Ana SayfaAsusAsus Zenfone neden ısınıyor?

Asus Zenfone neden ısınıyor?

- Advertisment -

Asus telefonların ısınma problemi tüm Asus kullanıcıları tarafından bilinen bir gerçek. Tüm Asus telefonlar ısınıyor diye bir genelleme yapmak doğru olmaz ama telefonum ısınıyor diye çare arayanların büyük bir bölümü Asus kullanıcılarından oluşuyor.

Bunlar içerisinde en fazla problem yaşayanlar ise Asus Zenfone 5 kullanıcıları. Bu yüzden bu yazımızda Asus Zenfone 5 neden ısınıyor, ısınma problemi nasıl giderilir, batarya ısınma problemi nedir, video izlerken telefon neden ısınıyor anlatmaya çalışacağız.

Telefon neden ısınır?

Bir telefonun birden fazla ısınma nedeni vardır. Bunlar pil yüzünden ısınan, işlemci tarafından ısınan, sarj olurken ısınan telefonlar olarak maddeler halinde incelenebilir. Ancak ısınma problemini bir hata ya da kusur olarak görmek her zaman doğru olmaz.

Asus Zenfone 5 pil ısınması

Telefonun neresinin ısındığını anlamak için doğru olan bu alanda uzman olmak ya da uzman birine danışmaktır. Çünkü pilin ısındığını düşünerek pil değiştirmek bazen yanlış bir hamle olabilir. Çünkü telefonumuzun işlemcisi ısınıyor olabilir ya da sarj entegresinde yaşanan bir problemden dolayı sarj bölümü ısınıyor olabilir. Teşhisi koymak için mutlaka biz teknik servise danışın yoksa telefona boşuna masraf edebilirsiniz.

Telefonun pili ısınıyorsa ısınma problemini birkaç şekilde çözebilirsiniz. Bataryanız bozulmuş olabilir. Bataryanın neden bozulduğu, neden şiştiğini konusunu batarya neden şişer adlı yazımızda detaylıca işlemiştik. Kısaca bahsedecek olursak, yanlış sarj etme uygulamaları bataryanın arızalanmasına, şişmesine neden olabilir. Arızalı batarya ısınıyor olabilir.

Bataryanın ısınması bazen bataryanın arızalı olması ile alakalı olmayabilir. Bazen bataryayı değiştirmek de batarya ısınma problemini gidermeyebilir. Telefonu sarj ettiğimiz sarj entegresinin arızası bataryanın ve buna bağlı olarak telefonun ısınmasına neden olabilir. Sarj entegresi telefonun sarj kablosunu taktığımız, elektrik akımının sarj kablosu ucundan bile ulaşmasını sağlayan yola verilen isimdir. Asus Zenfone 5 batarya ısınması işte bu entegrenin arızalınmasından, ayaklarının kopmasından kaynaklanabilir.

Sarj entegresi neden bozulur?

Sarj entegresi sar kablosunun telefona takıldığı yerdir ve ince ayaklarla anakarta bağlıdır. Sarj soketinden bataryaya giden bu yol darbeye bağlı olarak, sarj aleti takılırken sağa sola kastırmaya bağlı arızalanabilir. Genel olarak anakarta bağlı olan ayakların kırılması ya da yalıtımın doğru ulaşmaması yüzünden sarj kablosunun takıldığı yer ve batarya ısınabilir.

Batarya neden bozulur?

Telefonunuzu sarj ederken doğru akım kullanmazsanız bataryanız şişebilir ya da arızalanabilir. Bu gibi durumlarda piliniz ısınır ya da sarjınız az gider. Şarjın az gitmesi ile ısınması birlikte görülebilir. Telefonunuzu sürekli araç şarjı ile kullanmayın, sürekli bilgisayardan şarj etmeyin. Akımın şiddetinin değişmesi pil ömrünüzü kısaltacaktır.

Asus Zenfone Video izlerken, oyun oynarken ısınması

Her telefonda olduğu gibi Asus Zenfone 5’in de içerisinde bir işlemci bulunur ve kullanıma bağlı olarak ısınabilir. İşlemcinin ısınmasını problem olarak değerlendirmek her zaman için doğru olmayabilir çünkü işlem yapan işlemci genelde ısınır. Ancak bu ısınma bazı telefonlarda daha az olurken Asus modellerinde bazen daha fazla görünebilir. Yotube da müzik dinlerken telefon ısınıyor, oyun oynarken telefonum ısınıyor gibi problemlerle karşılaşan Asus Zenfone kullanıcıları bunun işlemciden kaynaklandığını bilmelidir.

Ancak bu durum normalin üzerinde ise anakarta bağlı bir birimin çalışmıyor olması muhtemel. Ya da bir birimin leyimi geveşmiş, veriyi doğru iletmiyor olabilir. Bu gibi durumlarda da işlemcinin ısınması sıkça görülmektedir.

Sizde Asus Zenfone 5 ısınması ile ilgili problem yaşıyorsanız öncelikli olarak bir teknik servise gitmelisiniz. Teknik servisin güvenilir olması son derece önemli. Zira ufak bedellerle halledilebilecek problemler karşılığında yüksel bedeller istenebilir.

Her şeyden önce problemi yaşamadan önce telefon kullanımınıza dikkat etmelisiniz.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -