iPhone İOS7 kurulumu

-sponsor-

iPhone’u güncellemek bilgisayarınızı açmak kadar basit. iPhone son güncellemesini yapmak için iTunes’a bağlanmanız yeter. iTunes kullanıcı bilgilerinizi girdiğinizde iPhone bağlantıs kurulur ve çıkan ilk ekranda şuan kullandığınız versiyon ve son çıkan versiyon hakkında bilgi ekranı gelir. Ancak İOS7 de durum biraz farlı. Apple iPhone bu güncellemeyi beta olarak çıkardığı için sadece belirli kullanıcılar İOS7 sürümünü kullanabilecek. Yani güncelleme yapmanız size önerilmeyecek sadece bunu talep edenler İOS7 yi kullanma fırsatı yakalayacaklar. iPhone İOS7 kurmak, güncellemek ve yüklemek için aşağıda vuav.net adresinden aldığımız makaleyi kullanabilirsiniz.

Bu yazıda neler okuyacağız?

Önce bir uyarı

iOS 7′yi denemek isterseniz onu yüklerken işlerin yolunda gitmemesi halinde yardıma ihtiyacınız olabilir. Bu yazımızda cihazınızı nasıl kurtaracağınızı paylaşmıyoruz. iOS 7′nin beta aşamasında olduğunu, onu kullanırken hatalarla, eksik işlevlerle karşılaşma olasılığınızın yüksek olduğunu hatırlatalım.

iOS beta’larının güncellemelerinin zamanının sınırlı olduğunu, güncellemeleri USB kablosu ile PC veya Mac üzerinden iTunes’un son sürümüyle yapmanız gerektiğini, iOS beta’larının kablosuz güncellemeleri desteklemediğini unutmayın.

Apple, iOS 7 beta’yı yükleyenlerin iOS 6′ya geri dönemeyeceğini söylüyor. Dolayısıyla birkaç aysorunlu bir yazılım kullanmaya razı değilseniz, iOS 7′yi yüklememelisiniz. iOS 6′ya geri dönmeyi başaran bazı kullanıcılar var, ancak bunun için kullanılan yöntemlerin (yazımızın son bölümünde bahsettik) ileride çalışmama ihtimali var.

Geliştirici hesabı açın

Apple, ön-yayın sürümlerini sadece geliştiricilere sunduğundan, iOS 7′ye yasal bir şekilde ulaşabilmek için bir geliştirici hesabına ihtiyacınız var. Android SDK’nın aksine iPhone geliştirici araçları için 99 dolar ödemeniz gerekiyor. App Store ve Newsstand’ın geliştiricilere özel tarafına erişebilmek için yılda 99 dolar ödemeniz gerekiyor. Ancak bir geliştirici, 100 cihaza kadar iOS 7′ye erişim hakkı sunabiliyor.

Bir Apple geliştirici hesabı satın almak için cihazınızı buradan kaydettirebilirsiniz.

Geliştirici arkadaşınızı ikna edin

Az önce belirttiğimiz gibi her geliştirici, 100 cihaza kadar iOS 7′yi deneme şansı sağlayabiliyor. Yani iPhone uygulamaları geliştiren bir arkadaşınız varsa, onlara küçük bir iyilik yaparak karşılığında iOS 7 beta’ya erişmeyi isteyebilirsiniz.

Apple’ın çok hoşuna gitmese de bazı şirketler, belirli bir ücret karşılığında iPhone’unuza iOS 7 beta erişimi sunabiliyorlar. Bunun için ödeyeceğiniz ücret, 8 dolar seviyesine kadar düşebiliyor. Bu tür web sitelerinden bir tanesi IMZDL, ancak kayıtlar şu an için dondurulmuş durumda.

iOS 7′yi direkt olarak yükleme yöntemi

iOS 7′yi direkt olarak yüklemenin bir yolu da var. Reddit kullanıcıları ve iClarified blog’u tarafından doğrulanan yöntemde iOS 7′yi aynı geliştiricilerin yüklediği gibi yüklüyorsunuz.

Bu işlem için öncelikle cihazınıza özel. IPSW dosyasını edinmeniz gerekiyor. Bu dosyaları Apple’dan resmi olarak indirebiliyor veya Torrent’ten bulabiliyorsunuz. Ancak bu dosyaları torrent gibi kaynaklardan indirmenizi asla tavsiye etmiyoruz.

IPSW dosyasını indirdikten sonra iPhone’unuzu iTunes’a bağlamanız, bir yerel yedek oluşturmanız gerekiyor. Ardından Windows’ta Check for Updates veya Update üzerine Shift tuşunda tutarak tıklamanız (Mac’te Option tuşunda basılı tutarak) gerekiyor. Bunun ardından bir gezgin (veya Finder) penceresi açılacak. .IPSW dosyanızı seçip, seçiminizi onaylamanız gerekiyor. iTunes yeni firmware’i yükleyecek ve bunun ardından yerel yedeğinizi veya iCloud yedeğinizi geri yükleyebileceksiniz.

Not: Bu yöntemin ne kadar süre çalışmaya devam edeceği belli değil. iOS beta’ları zaman içinde güncellendiğinden gelecekte Apple’ın bu yöntemi engellemesi mümkün.

iOS 6′ya geri dönme

Apple, iOS 7 beta’yı yükleyenlerin iOS 7′nin final sürümü çıkana kadar onu kullanacaklarını söylese de, iClarified’in raporuna göre iOS 6′ya geri dönmek çok kolay.

iClarified blog’una göre iOS 6′ya geri dönmek için önce cihazınız için IPSW dosyasını (buradan) indirmeniz gerekiyor. Mac veya PC’nizde cihazınızı iTunes ile bağladıktan sonraGiriş ve Güç düğmesini aynı anda 10 saniye basılı tutmanız, ardından Güç düğmesini bırakmanız ve iTunes’un cihazınızı algılamasını beklemeniz gerekiyor. iTunes, iPhone’un kurtarma moduna geçtiğini algıladığında iPhone’unuzun ekranı siyaha dönecek.

Cihazınız bağlı durumdayken Restore iPhone seçeneğinin üzerine Shift’te basılı tutarak tıklayın (Mac’te Option’da basılı tutarak). Bir pencere açılacak, indirdiğiniz iOS 6 IPSW dosyasını seçin ve seçiminizi onaylayın. iTunes cihazınızı iOS 6′ya geri yüklemeyi deneyecek. Bu işlemin ardından yerel yedeğinizi veya iCloud yedeklerinizi geri alabilirsiniz.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz