Ana SayfaHaberlerTurkcell'den alınan telefonlar kapanacak mı?

Turkcell’den alınan telefonlar kapanacak mı?

- Advertisment -

Turkcell hattı üzerinden alınan telefonların faturası ödenmediği taktirde kapanacak olması teknoloji dünyasının gündemine oturdu. Özellikle cihaz kullanıcıları, ikinci el telefon alımı ve satımı yapan firmalar bu konudan rahatsızken Turkcell’in aldığı bu kararda haklı olduğunu düşünenlerin sayısı da oldukça yüksek.

Turkcell hat üzerinden taahhütlü olarak alınan telefonlar faturanın üst üste iki ay ödenmemesi durumunda tamamen kullanıma kapatılacak. 

Bildiğiniz üzere Vodafone, Turkcell, Avea hatta ev telefonu servis sağlayıcıları üzerinden ödediğiniz faturaya ek olarak taksitle telefon ve tablet almak mümkün. Bu yöntemle özellikle iPhone, Samsung, Sony, LG gibi akıllı telefonların alımı oldukça yüksek. Kampanya dahilinde alınan bu telefonların ödemesi her ay ödenen faturanın üzerine bir miktar ücret ödeyerek gerçekleşiyor ve özellikle kredi kartı üzerinden telefon alamadığımız bu dönemde en fazla tercih edilen yöntemler arasında. Ancak bu durumun bazı kullanıcılar tarafından suistimal edilmesi firmaları zor durumda bırakabiliyor. Zira faturanın ödenmemesi dahilinde verdiği telefonu firmalar geri alamıyor ya da ücretini toplu olarak tahsil etmekte zorluk yaşıyor.

Bu duruma çözüm getirmek ve kendini korumak isteyen Turkcell 4 Aralıktan sonra alınan cihazlar için tartışma yaratacak bir karar alıyor. 4 Aralıktan sonra alınan cihazlar için yapılan sözleşmelere ek madde ekleyen Turkcell ödemesini 2 ay üst üste geciktiren kullanıcının telefonunu tamamen kapatacak. Bu kapatma sadece hattın kapanması olmayacak. Telefon tamamen kullanıma kapanacak ve farklı bir hat takılsa dahi kullanılamayacak.

İlgili sözleşme maddesi şu şekilde;

“Finansman Kredili Ödeme Tipi ile Cihaz bedelini ödemeyi tercih etmem halinde, teslim alacağım Cihazı kişisel olarak kullanacığımı, tüm kredi bedeli ödenene kadar üçüncü kişilere ivazlı ve ivazsız devir edemeyeceğimi, üstü üste iki adet kredi ödemesini süresi içinde yerine getirmemem halinde, bu kredi bedelleri ödenene kadar Cihazı şebeke ile bağlantısının kesileceğini bildiğimi, böyle bir durumda TFŞ ve Turkcell’den tazminat vesair herhangi bir talebimin olmayacağını, ayrıca, TFŞ ve Turkcell’e yöneltilebilecek herhangi bir tazminat veya idari yaptırımın tarafıma rücu edilmeueceğini bildiğimi,” şeklinde devam eden sözleşme maddesinde Turkcell, hem telefonun başkasına satılmasını hem de ödemelerin gecikmesini engellemeyi amaçlıyor.

Turkcell’den hat üzerinden alınan telefonların kapanacak olması sadece telefonu alan kişiyi değil aynı zamanda ikinci el telefon alımı satımı yapan bir çok kişiyi ilgilendirmektedir. 

Turkcell’den alınan telefonların iki fatura ödenmemesi durumunda kapatılması özellikle ikinci el telefon alımı satımı yapan iş yerlerini ve ikinci el telefon almayı düşünen müşterilerini ilgilendirmektedir. Bildiğiniz üzere bu alanda oldukça büyük bir pazar vardır ve günde binlerce telefon bu yolla alınıp satılmakta, binlerce kişi bu yolla telefon sahibi olmaktadır. Özellikle son günlerde ekonomik durumunu bu yolla düzeltmeye çalışan bir çok kişi Turkcell hattı üzerinden telefon alıp paraya çevirmekte bu yolla borçlarını ödeme yoluna gitmektedir.

Böyle bir durumda Turkcell’den aldığı telefonu başkasına satan kişi mağduriyetlikten kurtulmaktadır ve faturaların ödenmemesi durumunda telefonu alan kişinin cihazı kapatılacağından mutlaka bu bilgiyi gizleyecektir. Bu karar ile hem telefon alımı satımı yapan iş yerleri hem de bu yolla telefon sahibi olan kişiler mağdur olacaktır.

Tartışmalara konu olan bu kararı Vodafone, Türktelekom ya da Avea ne zaman alacak, buralardan alınan telefonlarda kapanacak mı zaman gösterecek. Mobilge ekibi olarak gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız…

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -