Whatsapp mesajlarını gizleme ya da tamamen silme

Whatsapp
Whatsapp
-sponsor-

Her telefon için olmazsa olmaz haline gelen Whatsapp, gerek özel hayatımızda gerekse iş hayatımızda aktif olarak kullandığımız bir mesajlaşma uygulaması haline geldi. Milyonlarca insan tarafından kullanılan ve en fazla indirilen uygulamalardan bir tanesi olan Whatsapp artık herkes için olmazsa olmaz. Hal böyle olunca hayatımızın her alanında yer alan bu uygulama bazı problemleri de beraberinde getirdi.

Bahsettiğimiz problemler kasma ya da yükleme problemi değil. Tabi ki uygulamanın bazı teknik problemleri var ancak kullanım alanlarına göre bazı sosyal problemleri de oldukça fazla.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere Whatsapp’ı iş için ya da sosyal hayatımızda arkadaşlarımızla ve akrabalarımızla mesajlaşmak için kullanıyoruz. Kız arkadaşımızla ya da eşimizle hatta anne ve babamızla bile artık Whatsapp üzerinden mesajlaşıyoruz. Tüm özel konuşmalarımız da bu hat üzerinden yapıldığı için Whatsapp konuşmalarımız oldukça özel ve gizli olabiliyor. Bu yüzden de Whatsapp konuşmalarını ve mesajlarını gizleme ihtiyacı doğuyor.

Whatsapp mesajlarını gizleme konusunda Whatsapp kısa bir süre önce bir adım atmıştı. Mesajları gizleme ve başkasının görmesini engellemek adına uçtan uca şireleme özelliğini getirmişti.

İlginizi çekebilir:  Whatsapp uçtan uca şifreleme özelliği

Tabi ki bu özellik sadece mesajlarımızın hacker gibi bazı teknik konulara hakim kişilerden gizlemek için kullanılıyor. Yani telefonumuzda tuş kilidini bilen herkes mesajlarımızı okuyabiliyor. Eğer bu özellik bize yeterli gelmiyorsa demek ki tuş kilidi şifremizi bilenlerden dahi gizlediğimiz bazı konuşmalarımız var, işte yazımızda tam bunun üzerine.

Eşinizi aldatıyorsunuz ve sevgiliniz ile konuştuklarınızı telefona bakan birinden gizlemek istiyorsunuz. Whatsapp konuşmalarını siliyorsunuz ancak telefondan tamamen silme işlemi yapmadığınız için yedeklerden geri yüklenebiliyor, yakalanıyorsunuz. Birileri ile konuşmanız yasak anne ve babanız telefonunuzu kurcalıyor. Konuşmalarınız özel, silmeden gizleme işlemi yapmak istiyorsunuz. İş yerinizde arkadaşlarını ile dedikodu yapıyorsunuz, müdürün arkasından atıp tutuyorsunuz ancak şirket telefonu olduğu için acaba şirket Whatsapp mesajlarını okuyor mu diye endişe duyuyorsunuz. Sorunlarınıza tek tek cevap bulmaya çalışacağız…

Whatsapp mesajlarımı başkasının okumasını nasıl engellerim?

Web Whatsapp’a dikkat edin

Eğer telefonunuz şifresi varsa ve şifrenizi sizden başkası bilmiyorsa mesajlarınızın okunması için farklı yöntemler kullanılması gerekiyor. Başkasının Whatsapp mesajlarını görme işlemi için kullanılan bazı yöntemler var, Whatsapp mesajlarını gizleme bu yöntemlere dikkat etmekten geçiyor. Örneğin web.whatsapp üzerinde sizin haberiniz olmadan açılan bir oturum mesajlarınızın gizlice okunmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda Whatsapp ayarlarınızdan Whatsapp Web kısmına giriş yapın ve tüm bilgisayarlardan çıkış yapın. Bu şekilde bilgisayardan birilerinin Whatsapp mesajlarını okumasına engel olmuş olursunuz.

Bildirim ekranında Whatsapp mesajlarının görünmesini gizleyin

Bildiğiniz üzere Whatsapp’dan mesaj gelince bildirim ekranında mesaj açık bir şekilde görünüyor. Eğer Whatsapp mesajlarınızı gizlemek ve başkası tarafından okunmasını engellemek istiyorsanız bildirim ekranından mesajların açık görünmesini gizlemeniz gerekiyor. Bu sayede telefon yanınıza olmadığında birinin telefona girmeden mesajlarınızı okuması mümkünken bu yöntem ile buna engel olmuş olursunuz. Whatsapp mesajlarının ekranda görünmesini kapatma yazımızdan bu ayarı nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yedeklemeyi kapatın, yedeklerinizi silin

Yukarıda bahsettiğimiz konulara dikkar ederseniz mesajların ve konuşmalarınızın başkası tarafından okunmasına ve takip edilmesine engel olmuş olursunuz. Eğer mesajları silmek sizin için problem olmayacaksa silerek de mesaj gizleyebilirsiniz. Ancak yedeklerinize dikkat edin, mesajları tamamen silme konusunda hassas davranın.

Whatsapp mesaj yedeklemelerini kapatın, Whatsapp mesajlarını tamamen telefondan silmek için yedeklerinizi de temizleyin. Bunun için Whatsapp yedekleme ve yedek kaldırma ile ilgili yazdığımız yazımıza bakabilirsiniz.

Whatsapp hackleme ile ilgili bilgi sahibi olun

Başkasının Whatsapp hesabını Hackleme, kitleme, Whatsapp mesajlarını gizlice okuma üzerine yazılmış bir çok uygulamanın varlığı söylentiden ibaret olsa da bu gibi yazılımların geliştirilmesi mümkün. Bu yüzden güvenmediğiniz yerlerden uygulama indirmeyin, sık sık telefondan virüs temizleme, format ile sıfırlama işlemleri yapın. Bilmediğini linkleri kullanmayın.

Whatsapp şifreleme ile mesajlarınızı koruyun

Eğer Whatsapp mesajlarını silmeden gizlemek istiyorsanız kullanabileceğiniz bazı uygulamalar mevcut. iPhone ya da Android işletim sistemi kullanan Samsung, LG, Sony, HTC, Generel Mobile, Vestel Venüs gibi telefonlarda Whatsapp mesajlarını gizlemek istiyorsanız bu uygulamaları kullanabilirsiniz. Whatsapp mesajları nasıl şifrelenir adlı yazımızı okuyarak bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz