Ana Sayfa Etiketler Android haberleri

android haberleri ile ilgili içerikler.


Huawei işletim sistemi ne zaman çıkaracak?

Google, Android hizmetleri kapsamında Huawei’e destek vermeyeceğini açıkladı. Peki bu açıklamanın ardından Huawei nasıl bir yol izleyecek? Huawei işletim sistemi çıkaracak mı? Yeni Huawei OS ismi ne olacak? Yeni yazılım beraberinde ne gibi değişiklikler getirecek? Kullanıcılar Android güncellemesi almaya devam edecek mi? Tüm bu soruların yanıtı yazımızda.

Yakın zaman önce dünyanın en büyük telekomünikasyon cihaz üreticisi konumuna gelen Huawei şimdilerde büyük sorunlar yaşıyor. Firma, Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşlarından nasibini aldı. Google Amerikan hükümetinin isteği doğrultusunda Huawei cihazlarını desteklememe kararı aldı. Huawei’e son olarak 90 gün sürenin tanındığı süreçte Çinli firma tarafından açıklama yapıldı.

Huawei 2012 yılından bu yana her ihtimale karşı bir işletim sistemi üzerinde çalıştıklarını ve alınan yeni karara karşı hazırlıklı olduklarını belirtti. Firma çalışanlarının ifadelerine göre Huawei’in yeni işletim sistemi 2019 yılının sonbaharında hazır duruma getirilecek ve kullanıcıların mağduriyeti en aza indirilecek.

B planımız var

Huawei yetkilisi Richard Yu tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: “Bugün Huawei, Microsoft Windows ve Google Android” ile ilişkilerini hala sürdürüyor. Fakat bunu yapamazsak Huawei kendi işletim sistemini kullanacağı B planını hazırlayacak.”

Yu bunun yanında yeni işletim siteminin App Gallery uygulaması ile geleceğini ve bunun Google Play Store’un direkt rakibi olacağını belirtti.

Huawei yıllara göre pazar payı
Huawei yıllara göre pazar payı

Huawei Android güncellemesi alacak mı?

Huawei tarafından yapılan açıklamada daha önceden satın alınmış, piyasada olan tüm telefonların güncelleme almaya devam edeceği belirtildi. Google tarafından 90 günlük ek sürenin verilmesiyle kullanıcılar şu an için herhangi bir problem yaşamayacak ancak bu zamandan sonraki gelişmeler belirsizliğini koruyor.

Huawei işletim sistemi ne zaman çıkacak?

Yine Huawei cephesinden yapılan duyuruda şu sözlere yer verildi: “Bunu istemiyoruz fakat Amerikan hükümeti tarafından yapmaya zorlanıyoruz. Ben bu tür şeyin yalnızca bizim için değil Amerika şirketleri için de kötü olacağını düşünüyorum. Çünkü biz Amerika iş dünyasını destekliyoruz ve bunu kendi başımıza yapmaya zorlanıyoruz.”

Huawei’in şimdilerde önünde iki seçenek bulunuyor. Kullanıcı güvenliği ve güncelleme desteği amacıyla firmanın yedek bir işletim sistemi çıkaracağı söyleniyor. Böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi 2019’un sonbahar döneminde mümkün olabilir. Bunun yanı sıra Huawei uzun süredir üzerinde çalıştığı kendi işletim sistemine yoğunlaşabilir ve 2020’nin ikinci çeyreğinde Huawei OS’u (ismi şu an için bilinmiyor) tanıtabilir.

İlginizi çekebilir: Huawei P Smart Z özellikleri ve fiyatı

Android sürümü kullanım oranları – 2017 Şubat

0

Google, yaptığı açıklamada Android kullanıcılarının cihazlarında yüklü olan işletim sistemi oranlarını bildirdi. Android’in ilk sürümlerinden olan Gingerbread’den ve son sürüm Nougat’a kadar olan versiyonları kapsayan kullanım oranlarına göre ilk sırada %32.7 ile Lollipop geliyor.

Google, yaklaşık olarak her sene yeni bir Android sürümü yayınlıyor. Benzer şekilde akıllı cihaz üreticilerinin bu sürümlere ayak uydurmasını ve kullanıcılarına en yeni güncellemeyi sunmasını bekliyor. Ancak durum hiç de öyle değil.

Hatırlarsanız Android Nougat güncellemesi Ekim 2016 yılında yayımlanmıştı, fakat aradan 4 ay geçmesine karşın Nougat kullanım oranı oldukça düşük. Bu da çok ihtiyaçmış gibi art arda pek çok sayıda telefon modeli çıkaran firmaların başarısızlığını ortaya koyuyor. Android kullanımı sıralamasında 5.0 versiyon numarasıyla Lollipop birinci sırada yer alırken, onu 6.0 Marshmallow takip ediyor.

Android kullanım sıralaması ve oranlar: 

  • Lollipop 5.0 – %32.9
  • Marshmallow 6.0 – %30.7
  • Kitkat 4.4 – %21.9
  • Jelly Bean – %11.3
  • Gingerbread – %2
  • Nougat – %1.2
  • Ice Cream Sandwich – %1

Lollipop her ne kadar birinci sırada yer alsa da 1-2 ay içerisinde Marshmallow’un tahta geçmesi muhtemel görünüyor. 1 yıl içerisinde de Marshmallow’un ardına Nougat’ın yerleşeceği düşünülüyor.

Android Nougat neden yaygınlaşmadı?

4 ay öncesinden duyurulan Nougat’ı neredeyse 100 Android cihazın 1’inde görebiliyoruz. Mobil cihaz firmalarının karşılaştığı güncelleme problemleri, yayımlanan güncellemelerin geri çekilmesi ve ortaya çıkan uyumsuzluk sorunu Nougat’ın yaygınlaşmasını zor hale getiriyor.

Cihazınızda hangi işletim sistemi kullanıyorsunuz? Telefon üreticinizin güncelleme desteğinden memnun musunuz?

İlginizi çekebilir: 

Samsung, Nougat güncellemesi alacak cihazları açıkladı