Android Lollipop 5.0 çıktı

-sponsor-

Google, yeni işletim sistemi Android Lollipop 5.0’ın çıkışını blog sayfasından resmi olarak duyurdu. Artık Android 5.0’a ulaşabilmemiz mümkün. Android L 5.0 ile ortaya çıkan en büyük özellikler veyenilikler ise görsel geçişlerin yeniden tasarlanması; görsel canlılığın arttırılması oldu.

Lollipop 5.0, “Materyal Tasarımı” olarak adlandırılırken, görsel geçişlerde yapılan geliştirme ve iyileştirmeler yazı ya da herhangi bir menüde etkileşimi sağlayacak. Örnek verecek olursak; Telefon rehberinizde kayıtlı olan bir kişiye dokunmatik aracılığıyla dokunduğunuzda arka yüzeyi görebileceğiniz şeffaf balon çıkıyor ve sizi arama ekranına götürüyor. Bu özellik iOS’ün geçiş sistemine benziyor ancak görünümü çok daha modern ve akıcı. 

 

Android 5.0 Lollipop özellikleri

Android Lollipop 5.0 işletim sisteminde görsel değişikliklerin ve geçişlerin dışında telefonu daha da hızlandırmak açısından önemli geliştirmeler bulunuyor. Yeni yapılan güncellemeler ile artık telefon ve tabletler daha hızlı çalışacak. Ram kullanımını ve pil ömrünü uzatan iyileştirmelerle de artık cihazınız daha hızlı çalışacak ve batarya ömrü biraz da uzun olacak. Bunun yanında işletim sisteminin bellekten daha az faydalanması telefonunuza sürat katacak.

Android Lollipop hangi telefon ve tabletlere, ne zaman gelecek?

Yeni platform: Lollipop 5.0 şimdilik Google’ın Nexus cihazları için çıkmış olmakla birlikte yakın zaman içerisinde birçok yeni model akıllı telefon ve tablete gelecek. HTC’ye Lollipop güncellemesi 2015’in Şubat ayında gelecek. Samsung, LG ve Sony ise güncellemeyi ne zaman alacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak HTC ile yakın tarihte bu işletim sistemine kavuşmanız mümkün olabilir.

Samsung Galaxy S4 ve S5 cihazlarına Android güncelleme 2015’in Şubat ayında gelecek.

 

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz