Ana SayfaHaberlerAndroid sürümü kullanım oranları - 2017 Şubat

Android sürümü kullanım oranları – 2017 Şubat

- Advertisment -

Google, yaptığı açıklamada Android kullanıcılarının cihazlarında yüklü olan işletim sistemi oranlarını bildirdi. Android’in ilk sürümlerinden olan Gingerbread’den ve son sürüm Nougat’a kadar olan versiyonları kapsayan kullanım oranlarına göre ilk sırada %32.7 ile Lollipop geliyor.

Google, yaklaşık olarak her sene yeni bir Android sürümü yayınlıyor. Benzer şekilde akıllı cihaz üreticilerinin bu sürümlere ayak uydurmasını ve kullanıcılarına en yeni güncellemeyi sunmasını bekliyor. Ancak durum hiç de öyle değil.

Hatırlarsanız Android Nougat güncellemesi Ekim 2016 yılında yayımlanmıştı, fakat aradan 4 ay geçmesine karşın Nougat kullanım oranı oldukça düşük. Bu da çok ihtiyaçmış gibi art arda pek çok sayıda telefon modeli çıkaran firmaların başarısızlığını ortaya koyuyor. Android kullanımı sıralamasında 5.0 versiyon numarasıyla Lollipop birinci sırada yer alırken, onu 6.0 Marshmallow takip ediyor.

Android kullanım sıralaması ve oranlar: 

  • Lollipop 5.0 – %32.9
  • Marshmallow 6.0 – %30.7
  • Kitkat 4.4 – %21.9
  • Jelly Bean – %11.3
  • Gingerbread – %2
  • Nougat – %1.2
  • Ice Cream Sandwich – %1

Lollipop her ne kadar birinci sırada yer alsa da 1-2 ay içerisinde Marshmallow’un tahta geçmesi muhtemel görünüyor. 1 yıl içerisinde de Marshmallow’un ardına Nougat’ın yerleşeceği düşünülüyor.

Android Nougat neden yaygınlaşmadı?

4 ay öncesinden duyurulan Nougat’ı neredeyse 100 Android cihazın 1’inde görebiliyoruz. Mobil cihaz firmalarının karşılaştığı güncelleme problemleri, yayımlanan güncellemelerin geri çekilmesi ve ortaya çıkan uyumsuzluk sorunu Nougat’ın yaygınlaşmasını zor hale getiriyor.

Cihazınızda hangi işletim sistemi kullanıyorsunuz? Telefon üreticinizin güncelleme desteğinden memnun musunuz?

İlginizi çekebilir: 

Samsung, Nougat güncellemesi alacak cihazları açıkladı
- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -
Their key characteristics are ease of use and modest system requirements. mostbet This feature is called Mostbet in-play betting and is available for most sports events. o’yinlarni Mostbet has over 20 titles for lotteries like Keno and Scratch Cards. mostbet uz After installing the application, open it on your Android device. depozitlar uchun