Ana Sayfa Etiketler Nasıl yapılır

nasıl yapılır ile ilgili içerikler.


iCloud hesabı nasıl silinir? (Resimli Anlatım)

iCloud nedir?

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde bir çok ünlünün iCloud hesabı hacklenmiş ve çıplak fotoğrafları internet dünyasına servis edilmişti. Haliyle bu da Apple’ın depolama alanı olan iCloud’un derin bir yara almasına sebep olmuştu. Kimi kullanıcılar iCloud hesabını silme kararı almış, kimisi ise depolama bulutu içerisindek tüm dosyalarını kaldırmıştı.

icloud-hesabi-nasil-silinir

Siz de aşağıdaki iCloud hesap silme resimli anlatımı takip ederek hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Öncelikli olarak iCloud nedir? iCloud ne işe yarar? iCloud nasıl çalışır? gibi soruları yanıtlayalım.  iCloud internet ortamında dosya kaydetmenizi, video, resim, müzik, yazı ve diğer dökümanlarınızı toplamanıza yardımcı olur. Size belirli bir boyut vererek bu alana dosya eklemenize olanak tanır. Apple cihazlarınızda (MacOS, iPad, iPhone, iPod Touch) yedekleme yapmanızı, yedeklerinizi dilediğiniz vakit geri getirmenizi sağlar.

iphone-icloud

iPhone telefonunuzda iCloud şifrenizi unuttuğunuzda bir takım sorunlar veya problemler ortaya çıkarabilir. Bununla alakalı olan anlatımımızı izleyerek iCloud şifre sıfırlama yöntemini öğrenebilir, bu metodla şifrenizi kolayca resetleyebilirsiniz. iCloud  şifre değiştirmek sizin için hiç de zor olmayacak.

iCloud hesabım ile neler yapabilirim?

Müzik, resim, döküman gönderimi yapabilirsiniz.

Uygulamalarınızı, indirdiğiniz E-kitapları yedekleyebilirsiniz ve sonrasında geri alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Komple yedekleme yapabilirsiniz.

iCloud hesabı nasıl silinir?

iCloud hesabını silmek için Ayarlar > iCloud’a gidelim. Karşımıza çıkan menüde en alta inelim ve ”Hesabı sil”e dokunalım. Karşımıza çıkan kaldırılsın mı uyarılarını onaylayalım ve hesabımızı kaldıralım. iCloud hesabınızda bulunan dataları geri getirme şansınız olmadığı için hesabınızı silmeden önce dosyalarınızın tümünü yedeklemeniz gerekmektedir.

iCloud cihazı nasıl silinir?

iCloud hesabında olduğu gibi cihaz silme işlemini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikli olarak buraya tıklayarak iCloud’un sitesine kullanıcı adı ve şifremizi yazarak giriş yapalım. Tüm aygıtlara dokunalım ve kaldırmak istediğimiz cihazı seçelim. Bilgi işlem penceresi bölümünde cihazın altında yer alan ”Bu aygıtı sil” e dokunarak cihaımızı silelim. Cihazı iPhonu’u kaybettim, bul özelliğini aktifleştirmek için kullanabilirsiniz.

Nokia Lumia’da telefon hafızasını nasıl boşaltabilirim?

Nokia Lumia telefonlarında hafıza sorunu nedeniyle, kapasitesinin az ya da eksik olması sebebiyle güncelleme yaparken yeterli alanın olmadığı uyarısıyla karşılaşmaktayız. Telefonun hafızasını boşaltmak ve yeterli yer alanı açmak için bazı ayarlamalar ve silme işlemleri gerçekleştirerek hafııza arttırma yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki 6 yöntemi izleyin.

1- Telefonunuzda kapasite kontrolü uygulamasını kullanmak için Ayarlar > Kapasite kontrolüne dokunun. Ardından telefonunuzda kullanmak istemediğiniz ögeleri kaldırarak hafızayı arttırın. Nokia Lumia cihazlarının tümünde gerçekleştirebileceğiniz bu düzenlemeyi yapabilmek için öncelikli olarak Uygulamaların altında bulunan Bilgiler’e dokunun. Hafıza yükseltmek ve boş yer açıp güncelleme yapabilmek için dilediklerinizi silin. Haritalar bölümünde de temizlik yapabilmeniz mümkün. Haritalar zamanında indirmiş olduğunuz haritaları otomatik olarak görüntülemenizi sağlar. Haritalardan istediğinizi üzerine basılı tutarak kaldırabilirsiniz. Dilerseniz haritaların tümünü silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Web tarayıcılarının içerisinde barınan geçici dosyaları silmek de telefon hafızasının azalmasına yardımcı olabilir. Kaldırırken güvenli olacak ve telefonun sistemine zarar vermeyecek geçici dosyaları kaldırabilirsiniz.

Not: Nokia Lumia 930 modelinde kapasite kontrolü yerine akıllı depolama ibaresi bulunduğundan silme yaparken Ayarlar > akıllı depolama’ya gidin.

Not 2: Nokia Lumia cihazlarında Cyan güncellemesi yaparken silinmeyecek bazı uygulamalar vardır bunlardan biri de Kapasite Kontrolü uygulamasıdır. Cihazınızda resetleme işlemi gerçekleştirene kadar Kapasite Kontrolünü kullanabilirsiniz.

2-Telefonunuzda bulunan Internet Explorer, Chrome, Firefox, Safari gibi tarayıcıların tarama geçmişini, geçici dosyalarını, tanımlama bilgilerini silmek hafızadan tasarruf etmenizi sağlar. Internet Explorer > Ayarlar > uygulamalar > geçmişi sil adımlarını izleyerek depolama alanında yer açabilirsiniz.

3- Harita aramalarında açtığınız ve gösterdiğiniz haritalar telefona otomatik olarak kaydedilir. Telefonda kayıtlı olan eski ve kullanmadığınız haritaları, harita aramalarını ve geçici olan dosyaları silebilmek için Ayarlar > uygulamalar > Haritalar > geçmişi sil adımlarını izleyin.

4- Arama geçmişini silmeniz de sizin için faydalı olacaktır. Ayarlar’a dokunun. Ardından uygulamalar > arama > geçmişi sil basamaklarını takip ederek geçmişinizi silin.

5- MixRadio kullanıyorsanız çevrimdışı mix ögelerini silmeniz yararlı olabilir. Başlat’a gidin. Sola kaydırma yaparak MixRadio’yu açın. Çevrimdışıı karışık listeleri seçerek listeye uzunca basın. Silme işlemini başlatın.

6- Telefonunuzu USB kablosu aracılığıyla bilgisayara bağlayıp bazı düzenlemeler yapmak da hafızayı boşaltmanızda etkili olabilir. Nokia Lumia’yı bilgisayara bağlayın. Bilgisayarım’dan Nokia Lumia telefon klasörlerinize erişerek güncelleme için yer açın. Bu yöntem hem daha hızlı olur hem de yedeklediğiniz dosyaları ilerleyen zamanlarda geri taşımanızı sağlar. El ile kısa yoldan yedekleme yaparak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Güncelleme’den önce telefonunuzda sizin için önemli olan dosyaları seçerek Sağ tıklayıp kes’e tıklayın. Dosyalarınızı bilgisayara taşıyın. Güncelleme sonrasında yedeğini aldığınız tüm video, ses, resim ve diğer klasörleri telefonunuza geri aktarın.

 

Nokia hesabı şifresini unuttum çözümü

Nokia hesabı şifresi unuttum, şifremi nasıl sıfırlayabilirim?

Nokia Lumia kullanıcılarının başına gelen sorunlardan biri olan şifremi unuttum ve hatırlamıyorum sorununa çözüm olabilecek tek bir yöntem bulunmaktadır. Öncelikli olarak şifrenizi kurtarmak ve yenilemek için Nokia Resmi Web Sitesi bağlantısına tıklayın. Buradan Şifrenizi mi unuttunuz? seçeneğine girdiğiniz web tarayıcısı üzeriden tıklayarak gerekli bilgilerinizi doldurun.

Nokia şifre sıfırlamak ve unuttuğunuz şifreyi geri almak için olası çözümler

Bunlar sırasıyla E-posta adresi, Cep telefonuu numarası ya da Nokia’ya kayıt olurken almış olduğunuz hesap kullanıcı adıdır. Eğer bilgilerinizi doğru girerseniz şifre kurtarmak için bir adet Şifre sıfırlama bağlantısı alırsınız. E-posta adresinizi doğru yazmış olduğunuza eminseniz ve şifre sıfırlama linki almıyorsanız E-posta adresinizin doluluğuna göz atın. Örneğin; Gmail kullanıyorsanız tüm e-postalar’ı gösterin. Bağlantı adresini hala göremiyorsanız Spam ya da Gereksiz başlığı altındaki mesajlarınızı görüntüleyin.

Kısa mesaj aracılığıyla Nokia hesabı sıfırlama linki almaya çalışmanıza rağmen başarısız olduysanız telefon numaranızın başındaki alan (ülke kodu) ve artı işaretinin (+) olduğundan emin olmanız gerekiyor. +90 555 555 55 55 şeklinde. Şifrenizi hatırlamadığınız Nokia şifre sıfırlama sayfasında hala işlemler istediğiniz yolda gitmiyorsa farklı bir bilgisayar  ya da web tarayıcısı kullanmayı deneyin. Örneğin; Google Chrome bazen sertifika hataları vermekte ve işlemlerimizin bir kısmını tam olarak gerçekleştirmemektedir. Bu sebepten Internet Explorer kullanmanız karşılaştığınız hata ya da probleme cevap olabilir.

 

iPhone titreşim nasıl açılır?

iPhone titreşim ayarları nasıl yapılır?

iPhone telefonunuzu kullanırken titreşim özelliğinden faydalanabilirsiniz. İsteğinize göre sizi biri aradığında titreşimli olarak telefonunuzun çalmasını ya da sadece titreşim sesinin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Kimi ortamlarda telefonunuzun sesini kısmak ya da kişilerin telefonunuzun sesini duymamasını isteyebilirsiniz. iPhone model telefonlarda zil seslerini devre dışı bırakmak için aşağıdaki resimli anlatımı takip edebilirsiniz. Toplantıya katıldığınızda, uçakta veya otobüste seyahat ederken telefonunuzun zil sesini devre dışı bırakmak ve yalnızca titreşimi aktif yapmak için aşağıya göz atın. Basit yöntem olmasına karşın kimi zamanlarda bize zorluk çıkaran bu özelliği kontrol edebilmek ve ayar değişikliğe yapabilmek için yazımızda adım adım anlatımdan yararlanabilirsiniz.

iPhone’da titreşim nasıl açılır?

Çaldığında titret modunu aktif hale getirmek için iPhone telefonunuzun kilidine açarak uygulamalar menüsünden Ayarlar‘a gidin. Hemen sonrasında Sesler’e dokunun.

iphone-titresim-nasil-acilir-mobilkaynak-resimli-anlatim-1

Zil tonuna dokunarak Zil sesleri menüsü genişletelim.
iphone-titresim-nasil-acilir-mobilkaynak-resimli-anlatim-2

Titreşime gidin ve titreşim türünü seçerek aktifleştirin.

iphone-titresim-nasil-acilir-mobilkaynak-resimli-anlatim-3

Not: Titreşim menüsünden Hızlı, Kalp Atışı, Sos, Senfoni, Stakato gibi titreşim türlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Bunun dışında Yeni Titreşim Yarat‘ı kullanarak kişiselleştirilmiş yeni titreşimler oluşturabilirsiniz. iPhone’da titreşim ayarlarını iPhone 3S, iPhone 4S, iPhone 5S ve iPhone 6 için nasıl yapacağınızı öğrendiniz.

Bu ayarları yapmazdan yalnızca mesaj ve diğer bildirimlerde titreşimi etkinleştirebilirsiniz. Örneğin; Ararken Titre seçeneği önemli olduğundan dolayı ayarlarda bu denli değişiklik ve düzenlemeler yapmak gerekiyor.

Nokia Lumia 720 ekran fotoğrafı çekme

Nokia Lumia 720 akıllı model telefonlarda ekran fotoğrafı çekmek çok kolay. Windowsphone 8 ve Windowsphone 8.1 güncellemeleriyle birlikte ekran fotoğrafı yakalamak, telefonda merak ettiğiniz ya da dikkatini çeken bir resmi paylaşmak için ekran görüntüsünün fotoğrafını çekip kaydetmek gayet sıradan bir işlem. Örneğin; Facebook, Twitter, Whatsapp gibi uygulamalarda gördüğünüz komik durum güncellemesininin ekran fotoğrafını screenshoot edebilir, telefonununuzun galerisine kaydedebilirsiniz. Dilerseniz galerideki dizinde saklı tutulan ekran fotolarını sanal alemde arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Nokia Lumia 720’de ekran resmi çekmek ve kaydetmek için aşağıdaki yöntemi takip edebilirsiniz.

Nokia Lumia 720 için WP 8.0 Ekran görüntüsü alma:

Windows Phone 8′de ekran görüntüsü almak için, Başlat‘a Başlangıç düğmesi ve ardından Güç düğmesine Güç simgesi aynı anda basın ve ses çıkıncaya kadar basılı tutun. Ekran görüntüsünü Lumia’da yakalayın.

ekran-goruntusu-alma

Windowsphone 8.1 işletim sistemli Nokia Lumia 720 kullanıyorsanız;

Güncellediğiniz (WP 8.1) Nokia Lumia 620′de Ekran resmi çekmek için;

Windowsphone 8.1 ekran görüntüsü kaydetme tekniği; Windows Phone 8.1 işletim sistemli Lumia 620 model telefonunuzda, ekranınızın resmini çekmek için Güç düğmesiGüç simgesi ve Sesi Arttırma düğmelerine aynı anda basın.nokia-lumia-520-ekran-goruntusu-yakalama

Anlatımı anlamadıysanız kutucuğa problemle karşılaştığınız yeri yazın. Olası sorunları veya hataları bizlere bildirin. Resimli anlatım’daki ekran görüntüsü alma işlemi tüm Windowsphone Nokia Lumia modellerinde uygulanabilir.

 

 

Nokia Lumia 620 ekran görüntüsü yakalama

Windows Phone 8.0 ve Windowsphone 8.1 işletim sistemli Nokia Lumia 620 model akıllı cep telefonlarında ekran görüntüsü alma işlemini gerçekleştirebilir, ekran görüntüsü çekme yöntemiyle yakaladığınız fotoğrafları galerinize ekleyebilirsiniz. Örneğin; Çektiğiniz Whatsapp içi resmi Facebook, Twitter, Instagram veya Pinstagram gibi sitelerde veya uygulamalarda paylaşabilirsiniz. Nokia Lumia 620’de ekran görüntüsü yakalamak ve ekran fotoğrafını çekip paylaşabilmek için öncelikli olarak nasıl screenshoot alabileceğinize göz atalım. Resimli anlatım ile ekran resminin nasıl alındığını öğrenebilirsiniz.

Nokia Lumia 620′nin Windowsphone 8.0 ve Windowsphone 8.1 sürümlerinde ekran yakalamak ve ekran fotoğrafı çekmek için farklı kombinasyonlar oluşturacak şekilde iki tuşa basmanız gerekmektedir.

Nokia Lumia 620′de ekran görüntüsü yakalamak için;

Windows Phone 8′de ekran görüntüsü almak için, Başlat‘a Başlangıç düğmesi ve ardından Güç düğmesine Güç simgesi aynı anda basın ve ses çıkıncaya kadar basılı tutun. Ekran görüntüsünü Lumia’da yakalayın.

ekran-goruntusu-alma

Güncellediğiniz (WP 8.1) Nokia Lumia 620′de Ekran resmi çekmek için;

Windowsphone 8.1 ekran görüntüsü kaydetme tekniği;

Windows Phone 8.1 işletim sistemli Lumia 620 model telefonunuzda, ekranınızın resmini çekmek için Güç düğmesiGüç simgesi ve Sesi Arttırma düğmelerine aynı anda basın.

nokia-lumia-520-ekran-goruntusu-yakalama

Ekran resmini çekebilmek için Güç + Ses Açma tuşlarının nerede olduğunu resimli anlatımda görebilirsiniz. Bunun yanında karşılaştığınız olası problemleri, hataları veya ss alma sorunlarını yorum kutucuğuna yazın çözüm üretelim.

Nokia Lumia akıllı cihazların tümünde programsız bir şekilde ekran fotoğrafı yakalayabilirsiniz. Nokia’nın resim çekme özelliği sayesinde program indirmeniz gerekmiyor.

Nokia Lumia 520 ekran görüntüsü alma

Windows phone işletim sistemli Nokia Lumia 520 modelinde ekran görüntüsü yakalayabilir, ekran görüntüsü çekmenin yanında ekranın görüntüsünü aldığınız ekran resmini paylaşabilirsiniz. Nokia Lumia 520’de ekran resmi çekmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir. Nokia Lumia’da ekran resmini çekmek ve kaydetmek için yalnızca bir metod bulunmaktadır. Bu yöntemi öğrenmek için aşağıdaki kısa resimli anlatıma göz atın.

Nokia Lumia 520’nin Windowsphone 8.0 ve Windowsphone 8.1 sürümlerinde ekran yakalamak ve ekran fotoğrafı çekmek için farklı kombinasyonlar oluşturacak şekilde iki tuşa basmanız gerekmektedir.

Nokia Lumia 520’de ekran görüntüsü yakalamak için;

Windows Phone 8’de ekran görüntüsü almak için, Başlat‘a Başlangıç düğmesi ve ardından Güç düğmesine Güç simgesi aynı anda basın ve ses çıkıncaya kadar basılı tutun.

ekran-goruntusu-alma

Güncellediğiniz (WP 8.1) Nokia Lumia 520’de Ekran görüntüsü yakalamak için;

Windowsphone 8.1 ekran görüntüsü kaydetme tekniği;

Windows Phone 8.1 işletim sistemli Lumia telefonunuzda, ekranınızın resmini çekmek için Güç düğmesiGüç simgesi ve Sesi Arttırma düğmelerine aynı anda basın.

nokia-lumia-520-ekran-goruntusu-yakalama

 

Nokia Lumia’da ekran görüntüsü alamıyorsanız, herhangi bir hata, sorun ya da donanımsal bir problemle karşılaşıyorsanız şikayetinizi yorum kutucuğuna bırakın çözelim.

Not: Ekran görüntüsü yakalama işlemi Nokia Lumia 620 ve Nokia Lumia 720 modellerinde aynı şekilde yapılmaktadır. Programa ihtiyaç duymadan yalnızca tuşları kullanarak programsız ekran fotoğrafı yakalayabilirsiniz.

Whatsapp kişi silme nasıl yapılır (iPhone)

Whatsapp uygulamasında listenizde bulunmasını istemediğiniz kişiyi silebilir yada engelleyebilirsiniz. Ancak iOS işletim sistemli telefonunuzda Whatsapp uygulaması içerisinde kişi silme mümkün değildir. Whatsapp içinde silmenin mümkün olmamasından dolayı artık görüşmek ve iletişime geçmek istemediğiniz kullanıcıyı Rehberinizden silmeniz gerekmektedir. Kişiyi iPhone ”Kişiler Listesi’nden silerek kurtulabilirsiniz. Whatsapp kendi içerisinde telefonunuzu kontrol etme ve hesabınıza yeni verileri yükleme sayesinde sildiğiniz numarayı listenizden otomatik olarak kaldırır.

whatsapp-indir-yukle-mobil

Whatsapp’ta artık takip etmek istemediğiniz ve engellemeden direkt olarak silmek istediğiniz kullanıcıyı rehberinizden çıkarmak için kişiler listesinden kişi bilgisine ulaşarak ”Kişiyi sil’e dokunmanız yeterlidir.

 

Foursquare e-posta adresimi unuttum sorunu

Foursquare gittiğiniz mekanların check-in’i yapmanızı sağlar. Facebook ya da twitter ile Foursquare’yi birbirine bağlama sayesinde gittiğiniz kafeleri, restorantları, alışveriş merkezlerini arkadaşlarınıza gösterebilir, sizin gittiğiniz mekanlara kimlerin gittiğini görebilirsiniz. Hatta Foursquare sayesinde sevgili bile bulabilirsiniz.

Eğer mekanınınızı check-in yapamıyorsanız yani Foursquare hesabınıza giriş yapamıyorum diyorsanız diğer hizmetler gibi geniş çaplı hatırlatma servisi olmayan Fquare hesabınızın kayıtlı e-posta adresini bulabilmeniz için destek birimleriyle iletişime geçmeniz gerekiyor. Türkiye’de Türkçe hizmet veren bir ekip olmadığından dolayı sorununuzu İngilizce yazmanız da bir başka güçlük.

E-posta adresinizi bulma ve Foursquare hesabınza tekrardan giriş yapabilmek, adresinizi geri almak ve hatırlayabilmek için buraya tıklayın. Ticket servisine bağlanarak durumunuzu ve şikayetinizi arz ederek Foursquare destek’e gönderin.

Rehber Yedekleme uygulaması (iOS, Android, Windowsphone)

Contacts Backup, telefon rehberinizdeki tüm numaraları yedeklemeyi sağlayan hızlı ve kullanımı basit bir uygulamadır. Genellikle yeni telefon alanlar için çok işe yarayacak bu uygulama ile numaralar silindi derdine son. iOS, Windowsphone ve Android işletim sistemli mobil cihazlar için ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulama ile rehberinizdeki cep telefonu numaralarını bir köşeye kaydedebilir vakti geldiğinde kullanabilirsiniz.

numara-yedekleme-programi-indir-2

Telefon numaralarını yedeklemeyi sağlayan uygulama sayesinde en hızlı ve en kolay şekilde yedek alma yapın. Telefon no yedekleme artık Contacts Backup sayesinde çok basit. Android, iOS ve Windowsphone için bedava indirebileceğiniz uygulamayı en basit yapan şey ise içe aktar ve dışa aktar şeklinde fonksiyonlarının bulunması. Yani telefon numarası yedekleme dışında, yedeklediğiniz telefon no listesini de bu program sayesinde rehberinize ekleyebiliyorsunuz.

Basit bir teması ve son derece kolay kullanım sunan arayüzü sayesinde yedeklerinizi bilgisayara da taşıyıp aktarabiliyorsunuz. Pc’ye de telefon rehberi aktarabilmenize olanak tanıyan Contacts Backup uygulamasında yapmanız gereken e-posta adresinizi yazıp gönder demek. Bu sayede Rehber yedekleme uygulamasında telefon numaralarını başka telefonlara da kolayca taşıyabiliyorsunuz. Tek tek numaraları girmek yerine eğer çok sayıda telefon numarası varsa uygulamada listeyi e-posta adresine yollayıp yeni telefona tüm numaraları taşıma işlemini gerçekleştiriyorsunuz.

Avea, Turkcell ve Vodafone yedekleme servislerine ihtiyaç duymadan Contacts Backup uygulamasını 3 farklı işletim sistemli mobil cihaz için indirebilirsiniz. Android tabanlı Samsung Galaxy, HTC, LG, General Mobile, Casper Via, Sony Xperia, Huawei, Piranha, Nokia X için numaralarınızı taşımak ve telefon rehberi yedekleme yapmak istiyorsanız uygulamayı buradan ücretsiz olarak indirin. Telefonda çok az yer kaplayan bu basit programı iOS işletimli iPhone 5S, iPhone 4S ve iPhone 3S için indirmek istiyorsanız buraya tıklayın. Eğer Windowsphone telefondan birine sahipseniz, Nokia Lumia modelleri için uygun sürümü buradan edinin.