Ana SayfaNasıl yapılır?Turkcell T60 Format Atma

Turkcell T60 Format Atma

- Advertisment -

t60_5_hit_720x340

Turcell T60 cihazınızdaki donma sorunu, ekran kilidi sorunu, yeterli hafıza olamaması  ve unutulan ekran şifresi, unutulan desen şifresi telefonunuza virüs bulaştığında, yavaşladığında, ayarlarda sıkıntılar yaşadığınızda Hard Reset (Format) atarak problemi giderebilirsiniz.

T60 telefona format atmak ya da halk dilinde söylendiği gibi yazılım atmak telefona herhangi bir zarar vermez. Format atma işleminde bilinenin aksine herhangi bir şekilde garanti durumu bozulmaz. Yani eğer telefonunuzun garantisi varsa devam eder. Turkcell T60 format atma işlemine başlamadan önce dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda sıraladık

Format atarken nelere dikkat etmeliyim?

Format işlemine başlamadan önce telefonunuzun şarjının %50 üzeri olduğuna dikkat edin. Mümkünse telefonunuz şarja bağlı iken sıfırlayın. Eğer şarjınız biterse yazılım yarım yüklenebilir ve farklı problemler ile karşılaşabilirsiniz.

T60 telefonuna format attığınızda telefon sıfırlanacak ve fabrika ayarlarına geri dönecektir. Buna bağlı olarak telefonda bulunan fotoğraf ve resimler, rehberde bulunan kişiler ve müzikler gibi tüm dosyalarınız silinecektir. Format işlemine başlamadan önce telefonunuzu yedeklemeyi unutmayın.

Turkcell T60 hard reset (format) nasıl atılır?

Not: Eğer telefonunuzun yavaşladığı için format atıyorsanız telefonunuzun hızlanması mümkün olabilir. Ancak şarjı az gidiyor ve ısınıyorsa problem bataryadan ya da şarj soketinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda yetkili servislerden destek alabilirsiniz. Format ve sıfırlama işlemi genel olarak yazılımsal yani virüs bulaşması, yavaş açılması gibi problemleri gidermek için kullanılabilir.

1: Telefonunuzu tamamen kapatın. Turkcell T60 format atma kısa yol tuşlarına basılı tutun. Format atma tuşları T60 da ses açma+kilit tuşudur. Tuşlara basılu tutun ve ekrana Android logosu gelene kadar bekleyin. (Format tuşları aşağıdaki görselde verilmiştir.)

t60_5_hit_720x340 kopya

Logo ekrana gelince kilit tuşuna basmayı bırakın ve ses açma tuşuna basmaya devam edin. Bir kaç saniye sonra ekrana siyah zemin üzerine mazi ve kırmızı yazıların yer aldığı bir ekran gelecektir. Burası yazılıma müdahale edebildiğimiz bir bölümdür, bilinçsizce söylediğimizin dışında menülerde işlem yapmak kalıcı problemler çıkartabilir. Bu ekrana geldiğinizde tuşların tamamını bırakın.

Çıkan menüler arasında ses açma ve kapama tuşları ile gezebilirsiniz. Menülerde bulunan Wipe data/factory reset seçeneğinin üzerine gelin ve kilit tuşu ile giriş yapın. Daha sonra bu menü içerisinde bulunan Yes – delete all user data seçeneğini gene tuş kilidi tuşu ile seçin.

İşlemi yaptıktan sonra başa döneceksiniz.

Eğer telefonunuz geç açılıyorsa, yavaşlamış ya da ısınıyorsa, pili az gidiyorsa ikinci işlem olarak wipe cache partition seçeneğine gelin ve ön bellekte bulunan gereksiz her şey silin. Bu işlemi de yukarıdaki gibi yapabilirsiniz.

Son olarak ana menüde bulunan Reboot system now seçeneğini güç tuşu ile seçin. Bu işlemden sonra telefon açılıp kapanacak ve sıfırlama yani format atma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Telefon formatlanırken hiç bir şekilde müdahale etmeyin, aksi taktirde sistemde kalıcı sorunlar oluşabilir.

Telefon açıldıktan sonra gerekli kişiselleştirme ayarlarınızı yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -