Ana Sayfa Etiketler Ekran görüntüsü alma

ekran görüntüsü alma ile ilgili içerikler.


Nokia Lumia 720 ekran fotoğrafı çekme

Nokia Lumia 720 akıllı model telefonlarda ekran fotoğrafı çekmek çok kolay. Windowsphone 8 ve Windowsphone 8.1 güncellemeleriyle birlikte ekran fotoğrafı yakalamak, telefonda merak ettiğiniz ya da dikkatini çeken bir resmi paylaşmak için ekran görüntüsünün fotoğrafını çekip kaydetmek gayet sıradan bir işlem. Örneğin; Facebook, Twitter, Whatsapp gibi uygulamalarda gördüğünüz komik durum güncellemesininin ekran fotoğrafını screenshoot edebilir, telefonununuzun galerisine kaydedebilirsiniz. Dilerseniz galerideki dizinde saklı tutulan ekran fotolarını sanal alemde arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Nokia Lumia 720’de ekran resmi çekmek ve kaydetmek için aşağıdaki yöntemi takip edebilirsiniz.

Nokia Lumia 720 için WP 8.0 Ekran görüntüsü alma:

Windows Phone 8′de ekran görüntüsü almak için, Başlat‘a Başlangıç düğmesi ve ardından Güç düğmesine Güç simgesi aynı anda basın ve ses çıkıncaya kadar basılı tutun. Ekran görüntüsünü Lumia’da yakalayın.

ekran-goruntusu-alma

Windowsphone 8.1 işletim sistemli Nokia Lumia 720 kullanıyorsanız;

Güncellediğiniz (WP 8.1) Nokia Lumia 620′de Ekran resmi çekmek için;

Windowsphone 8.1 ekran görüntüsü kaydetme tekniği; Windows Phone 8.1 işletim sistemli Lumia 620 model telefonunuzda, ekranınızın resmini çekmek için Güç düğmesiGüç simgesi ve Sesi Arttırma düğmelerine aynı anda basın.nokia-lumia-520-ekran-goruntusu-yakalama

Anlatımı anlamadıysanız kutucuğa problemle karşılaştığınız yeri yazın. Olası sorunları veya hataları bizlere bildirin. Resimli anlatım’daki ekran görüntüsü alma işlemi tüm Windowsphone Nokia Lumia modellerinde uygulanabilir.

 

 

Nokia Lumia 620 ekran görüntüsü yakalama

Windows Phone 8.0 ve Windowsphone 8.1 işletim sistemli Nokia Lumia 620 model akıllı cep telefonlarında ekran görüntüsü alma işlemini gerçekleştirebilir, ekran görüntüsü çekme yöntemiyle yakaladığınız fotoğrafları galerinize ekleyebilirsiniz. Örneğin; Çektiğiniz Whatsapp içi resmi Facebook, Twitter, Instagram veya Pinstagram gibi sitelerde veya uygulamalarda paylaşabilirsiniz. Nokia Lumia 620’de ekran görüntüsü yakalamak ve ekran fotoğrafını çekip paylaşabilmek için öncelikli olarak nasıl screenshoot alabileceğinize göz atalım. Resimli anlatım ile ekran resminin nasıl alındığını öğrenebilirsiniz.

Nokia Lumia 620′nin Windowsphone 8.0 ve Windowsphone 8.1 sürümlerinde ekran yakalamak ve ekran fotoğrafı çekmek için farklı kombinasyonlar oluşturacak şekilde iki tuşa basmanız gerekmektedir.

Nokia Lumia 620′de ekran görüntüsü yakalamak için;

Windows Phone 8′de ekran görüntüsü almak için, Başlat‘a Başlangıç düğmesi ve ardından Güç düğmesine Güç simgesi aynı anda basın ve ses çıkıncaya kadar basılı tutun. Ekran görüntüsünü Lumia’da yakalayın.

ekran-goruntusu-alma

Güncellediğiniz (WP 8.1) Nokia Lumia 620′de Ekran resmi çekmek için;

Windowsphone 8.1 ekran görüntüsü kaydetme tekniği;

Windows Phone 8.1 işletim sistemli Lumia 620 model telefonunuzda, ekranınızın resmini çekmek için Güç düğmesiGüç simgesi ve Sesi Arttırma düğmelerine aynı anda basın.

nokia-lumia-520-ekran-goruntusu-yakalama

Ekran resmini çekebilmek için Güç + Ses Açma tuşlarının nerede olduğunu resimli anlatımda görebilirsiniz. Bunun yanında karşılaştığınız olası problemleri, hataları veya ss alma sorunlarını yorum kutucuğuna yazın çözüm üretelim.

Nokia Lumia akıllı cihazların tümünde programsız bir şekilde ekran fotoğrafı yakalayabilirsiniz. Nokia’nın resim çekme özelliği sayesinde program indirmeniz gerekmiyor.

General Mobile Discovery Elite (2) ekran görüntüsü alma nasıl yapılır?

General Mobile Discovery Elite namı diğer Discovery 2 modeliyle diğer Android işletim sistemli telefonlarda olduğu gibi ekran görüntüsü almak ve yakaladığımız ekran görüntüsü kaydetmek pek ala mümkün. Ekran görüntüsü alma özelliğini içinde barındıran GM Discovery ile ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan, Google Play’de Screenshoot alma programı aramaya gerek kalmadan işinizi yalnızca telefonunuzun SS alma (Ekran görüntüsü fotoğrafı çekme) ile halledebilirsiniz.

Ekran görüntüsü alma bulunduğunuz yerin ekran fotoğrafını çekerek telefonda Screenshoot albümüne eklenmektedir. Çektiğiniz fotoğrafları ve kaydetmek istediğiniz notu, komik bir yorumu ya da internette görüp de paylaşmak istediğiniz bir resmi ekran görüntüsü yakalama fonksiyonuyla halledebilirsiniz.

General Mobile Discovery ve GM Discovery Elite modellerinin her ikisinde de aynı özellikten faydalanarak ekran resminin fotoğrafını çekebilir ve telefonunuza otomatik olarak kaydedebilirsiniz. Peki çektiğim fotoğraflar nereye kaydoluyor diye soracak olursanız yukarıda söylediğimiz gibi Dosyalarım > Screenshoot albümüne kaydediliyor. Discovery Elite telefonunda ekran görüntüsü alabilmek için yapmanız gereken basit işlem aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ilk önce ses kısma tuşuna hemen ardından telefonu kilitleme düğmesine aynı anda basılı tutmaktır.

general-mobile-discovery-elite-ekran-goruntusu-alma

Samsung Galaxy S4 Ekran görüntüsü alma nasıl yapılır?

Samsung Galaxy S4 modellerinde her ne kadar basit bir problem olsa bile bilmeyenler için anlatmamız gerektiğini düşünüp bu başlığı açtık. Eğer Galaxy S4 sahibiyseniz, telefonda gördüğünüz bir yorumu, notunuzu, gördüğünüz bir fotoğrafı paylaşmak istiyorsanız bulunduğunuz yerin ekran fotoğrafını çekebilir ve bu şekilde paylaşabilirsiniz.

Ekran görüntüsünü yakalamak ve aldığınız ekran görüntüsünü kaydetmek için yapmanız gereken işlem oldukça kolay. Ekran görüntüsü almanın 2 farklı yöntemi bulunuyor. Bunlardan ilki klasik olan Menü Tuşu ve Power Tuşuna basılı tutmak.

ekran-goruntusu-fotografi-yakalama

Resimde görüldüğü üzere ekran görüntüsü fotoğrafı almanın ilk metodu budur. İlk önce 1 yazan Menü tuşuna ardından hızlı bir şekilde 2 numaranın olduğu Power tuşuna basıyoruz ve ekran görüntüsünü alıyoruz.

İkinci yöntem ise dokunmatik özellikten faydalanmak. Yani biraz daha açmak gerekirse yapmanız gereken hamle telefonun sol köşesinden sağ köşesine elinizi dik tutarak kaydırmanızdır.

iPhone ekran fotoğrafı nasıl çekilir?

iPhone kullanıcıları bu telefonun bir çok açıdan işe yarar özelliklere sahip olduğunu biliyor. Gerek uygulama zenginliği olsun, gerekse telefonun teknik özellikleri açısında gayet gelişmiş bir cihaz.  Ekranın fotoğrafını çekme özelliği de bunlardan bir tanesi.

iPhone ekran resmi nasıl çekilir?

Samsung Galaxy M10, M20 ve M30 modellerinde ekran görüntüsü alma

Samsung Galaxy M10, M20 ve M30 modellerini kapsayan bu yazımızda ekran görüntüsü almanın nasıl yapıldığını aktaracağız. Samsung Galaxy’nin 2019 versiyonunda çıkardığı telefonlar olan M10, M20 ve M30 için ekran resmi çekmek oldukça kolay bir işlemdir. Aşağıdaki adımları uygulayarak ekranın fotoğrafını çekmenin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Ekranda bir görüntüyü yakalayıp kaydetmek kullanıcılar için önemli bir işlemdir. Videoda önemli gördüğümüz bir anı belgeleyebilir, Whatsapp, Facebook, Instagram’da bir konuşmayı alabilir ve daha pek çok çeşitli noktalarda ekran görüntüsü almanın olanaklarından yararlanabiliriz. Samsung Galaxy M10, M20 ve M30 için ekran boyutu ne olursa olsun, istenen şekilde ekran görüntüsünü kaydetmek mümkündür.

Samsung Galaxy M10, M20 ve M30’dan sahip olduğunuz modele göre alınan ekran görüntüsünün boyutu ve ölçüleri değişiklik göstermektedir, ancak her biri istenen sonuca ulaşmanızı saslamaktadır. Çekilen resimler Galeri > Ekran Görüntüleri klasöründe saklanmaktadır.

Ekran görüntüsü almanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Bunu üçüncü parti uygulamalar aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz gibi Samsung Galaxy M10, M20 ve M30 üzerinde bulunan fiziksel tuşlar yardımıyla ekran görüntüsü almak ve kaydetmek mümkündür. Sahip olduğunuz cihaza göre aşağıdaki ekran görüntüsü alma adımlarını gerçekleştirin.

Galaxy M10 Ekran görüntüsü

 • Ekran görüntüsü almak istediğiniz pencereyi, uygulamayı ve alanı görüntüleyin.
 • Görüntü yakalamak için “Güç” ve “Ses azaltma” tuşlarına aynı anda basın.
 • Deklanşör sesi ve ekranda animasyon gerçekleşecektir.
 • Başarıyla yaptınız!

Galaxy M20 Ekran görüntüsü

 • Ekran fotoğrafı çekmek istediğiniz yeri açın.
 • Görüntü almak için “Power tuşu” (Güç) ve “Ses azaltma” tuşlarına aynı anda basın.
 • Deklanşör sesi ve ekranda animasyon gerçekleşecektir.
 • Tebrikler!

Galaxy M30 Ekran görüntüsü

 • Ekran resmini çekmek istediğiniz pencereyi görüntüleyin.
 • Görüntü almak için “Power tuşu” (Güç) ve “Ses azaltma” tuşlarına aynı anda basın.
 • Deklanşör sesi ve ekranda animasyon gerçekleşecektir.
 • Tebrikler!

Samsung Galaxy M10, M20 ve M30 modelleri için ekran görüntüsü almak bu kadar kolaydı! N’oldu? Yoksa bir sorun mu yaşıyorsunuz? Probleminizi yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Samsung Galaxy J6 ve J6(+) Plus ekran görüntü nasıl alınır?

Samsung’un bütçe dostu olabilecek pek çok modeli bulunuyor. Bunlardan biri de Galaxy J ailesine mensup J6 ve J6 Plus modelleri. Android 8.1 ile yüklü gelen modeller kullanıcılara pek çok özellik sunuyor. Bunlardan biri de ekran görüntüsü alma özelliği. Galaxy J6’da ekran görüntüsü almanın çeşitli yolları bulunmaktadır ve bu yazımızda bu yolların neler olduğunu aktaracağız.

Android cihazlarda ekran görüntüsü alma işlemi oldukça kolaydır ve üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duyulmaksızın J6 ve J6+’da mevcut olan ekran fotosu alma özellikleriyle işinizi halledebilirsiniz. Ekran görüntüsü almanın iki farklı yolu bulunmaktadır: fiziksel tuşlar yoluyla ve el hareketiyle. Buna ek olarak ekran görüntüsünü normal şekilde alabileceğiniz gibi bütünün görüntüsünü alma, kaydırmalı görüntü yakalama gibi bir seçeneği de Galaxy J6 veya J6 Plus modellerinde kullanabilirsiniz.

Fiziksel tuşlar ile ekran görüntüsü alma

Bu yolla ekran görüntüsü almak istediğinizde telefonun yanlarında bulunan ses tuşları veya güç tuşundan bir kombinasyon yapmanız gerekir.

 • Görüntüsünü almak istediğiniz sayfaya gidin.
 • Hazır olduğunuzda güç düğmesi ve ses kısma tuşlarına aynı anda basın.
 • Ekran görüntüsü aldığınızda deklanşör sesi ve ekranda bir hareketlenme gerçekleşecektir.
 • Görüntü telefonunuza kaydedildi!

El hareketleri kullanarak J6’da görüntü alma

J6 ve J6 Plus’ta bulunan sensörlerin kullanıcıların bazı hareketlerini tahmin edebilmekte ve buna göre birtakım görevler yürütmektedir. Bunlardan biri de el hareketine göre ekran görüntüsü almaktır.

 • Ayarlar > Gelişmiş Seçenekler > El ile Kaydırma’ya gidin.
 • Özelliği etkinleştirin.
 • J6 modellerinde ekran görüntüsü almak istediğinizde avucunuzu ekran üzerinde sağa veya sola hareket ettirin.

J6’da kaydırma ekran görüntüsü alma

Bu özellik büyük ekran görüntüsü almak isteyen kullanıcıları ilgilendiriyor. Örneğin Whatsapp, Facebook, Instagram, web sayfalarında ve diğer platformlarda ekrana sığmayan ancak sizin için bir bütün olması gereken resimleri tek bir karede almanızı sağlar. Uzun ekran görüntüsü veya kayan ekran görüntüsü olarak da bilinen bu işlem için aşağıdaki adımları takip edin.

 • Görüntü almak istediğiniz ekran veya sayfaya gidin.
 • Ses azaltma ve güç düğmelerine aynı anda basın.
 • Screenshot (ekran çekimi – SS) alınacaktır ancak bunun yerine ekranda çıkan kaydırma görüntüsü veya daha fazla yakala butonuna basın.
 • İşlemi tamamlamak için ekrana dokunun.

J6 ve J6 Plus’ta artık ekran görüntü almanın nasıl olduğunu biliyorsun. Yoksa bir sorun mu yaşıyorsun? Ekran görüntü alma problemini bizimle paylaş!

Samsung Galaxy Note 9 ekran görüntüsü nasıl alınır?

Samsung’un 2018 yılında tanıttığı Galaxy Note 9 modeli tüm özellikleri ve işlevleriyle beklentileri karşılar düzeyde görünüyor. Cihazın işlevleri arasında klasik olarak ekran görüntüsü alma özelliği bulunuyor ve bu Android Oreo üzerinde ön yüklü olarak geliyor. Galaxy Note 9’a üçüncü parti bir uygulama yüklemeden kendi içerisindeki özellikleri ve ayarları kullanarak ekran görüntüsü almanız mümkündür.

Note 9’da ekran resmi çekmenin iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlar fiziksel tuşların ve el hareketinin kullanımıdır. İlk yöntemde cihaz üzerinde bulunan tuşlar kullanılırken ikincisinde telefon üzerinde elinizi hareket ettirmeniz yeterlidir. Bu yöntemlerle klasik ekran görüntüsü alma işlemini gerçekleştirebileceğiniz gibi Note 9’da tüm ekranın görüntüsünü alma yani kaydırmalı görüntü kaydetme özelliğinden de yararlanabilirsiniz. Bu yolla ekrana sığmayan, ekranın dışında kalan alanın da kaydedilmesi mümkündür. Whatsapp, Facebook, Instagram’da yazışmalar, Chrome’da uzun bir yazı veya fotoğraf için Note 9’da görüntüyü kolaylıkla kaydedbilirsiniz.

Note 9 ekran görüntüsü alma özelliği kendi içerisinde özelleştirmeler içermektedir. Yani görüntü alıp galeriye kaydetmenin dışında hızlıca daha fazla görüntü alma, kırpma, paylaşma, silme gibi araçlarından yararlanabilirsiniz.

Fiziksel tuşlar ile Note 9’da görüntü alma

Yukarıda da belirttiğimiz gibi telefonun yanında ve arkasında bulunan tuşlardan oluşturacağınız kombinasyon ile ekranın resmini çekebilirsiniz. Bunun için:

 • Görüntüsünü almak istediğiniz sayfaya gidin.
 • Hazır olduğunuzda güç düğmesi ve ses kısma tuşlarına aynı anda basın.
 • Ekran görüntüsü aldığınızda deklanşör sesi ve ekranda bir hareketlenme gerçekleşecektir.
 • Görüntü telefonunuza kaydedildi!

El hareketleri kullanarak Note 9’da görüntü alma

Samsung Galaxy modellerinde “Palm Gestures” yani el hareketi ile yapılabilecek bazı işlevler bulunmaktadır. Bunlardan biri de ekran görüntüsü almaktır.

 • Ayarlar > Gelişmiş Seçenekler > El ile Kaydırma’ya gidin.
 • Özelliği etkinleştirin.

Ekran görüntüsü – Screenshot veya SS- almak istediğinizde avucunuzu ekran üzerinde sağa veya sola hareket ettirin.

Kaydırarak Note 9’da ekran görüntüsü alma

Note 9 her ne kadar büyük ekranlı olsa bile alacağınız görüntü ekrana sığmıyorsa bunun önüne kaydırma yoluyla görüntü alma geçebilir.

 • Görüntü almak istediğiniz ekran veya sayfaya gidin.
 • Ses azaltma ve güç düğmelerine aynı anda basın.
 • Ekran görüntüsü alınacaktır ancak bunun yerine ekranda çıkan kaydırma görüntüsü veya daha fazla yakala butonuna basın.
 • İşlemi tamamlamak için ekrana dokunun.

Bixby ile ekran görüntüsü alma

Samsung’un sanal asistanı BixBy yardımıyla bu işlemi uygulamanız mümkündür. Bunun için:

 • Görüntü alacağınız sayfaya, uygulamaya veya yere gidin.
 • Bixby tuşuna basın.
 • “Ekran görüntüsü al” veya “Take a screenshot” komutu verin.
 • Resim otomatik olarak galeriye kaydedilecektir. Buradan gerekli düzenleme ve paylaşmayı yapabilirsiniz.

S Pen ve Yazma ekranı ile ekran görüntüsü alma

Ekran görüntüsü almanın görüldüğü gibi pek çok yöntemi var. Bunlardan biri de S-Pen (Note 9 kalemi) kullanmak.

 • Görüntü alacağınız ekrana gelin.
 • Komut penceresini açmak için S-Pen’i yerinden çıkarın.
 • Ekrana yazma (Screen Write) butonuna basın.
 • Gerekli düzenlemeyi yaparak ekran görüntüsünü kaydedin.

Samsung Galaxy Note 9’da ekran görüntü almanın nasıl yapıldığını artık öğrendiniz! Yoksa bir problem mi yaşıyorsunuz? Ekran görüntü alma sorunlarınızı bizimle yorum bölümünde paylaşın.

Samsung Galaxy J4, J4 Core ve J4+ modellerinde ekran görüntüsü nasıl alınır?

Ekran görüntüsü alma tüm Samsung modellerinde mevcut olan ve kullanıcıların işlerini oldukça kolaylaştıran bir yöntemdir. Telefonun içerisinde ön yüklü olarak gelen yazılım sayesinde ekstra bir uygulamaya ihtiyaç duymadan Galaxy J4, Galaxy J4 Core ve Galaxy J4+ (Plus) modellerinde ekran fotosu yakalamak mümkündür. İster bir oyun, isterse bir Whatsapp, Facebook, Instagram gibi uygulama veya bir web sayfası, tümünde ekranın resmini çekip telefona kaydetmek bu modellerde geçerli bir özelliktir.

Bu yazımızdan yararlanarak üç farklı şekilde Galaxy J4 modellerinde ekran görüntüsü yaklamanın nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Ekran görüntüsü alabileceğiniz alanlar izne sahip olduğunuz müddetçe hemen her alandır. Google Chrome’dan bir yazı veya fotoğraf, oyundan bir bir görüntü, uygulamalarda yazışmalar vb. olmak üzere geniş alanda ekran resmi çekebilirsiniz.

Fiziksel tuşlar ile J4 modellerinde ekran görüntüsü almak

Başlıktan da anlaşılacağı gibi bu yöntemi tercih ettiğinizde telefonun yanlarında bulunan ses tuşları ve açma kapama tuşlarını kullanmalısınız. Belirli bir kombinasyon oluşturduğunuzda ekran görüntüsü alma işlemi gerçekleşecektir. Bunun için:

 • Görüntüsünü almak istediğiniz sayfaya gidin.
 • Hazır olduğunuzda güç düğmesi ve ses kısma tuşlarına aynı anda basın.
 • Ekran görüntüsü aldığınızda deklanşör sesi ve ekranda bir hareketlenme gerçekleşecektir.
 • Açılır pencerede karşınıza çıkan ekran görüntüsü üzerinden özelleştirme (düzenleme) yapabilir veya direkt olarak ekran görüntüleri klasörüne resmi kaydedebilirsiniz.

El hareketleri kullanarak görüntü alma

El hareketleri Galaxy J4 modellerinde ekran görüntüsü almaya yaramaktadır. Telefon üzerinde bulunan sensörler el hareketlerini algılamakta ve bu sayede telefona el hareketinizle işlem yaptırma şansına sahipsiniz. Bu işlemlerden biri de ekran fotosu yakalamaktır.

 • Ayarlar > Gelişmiş Seçenekler > El ile Kaydırma’ya gidin.
 • Özelliği etkinleştirin.
 • Ekran görüntüsü – Screenshot veya SS- almak istediğinizde elinizi ekran üzerinde sağa veya sola hareket ettirin.

Kaydırarak ekran görüntüsü almak

Bu yöntem kullanıcıların en çok aradığı ekran görüntüsü alma yoludur. Kaydırarak görüntü almak sadece ekranda olanı değil ekranın aşağısı veya yukarısındaki görselin de alana kaydedilmesini sağlar. Genellikle kullanıcılar uzun Whatsapp, Facebook, Instagram vb. uygulamalardaki yazışmaları, bir tarayıcıdaki yazının tümünü kaydedilmek için bu yöntemi tercih eder.

 • Görüntü almak istediğiniz ekran veya sayfaya gidin.
 • Ses azaltma ve güç düğmelerine aynı anda basın.
 • Ekran görüntüsü alınacaktır ancak bunun yerine ekranda çıkan kaydırma görüntüsü veya daha fazla yakala butonuna basın.
 • İşlemi tamamlamak için ekrana dokunun.

Galaxy J4, Galaxy J4 Core ve Galaxy J4+ (Plus) modellerinde başarıyla screenshot (SS) almayı tamamladınız. Yoksa bir sorunla mı karşılaştınız? Yorum bölümünde bizimle ekran görüntüsü alma probleminizi paylaşın.

Samsung Galaxy A9 modellerinde ekran görüntüsü nasıl alınır?

Samsung Galaxy A9 modelinde ekran görüntüsü almak herkesin bilmesi gereken ve işimizi kolaylaştıran bir özelliktir. Bu açıklayıcı rehber sayesinde Galaxy A9 2016, 2017, 2018, Galaxy A9 Pro, A9 Star ve diğer modellerde farklı yöntemlerle nasıl ekran yakalama yapıldığını öğrenebilirsiniz. Galaxy A9 pek çok özellikle doldurulmuştur ve temel düzeyde olan bilgiler kullanıcılar tarafından öğrenilmelidir. Ekran görüntüsü almak da bu temel bilgiler arasındadır ve telefon içi ekran resmi çekmenin nasıl yapıldığını aşağıdaki aıdmları uygulayarak kavrayabilirsiniz.

Samsung Galaxy A9’da ekran görüntüsü almak için bir uygulama indirmeye gerek yoktur. Bu özellik telefonda ön yüklü olarak gelir ve fiziksel tuşlar yardımıyla veya bazı hareketlerle ekran görüntüsü almak mümkündür. Bunlara ilaveten ekranın resmini almak yerine kaydırmalı görüntü almak ve ekranın dışında kalan yerlerin de görüntüsünü kaydetmek Galaxy A9’da gerçekleştirilebilir bir işlemdir.

Fiziksel tuşları kullanarak Galaxy A9 ekran görüntüsü almak

Başlıktan da anlaşılacağı gibi telefon üzerinde bulunan açma/kapama, ses vb. tuşların kullanılarak ekran fotosu çekilmesidir. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Ekran görüntüsü almak istediğiniz uygulama veya web sayfası – Whatsapp, Facebook, Chrome, Instagram vb.- gidin.
 • Görüntü almak istediğinizde ses azaltma ve güç düğmelerine aynı anda birkaç saniye basılı tutun.
 • Bu işlemi doğru yaptığınızda deklanşör sesi ve ekranda hareketlilik göreceksiniz.
 • Bu uyarı ekran görüntüsünün alınması anlamına gelir. Hemen karşınıza bir açılır pencere çıkar ve buradan gerekli özelleştirme yapılabilir.

Bilgi: Alınan ekran görüntüleri dahili hafızada bulunan resimler klasöründeki ekran görüntüleri galerisinde yer alır.

El hareketleri kullanarak görüntü alma

Fiziksel tuşlarla ekran görüntü almaya kıyasla kullanıcılar için daha kolay bir yöntem olabilir, ancak bu özelliği kullanabilmek için etkin hale getirmek gerekir.

 • Ayarlar > Gelişmiş Seçenekler > El ile Kaydırma’ya gidin.
 • Özelliği etkinleştirin.
 • Ekran görüntüsü – Screenshot veya SS- almak istediğinizde elinizi ekran üzerinde sağa veya sola hareket ettirin.

Kaydırarak ekran görüntüsü almak

Ekran haricinde aşağı doğru kaydırma yaparak görüntü almak Samsung Galaxy A9 modellerinde mümkündür bunun için:

 • Görüntü almak istediğiniz ekran veya sayfaya gidin.
 • Ses azaltma ve güç düğmelerine aynı anda basın.
 • Ekran görüntüsü alınacaktır ancak bunun yerine ekranda çıkan kaydırma görüntüsü veya daha fazla yakala butonuna basın.
 • Bu aşağıda veya yukarıda kalan kısmın görüntüsünü almanızı da sağlayacaktır.

Samsung Galaxy A9 modellerinde ekran görüntüsü almak bu kadar kolay. Yoksa bir sorun mu yaşadınız? Yorum bölümünde bizimle paylaşın.