Ana SayfaHaberlerHat üzerinden telefon almak mantıklı mı?

Hat üzerinden telefon almak mantıklı mı?

- Advertisment -

Uzun yıllar Avrupa’nın bir çok ülkesinde kullanılan bu yöntem uzun zamandır ülkemizde de kullanılmaktadır. Yurt dışında akrabaları olanlar iyi bilir. Falanca ülkede yaşayan halanız, dayınız telefonları hep bedavaya almaktadır. Hat alırlar ve telefon onlara bedavaya verilir. Bu yüzden telefonları elinden almak vicdanımızı rahatsız etmez.

Uzun yıllar bu şekilde sandığımız bu durum aslında şuan ülkemizde yaşadığımız hat üzerinden taksitle telefon alma işlemi ile aynıdır. Kullandığımız Operatör (Turkcell, Avea, Vodafone) faturalı hattımıza bir paket tanımlar ve içerisine telefonun taksitini de dahil etmiştir. Evet, bir çok ülkenin vergi uygulamasının ülkemize göre daha gelişmiş olmasından dolayı onlara telefon daha uygun (bedava gibi) gelir ancak mantık tam olarak aynıdır.

Faturalı hat üzerinden nasıl telefon alınır?

Hat üzerinden telefon alma işlemi olarak bildiğimiz bu telefon satın almak yöntemi her servis sağlayıcıda farklı şekilllerde uygulanır. Turkcell hat üzerinden telefon alma, Vodafone hat üzerinden alma ile farklıdır. Ttnet ile birleşen Avea ise hem ev telefonu hattı üzerinden cep telefonu vermekte hem de cep telefonu hattı üzerinden taksitle kredi kartsız telefon vermektedir. Hangisini daha mantıklı kullandığınız operatör ile görüşüp karar verebilirsiniz.

Faturalı hat ile telefon alma işlemi kontörlü hatlarda da değişiklik göstermektedir. Bu şekilde örneğin hattınız üzerinden iPhone almak istiyorsunuz. iPhone’un bedeli kadar kredi kartından bir ödeme talimatı vermeniz gerekmektedir. Bu kredi kartı ile almak ile aynı kapıya çıkacağı için kâr güden biri için doğru bir seçenek olmaya bilir. Hat üzerinden telefon almak mantıklı mı yazımızın devamında detaylıca değineceğiz.

Hat üzerinden iPhone alma ya da Samsung alma farklı mıdır?

Her operatör de ödemeler farklı olacağı gibi telefon markasına göre de kampanyalar değişir. Yani hat üzerinden iPhone almak ile hat üzerinden LG G5 almak arasında fark vardır. Her telefon için ayrı kampanyası ve ödeme planı çıkartılacaktır. Bu yüzden bazı telefonları sıfır almak daha mantıklı ile bazı telefonları hat üzerinden almak daha doğru bir karar olabilir. Gelelim karşılaştırmaya…

Hat üzerinden telefon almak mı daha mantıklı yoksa direk almak mı?

Hat üzerinden telefon almaya karar vermek için öncelikle kullanım alışkanlıklarınızı iyi biliyor olmanız gerekir. Yani örnek verecek olursak 1000 dk + 1000 sms + 4 gb internet 100 TL ise ve 110 tl ödeyerek iPhone sahibi olacağınız söyleniyor ise burada ödenecek ay x 10 TL yapmak telefonun bize maliyetini çıkarmaya yetmez. Buradaki ince ayrıntı bizim gerçekten 1000 dk ya ihtiyacımız olup olmadığıdır. Yani ayda 250 dk konuşuyorsak fazladan 750 dk parası ödeyeceğimizi unutmamak gerekir. Size verdikleri şey sadece rakamlardan ibarettir. Operatörler bu rakamları birkaç tuşa basarak belirler ve biz bir şey satın aldığımızı düşünürünüz. Bunlar kullanım hakkından başka bir şey değildir, kullanmadığımız veriler bizim için bir anlam ifade etmez, bizde kalmaz. Bu yüzden öncelikle kullanım alışkanlıklarımızı iyi belirlemeli, kampanyanın bize cazip gelip gelmediğini iyi değerlendirmeliyiz.

Eğer yukarıda verdiğimiz örnekteki 1000 dk bizim ihtiyacımız ise, bu 1000 dk ile sevdiklerimizi sürekli arıyor, işlerimizi takip ediyorsak. 1000 dk + 1000 sms + 4GB interneti dolu dolu kullanıyor ve maddi manevi iyi değerlendiriyorsak üzerine konulan +10 TL aldığımız telefonun maliyeti olarak değerlendirilir. Buna bağlı olarak kampanya süresi x 10 TL telefonun piyasadaki fiyatı ile karşılaştırılır, eğer cazip ise o zaman hat üzerinden telefon almak daha kârlı hale gelir.

 Hat üzerinden telefon alıp paraya çevirme

Üzülerek izlediğimiz bu işleme yazımızda yer vermek istedik. Ülkemizin kredi kartı çılgığınlığını geçmiş bir işlemdir. Elden taksitle ya da faturalı hat üzerinden sıfır telefon alıp satan kişiler son çıkar yollarını kullanmaktadırlar. Bu işlem genelde kredi kartında limit kalmayan ve para bulamayan kişiler tarafından çaresizlik içerisinde yapılır. Bu durumun nedenlerini iyi bilen cep telefonu sektörü ise sıfır telefonun fiyatını öldürerek bu kişilerden satın alır ve başkalarına satar. Kapalı kutu telefon bu anlama gelir. Bu yüzden kapalı kutu diye bir piyasa oluşmuştur ve bu kişiler bu sayede kazanç elde ederken zor durumdaki vatandaş hem ihtiyacı olmayan dakikaları ödemek zorunda kalır ve telefonun piyasa fiyatının çok çok üstünde para öder hem de satarken zarar ederek her iki taraftan darbe alır. O anlık ihtiyacını giderir ancak uzun vadeli yüksek zarar eder, ödeyemediğin de de yasalar ile başı derde girer.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -