Ana SayfaNasıl yapılır?Samsung S7 nasıl format atılır?

Samsung S7 nasıl format atılır?

- Advertisment -

Samsung telelefonlara format atma işlemi hemen hemen aynı şekilde yapılıyor. Küçük bir tuş kombinasyonu sayesinde hızlı bir şekilde telefonumuzu resetleyebiliyor ve fabrika ayarlarına geri dönmesini sağlayabiliyoruz. Hard reset adı da verilen format işlemini anlatmadan önce aşağıdaki başlıklara kısaca değinelim

Samsung S7 format atma işlemine neden ihtiyaç duyarım?

Günümüzde akıllı telefonlar artık bir parçamız haline geldi. Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar biraz yavaşladı mı, ya da donma kasma problemi yaşandı mı hayatımız resmen felç oluyor. Bu gibi durumlarda telefonun fabrika ayarlarına dönmek kurtarıcımız olabilir. Aynı zamanda telefonumuza virüs bulatığını düşünüyorsak, istenmeyen reklamlarla karşılaşma, uygulamaların açılmaması ve sık sık bağlantı hatası almamız da format atma işlemine ihtiyaç duymamızı sağlar. Bunların yanı sıra telefonumuzu satıyorsak da telefonu komple sıfırlamak tüm içeriği sileceğinden güvenle başkasına satabiliriz.

Telefona format atarken nelere dikkat etmeliyiz?

Garanti

Format atmak telefona zarar verir mi ya da cihaz garanti kapsamından çıkar mı gibi sorularla oldukça fazla karşılaşıyoruz. Öncelikle telefona yazılımı yeniden yüklemek, sıfırlamak, format atmak ve fabrika ayarlarına dönme işlemleri birbirlerinden farklı işlemlerdir. Root atma işlemi ise başlı başına farklı bir işlemdir. Bunlardan bazıları cihazınızın garanti kapsamından çıkmasına sebep olacağı gibi bazıları tamamen bizim özgür irademize bağlıdır. Yani dilediğimiz zaman aldığımız telefonu sıfırlayabilir, tüm verilerini silebiliriz. Hard reset dediğimiz işlemde bu işlemin biraz daha gelişmiş şekli. Format atma tuşlarına bastığımızda bir nevi cihaz fabrika ayarlarına döner ve baştan kurulum yapmamızı ister. Yani telefonumuz ilk aldığımız güne döner. Bu işlemin yapılması garanti şartlarını kesinlikle etkilemez. Ancak kablo ile yazılım yüklemek hem tehlikeli hem de garanti koşulları açısından sakıncalı bir işlem olabilir. Bu işlem sırasında cihazımıza uygun olmayan yazılımlar kullanılırsa oluşacak problemden Samsung mesul olmayacaktır. Aynı şekilde root atma konusunda da garanti kapsamından çıkan cihazlara şahit olabiliyoruz.

Veri kaybı

Samsung s7 telefona format atmanız tüm verilerinizi silecektir. Bu yüzden işleme başlamadan önce önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Silinen dosyaları geri getirme işlemi mümkün olsa da yeni çıkan bir ürün olduğu için problem yaşanması muhtemel. Ve veri kurtarma işlemi oldukça zor ve maliyetli olabiliyor. Bu yüzden eğer cihazımız açılıyorsa tüm verilerinizi yedekleyin.

Sarj problemi

İşleme başlamadan önce cihazınızın sarj durumunu kontrol edin. Eğer sarjınız az ise mutlaka sarja takın. Sarjı hemen bitiyorsa ve başka bir sarj problemi yaşıyorsanız format sırasında dikkatli olun. Çünkü işlem sırasında sarjınız biterse yükleme yapılan dosyalar yarım kalabilir ve cihazınız düzdün çalışmayabilir.

Yurt dışı cihazlar

Cihazınız yurt dışından alındıysa hard reset işlemi yani normal format atma tuşları ile yapılan sıfırlama işleminin herhangi bir riski yoktur. Ancak yazılım atma işlemi yapılıyorsa lütfen dikkat edin. Bazı ülkelerde kullanılan yazılımlar birbirinden ayrı olabilir. Türkiye de atılan yazılım cihazı getirdiğiniz ülke ile farklılık gösterirse cihaz çalışmaz.

Samsung S7 format atma

Format atma işlemine başlamadan önce telefonumuzun sarjının iyi durumda olması gerektiğini yeniden hatırlatalım. Mümkünse telefonu sıfırlarken sarj aleti takılı olsun.

Samsung-Galaxy-S7-format

Telefonu kapatın. Reset format atma tuşlarının hepsine birden basılı tutun. Format tuşları (ses açma+ses kapama+menü tuşu+güç tuşu) şeklindedir. Samsung yazısı gelene kadar bekleyin. Logo gidip yeşil Android logosu gelecek. Ellerinizi çekin. Burada recovery menüsüne giriş yapacaksınız. Bu menü üzeride ses açma kapama tuşları ile hareket edebilirsiniz. Buradan wipe data/factory reset menüsünü seçin. Yes üzerine gelin ve güç tuşu ile onaylayın. Ekran bir kere gidip gelecek. Buradan reboot system now üzerine gelin ve seçin, telefon yeniden başlatılacak. Telefonumuzun biraz geç açılması normaldir. Bu işlemden sonra format işlemi tamamlanır. Kurulum yaptıktan sonra telefonunuzu kullanabilirsiniz.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -