Ana SayfaNasıl yapılır?Whatsapp iki adımlı doğrulama nasıl etkinleştirilir?

Whatsapp iki adımlı doğrulama nasıl etkinleştirilir?

- Advertisment -

Whatsapp kullanıcı güvenliğin sağlamak amacıyla birtakım önlemler almaya devam ediyor. Whatsapp’ın geçerli olan uzun zamandır üzerinde çalıştığı doğrulama özelliği, gizliliğini ve hesabını güvene almayı önemseyenleri yakından ilgilendiriyor. Android,  Whatsapp servisinin sunduğu şifreleme özelliğinin yanında güvenliğinizi arttırmak istiyorsanız “Whatsapp iki adımlı doğrulama” özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

Whatsapp güvenlik denetimini arttırmak için ilk olarak uçtan uca şifreleme özelliğini çıkarmış, mesajların üçüncü kişilerce okunmasının önüne geçmişti. Yeni güncellemeyle birlikte, opsiyonel bir seçenek olarak, güvenlik seviyesi daha da arttırılarak “iki adımlı doğrulama” yeniliğine kavuşuldu.

İki adımlı doğrulama nasıl bir güvenlik sunuyor?

Mesajlarınızı ele geçirmek isteyen kullanıcıların SIM kartınızı çalması ve kendi cihazlarına takıp , kırdığı hesabınız üzerinden bilgilerinizi aktarması mümkün olan bir durumdu. Whatsapp aslında güvenlik için SIM kart, Whatsapp yedeği, rehber gereksinimi duymasına ve uçtan uca şifreleme özelliğini getirmesine karşın yine yukarıda basitçe belirttiğimiz yöntemle bilgilerimizi ele geçirebiliyordu.

Ancak hackerların ve SIM kartı ele geçiren kişilerin uyguladığı Whatsapp hesabını hackleme ve çalma durumunun önüne geçmek için yeni bir doğrulama sistemi geliştirilerek mesajların çalınmasını çok daha zor bir hale soktu.

Whatsapp iki adımlı doğrulama nedir?

Whatsapp şimdilerde etkinleştirmeniz durumunda sizden altı rakamdan oluşan yeni bir şifre isteyecek. Şifrenin unutulması durumunda ise sisteme kaydettiğiniz e-postayı kullanabileceksiniz.

“Whatsapp hesabım başkaları tarafından okunur mu, Whatsapp yazışmalarım çalınır mı ? ” gibi sorularla gizliliğinden endişe duyan kullanıcılar iki adımlı doğrulamayı açma işlemini gerçekleştirerek, Whatsapp hesabının başka bir telefonda açılmasının önüne geçebilir veya Whatsapp hesabınıza tanımlı olan numaranın değiştirilmesini engelleyebilir.

Uyarı: İki adımlı doğrulama şifreniz tahmin edilemez rakamlardan oluşmalıdır. Örneğin: 024680, 135791, 123456, 234567 gibi tahmin edilmesi kolay şifreler seçmeyin.

Uyarı: Doğrulama şifrenizi ele geçirmeye çalışan kötü niyetli hackerlar, hackleme yöntemi olarak e-posta maili yollamayı kullanabilir ve gönderdiği bağlantıya tıklamanız, mesaj içeriğindeki talimatları yerine getirmeniz durumunda Whatsapp hesabınızı ele geçirebilir.

Uyarı: İki adımlı doğrulama etkin ancak şifre (pin) girilmemişse Whatsapp hesabınız ve içerisinde bulunan tüm bilgileriniz silinebilir. (Güvenlik amaçlı.) İlk şifre girme hakkı olarak tanınan bir hafta içerisinde doğrulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. 7 gün boyunca doğrulama yapmamanız durumunda süre 30 güne çıkarılır ve yine doğrulama yapılmazsa hesap kapatılır.

Doğrulama şifremi 30 gün girmediğim için hesabım silindi, yeni hesap açabilir miyim?

Evet, yeni bir Whatsapp hesabı açabilirsiniz. Ancak eski hesabınızdaki yazışmaları, resimleri ve videoları kurtarmak mümkün görünmüyor.

Whatsapp’ta iki adımlı doğrulamayı nasıl etkinleştiririm? 

Bu işlem oldukça kolay. Whatsapp hesabınızda iki adımlı doğrulamanın nasıl yapılacağını aşağıdaki adımları uygulayarak gerçekleştirin.

 • Whatsapp’ı başlatın.
 • Ayarlar > Hesap ‘ dokunun.
 • İki Adımlı Doğrulama’ya basın.
 • Etkinleştir’e basın ve 6 rakamdan oluşan şifre oluşturun.
 • E-Posta adresinizi girin.
 • Ayarlama tamamlandı.

Whatsapp iki adımlı doğrulamayı nasıl kapatırım? 

 • Whatsapp’ı başlatın.
 • Ayarlar > Hesap > İki Adımlı Doğrulama’ya dokunun.
 • Devre Dışı Bırak’a basın.

Whatsapp iki adımlı doğrulama e-posta ve şifre değiştirme nasıl yapılır? 

 • Whatsapp’ı başlatın ve Ayarlar’a gidin.
 • Hesap > İki Adımlı Doğrulama’ya basın.
 • Şifre için: “Şifre Değiştir”,
  E-posta için ise : “E-posta adresini değiştir”e dokunun.
İlginizi çekebilir: 
Android için En İyi Ekran Kilidi Koyma Uygulamaları
- Advertisment -

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -