Ana SayfaHaberlerSamsung One UI hakkında bilmeniz gereken 13 çekici özellik

Samsung One UI hakkında bilmeniz gereken 13 çekici özellik

- Advertisment -

Samsung’un San Francisco’da düzenlediği Geliştirici Konferansı’nın 5. yıl dönümünde üzerinde çalıştığı kullanıcı arayüzünün detayları ortaya çıktı. Arayüz One UI olarak bilinirken Android işletim sistemiyle çalışan Samsung cihazlarda kullanıcılara yepyeni bir deneyim sunuyor. Experience UI arayüzü üzerinde pek çok olumlu değişiklikler bulunuyor ve kullanım itibariyle daha canlı ve rahat yazılım hissiyatı sunuyor. Cihazınıza yeni Samsung arayüzünü yüklemenin iyi veya kötü olduğu konusunda kararsızsanız, bu yazımız aracılığıyla Samsung One UI arayüz hakkında bazı detaylara ulaşabilirsiniz.

Samsung One UI’nin en iyi özellikleri

Samsung kullanıcılara hem güncel Android işletim sistemi hem de kendi geliştirdiği arayüzü sunuyor. Android telefonun iskeletini oluştururken arayüz kısmında görsellik ön planda tutuluyor, widget, sensör ve sistem noktasında kısmi değişiklikler yapılabiliyor. Android üzerinde çalışan pek çok Samsung Galaxy modellerinde Samsung One UI ve benzer arayüzleri yakın zamanda görmeniz mümkün.

Gelişmiş tek elle kullanılabilirlik

Telefonların ekran oranının büyümesi kullanıcılarda tek elle kullanma problemine yol açtığından bunun üzerinde çalışmalar yürüten Samsung, One UI ile tek elle kullanım rahatlığı sunuyor. Tek elle kontrol noktasında ekran üzerindeki ikonlara ve uygulamalara daha kolay erişilebildiği gibi yönetmek de kullanıcı deneyiminin arttırıldığı alanlar arasında.

Gezinme çubukları

One UI, kullanıcılara gelişmiş gezinme çubukları (Navigation Gestures) sunuyor. Kullanıcılar standart Android butonlarını kullanmak yerine arayüzün sunduğu simgeleri tercih edebiliyor ve etkinlieştirme sonrasında telefon üzerinde yapacağınız hareketler doğrultusunda farklı işlemler gerçekleştirilebiliyor. Oppo ve Vivo modellerinde görülen bu özellik Samsung’ta da mevcut ve geri gelmek için ekranı aşağı kaydırmak, ana sayfa için ortadan aşağıya kaydırmak ve soldan sağa son kullanılan uygulamalara gitmek gibi seçenekleriniz bulunuyor.

Uyarlanabilen depolama

One UI’nin sunduğu bir diğer en büyük ve yenilikçi özellik “Uyarlanabilir Depolama.” Bu özellik basitçe telefon hafızasını microSD kartta kullanmak üzere genişletmeye yarıyor. Burada daha açık ifade etmek gerekirse microSD kart cihazın depolama noktasında bir parçası olarak görülüyor ve dahili hafıza diye kabul ediliyor. Bu özellik SD karta oyun ve uygulama yükleme noktasında bazı problemleri ortadan kaldırdığı gibi hafızanın daha verimli kullanılmasına olanak tanıyor.

Yeni ikonlar ve elemetler

Arayüzde elbette tasarım ve şekiller de oldukça önemli. One UI’de ikon ve tasarım elementleri noktasında da yenilikler bulunuyor ve kullanıcıların beğenisini kazanacak yeni ikonlar yer alıyor. Önceki ikonlar köşeli yuvarlık görünüme sahipken şimdikiler Experince UI’ye göre daha alımlı bir görünüm sunuyor. İlerleyen zamanlarda kare görünümün aksine yuvarlak simgeler ve ikonları daha sık görmeniz mümkün.

Karanlık modu

Gece modu veya Karanlık Modu diye tabir edebileceğimiz bu özellik pek çok platformda yaygınlaşmaya başlamışken bu kervana Samsung da katıldı. Ayarlar üzerinden karanlık modu etkinleştirmeniz durumunda bu özellikten yararlanmanız mümkün. Yerel uygulama desteğine sahip olan uygulama pek çok noktada geceleri gözü yormayan ve enerji tasarrufu sağlayan bir görünüm sunuyor.

Geri dönüşüm kutusu

Bilindiği üzere mobil cihazlar bilgisayarlardan farklı olarak geri dönüşüm kutusuna sahip değil. Bir içeriği sildiğinizde onu getirmek mümkün olmuyordu, ancak Samsung bu noktada rakiplerine örnek olabilecek bir hamle yaparak “Galeri’ye Geri Dönüşüm Kutusu” özelliğini getirdi. Samsung One UI’deki bu yeni özellik sayesinde fotoğraf silinse bile geri getirmeniz mümkün. Sistem silinen resimleri 15 gün boyunca Geri Dönüşüm Kutusu’nda saklıyor ve sonrasında kalıcı olarak siliyor.

Uyandırmak için kaldır

Bilindiği üzere yeni cihazlar sensörlerle kuşatılmış durumda ve bize pek çok noktada kolaylık sağlıyor. Bunlara bir yenisi eklendi ve Samsung One UI arayüze sahip olan modellerde telefonu yukarı kaldırdığınızda ekran otomatik olarak açılıyor. Bu günlük hayatta sürekli ekran kilidi açmakla uğraşan ve mobil cihazı aktif olarak kullanan kişiler için kullanışlı olabilir.

Pil optimize ayarları

Samsung’un One UI’de tanttığı “Optimizasyon Ayarları” kullanıcılara pil üzerinde bazı özelleştirmeler sunuyor. Pilin daha geç bitmesi ve uzun süre batarya kullanmak için parlaklık ayarı, ekran kapanma süresi, ses ayarları, gece ışığı, tasarruf modu gibi ayarlamalar yapılabiliyor. Telefonu sıkça kullananlardansanız ve şarjım yetmiyor diyorsanız telefon içi uygulama işinizi pil süresini uzatma konusunda kolaylaştırabilir.

Akıllı Oryantasyon

One UI gücünü Android Pie’dan alıyor ve pek çok Android Pie özelliği One UI’ye entegre edilmiş olarak geliyor. Hem Pie hem de UI’de bulunan akıllı oryantasyon yani uyum özelliği sayesinde kullanıcılar telefonda ekran döndürmeyi ayarlamak zorunda kalmıyor. Bildirim çubuğunu aşağı çekip ayarlama yapmak yerine ekran üzerinde bulunan döndürme seçeneğini kullanarak daha hızlı değişim yapmanız mümkün.

Yeni Klavye Özellikleri

Samsung klavye kullanıcılara ilgi çekici bir takım yenilikler sunuyor. Bu özelliklerden bir tanesi akıcı mod. Klavyeyi ekrana dilediğiniz gibi uydurabiliyorsunuz ve hareket ettirebiliyorsunuz. Hatta boyut ve şeffaflığını ayarlamak da mümkün. Diğer özellik ise otomatik tema değiştirme özelliği. Uygulama karanlık veya açık olmak üzere bulunduğunuz yere veya saate göre klavye temasını değiştiriyor.

Yeni Kamera Özellikleri

Kamera kullanım ekranı üzerindeki yenilikler kullanıcılara butonları daha kolay yönetme imkanı tanıyor. Yeni görünümün yanı sıra Samsung modellerinde HEIF dosya formatı bulunuyor. Ayrıca kamerayı başlattığınızda herşey sil baştan olmak yerine son yapılandırdığınız ayar üzerinden çekim yapmaya devam ediyorsunuz.

Yeni Animasyonlar ve Kontrol

One UI kullanıcılara kullanıcı arayüzü üzerinden yenilenmiş animasyonlar sunuyor. Gelişmiş özelliklerde yer alan bu özellik uygulamaları kapatma, çoklu-görev menü başlatma, hızlı ayarlar menüsünü yönetme gibi noktalarda kolaylık sağlıyor. Elbette animasyonlardan haz etmiyorsanız birtakım değişiklikler yapabilirsiniz.

Yeni Saat Tasarımları

Saat en çok kullandığımız widget’lar arasında yer alıyor. Samsung bu noktada sade ve şık tasarıma sahip saat widgetleri geliştirerek bunları kullanıcılara One UI’de sundu. Hem bilgilendirici hem de güzel diyebileceğimiz saat görünüm tasarımları hoşunuza gidebilir.

Samsung’un yeni arayüzü One UI hakkında ne düşünüyorsunuz? One UI özelliklerini beğendiniz mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşın.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -