Ana Sayfa Etiketler Hata

hata ile ilgili içerikler.


İnstagram e-postamı unuttum sorunu

Instagram dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya fotoğraf paylaşım uygulamalarından bir tanesidir. Çektiğimiz fotoğrafları ve videoları İnstagram hesabımız üzerinden paylaşabilir, arkadaşlarımıza ve takipçilerimize paylaştığımız görselleri sunabiliriz.

İnstagram’a hem Facebook hem de normal giriş ile bağlanabilmekteyiz. Peki Instagram hesabına giriş yapamıyorsak yani e-posta adresini unuttuysak ne yapabiliriz? Normalde Instagram hesap erişimi politikalarına göre eğer E-posta adresimizi hatırlamıyorsak ve Facebook’a bağlı bir hesabımız yoksa maalesef o hesabı geri alma şansımız yok.

Instagram e-mail adresini unuttum diyorsanız ve dediğimiz gibi hesabınızı Facebook’a bağlamadıysanız eski instagram hesabınıza erişiminiz kaybolur. Yeni hesap açmanız gerekir. Eğer e-posta adresinizihatırlıyorsanız İnstagram uygulamasından ya da www.instagram.com adresinden yeni bir şifre talep edebilir e-mail adresinizi açarak size gelen şifre sıfırlama ya da tekrar aktivasyon işlemi mesajının içerisinde bulunan bağlantıya tıklayarak bu problemin üstesinden gelebilirsiniz.

Not: İşlemlerin tümünü iOS ve Android işletim sistemli mobil cihazlarda gerçekleştirebilirsiniz.

Whatsapp Google Play’den indirme ve güncelleme sorunu

Whatsapp uygulamasını Google Play sanal mağazadan indirmeye çalıştığınızda olası bir sorun ya da hatayla karşılaşıyorsanız; “Whatsapp’ı güncellerken hata alıyorum” diyorsanız aşağıdaki adımlara göz atın. Whatsapp aynı anda milyonlarca insana hizmet veren son derece kullanışlı bir uygulamadır. İyi yanları saymakla bitmeyeceği gibi bazı zamanlarda telefonlarda hatalara, problemlere,sorunlara davetiye çıkarabiliyor.

whatsapp-logo-indir-sorun

 • Whatsapp uygulaması bir sohbet programı olduğundan dolayı yetişkin içerik erişimi vardır. Eğer filtre, koruma açıksa Yetişkin içeriği’ni devre dışı bırakıp, kapatmanız gerekiyor.
 • Whatsapp’ı indirirken
 1. Whatspp 403 Hatası
 2. Whatvap 427 hatası
 3. Whatsahap 495 Hatası
 4. Whatsapp 919 hatası
 5. Vatsap 927 Hatası
 6. Whatsapp Yetersiz Alan Problemi
 7. Whatsapp Yeterli Alan Yok Sorunu  ile karşılaşıyorsanız Google’un yardım merkezine buraya tıklayın ve sorunu çözmeye çalışın.
 • Yetersiz depolama veya Yeterli alan yer yok hatası alıyorsanız lütfen telefonunuzun hafızasında boş yer açın. Eğer Whatsapp kullanmaya çalışırken, açılmıyor olan Whatsapp’ta Ülkenizde mevcut değildir hatası alıyorsanız Whatsapp’ı apk sürümü şeklinde indirmeyi deneyin. Whatsabb apk indirmek için buraya tıklayın.
 • Apk izin verme işlemini başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin
 1.  Ayarlar menüsünden Uygulamalara gidin
 2.  Bilinmeyen Kaynaklar (Market dışı uygulamalar) açık olmalıdır.
 3. Bazı telefonlarda ise ayarlar farklı olabilir. Eğer öyleyse
 4. Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklar adımlarını izleyin ve Bilinmeyen Kaynakların önüne tik işareti koyun yani aktifleştirin.

 

Whatsapp kişi ekleme (Android)

Android işletim sistemli telefonunuzda Whatsapp uygulamasına arkadaşlarınızı ekleyebilir, sohbete başlayabilirsiniz. Whatsapp’ta kişi ekleyebilmek ve arkadaşlarınızla hemen sohbet etmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayın.

Öncelikli olarak Whatsapp’e eklemek istediğiniz kişinin telefon numarasını rehberinize kaydetmeniz gerekiyor. Eğer telefonunuzun normal rehberine görüşmek ve sohbet etmek istediğiniz arkadaşınızın numarasını eklemezseniz kişiyi Whatsapp listenizde göremezsiniz.

İkinci adım, numarasını ekledim ama ona gönderdiğim mesajlar gitmiyor,sürekli sorunlarla hatalarla karşılaşıyorum diyorsanız numarasını eklediğiniz kişinin Whatsapp uygulamasını kullandığından ve telefonuna yüklü olduğundan emin olmanız gerekiyor. Arkadaşınızı Whatsapp uygulamasına davet edebilmek için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • Menü tuşuna basın. Ayarlar> Kişiler’e gidip Arkadaşına Öner’e dokunun. Whatsapp davetini yollayın.

3. Arkadaşınız yurtdışında yaşıyorsa ve onu ekleyemiyorsanız numarası rehberinizde yanlış şekilde kayıtlı duruyor olabilir. Whatsapp’a Android işletim sistemli cihazlarda yurtdışında olan birini eklemek istiyorsanız kişinin telefon numarasının başına alan kodunu düzgün olarak yazmanız gerekiyor.

4.   Whatsapp’ta konuşma yapabilmek ve kişilerle sohbet edebilmek için telefon numaranızın karşı tarafta olması gerekiyor. Yani sadece sizde numarası olan biriyle Whatsapp içi görüşme yapamazsınız.

5-  Son olarak,  uygulamayı açın ve aşağıdaki adımları takip edin:

Menü tuşuna basın, Ayarlar’a buradan da Kişiler’e dokunun. Tüm kişileri göster’e gidin. Whatsapp’ta eklediğiniz kişi görünmüyorsa belki de gizlenmiş olabilir. Tüm kişileri göster özelliği ile  Whatsapp listenizdeki bütün herkesi görebilirsiniz.

Not: Yukarıdaki işlemleri yalnızca Android işletimli Samsung Galaxy, HTC, LG, Casper Via, General Mobile Discovery, Sony Xperia, Huawei, Piranha ve diğer Android telefonlarda yapabilirsiniz.

Blackberry‘de nasıl arkadaş eklendiğine göz atmak için buraya tıklayın.

 

 

General Mobile Discovery Güncellemesi nasıl yapılır?

     Telefon güncellemesi yapmak, cihazınız için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Telefon güncellemesi sayesinde yeni uygulamalar eklenir, telefonunuz hızlanır ve eğer önceki sürümden kalan bir hata varsa giderilir. Buradan hareketle bu yazımızda General Mobile Discovery markasının Klasik, Elite ve Quadro modelli telefonlarında Android güncellemesinin nasıl yapıldığını anlatacağız.

 Güncellemeden önce yapılması gereken işlemler:

 • General Mobile Discovery güncellemesini yapmadan önce telefon hafızasındaki tüm verilerinizi başka bir aygıta yükleyin. Dosyalarınızı yedekleyin ve güncelleme sonrasında yedeği telefonunuza geri yükleyin.
 • Güncelleme uzun olabileceği için bataryanız %60 %70’lerde seyretmelidir. Eğer şarjınız azken güncelleme yaparsanız güncelleme işlemi yarıda kesilebilir ve aksilikler, sorunlar peşinizi bırakmayabilir.
 • Yine güncelleme öncesinde telefonun hafıza kartını çıkartın.

Güncelleme yapabilmek için indirilmesi gereken dosyalar:

 • Eğer General Mobile Discovery 4 GB modeline sahipseniz Android KitKat yazılımını (Android Son sürüm) indirmek için buraya tıklayın.
 • General Mobile Discovery 16 GB modeli için ise buraya tıklayın.

General Mobile için Android KitKat 4.4 en son güncel sürümün boyutu ne kadar?

İki dosyanın da boyutu 390 Mb’tır (Megabyte).

İnternet paketinizle dosya indirmenizi tavsiye etmiyoruz. Wi-fi kullanmanızı öneririz.

General Mobile telefonlarda güncelleme nasıl yapılıyor?

General Mobile telefonunuzda güncelleme yapmak çok zahmetli ve zor bir iş değildir. Aşağıda kısa kısa yazdığımı maddelerle telefonunuzu hızlı ve kolay bir şekilde güncelleyebileceksiniz.

 1. Telefonunuz için uygun olan sürümü indirin. 4 GB veya 16 Gb ‘lık modellerden hangisine sahipseniz yukarıda verdiğimiz indirme linklerini kullanarak telefonunuza son güncelleme paketini ücretsiz olarak indirin.
 2. Eğer dosyayı telefon aracılığıyla indirdiyseniz Downloads (İndirilenler) klasörüne bakın. Bilgisayar üzerinden yükleme işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız hafıza kartına değil telefon hafızasına atın. İndirdiğiniz dosyayı Winrar içerisinden çıkartarak yükleyin.
 3. Uygulama menüsüne girin ve ardından Sistem Güncelleme’ye dokunun.
 4. Sağ üst köşede bulunan menü tuşuna basın ve sonrasında ”Yerelden güncelleme paketini seçin’‘e gidin.
 5. İndirdiğiniz dosyayı seçmenizi  ve güncelleme işlemini başlatmayı isteyeceği için telefona indirdiğiniz Android KitKat 4.4 dosyasını seçin.
 6. Ekrana gelen Güncelle ‘ye dokunun.
 7. Güncelleme başladı bile. Bekleyin ve telefona hiç dokunmayın. Güncelleme dosya boyutu yüksek olduğu için uzun sürecektir.

Evet, bu 7 adımla beraber General Mobile marka cihazınızın yazılımını güncelleyebilir, sistemini yükseltebilirsiniz.

 

Eğer kafanız karıştıysa ve videolu anlatıma ihtiyacınız varsa aşağıdaki videoyu izleyerek güncelleme sorununu halledebilir. İlgili hataları ortadan kaldırabilirsiniz.

Whatsapp telefon numarası doğrulama İphone (iOS)

Whatsapp’ta telefon numarası doğrulama işlemi nasıl yapılır?

Öncelikli olarak Whatsapp’ın nasıl çalıştığını ele alalım. Whatsapp uygulaması diğer pek çok sohbet uygulamalarının aksine telefon numaramızı ve arkadaşlarımızla sohbet edebilmemiz için rehberimizi kullanır. Facebook’ta olduğu gibi arkadaşlık isteği gönderme, davet yollama gibi özellikler böylelikle devre dışı kalır. Siz de Whatsapp ailesine katılmak istiyorsanız ya da katılmanıza rağmen telefon numarası sorgulayıp, doğrulama işleminden geçemediyseniz aşağıdaki adımlara göz atın.

whatsapp-telefon-numarasi-dogrulama-1

 • Buraya tıklayın ve Whatsapp’ın son sürümünü indirin.
 • Whatsapp uygulamasını çalıştırın ve sizden istenen telefon numaranızı düzgün bir şekilde girin.
 • Telefon numaranızı ikinci kutucuğa yazın. Ancak ikinci kutucukta numaranızı yazarken ”0” Sıfır kullanmayın.
 • Alan kodu bölümüne gireceğiniz ilk kutucukta yer alan ülke alan kodlarının içerisinde zaten sıfır bulunmaktadır.
 • Örnek: +90    5554443322

whatsapp-telefon-numarasi-dogrulama-1-2

 •  Whatsapp’a kaydolurken internetiniz çok yavaş olabilir. Bu da Whatsapp numara doğrulama işlemini askıda bırakabilir. İnternetinizin sinyal seviyesini kontrol edin.
 • Telefonunuzun uluslararası aramalara ve mesajlaşmalara açık olup olmadığını kontrol edin. Whatsapp doğrulmasında numaranızı teyit etmek için size doğrulama kodu gönderilir. Eğer uluslararası görüşmelere kapalıysa mesaj alamazsınız.
 • Whatsapp uygulaması iPod ve iPad gibi aygıtlarda çalışmamaktadır. Eğer doğrulamayı bu araçlarla yapıyorsanız hemen vazgeçin.
 • Eğer kodu SMS aracılığıyla alamazsanız Whatsapp sizi arayabilir ve sesli olarak kodu iletebilir. Acele etmeyin. Sakin olun.

 

General Mobile Discovery eşittir işareti sorunu

General Mobile Discovery telefonlarında Android güncellemesinin ardından yeni bir açık ortaya çıktı. Sms gönderildiği zaman eşittir (=) işareti yazıldığında telefon kendini resetliyor. Küçük bir sorun gibi görünse bile telefonun kendini yeniden başlatması ve sizin vakit kaybetmeniz; ihtiyacınız olan eşittir karakterini kullanamayışınız yine de büyük bir hata. Bunun yanında karşı tarafın = (eşittir) işareti içeren spam mesajlar göndermesi önemli ölçüde rahatsızlığa yol açabilecek engel.

G.M Discovery’de bu sorunu aşmanın iki farklı çözümü bulunuyor. Birincisi sizin de bildiğiniz üzere Android Kitkat 4.4 işletim sisteminin güncellenmesini beklemek ya da telefonun orjinal Sms uygulamasının dışında farklı bir Sms programı kullanmak. Normal Sms uygulamasından hiçbir farkı olmayan ve telefonunuz için güvenle indirebileceğiniz Sms uygulaması Google Play marketinde ücretsiz olarak hizmet veriyor. Bu sorunu aşmak ve Sms gönderme uygulamasını indirmek istiyorsanız buraya tıklayın.

Vodafone Message + da eşittir sorunu için bir çözüm olabilir

Vodafone’un yeni çıkardığı Vodafone Message üzerinden gönderdiğiniz eşittir işareti olan mesajlarınızda telefonunuzda kapanma sorunu olmuyor. Uygulamayı indirmek için buraya tıklayın.

G.M Hatayı engellemek için yeni güncelleme çıkardı!

General Mobile telefonunuzun yazılımını güncelleyerek bu bugtan kurtulabilirsiniz. Telefonunuzun yazılımını güncellemek ve Android Kit 4.4 işletim sisteminin son versiyonunu yüklemek için internet bağlantısı gerekiyor. Genera lMobile güncellemesi yapmak için buraya tıklayın.

 

Whatsapp’ta resim ya da video gönderememe sorunu (Android)

   Whatsapp’ta arkadaşlarınıza uygulama içerisinden resim ya da video gönderemiyorsanız, böyle bir hata ile karşılaşıyorsanız aşağıdaki adımları izleyin ve telefonunuzda tek tek deneyerek sorunu aşabilirsiniz. Whatsapp’ta medya gönderimi hatasını teşkil edebilecek birden fazla sorun olabilir. 

 1.   Telefonunuzda internet bağlantısı olup olmadığını kontrol edin. İnternetiniz ayrıca çok yavaş olabilir. Aşırı yavaş internette Whatsapp’ta dosya gönderimi hatası alabilirsiniz. Gecikme yaşanacağı için upload yarıda kesilebilir ve fotoğraf ya da video gönderirken uyarı çıkabilir.
 2. Tarih ve saatinizin doğru olup olmadığını kontrol edin. Whatsapp saat ve tarihle eş zamanlı çalıştığından tarihiniz güncel olmalıdır.
 3. Gönderilen dosyayı alamıyorsanız ya da görüntüleyemiyorsanız aşağıdaki adımları tek tek uygulayın;
 • MicroSD depolama kartınızın içerisinde boş yer olup olmadığını kontrol edin. Gönderilen fotoğraf veya videoları Whatsapp otomatik olarak SD kartta depoladığından eğer hafızanız dolu ise depolama işlemi gerçekleşmez.
 • Whatsapp’ı yedeklemeyi deneyin. Yedekledikten sonra orjinal Whatsapp dosyasının içindeki dosyaları silin ve Yedeklediğiniz dosyaları geri yükleyin.
 1.  Hafıza kartınız arızalanmış olabilir. Kartı yeniden biçimlendirmeniz dosya aktarımında ya da alımında düzelmeyi sağlayabilir. Hafıza kartınızı sıfırlamak (Resetlemek) için kartınızı bilgisayarınıza takın ve içindeki tüm dosyaları bir klasöre kopyalayın. 
 2. MicroSD (Hafıza Kartı) depolama kartını biçimlendirin. Biçimlendirmeyi bilmiyorsanız bilgisayara taktıktan sonra Bilgisayarım’a girin. Hafıza kartının bulunduğu Disk’e sağ tıklayın ve Biçimlendir’e tıklayın. > Hızlı biçimlendir’i seçin ve işlemi tamamlayın.
 3. Başka klasöre kaydettiğiniz SD kartın içindeki dosyaları geri yükleyin.