Ana Sayfa Nasıl yapılır? Samsung Galaxy A50 sorunları ve çözümleri

Samsung Galaxy A50 sorunları ve çözümleri

8
Samsung Galaxy A50 sorunları ve çözümleri

Samsung Galaxy A50, bu yıl piyasaya çıkan en donanımlı ve kullanışlı modeller arasında yer alıyor. Cihaz Android 9.0 Pie yazılımıyla gelirken güçlü bir işlemci ve yeteri düzeyde RAM vadediyor. Ancak tüm bu gelişmiş özelliklere rağmen Galaxy A50 problemleri meydana gelebiliyor. Bu bakımdan yazımızda Galaxy A50 sorunları ve çözümlerini sizlerle paylaşıyor olacağız. Rehberimizden yararlanarak problemlere, başlıca sorunlara ve hatalara cevaplarıyla birlikte göz atın.

Sahip olduğunuz telefon Android tabanlı olduğundan göz önünde bulundurmanız gereken bir durum söz konusudur. Galaxy A50 Android ile çalıştığından aslında mevcut sorunların çoğunluğu Android kaynaklıdır. Bağlantı, performans, hız, pil tüketimi vb. ve diğer çeşitli beklenmedik noktalardan hareketle Android üzerinden çözüm bulunabilecek sorunlardır. Hazırlanan yazı Galaxy A50’deki bu sorunlara ışık tutmaktadır.

Temel bilgi ve ipucu vermek gerekirse bazı problemlere karşılık Android kurtarma modu sunmaktadır. Bu mod üzerinden özel erişim salayarak Android’de düzenleme yapmak ve hataları gidermek mümkündür. Bu bakım modu olarak da bilinmektedir ve telefonu resetleme, önbellek dosyalarını temizleme ve cihazı güncelleme gibi işlemlere imkan tanır. Samsung Galaxy A50 karşılaşılan bazı hata ve önlemeyen sorunlarda fabrika ayarlarına döndürülmeye ihtiyaç duyar.

Telefonu resetlemek mantıklı ve faydalı bir işlem olabilir. Ancak göz önünde bulundurmanız gereken şudur ki Galaxy A50’ye format atmak tüm bilgilerin kalıcı olarak silinmesine yol açar. Yani resetlemenin ardından verilerin tamamı cihazdan kaldırılır ve kurtarılamaz. Bu sebeple yapılması gereken format öncesinde telefon yedeği almaktır. Yedek almanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Aşağıdaki içerikten Samsung’un resmi yedekleme aracının nasıl kullanıldığı bilgisine ulaşabilirsiniz.

İlgili içerik: Samsung Galaxy Geri Yükleme ve Yedekleme 

Galaxy A50’deki yaygın hatalar ve çözümleri

Samsung Galaxy A50 için yaygın hatalar aşağıda başlıklar halinde listelenmiş ve çözümleri maddeler halinde paylaşılmıştır.

Galaxy A50 Wifi bağlantı sorunu ve çözümü

Wifi, diğer adıyla kablosuz bağlantı, telefon için olmazsa olmaz özellikler arasındadır. Wi-fi bağlantı problemi yaşamada farklı sebepler olabilir. Bu sebeplere karşılık farklı çözüm yöntemlerine gidilmelidir. Mesele kişisel veya servis sağlayıcıdan kaynaklı olabilir. Galaxy A50 modeme bağlanmıyor olabilir ve bu problem teşkil edebilir.

Kablosuz bağlanma sorunu yaşandığında internet bağlantısı kesilir. Eğer bu sorunla ilk kez veya ara dönemlerde karşılaşıyorsanız size sunacağımız tavsiyeler şu şekildedir:

 • Öncelikle atacağınız ilk adımlardan biri telefonu yeniden başlatmak olmalıdır. Telefonu kapatmak ve açmak bazı hataların giderilmesini sağlar. Bunun için güç düğmesine kapatma seçeneklerini görüncüye dek basın ve ardından cihazı kapatma butonuna basın. Ardından tekrar başlatın.
 • İkincil işlem ise bağlantı bilgilerinin sıfırlanmasıdır. Bağlı olunan serviste IP çakışması, eski verilerin kayıtlı olması nedeniyle sorun meydana gelebilir. Bu noktada bağlantı seçenekleri üzerinden “Ağı Unut”a basın ve tekrar bağlanmayı deneyin.
 • Önceleri bağlantı kurmanıza rağmen şimdilerde erişim sağlayamıyorsanız servis sağlayıcı yani modem sahibi bilgileri değiştirmiş veya güncellemiş olabilir. Bunun için sağlayıcıdan mevcut bağlanma bilgileri (internet protokolü, şifre vb.) almanız gerekir.
 • Eğer tüm bunlardan sonuç alamadıysanız Samsung Galaxy modelleri için ortak ağ bağlantı ayarlarını sıfırlama adımı tercih edin. Bunun için Ayarlar > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla > Ayarları Sıfırla’ya gidin ve işlemi doğrulayın.

Uyarı: Yukarıda bahsedilen son işlem ağ bağlantıları sıfırlama hakkındadır ve “fabrika ayarlarını sıfırlamadan” farklı bir işlemdir. Bu noktada telefonu resetleme ayarını kullanmadığınzdan emin olun.

Hala bu adımlardan bir sonuç alamadıysanız Wi-fi bağlantı hattında bir problem meydana gelmiş olabilir. Ek olarak modeme farklı bir cihazla bağlanmayı deneyin. Cihazın ağ üzerinde engellenmediğinden emin olun. Eğer mümkünse servis sağlayıcısı veya firma ile görüşme sağlayın.

İlgili içerik: Samsung Galaxy A50 nasıl format atılır?

Galaxy A50 Bluetooth sorunu

Bağlantı problemleri başlığı altında bir değer karşılaşılan mesele ise Bluetooth sorunudur. Kullanıcılar bu noktada hoparlör, kulaklık ve diğer Bluetooth ile çalışan aygıtlara bağlanma problemi yaşamaktadır. Eşleşmenin gerçekleşmemesine yönelik bazı çözüm önerileri bulunmaktadır.

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin ve Galaxy A50 Bluetooth eşleşme sorunlarının yanıtlarına göz atın.

 • Eğer Bluetooth aygıtına bağlanamadıysanız telefonu yeniden başlatmak başvurmanız gereken ilk adımlardan biridir. Telefonu yeniden başlatın ve eşleşmeyi tekrar deneyin. Bu kullanıcıların denediği ve başarılı olduğu sonuçlar arasındadır.
 • Telefonun yanı sıra Bluetooth’lu cihazı yeniden başlatın. Sorun Galaxy A50 yanı sıra hoparlör, kulaklık ve diğer bağlantı kurulacak cihazlardan kaynaklı olabilir.
 • Bluetooth bağlantılarında genellikle cihaz önceden tanımlanmış aygıtlarla otomatik bağlantı kurar. Bundan kaynaklı olarak Galaxy A50’yi bağladığınızda aygıt görünmeyebilir. Bu bakımdan mevcut bağlantıların tümünü kaldırın. Ağ bilgisine dair tüm bilgiyi silin. Sonrasında tekrar bağlanmayı deneyin.
 • Bluetooth aracını devre dışı bırakın ve tekrar etkinleştirin.
 • Galaxy A50 Bluetooth aygıtlarındaki cihazları kaldırın ve tekrar bağlanmayı deneyin.
 • Cihazda “Sıfırlama” bölümünü kullanarak “Ağ Bağlantılarını” sıfırlayın. Bunun için Ayarlar > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla > Ayarları Sıfırla’ya gidin ve işlemi doğrulayın.
 • Yine tüm bunlardan sonuç alamıyorsanız telefonu varsayılan ayarlara döndürme yolunu izleyebilirsiniz. Bu işlem telefonu resetlemektir ve tüm bilgilerin silinmesidir.

Uyarı: Galaxy A50’yı resetlemek Bluetooth sorunu için çözüm olabilir, ancak kullanıcı bu işlem ile tüm verilerin silineceğini bilmelidir. Format öncesinde verilerin yedeğini almak fotoğraf, video, mesaj, uygulama vb. bilgilerin kurtarılmasını sağlayacaktır.

Galaxy A50 ısınma problemi

Aşırı ısınma ve telefon sıcaklığının artması marka veya modele bakılmaksızın tüm cihazlarda görülebilecek bir sorundur. Kullanıcıların ısınma sorunuyla karşılaşması kimi zaman kaçınılmaz olmaktadır. Bu genellikle donanımın aşırı kullanımından kaynaklanır.

Oyun oynarken ve ağır uygulamaları kullanırken telefon ısınıyorsa burada endişelenecek bir durum yoktur. Bu tüm Samsung Galaxy modellerinde başımıza gelen bir olaydır. Fakat durduk yere ısınma sorunu yaşanıyorsa aşağıdaki çözümlere göz atın.

 • Isınma problemi arka planda çalışan uygulamalardan kaynaklı olabilir. Hiçbir uygulama açık değilken bile cihaz ısınabilir. Alınabilecek ilk önlemlerden biri telefonu yeniden başlatmaktır. Bu işlem arkada aktif işlemlerin sonlanmasını sağlar.
 • Galaxy A50 şarj ederken ısınma sorunu yaşıyorsanız bu da dikkate değer bir durum değildir. Cihazların elektrik akımı alması sonucunda pilde ısınma meydana gelebilir ve telefonda ortalamanın üzerinde bir sıcaklık oluşabilir. Bu noktada yapılması gereken tek şey şarj esnasında telefonu kullanmamaktır.
 • Galaxy A50’de ısınma sorununu engellemek için yerleşik uygulamalar kullanılabilir. Samsung’un içerisinde batarya optimize etme aracı bulunmaktadır ve buradan uygulama yönetimi yaparak ısınma sorunu kısmen aşılabilir. Çalışan uygulamaları kısıtlamak ve optimizasyon için Ayarlar > Batarya > Batarya Kullanımı > Daha > Batarya optimizasyonu’na gidin.
 • Yapılabileceklerin bir başkası uygulama hareketlerini izlemektir. Bazı uygulamalar hiçbir şey yapmasa bile aşırı derecede pil harcayabilir. Pilin hızlı boşalması ısınmaya yol açar. Bunun önüne geçmek için geliştirici ayarları üzerinden çalışan servisleri gözlemleyin.

İlgili içerik: Samsung modellerinde geliştirici seçenekleri nasıl açılır?

 • Uygulamaların daha hızlı başlatılması ve kolay kullanımı adına önbellek sistemi mevcuttur. Ancak önbellek dosyalarının aşırı şişmesi kimi zaman telefon kullanımında sorunlara yol açabilir. Çözüm için Facebook, Instagram, Whatsapp vb. uygulamalarda önbellek dosyalarını temizleyin. Uygulamalarda tekli temizlik yapabilir veya Ayarlar > Depolama > Alan Temizliği aracını tercih edebilirsiniz.
 • Son olarak kurtarma modu üzerinden bellek temizliği yapılabilir veya telefon varsayılan ayarlara döndürülebilir. Eğer Galaxy A50’ye ROM atıldıysa atılan ROM’un işlevli olmaması ve performanslı çalışmaması ısınmaya yol açabilir. Bunun yanında geliştirici yani Samsung firmasından kaynaklı bir problem olabilir. Önüne geçmek için Galaxy A50’yi güncelleyin.

Uyarı: Galaxy A50’ye reset atmak içerisindeki bilgilerin kalıcı silinmesine yol açar ve silinen dosyaları kurtarmak mümkün değildir. Bu geri dönüşü olmayan problemin önüne geçmek için mutlaka yedek almalısınız.

Galaxy A50 uygulama başlatma hatası

Galaxy A50’nin de dahil olduğu Android cihazlarda genel problemlerden biri de uygulamalarda karşılaşılan sorunlardır. Uygulama başlatırken hata almak, durduk yere donma sorunu yaşamak, aniden kapanması gibi problemler sinir bozucu olmaktadır. Kullanıcılar Facebook, Instagram vb. uygulamaları, çeşitli araçları ve oyunları başatırken aniden kapandığını rapor etmiştir.

Uygulamanın çökmesi genellikle önbellek veya kayıtlı ancak zamanı geçen verilerden kaynaklı olmaktadır. Buna çözüm olarak önbellek dosyalarını temizlemek gerekir. Bunun yanında uygulama başlatırken diğer hatalar da mevcuttur. Bu hatalar ve çözümleri aşağıdaki gibidir:

 • Uygulama başlatma hatası zamanı geçen veya kullanım dışı dosyalardan kaynaklı olabilir. Bu dosyaları temizlemek uygulamanın sağlıklı çalışması için izlenecek yoldur. Ayarlar > Uygulamalar > “Hata alınan uygulama”ya gidin. Depolama üzerinden önbellek temizle veya veriyi temizle butonuna basın.
 • Kimi zaman uygulamayı silmek gerekebilir. Silme işleminin ardından tekrar yükleme yapın. İndirmeyle birlikte son sürüm kullanacağınızdan hata ortadan kalkabilir.
 • Eğer yukarıdaki iki adım da işe yaramadıysa geliştirici ile iletişim kurmanız gerekebilir. Google Play üzerinden rapor etmek, yorum yapmak veya geliştiriciye web sitesi üzerinden yazmak kısa sürede yanıt almanızı sağlayacaktır.
 • Buna ek olarak telefonda yüklü olan bazı yazılımlar veya uygulamalar hatalara yol açabilir. Diğer uygulamaların çalışmasını engelleyebilir. Ayrıca zararlı yazılımlar da uygulama hatası almaya sebep olabilir. Çözüm olarak şüpheli bulduğunuz veya Galaxy A50 için uygun olmayan uygulamaları kaldırın.

Galaxy A50 logoda takılma problemi

Galaxy A50 başlatırken logoda takılı kalması ve telefonun başlatılamaması güncellemeden kaynaklıdır. Bunun yanında üçüncü parti yazılımlar neticesinde (ROM gibi) logonun gitmemesi haliyle cihazın açılmaması sorunu ortaya çıkabilir.

Böylesi durumlara karşı çözüm olarak kurtarma modu tercih edilmektedir. Bu mod sayesinde bellek bölümlemeyi temizleme ve fabrika ayarlarına döndürme yapma mümkündür. Telefonun açılmaması durumunda Android’den bağımsız olarak çalışan kurtarma moduna erişim sağlanabilir.

Kurtarma moduna erişmek ve telefonu resetlemek için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 • Eğer güncelleme sonrasında bu problemle karşılaşıyorsanız bellek dosyalarını silmeniz çözüm olabilir.
  – Telefonu kapalı konuma getirin.
  – Ses arttırma ve güç tuşlarına aynı anda basın.
  – Samsung logosu göründüğünde tuşları bırakın.
  – Kurtarma moduna girmek için ses arttırma tuşuna basın.
  – Wipe Cache Data’yı seçin
  – Telefonu yeniden başlatın (Reboot seçeneğini kullanın.)
 • Yukarıdaki işlemle bir sonuç alınamadıysa fabrika ayarlarına döndürmek işe yarayabilir. Yine yukarıdaki adımları izleyerek kurtarma moduna girin ve “Wipe data/Factory Reset” üzerinden sıfırlamyı başlatın.
 • Eğer özel yazılım (Custom ROM) yüklediyseniz telefona stok yazılımı tekrar kurmanızda fayda var. Kurulan ROM hatalı olabileceği gibi kimi zaman kullanıcılar yanlış ROM yüklemektedir.

Tüm bu sorunlar problemi çözümü için yeterli değilse yorum bölümünü kullanın veya teknik servisle iletişime geçin.

 

 

8 YORUMLAR

 1. 08.06.2019 tarihinde almış olduğum a50 12.06.2019 tarihinde ekranı çalışmaz oldu. Hiç şekilde giriş yapamıyorum. Yan tuşları çalışıyor sadece. Uzgunum

 2. telefonu alalı 5 ay oldu telefondan kablo yanması gibi ses geldi .görüntü gidiyor kendinden kapanıp açılıyor .kafayı yedi.

 3. Telifonum kapandi acdigim zaman şu yazi ckiyor Ayrıca telefon, ödenmemiş yüklemeler nedeniyle kilitlendi. cihazın kilidini açmak için ödenmemiş taksitlerin ödenmesi gerekiyor

 4. merhaba hocam samsung a50 model telefonum var telefon donuyor kapanıp acıyor ve tüm ses ayarları dahil hiç bir şekilde telefondan ses cıkmıyor videoları hızlı oynatıyor hard reset attıktan sonra düzeliyor fakat belli bir süre sonra gene aynısını yapıyor cözüm bulamadım bir türlü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Mobil yazma xidmətlərindən, həmçinin WebMoney və Yumani xidmətlərindən istifadə edərkən maksimum 1500 AZN təşkil edir. pin up Sualları obyektiv cavablandıran müştərilərə 70 dənə müftə fırlanma təqdim edilir. visa mastercard Slot maşınlarını oflayn oynamaq üçün istifadəçilər Pin Up casino müştərisini Android və ya iPhone-da yükləməlidirlər. pin up Həm kazinolarda, həm də idman bahisləri sahəsində qumar əyləncələrinin ətraflı çeşidi mövcuddur. mərc etmək