Ana Sayfa Etiketler Nasıl yapılır

nasıl yapılır ile ilgili içerikler.


Whatsapp’ı yeniden yükleme (iPhone)

Whatsapp uygulamasını silip, yeniden yükleyebilir, yedeğini geri yükleyerek sohbet uygulamasını eski şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Whatsapp’ı tekrardan indirip yükleyebilmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

Öncelikli olarak Whatsapp’ı telefonunuzdan kaldırmadan önce, tüm mesajlarınızı yedek almak için buraya göz atın. Yaptığınız ayarlamalar ile Whatsapp’ın yedeğini aldığınıza emin olduktan sonra programı yine indirebilmek için var olan uygulamayı kaldırın.


Whatsapp’ı yeniden yüklemek için telefonunuzda bulunan uygulamanın üzerine gelip basılı tutun. Uygulama düğmeleri hareket edinceye kadar bekleyin ve ardından uygulamanın tüm özelliklerini tamamen kaldırmak için ”SİL” e dokunun. Silme işlemi tamamlandığında, Ana Ekran’a gelin ve Whatsapp’ın en güncel sürümünü buraya tıklayarak indirin. Whatsapp’ı tekrardan indirme ve telefonunuza yükleme işlemi tamamdır.

Nokia Lumia’da Whatsapp hesabı nasıl silinir?

     Nokia Lumia kullanıcıları için Whatsapp uygulamasının tam sorunsuz olarak hizmet verdiğini hepimiz biliyoruz. Whatsapp’ın nimetlerinin tümünden faydalandığımız gibi dilersek Whatsapp hesabımızı da silebiliyoruz. Hesabımızı Whatsapp’tan silmek, arkadaşlarımızın listesinden çıkmak, katıldığımız tüm Whatsapp gruplarından silinmek, arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler, mesajlaşmalar, sohbetler ve gönderdiğimiz video ile resimleri kalıcı olarak temizlemek kısacası Whatsapp üyeliğimizi sonlandırmak çok kolay.

   Windowsphone işletim sistemli Nokia Lumia 1020, 625, 520 gibi cihazlarda Whatsapp hesabımızı nasıl kaldırabiliriz? Tıpkı Whatsapp uygulamasını silmek gibi hesabımızı silmek ve kalıcı bir şekilde kapatmak bir o kadar basit. Whatsapp profil hesabınızı silmek için aşağıdaki adımları izleyin:


 1. WhatsApp uygulamasını başlatarak ekranınızın sağ alt kısmında yer alan üç noktaya basın.
 2. Sırasıyla Ayarlar ve Hesap’a dokunun.
 3. Hesabı sil’e diyerek ve telefon numaranızı girerek son adıma geçin.
 4. Hesabınızı silme işlemini başlatmak ve kalıcı olarak Whatsapp hesabınızı silmek için ekranın alt bölümünde yer alan Devam’a dokunun.

Yanlışlıkla silinen Whatsapp hesabı geri alınır mı?

Yanlışlıkla ya da bilerek sildiğiniz Whatsapp hesabını ne yazık ki tekrardan geri alabilmeniz mümkün değil. Whatsapp üyeliğinizi bir defa sildiyseniz geri getirme şansınız maalesef yoktur.

iOS iPhone, iPad, iPod’da ekran görüntüsü alma

    Apple işletim sistemli iPhone, iPad ve iPad cihazlarda ekran fotoğrafı çekmek, bunun nasıl yapıldığını öğrenmek çok kolay. Telefonunuzda veya tabletinizde gezinirken gördüğünüz bir resmin, bir notun, paylaşmak istediğiniz bir fotoğrafın görüntüsünü alabilmeniz için çok büyük bir zahmete girmeniz gerekmiyor.

   iPhone 5s, iPhone 4s ve iPhone 3s ile tabletlerde uygulayabileceğiniz ekran fotoğrafı yakalama ve otomatik olarak kaydetme işleminde yapmanız gereken Power tuşu ile Home Tuşuna birlikte basmak oluyor. Power tuşu telefonunuzu açmaya ve kapatmaya yarayan tuş olmakla beraber, Home tuşu telefonunuzun alt kısmında yer alan tek tuş olarak geçiyor.

  Hızlıca ve kolay bir şekilde anında iPhone, iPad ve iPod için ekran görüntüsü alma, ekran fotoğrafını ve resmini çekmek işte bu kadar basit. Ekran görüntüsünü bir türlü çekemiyorsanız tekrardan anlatalım. İlk önce home tuşuna ve hemen ardından güç tuşuna basıyoruz. Eğer telefonunuzda ”Çıt” diye bir ses duyarsanız ekran görüntüsü yakalama ve kaydetme işlemi tamamlanmış oluyor.

Whatsapp’a kişiler nasıl ekleniyor? (Blackberry)

Blackberry model cep telefonu kullanıyorsanız, Whatsapp uygulaması içerisinde kişileri kendi listenize dahil etmek için özel bir adım uygulamanıza gerek yoktur. Whatsapp uygulamasını kurduktan ve numaranızı aktif hale getirdikten sonra, kişiler listenize otomatik olarak eklenir.

Peki Whatsapp uygulamasında nasıl sohbet başlatabilirim?

  Blackberry model telefonunuzda Whatsapp içi arkadaşlarınızla sohbet etmek ve konuşmak istiyorsanız resimde gördüğünüz kırmızı alana dokunmanız yeterli. Bu bölümden arkadaş listesine erişebilir ve rehberinizde bulunan kişilerle sohbete başlayabilirsiniz.

whatsapp-arkadas-bulma-ekleme-nasil-2

Whatsapp’ta istediğim kişiyle nasıl konuşabilirim?

  Whatsapp uygulamasında rehberinizde olmayan kişilerle sohbet etmeniz mümkün değil. Ayrıca sohbet etmek istediğiniz kişinin Whatsapp uygulaması bulunmuyorsa onunla yine sohbet edemezsiniz.

Whatsapp uygulamasında yurtdışında yaşayan arkadaşlarımla nasıl konuşabilirim?

 Eğer karşı tarafta whatsapp uygulaması yüklü ise ve Türkiye’de yaşamıyorsa, onunla konuşabilmek için numarasının uluslararası formatta olması gerekiyor. Örneğin Türkiye’nin alan kodu 90, numaranızında 5551111111 olduğunu varsayarsak numaranız şu formatta olur: +905551111111. Bu örnek üzerinden yürüyecek olursak Almanya’da yaşayan bir arkadaşınızı Whatsapp’a ekleyebilmek için numarasını +49 ile başlayacak şekilde girmeniz gerekmektedir.

  Blackberry Whatsapp kurulumu nasıl yapılır?

Blackberry cihazınıza Whatsapp uygulamasını yüklemek istiyorsanız buraya tıklayın.

Android işletim sistemli cihazlardaki kişi ekleme ayarlarına göz atmak için buraya tıklayın.

General Mobile Discovery Güncellemesi nasıl yapılır?

     Telefon güncellemesi yapmak, cihazınız için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Telefon güncellemesi sayesinde yeni uygulamalar eklenir, telefonunuz hızlanır ve eğer önceki sürümden kalan bir hata varsa giderilir. Buradan hareketle bu yazımızda General Mobile Discovery markasının Klasik, Elite ve Quadro modelli telefonlarında Android güncellemesinin nasıl yapıldığını anlatacağız.

 Güncellemeden önce yapılması gereken işlemler:

 • General Mobile Discovery güncellemesini yapmadan önce telefon hafızasındaki tüm verilerinizi başka bir aygıta yükleyin. Dosyalarınızı yedekleyin ve güncelleme sonrasında yedeği telefonunuza geri yükleyin.
 • Güncelleme uzun olabileceği için bataryanız %60 %70’lerde seyretmelidir. Eğer şarjınız azken güncelleme yaparsanız güncelleme işlemi yarıda kesilebilir ve aksilikler, sorunlar peşinizi bırakmayabilir.
 • Yine güncelleme öncesinde telefonun hafıza kartını çıkartın.

Güncelleme yapabilmek için indirilmesi gereken dosyalar:

 • Eğer General Mobile Discovery 4 GB modeline sahipseniz Android KitKat yazılımını (Android Son sürüm) indirmek için buraya tıklayın.
 • General Mobile Discovery 16 GB modeli için ise buraya tıklayın.

General Mobile için Android KitKat 4.4 en son güncel sürümün boyutu ne kadar?

İki dosyanın da boyutu 390 Mb’tır (Megabyte).

İnternet paketinizle dosya indirmenizi tavsiye etmiyoruz. Wi-fi kullanmanızı öneririz.

General Mobile telefonlarda güncelleme nasıl yapılıyor?

General Mobile telefonunuzda güncelleme yapmak çok zahmetli ve zor bir iş değildir. Aşağıda kısa kısa yazdığımı maddelerle telefonunuzu hızlı ve kolay bir şekilde güncelleyebileceksiniz.

 1. Telefonunuz için uygun olan sürümü indirin. 4 GB veya 16 Gb ‘lık modellerden hangisine sahipseniz yukarıda verdiğimiz indirme linklerini kullanarak telefonunuza son güncelleme paketini ücretsiz olarak indirin.
 2. Eğer dosyayı telefon aracılığıyla indirdiyseniz Downloads (İndirilenler) klasörüne bakın. Bilgisayar üzerinden yükleme işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız hafıza kartına değil telefon hafızasına atın. İndirdiğiniz dosyayı Winrar içerisinden çıkartarak yükleyin.
 3. Uygulama menüsüne girin ve ardından Sistem Güncelleme’ye dokunun.
 4. Sağ üst köşede bulunan menü tuşuna basın ve sonrasında ”Yerelden güncelleme paketini seçin’‘e gidin.
 5. İndirdiğiniz dosyayı seçmenizi  ve güncelleme işlemini başlatmayı isteyeceği için telefona indirdiğiniz Android KitKat 4.4 dosyasını seçin.
 6. Ekrana gelen Güncelle ‘ye dokunun.
 7. Güncelleme başladı bile. Bekleyin ve telefona hiç dokunmayın. Güncelleme dosya boyutu yüksek olduğu için uzun sürecektir.

Evet, bu 7 adımla beraber General Mobile marka cihazınızın yazılımını güncelleyebilir, sistemini yükseltebilirsiniz.

 

Eğer kafanız karıştıysa ve videolu anlatıma ihtiyacınız varsa aşağıdaki videoyu izleyerek güncelleme sorununu halledebilir. İlgili hataları ortadan kaldırabilirsiniz.

Instagram fotoğraf döndürme ayarları nasıl yapılır?

Instagram’da fotoğraflarınızı döndürmek istiyorsanız aşağıdaki 3 adımı uygulayabilirsiniz. Fotoğrafı döndürme ayarlarında çektiğiniz resimleri dikey ya da yatay olarak farklı formatlara sokabilirsiniz.

1- Fotoğrafınızı döndürmek istiyorsanız Instagram uygulamasını başlatın.

2- Uygulama içerisinde bulunan  simgesine dokunun ve ardından ‘a girin.

3- Fotoğrafınızı döndürmek ve dikey diktörtgen ya da yatay dikdörtgen yapmak  ikonuna dokunun.

4- Eğer ayarlardan vazgeçmek istiyorsanız X (Çarpı) işaretine dokunun. Ayarların uygulanmasını istiyorsanız kaydederek işlemi tamamlayın.

Samsung Galaxy internet ayarı nasıl yapılır? (Resimli Anlatım)

Samsung Galaxy telefonlarının internet ayarlarının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, Wifi , 3G veya Paket ayarlarının nasıl yapıldığını bilmiyorsanız anlatacağımız yazıyla Samsung Galaxy Mini, Samsung Galaxy  S4, S3, S2 ve Diğer Samsung Android akıllı telefonunuzun internet ayarlarını öğrenebilirsiniz.

İlk önce telefonumuzun kilit şifresini girerek açalım.

Uygulamalar bölümünü açın ve ayarlara gidin.

samsung-internet-ayarları-mobilkaynak

Kablosuz ağları açın.

(Eğer böyle bir bölüm yoksa Ayarlar bölümünün en altında diğer ayarlara girin.)

samsung-wifi-ayarları

Mobil Ağ üzerinden veri erişimini etkinleştir bölümündeki tik işaretine dokunarak yeşile dönüştürün. (Yani aktif yapın.)

Not: Eğer ki yurt dışında internete girme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız Mobil Ağ üzerinden veri etkinleştirmenin yanısıra ”Veri dolaşımı” da etkinleştirilmelidir.

samsung-galaxy-internet-ayarları-mobilkaynak

Erişim noktası adları bölümüne girin ve telefonunuzun tek tuşu olan Home’un yanındaki menü tuşuna bir kez basın.

+ Yeni APN’ye tıklayın. (APN ayarları yapmanızı sağlar)

samsung-telefon-internet-ayarları-mobilkaynak

 

Açılan bölümdeki ”İSİM” kısmına hangi hatta sahipseniz onun adıyla beraber sonuna internet kelimesini ekleyin. Örneğin: Avea İnternet

İsim kısmının hemen altındaki ”APN” bölümüne ise küçük harflerle ”internet” yazın.

SC20140131-230046

 

MCC 286 ve MN  kodlarını Turkcell’de 01 Vodafone’da 02 Avea’da 03 olacak şekilde kontrol edin.

Onaylama türünü ” PAP” ve APN türü ” Ayarlı değil” (İngilizce menüye sahipseniz Default ) olarak ayarlayın.

mobilkaynak-internet-ayarları-3g

Son olarak Home tuşunun yanındaki menüye tekrardan basın ve Kaydet & At bölümünden Kaydet’e basarak işlemi kaydedin.

samsung-internet-ayarları-resimli-mobilkaynak

Telefonunuzda Erişim Noktası Adlarına geri gelin ve başta kaydettiğiniz (Vodafone İnternet, Turkcell İnternet, Avea İnternet) erişim alanlarından birini seçin.

İşlem tamam. İnternete giremiyorum diyenler, internet ayarları yapmayı bilmeyenler hem internete girmiş hem de öğrenmiş oldu. İyi keyifler. :)

Instagram’da hesap dondurma nasıl yapılır?

Artık kullanmak istemediğiniz Instagram hesabınızı mobil uygulamanız üzerinden değil yalnızca bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan bir tarayıcı üzerinden Instagram’a girerek dondurabilirsiniz.

Ama önce kısaca Instagram’dan bahsedelim. Instagram hesabı dondurma ile ilgili detaylı açıklama yazının devamında yer alıyor, dilerseniz direk ilgili başlığa giderek okumaya devam edebilirsiniz.

Instagram nedir?

Kullanıcıların, profillerinde fotoğraf paylaşmasını, story (hikaye) atmasını, arkadaşlarıyla DM (Direkt Mesaj) üzerinden konuşmalarını sağlayan bir sosyal medya platformudur. Bunun yanı sıra ünlü kişileri takip edebilir, dünyanın gezilecek ve görülecek yerlerinin fotoğraflarına ulaşabilir ve arkadaşlarınızın neler yaptıklarını görebilirsiniz. Son zamanlarda meydana çıkan Instagrammerlar yani Instagram üzerinden para kazanmaya çalışan kişiler vardır. Bu kişiler kendi takipçi kitlesini arttırdıktan sonra, bir nevi Influencer olduktan sonra Instagram üzerinden satış yapan veya işletmesini tanıtma amaçlı Instagram kullanan kişilere belirli bir ücretten reklam satmaları sonucu bu ünvanı alırlar. Bu kişileri halk arasında Instagram ünlüsü diye duyabilirsiniz.

Neden hesabımızı dondurmak isteriz?

Hiç kimsenin Instagram hesabını tamamen silmek istediğine hemen hemen hiç rastlamadım. Genelde ya sevgiliye kızılır ya da bir süre ortadan kaybolmak istenir ama genellik Instagram hesapları başkasına bir mesaj iletmek için kapatılmak istenir. (Bak Instagram’ımı bile kapattım senin yüzünden) Çok sıklıkla olmasa da insanlar Instagram’da yaşadıkları anılarını artık görmek istemezler, yeni bir başlangıç yapana kadar Instagram hesaplarını kapatmak isterler. Instagram’da bunun farkında olmalı ki hesapları tamamen kapatma seçeneğini sunmaz, sunmaz ki tekrar açmak istediğinizde kaldığınız yerden devam edebilin. Bunun için tek seçenek Instagram hesabını dondurmaktır.

Instagram Hesabını dondurma

Gelelim bu yazıyı yazmamda ki asıl amacımıza. Çoğu kullanıcı Instagram platformunu akıllı cihazlarından kullanmakta. Bu yüzden de hesap dondurma gibi aslında çok basit bir işlemi yapamıyorlar çünkü mobil uygulama üzerinden hesap dondurma gibi bir seçenek yok. Eğer Instagramda hesabınızı dondurmak istiyorsanız ya bilgisayardan instagram.com ‘a ya da akıllı cihazının içinde yüklü olan tarayıcıdan girmeniz gerekmedir. Hesabımızın dondurulması için yapılması gereken işlemler çok basit öncelik olarak bilgisayar üzerinden instagram.com ‘a sitesine gidiyoruz. Daha sonra kapatmak istediğimiz hesabın kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapıyoruz. Sağ üst köşede profil resmimizin bulunduğu yuvarlak bir kutucuk görüyoruz ve tıklıyoruz bu işlem bizim profilimize girmemizi sağlıyor. Sonraki işlemimiz kullanıcı adımızın yanında yer alan “Profili Düzenle” yazan kısma tıklıyoruz ve açılan sayfanın en alt kısmında “Hesabımı geçici olarak kapat” ibaresini görüyoruz. Bu ibareye tıkladığımız zaman karşımıza “Hesabını neden kapatıyorsun?” sorusu çıkıyor ve bize uygun olan cevaplardan birini işaretliyoruz. Cevabı işaretledikten sonra bizde son kez şifremizi girmemizi istiyor çünkü başka bir yerde hesabınızı açık unutmuş olabilirsiniz veya çalınmış olabilir diye güvenlik açısından. Şifremizi girdikten sonra alt kısımda yer alan “Hesabımı Geçici Olarak Kapat” yazan kısma tıkladığımızda artık Instagram’da hiç kimse tarafından görülemez ve etiketlenemez oluyorsunuz. Peki, sonradan diyebilirsiniz ben neden kapattım ki hesabı diye üzülmeyin nstagramınızı geri açmak kapatmaktan daha basit ancak hesabınızı dondurduktan 24 ila 48 saat içinde bu işlemi yapamazsınız. Tek yapmanız gereken normal bir şekilde kullanıcı adı ve şifrenizle tekrar giriş yapmaktır. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Aytunç DEMİRHAN

Windows Phone Ailem ayarları

Akıllı telefon pazarında bir zamanlar hızla kan kaybeden Nokia, Windows ile yaptığı anlaşma sonucu işletim sistemi Symbian’dan Windows Phone işletim sistemine geçiş yaptı. Windows Phone ülkemizde en çok Nokia Lumia serisi ile sevildi. Ancak yeni bir çok özellikle gelen ve kullanıcıları bazen zor durumda bırakan Windows Phone işletim

Nokia Lumia zil sesi yapma

Akıllı telefonların yapısı değiştikçe eski alışkanlıklarımızı da değiştirmek zorunda kalıyoruz.  Telefonumuzun zil sesini değiştirmek için önceden dinlediğimiz mp3’ü doğrudan zil sesi yapmak için zil sesi ayarlarından ya da mp3’ü dinlerken menü tuşundan zil sesi yap dememiz yeterli oluyordu. Blackberry, Sony Ericsson gibi telefonlar halâ bu eski geleneği sürdürürken önce iPhone sonra da Nokia Lumia ile Mp3’ü zil sesine dönüştürme devrini başlattı.