Ana SayfaNasıl yapılır?Samsung Galaxy Alpha G850 nasıl format atılır?

Samsung Galaxy Alpha G850 nasıl format atılır?

- Advertisment -

Samsung Galaxy Alpha Samsung’un en şık tasarıma sahip modellerinden bir tanesi. Ancak telefon kasıyor ya da yavaşladı gibi problemler Samsung Alpha (Alfa olarak da anılır) müşterilerinin de muzdarip  olduğu problemler.

Telefonlarımızın Android işletim sistemi kullanıyor olması bilgisayar gibi yüklemelere ve kullanıma bağlı kasma problemlerini de beraberinde getiriyor. Yüklemeler telefonun yavaşlaması yanı sıra virüs bulaşmasına da neden olabiliyor. Bu gibi durumlarda bilgisayarımıza yaptığımız gibi telefona da format atma işlemi yapmamız gerekiyor. Telefona format atma işleminde üzerinde yüklü bütün uygulamalar ve programlar siliniyor, telefon sıfırlanmış oluyor. Sıfırlama işlemi yaparken rehberimizin ve fotoğraflarımızın da silineceğini unutmayın. Hiçbir şey silinmeden format atma işlemi yok, bunun için lütfen önemli verilerinizin bir yedeğini alın.

Samsung Alpha nasıl format atılır?

Öncelikle format nedir kısaca bahsedelim. Format reset atma ile karıştırılan bir işlem. Reset atma işlemi telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamakla aynı anlama geliyor. Reset atma işleminde genelde verilerimiz silinmez. Ancak bazı telefonların reset işlemi verileri silebiliyor, bunu işlem sırasında kullanıcısına sorarak yapıyor. Telefonu satacağımız zaman bu işlem kullanılabilir. Ancak telefonu virüslerden kurtarmak, hızlandırmak için bir işlem yapmak istiyorsanız format atmanız gerekir. Format atma hard reset olarak da bilinir. Türkçe anlamı ise kuvvetli reset, gelişmiş reset olarak çevrilebilir. Format atma sıfırlama ile karıştırılmamalıdır.

Yazılım yükleme ile format işlemi de birbirinden farklıdır. Yazılım atma işleminde bir bilgisayar gerekir ve telefonun üzerindeki yazılım tamamen silinerek yenisi yüklenir. Bu işlem telefonunuzun garantisinin devamlılığına engel olabilir. Garantisi devam eder mi, etmez mi net bir bilgi paylaşmak doğru olmaz. Ancak format atma da garanti süresi etkilenmez. Çünkü sadece telefonun üzerinde gelen yazılım sıfırlanır ve ilk aldığımız günkü hale getirilir. Bütün veriler silinir, uygulamalar sıfırlanır bu sayede virüslerden, telefonu yavaşlatan uygulamalardan kurtulmuş olursunuz.

Gelelim Samsung Alpha’ya nasıl format atıldığına…

Samsung Alpha virüslerden temizleme, alpha hızlandırma, ısınmasını engelleme, programların hepsini silme amaçlı telefona format atmak istiyoruz. Bunun için telefonun üzerindeki kısayol tuşlarını kullanmamız gerekiyor. Format tuşları ise ses açma tuşu + açma kapama (güç) tuşu + home (geri gelme) tuşu.

İşleme başlamak için format tuşlarının hepsine birden basmanız gerekiyor. Başlamadan önce telefonun kapalı olması gerektiğini lütfen unutmayın. Telefon kapalı haldeyken tuşlara basılı tutun, karşınıza android logosu çıkana kadar basılı tutmaya devam edin. Samsung Alpha yazısı geldiğinde tuşları bırakmayın. Yeşil yere yatan android logosu gelmesi gerekiyor. İlk olarak komut yok yazacaktır. Sonrasında Android System Recovery ekranına geleceksiniz. Buradaki menüler arasında ses açma kapama tuşları ile gezebilirsiniz. Seçmek için güç tuşuna (tuş kilidi tuşu) basmanız yeterli.

Menüler arasında wipe data/factory reset yazacak. Buraya gelip güç tuşuna basın. Menünün adından dolayı bu işleme wipe atma, factory reset adı da verilir.

Alt alta no no yazan bir bölüm açılacak. Yes yazan yere kadar ses kısma tuşu ile gelin ve güç tuşuna tekrar basın. Format işlemi başlayacaktır.

Bu işlemden sonra telefonunuz yeniden başlatılacak ve tüm verileriniz silinecek.

Format atma işlemini resimli anlatım ve video ile anlatımlarını da ileride yazımıza eklemeyi planlıyoruz. İşlem sırasında ya da sonrasında bir problem yaşarsanız lütfen bize sorun, yardımcı olalım.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -