Ana SayfaiPhoneiOS 8 özellikleri

iOS 8 özellikleri

- Advertisment -

Apple firması, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus çıkmadan önce iPhone 4s ve iPad 2 ile üzeri cihazlar için iOS 8’i indirilmeye sundu. iPhone ve iPad kullanıcılarının merakla beklediği Apple’in iOS 8 güncellemesi artık indirilebilir durumda. Acaba iOS 8 güncellemesi paketi içerisinde neler yer alıyor? Hangi yeni özellikler geldi? Dilerseniz onlara bakalım.

iphone-6-mobilkaynak-5s-plus

iOS 8 güncellemesini destekleyen Apple iPhone, iPad ve iPod Touch modelleri neler?

 iOS 8 hangi telefon ve tablet modellerini destekliyor?

iOS 8’i destekleyen iPhone, iPod Touch ve iPad modelleri:

iPhone 4SiPhone 5iPhone 5CiPhone 5S5. nesil iPod Touch, iPad 2, iPad Retinai, Pad Air, iPad Mini, iPad Mini Retina…Eğer bu yazılı olan modellerin altında bir telefon ya da tablete sahipseniz maalesef iOS 8 güncellemesinden faydalanamayacaksınız.  Örneğin; iPad 1, iPhone 3s, iPhone 4 kullanıcıları iOS 8 güncellemesini yükleyemeyecek.

iOS 8′ ile gelen yeni özellikler

 iOS 8 güncellemesini yapabilmem için ne kadar hafızaya ihtiyacım var?

iOS 8’i Apple cihazlarınızda 5 GB boş depolama alanı varsa yukarıda yazılı olan modeller için indirilebilir ve güncelleme işlemini başlatabilirsiniz.

Mesaj ile ilgili yapılan güncellemeler:

 1. Mesaj bölümünde mesajlarınızı sesli bir şekilde kaydedip gönderebiliyorsunuz. Dilerseniz mesajınız otomatik olarak karşı tarafın telefonundan 2 dakika sonra siliniyor.
 2. Mesaj detaylarından Türkçe olarak bulunduğunuz konum adresini arkadaşınıza gönderebilirsiniz.
 3. Mesaj detayları bölümünden paylaştığınız fotoğraf ve videoları görebilirsiniz.
 4. Yazışmalarınızı adlandırabilir, mesaj grupları oluşturarak kişiler ekleyebilir ya da dilediğiniz kişiyi gruptan çıkarabilirsiniz.
 5. Size gelen mesajları yanıtlamak için uygulama kapatmanız gerekmiyor.

Aile Paylaşımı ile ilgili güncellemeler:

 1. 6 aile üyesine kadar iTunes, iBooks ve Apple Store’da satın alımlarını ücretsiz olarak paylaşabilirsiniz.
 2. Aile bireyleri çocuklarının güvenliğini artık daha kolay sağlayabilecek. Ürün satın almalarını önlemek ve kabarık kredi kartı borcu çıkmasını önlemek için ”Satın alınmasını iste” özelliğinden faydalanabilecekler.

Devamlılık ile ilgili güncellemeler

 1. Apple Mac bilgisayarından başladığınız bir işleme farklı bir cihazdan devam edebilirsiniz. Örneğin, Bilgisayarda e-posta yazarken başka bir cihaza geçmeniz gerekiyorsa yeni aygıt üzerinden mesajınızı yazmaya devam edebilirsiniz.
 2. Bir aygıtta düzenleme yaptığınızda diğer sahip olduğunuz aygıtların tümünde otomatik güncelleme yapılır.
 3. Handoff sayesinde aygıt değiştirmeniz çok daha kolay.

Klavye güncellemesi

 • Android cihazlardaki gibi klavye yazılımlarında kelime önerme özelliği mevcut. Türkçe yazım denetimi sayesinde daha hızlı mesaj yazabilirsiniz. Bunun yanında Android’deki üçüncü parti klavye yazılımına da sahip olacaksınız.

Fotoğraf güncellemesi

 1. Çektiğiniz fotoğrafları siyah beyaz yapabilirsiniz. Bunun yanında renk ayarlarında değişiklik yapmak, parlaklığı arttırmak, resimleri karartmak, resimlerin renklerini değiştirmek ve ışık düzende daha detaylı ayarlama yapmak mümkün.
 2. Fotoğraflarınızda farklı şekillerde arama yapabilirsiniz. Bunlar konuma, zamana ve mekana göre.

Video güncellemesi

 • iOS 8 güncellemesi sayesinde zaman atlayarak çekim yapabilirsiniz. Bu binevi daha uzun Vine videoları çekme imkanı tanıyor. Örneğin video çekerken belirli kısımları videodan çıkarabilirsiniz. Hem de yalnızca time-lapse özelliğini kullanarak. Zahmete, ek programlara ve uygulamalara hiç gerek yok.

Sağlık

 1. Apple’ın yakın zamanda tanıttığı Healthkit uygulaması sayesinde artık sağlık ve fitness verilerini okuyabileceksiniz. Sağlık ve fitness çalışmalarınızla ilgili bilgilerinizi analiz etmek ve detaya inmek çok daha kolay.

Safari Tarayıcı

 1. Kullanıcıların kişisel verilerini koruma politikasıyla ilerleyen DuckDuckGo arama motoru artık Safari tarayıcılarında desteklenmektedir. Bu sayede internette daha güvenli ve kişisel bilgilerinizin çalınması düşüncesinden uzaklaşarak gezinmeniz mümkün.
 2. Dilerseniz Kredi Kartınızın fotoğrafını Kamera aracılığıyla çektiğinizde, kart numaranızı Safari tarayıcısına otomatik olarak tanıtabilirsiniz.

Favoriler

 • Favorilerle ilgili de yeni gelişmeler mevcut. Giriş tuşuna iki kez art arda dokunduğunuzda karşınıza çıkan menüden, arama yapmak istediğiniz yakın kişilerin numaralarını görebilirsiniz.
- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -