Huawei işletim sistemi ne zaman çıkaracak?

Huawei Yeni İşletim Sistemi
-sponsor-

Google, Android hizmetleri kapsamında Huawei’e destek vermeyeceğini açıkladı. Peki bu açıklamanın ardından Huawei nasıl bir yol izleyecek? Huawei işletim sistemi çıkaracak mı? Yeni Huawei OS ismi ne olacak? Yeni yazılım beraberinde ne gibi değişiklikler getirecek? Kullanıcılar Android güncellemesi almaya devam edecek mi? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda.

Yakın zaman önce dünyanın en büyük telekomünikasyon cihaz üreticisi konumuna gelen Huawei şimdilerde büyük sorunlar yaşıyor. Firma, Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşlarından nasibini aldı. Google Amerikan hükümetinin isteği doğrultusunda Huawei cihazlarını desteklememe kararı aldı. Huawei’e son olarak 90 gün sürenin tanındığı süreçte Çinli firma tarafından açıklama yapıldı.

Huawei 2012 yılından bu yana her ihtimale karşı bir işletim sistemi üzerinde çalıştıklarını ve alınan yeni karara karşı hazırlıklı olduklarını belirtti. Firma çalışanlarının ifadelerine göre Huawei’in yeni işletim sistemi 2019 yılının sonbaharında hazır duruma getirilecek ve kullanıcıların mağduriyeti en aza indirilecek.

B planımız var

Huawei yetkilisi Richard Yu tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: “Bugün Huawei, Microsoft Windows ve Google Android” ile ilişkilerini hala sürdürüyor. Fakat bunu yapamazsak Huawei kendi işletim sistemini kullanacağı B planını hazırlayacak.”

Yu bunun yanında yeni işletim siteminin App Gallery uygulaması ile geleceğini ve bunun Google Play Store’un direkt rakibi olacağını belirtti.

Huawei yıllara göre pazar payı
Huawei yıllara göre pazar payı

Huawei Android güncellemesi alacak mı?

Huawei tarafından yapılan açıklamada daha önceden satın alınmış, piyasada olan tüm telefonların güncelleme almaya devam edeceği belirtildi. Google tarafından 90 günlük ek sürenin verilmesiyle kullanıcılar şu an için herhangi bir problem yaşamayacak ancak bu zamandan sonraki gelişmeler belirsizliğini koruyor.

Huawei işletim sistemi ne zaman çıkacak?

Yine Huawei cephesinden yapılan duyuruda şu sözlere yer verildi: “Bunu istemiyoruz fakat Amerikan hükümeti tarafından yapmaya zorlanıyoruz. Ben bu tür şeyin yalnızca bizim için değil Amerika şirketleri için de kötü olacağını düşünüyorum. Çünkü biz Amerika iş dünyasını destekliyoruz ve bunu kendi başımıza yapmaya zorlanıyoruz.”

Huawei’in şimdilerde önünde iki seçenek bulunuyor. Kullanıcı güvenliği ve güncelleme desteği amacıyla firmanın yedek bir işletim sistemi çıkaracağı söyleniyor. Böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi 2019’un sonbahar döneminde mümkün olabilir. Bunun yanı sıra Huawei uzun süredir üzerinde çalıştığı kendi işletim sistemine yoğunlaşabilir ve 2020’nin ikinci çeyreğinde Huawei OS’u (ismi şu an için bilinmiyor) tanıtabilir.

İlginizi çekebilir: Huawei P Smart Z özellikleri ve fiyatı

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz