler 2014 yılını büyük karla kapattıklarını açıklarken, ürettiği telefonu daha önceki yıldan daha pahalıya satan ve buna rağmen satışları sürekli artış gösteren ABD kökenli Apple şirketi en büyük kazanca sahip olan firma.

03003988847712810-telefon

CompareMyMobile isimli kuruluşun 2014 yılı için özel olarak derlediği raporda iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modelleri en değerli telefonlar olarak, bu akıllı cihazları Samsung’un Galaxy S5 ile Galaxy Note 3 modelleri takip ediyor.

03003988847712810-telefon-2

Bunun yanında, 2014’ün en popüler markası yine Apple seçildi. Dünya genelinde en büyük pazar payına sahip olan Apple’ın yüzdelik oranı 38. Dev şirketi %34 ile Samsung takip ediyor. 3. Sırada Tayvan menşeili HTC yer alıyor. İlk üçün ardından Sony, Nokia, Blackberry ve Sony Ericsson firmaları geliyor. LG G3 modeliyle pazarda ses getirmeyi hedefleyen LG ise umduğunu bulamamış gibi görünüyor. Güney Kore devinin pazar payı %0.85.

2014 yılını yansıtan istatistikler bu şekilde. Bakalım 2015’te firmalar nasıl bir strateji izleyecek..Tablo 2014 yılını yansıttığı için Samsung Galaxy Note 4’ü ve en iyi seçilmesine rağmen iPhone 6 modellerini tam olarak hissedemiyoruz. Yine aynı şekilde Eylül ve Ekim ayında piyasaya sürülen diğer firmaların akıllı cihazlarının pazar payı üzerindeki etkisi fark edilebilir değil.

iPhone 6 ekran döndürme ayarı

Telefonların dikdörtgen yapısından dolayı ekranı yan tutmak bizlere daha büyük video izleme, fotoğrafları daha büyük görme gibi kolaylıklar tanıyor. Ancak ekranı yan çevirdiğimizde dönüyor olması bazı durumlarda istemediğimiz bir özellik olabiliyor.

iPhone 5 ekranı yan döndürme özelliğinin kapatılması isimli yazımızda anlattığımız gibi yatarak mesaj yazma gibi durumlarda ekranın yan dönme özelliğini kapatmak isteyebiliyoruz. Bu yazımızda sizlere iPhone 6 ve iPhone 6 plus ekranın yan dönme özelliğinin kapatılması hakkında bilgi vereceğiz.

iPhone’un iOS 7 güncellemesi ile hayatımıza yeni bir menü girdi. Tuş kilidinizi açtıktan sonra ekranı parmağınız ile alttan yukarı doğru ittiğinizde size sık kullandığınız ayarları içeren bir menü açılıyor. Aşağıda resimli anlatımda göreceğiniz üzere bu menüden sadece iPhone 6 ekran döndürme özelliğinin kapatılması değil daha bir çok ayar bulunuyor. Bu menüden iOS 7, iOS 8, iOS 8.1 ve üzeri kullanan iPhone kullanıcıları aşağıdaki ayarları yapabilir.

Uçak modu açma kapama

Wirelles bağlantı ayarları

Bluetooth ayarları

Gece modu açma kapama

Ekran parlaklığı

Müzik dinleme menüsü

El feneri

Zamanlayıcı

Hesap makinesi

Fotoğraf makinesi kısa yolu

Aynı şekilde ekran yan döndürme özelliğinin açılması ve kapanması gene bu menüden gerçekleşmektedir.

iphone-ekran-döndürme

Menünün sağ üstünde bulunan kilit işareti Döşey Yöne Kilitleme yani telefonu yan çevirince ekranın dönmesi özelliğinin açılması ve kapanmasına yarar. Eğer açık ise ekranınız yan tuttuğunuzda döner, kapalı ise iPhone 6 yan duruyor olsa da ekran yan dönmez.

iPhone 6’da uygulama nasıl silinir?

Resimli anlatımı takip ederek iPhone 6 akıllı telefonlarda uygulama silmenin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Neredeyse 6 ayda bir telefon çıkaran Apple’ın sürekli değişikliğe gitmesi bazı kolay ayarların unutulmasına yol açabiliyor. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde yapacağınız bu işlem ile gereksiz olan ya da istemediğiniz bir uygulamayı kaldırabilirsiniz.

iPhone 6’da uygulamayı tamamen kaldırmak için;

 • Ekran kilidini açarak uygulamalara gidin.

2_d

 • Karşınıza çıkan uygulamalardan silmek istediğinizin üzerine gelerek basılı tutun.

3_d

 • Uygulamanın hemen üzerinde çarpı işareti çıkacaktır.
 • Silme işlemini onaylayın ve uygulama kaldırmayı tamamlayın.

4_d

 • Uygulama bir daha ekranda gözükmeyecek ve telefonunuzun hafızasından kalıcı olarak silinecektir.

iPhone 6 uygulama kaldırma ile ilgili yaşadığınız problemleri yorum kısmında dile getirebilirsiniz.