Ana SayfaİncelemeSamsung mu daha iyi iPhone mu?

Samsung mu daha iyi iPhone mu?

- Advertisment -

Hangi telefonu almalıyım sorusu akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri internette en çok arıtılan ve tarafımıza en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. 1000 TL ye alınabilecek en iyi telefonlar, 1500 – 1000 TL arası en iyi telefonlar gibi de yöneltilmektedir. Burada en önemli unsur neye ihtiyacımız olduğudur!

Yazımızın devamında iPhone mu almalıyım, Samsung mu? Lg mi daha iyi Sony mi? General Mobile alınır mı? HTC güzel mi gibi sorularınıza da cevap vereceğiz ancak telefon alınırken telefondan önce kendimizi tanımalıyız. Çünkü kararsız olmamızın, bunu bu kadar problem etmemizin en büyük nedeni telefonların birbirine çok benziyor olması.

 

Hangi akıllı telefon daha iyi?

En iyi telefon diye bir markayı zirveye koymak doğru olmaz. Çünkü her telefonun kendine göre özelliği vardır, iPhone iyi fotoğraf çekerken, stabil işletim sistemi sayesinde hızlı çalışırken Android işlerim sistemi kullanan Samsung, LG gibi telefonlar daha özgürce kullanılır. Kısıtlama olmadığı için rahatlıkla fotoğraf ve müzik yüklenir, uygulama marketlerindeki çeşitlilik iOS’a göre daha fazladır. Ancak bu özgürlük de beraberinde kötü niyetli yazılımlar, hataları ve kasmaları beraberinde getirir. Bu yüzden tam olarak neye ihtiyacımız olduğuna karar vermeli ve bize en uygun telefona bu şekilde karar vermeliyiz.

Peki iPhone mu iyi  Samsung mu?

Her ne kadar diğer telefonlarla da karşılaştırma yapılıyor olsa da en çok karşılaştırma iPhone mu daha güzel yoksa Samsung mu şeklinde oluyor. Bu yazımızda sizlere genel anlamda bir karşılaştırma yapacağız. Bu karşılaştırma telefonlar arasında değil markalar arasında olacak çünkü genelde Samsung’un en iyi telefonu ya da iPhone’un en iyi telefonu arasında oluyor. Benzer dönemlerde çıkan telefonların da özellik olarak birbirinden farkı olmuyor.

Her markanın kendine özgü tarzı ve benimsediği teknoloji var. Yazımızın devamında her markayı kendine özgü tasarımları ve üretim şekilleri ile değerlendireceğiz. Yeni telefon alırken modelden çok hangi markayı kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. O markanın bütçeniz için en uygun olan modelini kullanmalısınız.

iPhone’un Samsung’a göre artı özellikleri

Daha öncede belirtiğimiz gibi iPhone’un özelliklerine bakıldığında Samsung ya da LG gibi modellerden rakamsal anlamda daha düşük görülebilir. Ancak unutulmamalıdır ki iPhone’un yapısı diğer modellerden çok daha farklıdır. Çünkü kendi işletim sistemini kullanır ve üzerinde kullanılan tüm malzemeler Apple ürünüdür. Parçalar arasında ki bu uyum cihazlardan daha yüksek verim almamızı sağlar. Öerneğin kamera özellikleride 5mp lik kamera diğer telefonların 8 mp kamerasından daha iyi olabilir. iPhone’un kullandığı lensler diğer markaların oldukça üstündedir. Fotoğraf çekme konusunda iPhone’a en yakın Sony dir. Gene müzik dinleme konusunda iPhone ve Sony diğer markaların oldukça üstündedir.

iPhone yapısı itibari ile oldukça seri ve stabil çalışır. Uygulamalar arası geçişleri, renkler ve tasarımı oldukça sade ve kullanışlıdır. Gösterişten uzakta sadece yapacağı işe odaklanan Zen budizminin eseridir. Çünkü tasarımcısı Steve Jobs tüm tasarımlarını ve yazılımlarını Zen budizminden esinlenerek yapmıştır. Bu yüzden iPhone kullanıcıları kesinlikle iPhone kullanmaya devam eder. Telefona çok fazla bir şey yükleyip kurmuyorsanız, telefonu oyuncak gibi değilde amaçlarınız doğrultusunda kullanıyorsanız kesinlikle iPhone almalısınız. Televizyonlarda, reklam ajanslarında, üniversitelerde yani profesyonellik gerektiren tüm alanlarda Apple ürünlerini görmeniz bu yüzdendir.

DSC_0118

iPhone’un Samsung’a göre eksi yönleri

Eksi sayılabilecek yönler desek daha iyi olur. iPhone’un kullanıcısını en fazla zorladığı konu iTunes kullanma zorunluluğudur. Eğer iPhone telefonunuza müzik yüklemek, bilgisayara fotoğraf yüklemek gibi işlemler yapıyorsanız iTunes indirmeniz ve bir Apple hesabı ile giriş yapmanız gerekir. Bu işlemlere yabancı olan bazı kullanıcılar bu yüzden iPhone almaya çekinir. Ancak bu özellik iPhone’u virüslerden ve diğer zararlı yazılımlardan korur. Çünkü iPhone verileri mühendisleri tarafından oldukça sıkı takip edilmektedir.

Aynı zamanda bazı programlar iPhone da çalışmaz. Örneğin ses kayıt etme uygulamaları, gizli kamera uygulamaları, başkasının telefonuna erişmeye izin veren yazılımlar, bazı şaka uygulamalarını iPhone da göremezsiniz. Başkası için kullanacağınız bu yazılımlar daha çok size zarar verir. Bu yüzden de Apple Store’a yani iPhone’un uygulama marketine de uygulama onaylatmak zordur.

Ve iPhone’da Bluetooth yoktur. İleri görüşlü olduğunu düşündüğümü iPhone bu özelliği telefonlarından çok önceden kaldırmıştır. Uzun yıllar bu özelliğin telefonda olmaması eksiklik olarak görülse de artık Bluetooth kullanan pek kalmamıştır. Günümüzde veri transferi daha çok Whatsapp gibi uygulamalar üzerinden yapılmaktadır. iPhone da Bluetooth sadece cihazlar arası veri transferi için yoktur. Kulaklık gibi bu özelliğe ihtiyaç duyan tüm cihazlar iPhone ile de çalışır.

Samsung’un iPhone’a göre artı özellikleri

Samsung’un iPhone’a göre artı yönlerini ele alacak olursak başta çeşitlilik gelir. Samsung’un ürün çeşitliliği seçenek olarak kullanıcının bütçesine göre ürün almasını sağlar. Aynı zamanda Android işletim sistemi kullanıyor olması daha önce LG, Sony gibi modelleri kullananların yabancılık çekmesinin önüne geçer.

Android işletim sistemi açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Uygulama kurmayı, telefon üzerinde çeşitli deneyler yapmayı, tema yüklemeyi ve telefona birçok açıdan müdahale etmeyi seviyorsanız Android işletim sistemi buna müsaade edecektir. Aynı zamanda kendiişlerine özel yazılım geliştirenler genelde Andorid işletim sistemini tercih etmektedir.

Android işletim sisteminin uygulama marketi Google Play, Apple Store’a göre daha esnektir. Ses kayıt etme, başkasını takip etme gibi işlere yarayan uygulamaları bu markette bulabilirsiniz. Aynı zamanda markette bulunmayan uygulamaları apk olarak gene Samsung telefonunuza yüklemeniz mümkün. Bu size dilerseniz ilnagel uygulamaları da kullanmanıza olanak sağlar.

Samsung yapı itibari ile iPhone’dan daha pratiktir. Kolayca bilgisayardan müzik yükleyebilirsiniz. Telefonunuzu birçok bilgisayarda yedekleyebilirsiniz.

Donanımsal olarak iPhone’dan üstün çok yanı olmasa da kendine özgü bazı teknolojiler (ekranın uyanık kalması, parmak izi nabız vs) Samsung’un artı yanlarına eklenebilir. Bir de usb sarj ucu artık bir dünya standardı haline gelmiştir. Apple hala bunu kullanmama konusunda ısrarcı olsa da Samsung kullanıyorsanız şarj kablosu bulamama gibi bir sorununuz olmaz.

Samsung_Galaxy_Note_5_kurulum

Samsung’un iPhone’a göre eksi yönleri

İlk sırada Andorid işletim sistemi kullanıyor olması gelir. Samsung iPhone’a göre özellikleri açısında çok geride kalmıyor. Gerek teknolojisi olsun gerekse tasarımı olsun gayet güzel ürünler çıkartmakta. Her ne kadar iPhone’un tasarımını ara ara taklit ediyor olsa da özellikler S7, S6 ve bu modellerin edge versiyonlarında iyi şeyler yapabileceğini açıkça göstermiştir. Ah şu işletim sistemi olmasa…

Andorid işletim sistemi açık kaynaklı bir işletim sistemi olmasında dolayı virüs bulaşma ihtimali ve telefonun bazı yazılımlardan dolayı hata verme olasılığı çok yüksektir. Bir çok uygulama kısıtlanmadan telefona yüklendiği için telefonun her yerinde olmak ister. Bildirimlerde reklam görmeniz ve sürekli istenmeyen reklamlar ile karşılaşmanız olasıdır. Bir de reklam çıkmasını engellemek için ayrıca bir program kullanmanız gerekir bu da telefonu yavaşlatır. Örneğin iPhone için antivirüs programı yok denilecek kadar azdır. Kullanmaya da ihtiyaç yoktur.

Andorid işletim sistemi kendini sürekli güncelleyen bir işletim sistemidir. Buna erişemeyen modeller hızlı şekilde piyasada eskir. Bu yüzden telefonlarınızın değeri iPhone’a göre çok daha hızlı düşer. iPhone telefonlar piyasada değerini korurken Samsung modeller daha hızlı ucuzlar.

Buna bağlı olarak kısaca

Android işletim sisteminin açık kaynaklı olması sizin için önemli ise, bu işletim sisteminin izin verdiği programları sadece Samsung da kullanmanız mümkünse, Samsung’un menüsüne alıştıysanız ve yenilik size zor gelecekse Samsung alın.

İyi, stabil, şık ve temiz bir telefon arıyorsanız iPhone alın…

Hangi modelini alacağınız tamamen size kalmış.

- Advertisment -

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -