Ana Sayfa Etiketler Turkcell

turkcell ile ilgili içerikler.


Mobilge nedir?

0

Mobilge özellikle mobil teknolojiye odaklanmış (böyle söyleyince akla ilk telefonlar gelse de dron ve arabalar da mobil teknolojidir) büyüme aşamasında özellikle akıllı telefonlara ve Apple (iPhone), Samsung gibi büyük markalar hakkındaki gelişmelere yoğunlaşmış bir teknoloji haber sitesidir. Diğerlerinden farklı değildir ama kesinlikle özgündür!

Yayın hayatına başlayalı yaklaşık olarak 10 yıl olmasına rağmen (alan adına bakılırsa 6 yıl görünüyor, öncesinde mobilkaynak adını kullanıyordu) Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesi değildir. (Şimdilik) Peki bugün Mobilge nedir?

iPhone 1’e şahit olmak

Teknolojiye olan tutkumuz iPhone 1’in akıllı telefon dünyasında yeni bir çağ yaratması ile birlikte başladı. Bir telefonun yapabileceklerine şahit olduğumuzda geleceğin bu yönde şekilleneceği çok netti ve mobil uygulama fikri diğer tüm her şeyin bir şekilde cebimize gireceğinin habercisiydi. “Özelliği telefona kendin yüklüyorsun” diye düşündüğümüzü hatırlıyoruz.

Blackberry efsanesi

Türkiye ancak 3G teknolojisi ile birlikte akıllı telefonlar ile tanıştı. Öncesinde dünya bu cihazları günlük hayatlarında kullanabiliyorlardı (günümüzdeki kadar gelişmiş olmasa da) Türkiye’de internetin kullanım alanların artması ve bu teknolojiye yatırım yapılmasıyla birlikte hayatımıza daha önce duymadığımız markalar girmeye başladı. Yüksek güvenlikli mesajlaşma, BB Messenger (şimdiki Whatsapp gibiydi), harika klavyesi ile bir efsaneydi. iPhone’un özellikleri ile Blackberry’nin özellikleri birbirinden oldukça farklı olmasına rağmen kıyasıya rekabet ediyorlardı. Biri iş dünyasına (Linkedin gibi) diğeri geri kalanlara (Facebook gibi) hitap ediyordu. Taa ki ülkeler sıkı çok güvenli olan bu cihazlara karşı durana kadar. Çünkü askeri alanlarda kullanıldığı kadar suç dünyası için de vaz geçilmezdi. Sonra Blackberry battı :(

Nokia’nın çöküşü

Türkiye’de o dönemde telefon deyince akla Nokia geliyordu. Abartısız her 10 telefondan 8 tanesi Nokia idi. Bir söylentiye göre Google Android işletim sistemi için ilk Nokia ile görüşmüştü. Devir işletim sistemli akıllı telefonlar devri olacağının muhtemelen farkında olmayan Nokia bu teklifi kabul etmemiş tacı kendi ellerinle Samsung’a vermiştir. Yazık Nokia, çok severdik.

Samsung’un doğuşu

Samsung akıllı telefon dünyasına Android işletim sistemi ile hızlı bir giriş yaptı ancak teknolojisi iPhone ve Blackberry’ye göre çok gerideydi. Ancak çok hızlı adapte oldu, tasarımlara ve diğer konulara hızla yatırıp yaptı çok geçmeden pazarda yerini aldı. Günümüzde Apple’ın ürünleriyle kıyaslanan en büyük markalardan bir tanesidir.

Edit: Evet Samsung zaten çok büyük bir markaydı, sadece telefon piyasasında değil bir çok alanda girişimleri vardır ve başırı işler yapmıştır. Buradaki değerlendirmemiz 3G ile birlikte başlayan Türkiye piyasası üzerine.

Microsoft sen ne yaptın öyle?

Akıllı telefon sektöründe işletim sistemi ile şansını deneyen Microsoft Nokia ile anlaşıp Windows Phone telefonlarını piyasaya sürdü. Karmaşık işletim sistemi ve Nokia’nın gelişmekte olan ancak tam olarak piyasayı yakalayamamış teknolojisi birleşince ortaya çıkan cihaz kullanıcıların pek hoşuna gitmedi. Bu ortaklık uzun sürmedi

Şimdi sen de herkes gibisin(!)

Türkiye’de 3G ile birlikte hızla değişen ve hayatımızın merkezine oturan akıllı telefonlar yeni yeni gündeme gelirken Mobilge‘nin kurucuları Turkcell‘de çalışıyordu. O dönemde teknolojinin yolu Turkcell’den geçiyordu (hâlâ çok güçlü bir markadır ancak eleştirelecek yanları da yok değildir) ve mobil teknoloji furyasına Turkcell’in katkısı çok büyüktü. Bizim de Turkcell’de olmamız bu devrime çok yakından takip etmemize vesile oldu. Mobilge böyle doğdu…

Şimdi her telefon birbirine benziyor, her web sitesi de öyle. Güzel olan her şey belirli bir gelişim gerçekleştirdiğinde gelinebilecek son nokta benzerliktir, bunda bir sakınca yok ama yeni bir heyecan arıyoruz, çünkü bunun tadına bir kere baktık.

Bugün Mobilge olarak sektörde kalmamızın sebebi bir sonraki devrime şahit olmaktır. Peki yarının devrimini kim gerçekleştirecek?

İyi okumalar, izlemeler, nöroplastisite aktarmalar.

 

Çocuğum internette neler yapıyor?

Tüm ebeveynler, aileler için kaygı verici olan bir durumdur. Acaba çocuğum internette neler yapıyor? Çocuklarım internette nasıl vakit geçiyor? Çocuğum hangi sitelere giriyor? Evladım internetteki zararlı alışkanlıkların bağımlısı veya takipçisi midir? Onu nasıl kurtarabilirim şeklinde kafanızdan türlü soru işaretleri geçiyor olabilir. Yetiştirdiğiniz ve büyüttüğünüz biricik kızınız ye de erkek evladınızın internette nasıl zaman geçirdiğini aile güvenlik koruma paketleriyle öğrenebilirsiniz.

Çocuğunuz lise çağındaysa Superonline, TTnet gibi internet sağlayıcılarının hizmet çatısı altında olan aile, çocuk koruma paketleri ile aile içi bireyleri sanal alemdeki çirkinliklerden, porno ve cinsel içerikli sitelerden maksimum düzeyde koruyabilirsiniz. Söylediğimiz internet hizmetlerinin dışında Vodafone, Avea ve Turkcell gibi hat servisleri ile de internete bağlanan aile bireylerinin güvenliğini en üst düzeye çıkarabilir, kafanızın içinde dönüp dolaşan şüpheleri, düşünceleri yok edebilirsiniz.

Vodafone Aile koruma için buraya tıklayın. Avea hattı kullanıyor ve internete bu servis ile bağlanıyorsanız çocuğunuzu internet dünyasındaki zararlı yazılımlardan, sitelerden korumak için buraya tıklayın ve güvenlik ile ilgili işlemlerinizi buradan kontrol edin. Turkcell kullanıcısı iseniz buraya göz atabilirsiniz.

Turkcell T40

0

Turkcell T serisi akıllı cihazların en son teknoloji ile donatılmış serisi olan t 40 kullanıcılara sunuldu. T40 da , önce ki modellerine göre güçlü ve dikkat çekici gelişmelere yer verilmiş. T40 güzel bir telefon mu, kullanıcıları diğer akıllı telefonlar gibi memnun edecek mi zaman gösterecek ancak

Turkcell Xperia Z1

0

Sony’nin yeni telefonu olan Xperia Z1 modeli Turkcell mağazada ön satışa sunuldu.

Turkcell’in yaptığı açıklamada, Xperia Z1’i Turkcell Platinium ile satın alan ilk müşteriler, akıllı telefonları profesyonel bir kameraya dönüştürmeyi sağlayan Sony QX10 lense de sahip olacağı söyleniyordu, fakat turkcellmagaza.com adresinde satışa sunulan Xperia Z1’in yanında herhangi bir ürünün verileceği açıklaması yer almıyor.

Hasarlı Araç Sorgulama SMS

Araç alacakların en fazla karşılaştığı problemlerden biri aldıkları arabanın hasarlı olup olmadığına emin olamamak.  İkinci el araç alacaklar bir çok kez satıcının kazasız, boyasız gibi sözlerine inanmak zorunda kalıyor. Aslında bunu bir sms ile öğrenmek mümkün.

Turkcell’den kurumsal hatlara e-fatura kampanyası

0

Turkcell kurumsal hatlara (işyerine ya da tüzel kişiliğe ait Gsm hattı) özel sunduğu kampanya ile e-fatura kullanımını arttırarak hem maliyetini azaltmayı hem de kağıt ısrafını azaltmayı planlıyor. Turkcell Kurumsal hat kullanıcıları telefon faturalarının eve değil e-posta adreslerine gelmesini talep ettikleri taktirde

Çift taşıyıcı (Dual Carrier) nedir?

0

Reklamlarda özellikle Turkcell tarafından çift taşıyıcılı internet servisi olarak tanıtılan ve yeni çıkan akıllı telefonlarda sık sık   bahsedilen çift taşıyıcı (dual carrier) nedir, ne işe yarar?

Foursquare

Foursquare mobil cihazların lokasyon (konum) belirleme özelliği ile çalışan ve kullanıcıların bulundukları mekanı etiketlemesine (check in) yarayan bir sosyal platformdur. Bu sayede diğer Foursquare kullanıcıları diğer arkadaşlarının bulundukları yerden haberdar oluyor, yorum yazabiliyor. Foursquare kullanıcıları check in adetlerine göre rozet ve belirli ödüller alıyorlar.

Turkcell kısa kodları

0

Turkcell kullanıcıların işine yarayacak tüm güncel kısa kodları sizin için derledik, umarız işinize yarar.

*43# Bekleyen Çağrı Açma

#43# Bekleyen Çağrı Kapatma
*#31# Numara Gizli Servisi Sorgulama
*#30# Arayan Numara Gösterme Servisi Sorgulama
*33*şifre# Giden Çağrı Kısıtlama
#33*şifre# Giden Çağrı Kısıtlama İptali
*35*şifre# Gelen Çağrı Kısıtlama
#35*şifre# Gelen Çağrı Kısıtlama İptali
**03*330*eskişifre*yenişifre* yenişifre# Çağrı Kısıtlama ******* Değiştirme
*33*şifre*16# Giden Sms Kısıtlama
#33*şifre*16# Giden Sms Kısıtlama İptali
*35*şifre*16# Gelen Sms Kısıtlama
#35*şifre*16# Gelen Sms Kısıtlama İptali
*21*numara# Tüm Çağrıları Yönlendirme (#21# İptal)
*61*numara# Cevap Yoksa Yönlendirme (#61# İptal)
*62*numara# Ulaşılamazsa Yönlendirme (#62# İptal)
*67*numara# Meşgulse Yönlendirme (#67# iptal)
#002# Tüm Yönlendirmeler İptali
#004# Tüm Seçenekli Yönlendirmeler İptali
*21*0532# (Rahatsız edilme durumunda yapıldığında karşı taraf “Yanlış bir numara çevirdiniz” anonsunu duyar.)

Turkcell’den yeni iPhone teklifleri

0

iPhone4’ün çıkmasıyla ve İphone5 söylentilerinin yaygınlaşmasıyla hızla düşüşe geçen iPhone3s fiyatları operatörleri de fiyatlar konusunda harekete geçirdi. Hafta içerisinde çalışanlara gönderdiği bildiri ile kampanyalarında düzenlemeye geçeceğini belirten Turkcell; müşterilerinin, tarifeye ek 10TL den başlayan fiyatlarla iPhone 3Gs sahibi olabileceklerini duyurdu.

Kampanyanın ayrıntıları şu şekilde;


- sponsor -