Ana Sayfa Etiketler Avea

avea ile ilgili içerikler.


Avea Woops nedir?

0

Avea yine gençleri düşündü ve yaptı yapacağını. Beklentileri karşılayan paketler ve yüksek fiyatlar karşısında çoğu kez paket seçiminde kararsız kalıyoruz. Aynı şekilde Avea, Turkcell, Vodafone gibi servislerin faturalı hat kullanıcılarına yönelik kampanyalarında çıkmazlara düşebiliyoruz.

Tam bir tarife için sözleşmeyi imzalamışken 2 gün sonra çok daha avantajlısı ve uygun fiyatlısı çıkıyor ortaya. Ama artık pişman olmayacaksınız ve sağı solu araştırıp boş yere zaman tüketmeye gerek kalmayacak. Açık büfeye benzetebileceğimiz Avea Woops flatformunda yok yok. :)

İster günlük paketler alın, ister haftalık, ister aylık. İnternetten bir tutam, dakikadan bir parça ve Sms’ten bir adet alarak paketinizi kendiniz oluşturabilirsiniz. Herhangi bir taahhüt ve sözleşmenin altına girmeden en iyi seçimleri onlarca alternatif arasından yapabilirsiniz.

Aşağıdaki linke tıklayın ve Woops’un avantajlarla dolu dünyasına göz gezdirin. :)

Avea WOOPS 

Hasarlı Araç Sorgulama SMS

Araç alacakların en fazla karşılaştığı problemlerden biri aldıkları arabanın hasarlı olup olmadığına emin olamamak.  İkinci el araç alacaklar bir çok kez satıcının kazasız, boyasız gibi sözlerine inanmak zorunda kalıyor. Aslında bunu bir sms ile öğrenmek mümkün.

PoCell nedir?

0

Bildiğiniz gibi PO (Petrol Ofisi) ülkemizin lider akaryakıt şirketlerinden biri. Petrol Ofisi akaryakıt satmaktan sıkılmış olacak ki bu sefer elini mobil teknolojiye atıyor.

PoCell; Turkcell, Avea, Vadofone ve Bimcell gibi ülkemizdeki beş operatör den biri.

Hat üzerinden telefon almak mantıklı mı?

0

Uzun yıllar Avrupa’nın bir çok ülkesinde kullanılan bu yöntem uzun zamandır ülkemizde de kullanılmaktadır. Yurt dışında akrabaları olanlar iyi bilir. Falanca ülkede yaşayan halanız, dayınız telefonları hep bedavaya almaktadır. Hat alırlar ve telefon onlara bedavaya verilir. Bu yüzden telefonları elinden almak vicdanımızı rahatsız etmez.

Uzun yıllar bu şekilde sandığımız bu durum aslında şuan ülkemizde yaşadığımız hat üzerinden taksitle telefon alma işlemi ile aynıdır. Kullandığımız Operatör (Turkcell, Avea, Vodafone) faturalı hattımıza bir paket tanımlar ve içerisine telefonun taksitini de dahil etmiştir. Evet, bir çok ülkenin vergi uygulamasının ülkemize göre daha gelişmiş olmasından dolayı onlara telefon daha uygun (bedava gibi) gelir ancak mantık tam olarak aynıdır.

Faturalı hat üzerinden nasıl telefon alınır?

Hat üzerinden telefon alma işlemi olarak bildiğimiz bu telefon satın almak yöntemi her servis sağlayıcıda farklı şekilllerde uygulanır. Turkcell hat üzerinden telefon alma, Vodafone hat üzerinden alma ile farklıdır. Ttnet ile birleşen Avea ise hem ev telefonu hattı üzerinden cep telefonu vermekte hem de cep telefonu hattı üzerinden taksitle kredi kartsız telefon vermektedir. Hangisini daha mantıklı kullandığınız operatör ile görüşüp karar verebilirsiniz.

Faturalı hat ile telefon alma işlemi kontörlü hatlarda da değişiklik göstermektedir. Bu şekilde örneğin hattınız üzerinden iPhone almak istiyorsunuz. iPhone’un bedeli kadar kredi kartından bir ödeme talimatı vermeniz gerekmektedir. Bu kredi kartı ile almak ile aynı kapıya çıkacağı için kâr güden biri için doğru bir seçenek olmaya bilir. Hat üzerinden telefon almak mantıklı mı yazımızın devamında detaylıca değineceğiz.

Hat üzerinden iPhone alma ya da Samsung alma farklı mıdır?

Her operatör de ödemeler farklı olacağı gibi telefon markasına göre de kampanyalar değişir. Yani hat üzerinden iPhone almak ile hat üzerinden LG G5 almak arasında fark vardır. Her telefon için ayrı kampanyası ve ödeme planı çıkartılacaktır. Bu yüzden bazı telefonları sıfır almak daha mantıklı ile bazı telefonları hat üzerinden almak daha doğru bir karar olabilir. Gelelim karşılaştırmaya…

Hat üzerinden telefon almak mı daha mantıklı yoksa direk almak mı?

Hat üzerinden telefon almaya karar vermek için öncelikle kullanım alışkanlıklarınızı iyi biliyor olmanız gerekir. Yani örnek verecek olursak 1000 dk + 1000 sms + 4 gb internet 100 TL ise ve 110 tl ödeyerek iPhone sahibi olacağınız söyleniyor ise burada ödenecek ay x 10 TL yapmak telefonun bize maliyetini çıkarmaya yetmez. Buradaki ince ayrıntı bizim gerçekten 1000 dk ya ihtiyacımız olup olmadığıdır. Yani ayda 250 dk konuşuyorsak fazladan 750 dk parası ödeyeceğimizi unutmamak gerekir. Size verdikleri şey sadece rakamlardan ibarettir. Operatörler bu rakamları birkaç tuşa basarak belirler ve biz bir şey satın aldığımızı düşünürünüz. Bunlar kullanım hakkından başka bir şey değildir, kullanmadığımız veriler bizim için bir anlam ifade etmez, bizde kalmaz. Bu yüzden öncelikle kullanım alışkanlıklarımızı iyi belirlemeli, kampanyanın bize cazip gelip gelmediğini iyi değerlendirmeliyiz.

Eğer yukarıda verdiğimiz örnekteki 1000 dk bizim ihtiyacımız ise, bu 1000 dk ile sevdiklerimizi sürekli arıyor, işlerimizi takip ediyorsak. 1000 dk + 1000 sms + 4GB interneti dolu dolu kullanıyor ve maddi manevi iyi değerlendiriyorsak üzerine konulan +10 TL aldığımız telefonun maliyeti olarak değerlendirilir. Buna bağlı olarak kampanya süresi x 10 TL telefonun piyasadaki fiyatı ile karşılaştırılır, eğer cazip ise o zaman hat üzerinden telefon almak daha kârlı hale gelir.

 Hat üzerinden telefon alıp paraya çevirme

Üzülerek izlediğimiz bu işleme yazımızda yer vermek istedik. Ülkemizin kredi kartı çılgığınlığını geçmiş bir işlemdir. Elden taksitle ya da faturalı hat üzerinden sıfır telefon alıp satan kişiler son çıkar yollarını kullanmaktadırlar. Bu işlem genelde kredi kartında limit kalmayan ve para bulamayan kişiler tarafından çaresizlik içerisinde yapılır. Bu durumun nedenlerini iyi bilen cep telefonu sektörü ise sıfır telefonun fiyatını öldürerek bu kişilerden satın alır ve başkalarına satar. Kapalı kutu telefon bu anlama gelir. Bu yüzden kapalı kutu diye bir piyasa oluşmuştur ve bu kişiler bu sayede kazanç elde ederken zor durumdaki vatandaş hem ihtiyacı olmayan dakikaları ödemek zorunda kalır ve telefonun piyasa fiyatının çok çok üstünde para öder hem de satarken zarar ederek her iki taraftan darbe alır. O anlık ihtiyacını giderir ancak uzun vadeli yüksek zarar eder, ödeyemediğin de de yasalar ile başı derde girer.

Paket ve tarifede kalan dakikayı, sms’i ve interneti öğrenme

Birbiriyle sürekli yarış halinde olan Turkcell, Avea ve Vodafone operatörleri gün geçtikçe farklı paketler ve tarifeler çıkararak kullanıcıları memnun etmeye çalışıyor. İçerisinde dakika, sms ve internetin olduğu paketler sayesinde iletişimden ve teknolojiden yararlanmaya çalışıyoruz. Ancak kimi zaman ne kadar dakikamız, sms’imiz veya internetimiz (MB, GB) kaldığını bilemiyoruz.

Hattınızda kaç dakika kaldığını, bakiyenizin ne olduğunu öğrenebilir ve ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz. iOS, Android, Windows Phone, Blackberry fark etmeksizin sahip olduğunuz operatörün tarife veya paketine bağlı olarak değişen bakiyeyi sorgulamak için aşağıya göz atabilirsiniz.

operatorler

Tarifesiz hatlar için bakiye sorgulama nasıl yapılır?

Eğer herhangi bir tarifeye veya pakete bağlı değilseniz tüm operatörler için ortak olan *123#’yi tuşlayabilir kalan lirayı öğrenebilirsiniz.

Turkcell faturalı ve faturasız kalan bakiye tutarı öğrenme nasıl yapılır?

Turkcell kullanıcısı iseniz *159# kodunu tuşlayarak sahip olduğunuz tanımlanmış paketinizdeki bakiyeyi SMS yoluyla öğrenebilirsiniz. Eğer akıllı telefon kullanıyorsanız Turkcell’in özel olarak geliştirdiği Hesabım Uygulamasını kullanarak kalan tutarı, internet paketini ve sms’e bakmanız mümkün.

Vodafone faturalı ve faturasız hatlar için kalan paket bakiyeyi öğrenme

Vodafone’da kalan bakiyeyi toplu olarak, özet şeklinde öğrenmeniz mümkün. Bunun için Ozet yazıp 7000’e kısa mesaj olarak göndermeniz yeterlidir.

Avea faturalı ve faturasız kalan bakiye nasıl öğrenilir?

Eğer faturalı hat kullanıyorsanız *124# tuşlayarak, karşınıza çıkan menüden kalan bakiye miktarını kontrol edebilirsiniz.

Faturasız hat kullanıcılarının ise *122# çevirmeleri yeterli olacaktır. Bunun yanında 9333 ücretsiz bakiye sorgulama servisini kullanarak da kalan tutarı öğrenebilirsiniz.

Avea | Sim Kartı Değiştirme

0

Avea’ya ait sim kartınızı değiştirmek için AİM’ye gitmeniz yeterlidir. Yanınızda sim kartın size ait olduğunu kanıtlayacak kimlik belgesi götürmeniz gerekmektedir. Sim kartınız bozulduysa ve çalışmıyorsa AİM’ye teslim ederek  yeni sim kart çıkarttırabilirsiniz.

Bonus bilgi: Eğer telefonunuzda kullandığınız hat sizin üzerinize değilse hat yenileme işlemini gerçekleştiremezsiniz. Hat sahibi kim ise yanında nüfus belgesini bulundurarak kendisi yenileme veya değiştirme talebinde bulunmalıdır. Sim kartı hat sahibi dışında kimse tarafından değiştirilemez, yenilenemez.

Sim kartını değiştirdiğimde aynı numarayı kullanmaya devam edebilir miyim?

Bozuk veya kayıp olan sim kartınızın yenisini çıkarttığınızda numaranızı aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sim kart yenilemek için ne kadar ücret ödemeliyim?

Avea’da sim kart değiştirmek veya yenilemek gibi işlemlerkarşılığında sizden 8 Türk Lirası ücret tahsis edilir.

AİM ne anlama geliyor, nedir?

Avea bayilerinin bir üst derecesi olan AİM, Avea İletişim Merkezi demektir.