Ana SayfaAppleiPhone 7 siyah ekran sorunu ve çözümü

iPhone 7 siyah ekran sorunu ve çözümü

- Advertisment -

Kullanııcların iPhone 7 için rapor ettiği sorunlardan biri de siyah ekranla karşılaşmaktır. Eğer siz de telefon kullanırken siyah ekran problemi yaşıyorsanız bu başlık sizin için faydalı olabilir. Siyah ekran hatası almanızın altında birden fazla sorun yatabilir ve bu yazımız aracılığıyla birden fazla çözüme göz atabilirsiniz.

Apple tarafından üretilen iPhone 7 neredeyse hakkında en az şikayetlere sahip olan modeller arasında yer alıyor. 2017 çıkışlı olan cihaz üretim itibariyle 3. seneyi doldursa da bazı kullanıcılarda memnuniyetsizliğe yol açabiliyor. Kişiler için problem teşkil eden bu sorun siyah ekran çıkmasıdır. İnternet üzerinde ilgili sorunla alakalı çözüm yolları aranıyor ve bu yazı ile kullanıcıların bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

“iPhone 7 siyah ekranda kaldı, siyah ekran açılmıyor sorunu” öncesinde iPhone cihazına dair diğer ayarları ve sorunları görüntülemek için iOS ayarları başlığına göz atın. Bu başlık altında iPhone ayarları ve problemleri listelenmekte ve sürekli olarak güncellenmektedir. Cihaz hakkında daha detaylı bilgi almak ve probleminize çözüm üretmek için soru cevap bölümünü kullanın.

iPhone 7 siyah ekran sorunu neden olur?

Apple iPhone 7 siyah ekran sorunu yaşamanızda birden fazla neden olabilir. Bu başlık altında başlıca sorunlara ve uygun çözüm yollarına göz atacağız. Öncelikle telefon batarya gücünün tamamen tükenmesi siyah ekranla karşılaşmanıza yol açabilir. İkincil olarak telefon açıkken kritik bir hata almanız, iOS işletim sisteminin çökmesi veya kurulum esnasında sorun meydana gelmesi siyah ekran sorununa yol açar. Üçüncüsü ve en kötü ihtimal iPhone 7 ekranı hasar görmüş, kırılmış veya bağlantı yolunda problem meydana gelmiş olabilir. Son ihtimale karşı çözüm olarak akıllı cihaz veya Apple teknik servise gitmekte fayda var.

Eğer problem bahsedilen ilk iki sorun veya aşağıdakiler kapsamındaysa yönergeleri takip edin. iPhone 7 siyah ekran sorununda kullanıcılar ekranın zarar görmesi veya darbeden dolayı kara ekranla karşılaşılması sonuçlarına ulaşmaktadır. Ancak mevcut problemden önce tüm olasılıklar gözden geçirilmelidir.

iPhone 7 yeniden başlatın – 1. yöntem

Eğer iPhone 7’de siyah ekran sorunu ile ilk kez karşılaşıyorsanız bu problem uygulama kaynaklı olabilir. Çalıştırılan uygulama veya otomatik, arka plandaki işlemlerden kaynaklı olarak hata ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden dolayı cihaz yeniden başlatılmaya ihtiyaç olabilir. Çözüm için yapılması gereken ise zorla yeniden başlatmaktır. Soft reset yani normal resetlemeden farklı olarak tuşlarla bir kombinasyon oluşturulması gerekir.

 • Zorla yeniden başlatma işlemi için cihazı kapalı duruma getirin.
 • Ses azaltma ve güç tuşlarına aynı anda basın.
 • Apple logosu göründüğünde tuşları bırakın.

Cihaz başlatıldığında hafıza durumunu kontrol edin. Telefonda yeterli hafıza olduğundan emin olun. Depolama alanının az olmasından kaynaklı olarak bazı hatalar ve hafıza problemleri meydana gelebilir. Önlem olarak telefonda size garip gelen, aşırı hafıza tüketen ve hafıza tüketimine yol açan uygulamaları kaldırın. Eğer cihazda alan yeterli kadar yoksa hafızayı arttırmak için uygulama, döküman, fotoğraf, video ve diğer verilerden boşluk istenen düzeye gelinceye kadar temizlik yapın.

Eğer siyah ekran sorunu yeni bir uygulama yükledikten sonra meydana gelmişse bu uygulamayı silmek zorunda olabilirsiniz. Ayrıca mevcut sorundan kaynaklı olarak ayar veya özelleştirme yapıldıysa telefonu varsayılan ayarlara almak işe yarayacaktır. Bu noktada yedek alındıktan sonra cihazı sıfırlamak faydalı olabilir.

iPhone 7 şarj edin ve yeniden başlatın – 2. yöntem

Siyah ekran sorunu yaşanmasındaki bir diğer neden ise bataryanın tamamen tükenmesi olabilir. iPhone 7 modellerinde kullanıcılar pilin hızlıca bitmesi problemini dile getirmektedir. Batarya gücünün tamamen bitmesi sonucunda ise siyah ekran görünmekte ve cihaz açılmamaktadır. Buna çözüm olarak cihaz şarj edilmelidir. Şarj esnasında ise iPhone 7 zorla yeniden başlatma yapılmalıdır.

Yukarıda da belirtildiği gibi zorla yeniden başlatma için ses kısma ve güç tuşlarına aynı anda basılmalıdır. Bu işlem logo çıkana kadar uygulanmalıdır.

iPhone 7 Kurtarma modu ile geri yükleme – 3. yöntem

Hem telefonda siyah ekran sorunu mevcut hem de cihaz şarj edilebilir durumdaysa geri yükleme yapmak izlenecek yollardan biri olabilir. iPhone 7 için geri yükleme işlemi iTunes üzerinden yapılmaktadır. Windows veya Mac bilgisayarlarda iTunes’in güncel programının yüklü olması yedekleme ve geri yükleme için gereklidir. Bunun yanında internet bağlantısı aktif olmalı ve iPhone işletim sistemi iOS güncel olmalıdır. Ayrıca iPhone ve bilgisayar arasında bağlantı için USB veya Lightning kablo olmalıdır.

Eğer tüm gereksinimler karşılanıyorsa aşağıdaki adımlarla geri yükleme yapılabilir.

 • Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basın.
 • Kurtarma ekranı çıktığında tuşları bırakın.
 • Recovery (kurtarma) modu için Apple logosu göründüğünde dahi tuşlara basmaya devam edin.
 • iTunes’te Güncelle veya geri yükle uyarısı çıktığında güncelleme yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Güncelleme iPhone için verileri silmeden son sürüme yükseltmeyi sağlar.
 • Eğer sonuç alamıyorsanız önceden oluşturulan iOS yedeği ile geri yükleme işlemini tercih edin.

Bilgi: Her bir işlemin süresi değişkenlik gösterebilir. Süreci tamamlamak için ekranda çıkan talimatları yerine getirin.

Uyarı: iPhone 7’de kalıcı hasar oluşmaması adına işlem bitinceye dek internet bağlantısını veya kablo ile bağlantıyı kesmeyin.

iPhone 7 DFU modda geri yükleme – 4. yöntem

Siyah ekran sorunu yaşandığında iPhone kullanıcıları tarafından DFU modu tercih edilir. Bu mod sayesinde bootloader aktifleştirmeye gerek kalmadan iTunes erişimi sağlanır. DFU, aygıt yazılım güncelleme olarak bilinir ve iOS’un onarılması veya iOS’ta geri yükleme yapmak mümkün hale gelir.

Bu işlemde de kullanıcının bilgisayara ihtiyacı vardır. Gerekli olanlar güncel iTunes programı, USB kablo, internet bağlantısı, Windows veya MAC bilgisayardır. iPhone 7’yi DFU modda çalıştırmak için:

 • USB kablo ile iPhone – bilgisayar bağlantısı kurun.
 • Aygıt bağlandığında güç tuşu ve ses kısma tuşuna 8 saniye boyunca basılı tutun.
 • Bu süreden sonra güç tuşuna basmayı bırakın.
 • Ses kısma tuşuna basmaya devam edin.

Bilgi: Ses tuşuna basmak siyah ekran görmek yerine Apple logosu görmenizi sağlayabilir.

iPhone 7 alternatif yazılımları tercih edin – 5. yöntem

iTunes programının yeterli olmadığı ve problemlerin devam ettiği durumlarda kullanıcılar alternatif araçlardan yararlanmaktadır. DFU moduna rağmen siyah ekran sorunu devam ediyorsa bazı yazılımlara başvurulabilir. Bunlar arasında en çok bilinen programlar Tenorshare, Dr. Fone-Repair, FonePaw’dır.

Bu programları tercih ederek ve bilgisayarda çalıştırarak iTunes’teki benzer işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Çalışma mantıkları benzerdir. Kurulumun ardından internet bağlantısı ve cihazlar arasında bağlantı kurmak gerekir. iOS aygıtı ile senkronize edilmelidir. (Bu işlem otomatik gerçekleştirilir.) Ardından komut satırı veya arayüz üzerinden iPhone onarımı yapılabilir.

iPhone 7 siyah ekran sorunu devam mı ediyor?

Eğer tüm bu öneriler ve çözüm yolları işinize yaramadıysa siyah ekran kritik sistem hatasından kaynaklı olabilir. Bunun yanında donanımsal problemin meydana gelmesi de siyah ekrana ve açılmama sorununa yol açabilir. Bu noktada kullanıcıların Apple servislerine başvurmalarında fayda vardır.

Paylaşımın tüm kullanıcılar için faydalı olmasını umuyoruz. Detaylı bilgi almak için yorum bölümünü veya soru cevap sistemimizi kullanın.

- Advertisment -

1 Yorum

 1. Allah razı olsun sizden :) telefonum donma yapıyordu sonra kilitlendi. restart edeyim dedim. Güç düğmesine basılı tuttum, önce tepki vermedi sonra siyah ekranın ortasında sürekli dönen loading gibi bir daire çıktı. Güç düğmesine basılı tutmam işe yaramadı. Sizin yazınızla karşılaştım. İlk madde de yazan zorla yeniden başlatmayı denedim ve oldu. Tekrar Allah razı olsun sizden işiniz gücünüz rast gitsin.
  Hayırlı işler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -