Ana Sayfa Etiketler Hat üzerinden telefon alma

hat üzerinden telefon alma ile ilgili içerikler.


Turkcell’den alınan telefonlar kapanacak mı?

0

Turkcell hattı üzerinden alınan telefonların faturası ödenmediği taktirde kapanacak olması teknoloji dünyasının gündemine oturdu. Özellikle cihaz kullanıcıları, ikinci el telefon alımı ve satımı yapan firmalar bu konudan rahatsızken Turkcell’in aldığı bu kararda haklı olduğunu düşünenlerin sayısı da oldukça yüksek.

Turkcell hat üzerinden taahhütlü olarak alınan telefonlar faturanın üst üste iki ay ödenmemesi durumunda tamamen kullanıma kapatılacak. 

Bildiğiniz üzere Vodafone, Turkcell, Avea hatta ev telefonu servis sağlayıcıları üzerinden ödediğiniz faturaya ek olarak taksitle telefon ve tablet almak mümkün. Bu yöntemle özellikle iPhone, Samsung, Sony, LG gibi akıllı telefonların alımı oldukça yüksek. Kampanya dahilinde alınan bu telefonların ödemesi her ay ödenen faturanın üzerine bir miktar ücret ödeyerek gerçekleşiyor ve özellikle kredi kartı üzerinden telefon alamadığımız bu dönemde en fazla tercih edilen yöntemler arasında. Ancak bu durumun bazı kullanıcılar tarafından suistimal edilmesi firmaları zor durumda bırakabiliyor. Zira faturanın ödenmemesi dahilinde verdiği telefonu firmalar geri alamıyor ya da ücretini toplu olarak tahsil etmekte zorluk yaşıyor.

Bu duruma çözüm getirmek ve kendini korumak isteyen Turkcell 4 Aralıktan sonra alınan cihazlar için tartışma yaratacak bir karar alıyor. 4 Aralıktan sonra alınan cihazlar için yapılan sözleşmelere ek madde ekleyen Turkcell ödemesini 2 ay üst üste geciktiren kullanıcının telefonunu tamamen kapatacak. Bu kapatma sadece hattın kapanması olmayacak. Telefon tamamen kullanıma kapanacak ve farklı bir hat takılsa dahi kullanılamayacak.

İlgili sözleşme maddesi şu şekilde;
Turkcell'den alınan telefonlar kapanacak mı? 1

“Finansman Kredili Ödeme Tipi ile Cihaz bedelini ödemeyi tercih etmem halinde, teslim alacağım Cihazı kişisel olarak kullanacığımı, tüm kredi bedeli ödenene kadar üçüncü kişilere ivazlı ve ivazsız devir edemeyeceğimi, üstü üste iki adet kredi ödemesini süresi içinde yerine getirmemem halinde, bu kredi bedelleri ödenene kadar Cihazı şebeke ile bağlantısının kesileceğini bildiğimi, böyle bir durumda TFŞ ve Turkcell’den tazminat vesair herhangi bir talebimin olmayacağını, ayrıca, TFŞ ve Turkcell’e yöneltilebilecek herhangi bir tazminat veya idari yaptırımın tarafıma rücu edilmeueceğini bildiğimi,” şeklinde devam eden sözleşme maddesinde Turkcell, hem telefonun başkasına satılmasını hem de ödemelerin gecikmesini engellemeyi amaçlıyor.

Turkcell’den hat üzerinden alınan telefonların kapanacak olması sadece telefonu alan kişiyi değil aynı zamanda ikinci el telefon alımı satımı yapan bir çok kişiyi ilgilendirmektedir. 

Turkcell’den alınan telefonların iki fatura ödenmemesi durumunda kapatılması özellikle ikinci el telefon alımı satımı yapan iş yerlerini ve ikinci el telefon almayı düşünen müşterilerini ilgilendirmektedir. Bildiğiniz üzere bu alanda oldukça büyük bir pazar vardır ve günde binlerce telefon bu yolla alınıp satılmakta, binlerce kişi bu yolla telefon sahibi olmaktadır. Özellikle son günlerde ekonomik durumunu bu yolla düzeltmeye çalışan bir çok kişi Turkcell hattı üzerinden telefon alıp paraya çevirmekte bu yolla borçlarını ödeme yoluna gitmektedir.

Böyle bir durumda Turkcell’den aldığı telefonu başkasına satan kişi mağduriyetlikten kurtulmaktadır ve faturaların ödenmemesi durumunda telefonu alan kişinin cihazı kapatılacağından mutlaka bu bilgiyi gizleyecektir. Bu karar ile hem telefon alımı satımı yapan iş yerleri hem de bu yolla telefon sahibi olan kişiler mağdur olacaktır.

Tartışmalara konu olan bu kararı Vodafone, Türktelekom ya da Avea ne zaman alacak, buralardan alınan telefonlarda kapanacak mı zaman gösterecek. Mobilge ekibi olarak gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız…

Hat üzerinden telefon almak mantıklı mı?

0

Uzun yıllar Avrupa’nın bir çok ülkesinde kullanılan bu yöntem uzun zamandır ülkemizde de kullanılmaktadır. Yurt dışında akrabaları olanlar iyi bilir. Falanca ülkede yaşayan halanız, dayınız telefonları hep bedavaya almaktadır. Hat alırlar ve telefon onlara bedavaya verilir. Bu yüzden telefonları elinden almak vicdanımızı rahatsız etmez.

Uzun yıllar bu şekilde sandığımız bu durum aslında şuan ülkemizde yaşadığımız hat üzerinden taksitle telefon alma işlemi ile aynıdır. Kullandığımız Operatör (Turkcell, Avea, Vodafone) faturalı hattımıza bir paket tanımlar ve içerisine telefonun taksitini de dahil etmiştir. Evet, bir çok ülkenin vergi uygulamasının ülkemize göre daha gelişmiş olmasından dolayı onlara telefon daha uygun (bedava gibi) gelir ancak mantık tam olarak aynıdır.

Faturalı hat üzerinden nasıl telefon alınır?

Hat üzerinden telefon alma işlemi olarak bildiğimiz bu telefon satın almak yöntemi her servis sağlayıcıda farklı şekilllerde uygulanır. Turkcell hat üzerinden telefon alma, Vodafone hat üzerinden alma ile farklıdır. Ttnet ile birleşen Avea ise hem ev telefonu hattı üzerinden cep telefonu vermekte hem de cep telefonu hattı üzerinden taksitle kredi kartsız telefon vermektedir. Hangisini daha mantıklı kullandığınız operatör ile görüşüp karar verebilirsiniz.

Faturalı hat ile telefon alma işlemi kontörlü hatlarda da değişiklik göstermektedir. Bu şekilde örneğin hattınız üzerinden iPhone almak istiyorsunuz. iPhone’un bedeli kadar kredi kartından bir ödeme talimatı vermeniz gerekmektedir. Bu kredi kartı ile almak ile aynı kapıya çıkacağı için kâr güden biri için doğru bir seçenek olmaya bilir. Hat üzerinden telefon almak mantıklı mı yazımızın devamında detaylıca değineceğiz.

Hat üzerinden iPhone alma ya da Samsung alma farklı mıdır?

Her operatör de ödemeler farklı olacağı gibi telefon markasına göre de kampanyalar değişir. Yani hat üzerinden iPhone almak ile hat üzerinden LG G5 almak arasında fark vardır. Her telefon için ayrı kampanyası ve ödeme planı çıkartılacaktır. Bu yüzden bazı telefonları sıfır almak daha mantıklı ile bazı telefonları hat üzerinden almak daha doğru bir karar olabilir. Gelelim karşılaştırmaya…

Hat üzerinden telefon almak mı daha mantıklı yoksa direk almak mı?

Hat üzerinden telefon almaya karar vermek için öncelikle kullanım alışkanlıklarınızı iyi biliyor olmanız gerekir. Yani örnek verecek olursak 1000 dk + 1000 sms + 4 gb internet 100 TL ise ve 110 tl ödeyerek iPhone sahibi olacağınız söyleniyor ise burada ödenecek ay x 10 TL yapmak telefonun bize maliyetini çıkarmaya yetmez. Buradaki ince ayrıntı bizim gerçekten 1000 dk ya ihtiyacımız olup olmadığıdır. Yani ayda 250 dk konuşuyorsak fazladan 750 dk parası ödeyeceğimizi unutmamak gerekir. Size verdikleri şey sadece rakamlardan ibarettir. Operatörler bu rakamları birkaç tuşa basarak belirler ve biz bir şey satın aldığımızı düşünürünüz. Bunlar kullanım hakkından başka bir şey değildir, kullanmadığımız veriler bizim için bir anlam ifade etmez, bizde kalmaz. Bu yüzden öncelikle kullanım alışkanlıklarımızı iyi belirlemeli, kampanyanın bize cazip gelip gelmediğini iyi değerlendirmeliyiz.

Eğer yukarıda verdiğimiz örnekteki 1000 dk bizim ihtiyacımız ise, bu 1000 dk ile sevdiklerimizi sürekli arıyor, işlerimizi takip ediyorsak. 1000 dk + 1000 sms + 4GB interneti dolu dolu kullanıyor ve maddi manevi iyi değerlendiriyorsak üzerine konulan +10 TL aldığımız telefonun maliyeti olarak değerlendirilir. Buna bağlı olarak kampanya süresi x 10 TL telefonun piyasadaki fiyatı ile karşılaştırılır, eğer cazip ise o zaman hat üzerinden telefon almak daha kârlı hale gelir.

 Hat üzerinden telefon alıp paraya çevirme

Üzülerek izlediğimiz bu işleme yazımızda yer vermek istedik. Ülkemizin kredi kartı çılgığınlığını geçmiş bir işlemdir. Elden taksitle ya da faturalı hat üzerinden sıfır telefon alıp satan kişiler son çıkar yollarını kullanmaktadırlar. Bu işlem genelde kredi kartında limit kalmayan ve para bulamayan kişiler tarafından çaresizlik içerisinde yapılır. Bu durumun nedenlerini iyi bilen cep telefonu sektörü ise sıfır telefonun fiyatını öldürerek bu kişilerden satın alır ve başkalarına satar. Kapalı kutu telefon bu anlama gelir. Bu yüzden kapalı kutu diye bir piyasa oluşmuştur ve bu kişiler bu sayede kazanç elde ederken zor durumdaki vatandaş hem ihtiyacı olmayan dakikaları ödemek zorunda kalır ve telefonun piyasa fiyatının çok çok üstünde para öder hem de satarken zarar ederek her iki taraftan darbe alır. O anlık ihtiyacını giderir ancak uzun vadeli yüksek zarar eder, ödeyemediğin de de yasalar ile başı derde girer.


- sponsor -