Nokia Lumia’da telefon hafızasını nasıl boşaltabilirim?

-sponsor-

Nokia Lumia telefonlarında hafıza sorunu nedeniyle, kapasitesinin az ya da eksik olması sebebiyle güncelleme yaparken yeterli alanın olmadığı uyarısıyla karşılaşmaktayız. Telefonun hafızasını boşaltmak ve yeterli yer alanı açmak için bazı ayarlamalar ve silme işlemleri gerçekleştirerek hafııza arttırma yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki 6 yöntemi izleyin.

1- Telefonunuzda kapasite kontrolü uygulamasını kullanmak için Ayarlar > Kapasite kontrolüne dokunun. Ardından telefonunuzda kullanmak istemediğiniz ögeleri kaldırarak hafızayı arttırın. Nokia Lumia cihazlarının tümünde gerçekleştirebileceğiniz bu düzenlemeyi yapabilmek için öncelikli olarak Uygulamaların altında bulunan Bilgiler’e dokunun. Hafıza yükseltmek ve boş yer açıp güncelleme yapabilmek için dilediklerinizi silin. Haritalar bölümünde de temizlik yapabilmeniz mümkün. Haritalar zamanında indirmiş olduğunuz haritaları otomatik olarak görüntülemenizi sağlar. Haritalardan istediğinizi üzerine basılı tutarak kaldırabilirsiniz. Dilerseniz haritaların tümünü silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Web tarayıcılarının içerisinde barınan geçici dosyaları silmek de telefon hafızasının azalmasına yardımcı olabilir. Kaldırırken güvenli olacak ve telefonun sistemine zarar vermeyecek geçici dosyaları kaldırabilirsiniz.

Not: Nokia Lumia 930 modelinde kapasite kontrolü yerine akıllı depolama ibaresi bulunduğundan silme yaparken Ayarlar > akıllı depolama’ya gidin.

Not 2: Nokia Lumia cihazlarında Cyan güncellemesi yaparken silinmeyecek bazı uygulamalar vardır bunlardan biri de Kapasite Kontrolü uygulamasıdır. Cihazınızda resetleme işlemi gerçekleştirene kadar Kapasite Kontrolünü kullanabilirsiniz.

2-Telefonunuzda bulunan Internet Explorer, Chrome, Firefox, Safari gibi tarayıcıların tarama geçmişini, geçici dosyalarını, tanımlama bilgilerini silmek hafızadan tasarruf etmenizi sağlar. Internet Explorer > Ayarlar > uygulamalar > geçmişi sil adımlarını izleyerek depolama alanında yer açabilirsiniz.

3- Harita aramalarında açtığınız ve gösterdiğiniz haritalar telefona otomatik olarak kaydedilir. Telefonda kayıtlı olan eski ve kullanmadığınız haritaları, harita aramalarını ve geçici olan dosyaları silebilmek için Ayarlar > uygulamalar > Haritalar > geçmişi sil adımlarını izleyin.

4- Arama geçmişini silmeniz de sizin için faydalı olacaktır. Ayarlar’a dokunun. Ardından uygulamalar > arama > geçmişi sil basamaklarını takip ederek geçmişinizi silin.

5- MixRadio kullanıyorsanız çevrimdışı mix ögelerini silmeniz yararlı olabilir. Başlat’a gidin. Sola kaydırma yaparak MixRadio’yu açın. Çevrimdışıı karışık listeleri seçerek listeye uzunca basın. Silme işlemini başlatın.

6- Telefonunuzu USB kablosu aracılığıyla bilgisayara bağlayıp bazı düzenlemeler yapmak da hafızayı boşaltmanızda etkili olabilir. Nokia Lumia’yı bilgisayara bağlayın. Bilgisayarım’dan Nokia Lumia telefon klasörlerinize erişerek güncelleme için yer açın. Bu yöntem hem daha hızlı olur hem de yedeklediğiniz dosyaları ilerleyen zamanlarda geri taşımanızı sağlar. El ile kısa yoldan yedekleme yaparak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Güncelleme’den önce telefonunuzda sizin için önemli olan dosyaları seçerek Sağ tıklayıp kes’e tıklayın. Dosyalarınızı bilgisayara taşıyın. Güncelleme sonrasında yedeğini aldığınız tüm video, ses, resim ve diğer klasörleri telefonunuza geri aktarın.

 

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz