Ana SayfaNasıl yapılır?Samsung Galaxy A50 cache (önbellek) dosyaları nasıl silinir?

Samsung Galaxy A50 cache (önbellek) dosyaları nasıl silinir?

- Advertisment -

Android telefonlar çeşitli özelliklerle donatılan ve kullanıcıların işlerini daha kolay hale getiren işlevlere sahip. Galaxy A50’nin de daha hızlı çalışmasını ve yavaşlamaya karşı dirençli olmasını sağlayan bu özellikler herkes tarafından kullanılabilir durumda. Bu yazımızda yavaşlama ve gereksiz dosyaların telefonda birikmesine karşılık Galaxy A50 için önbellek (cache) dosyalarını temizlemenin nasıl yapıldığını sizlerle paylaşacağız.

Önbellek dosyaları telefon hafızasında geçici olarak tutulan dosya olarak bilinir. Galaxy A50’nin uzun süreli kullanımı sonucunda geçici dosyalar birikir ve telefonda yavaşlamaya yol açabilir. Bunun yanında cache dosyaları sebebiyle Galaxy A50 hafıza problemi meydana gelebilir. Önbellek dosyaları web tarayıcı, uygulama, oyun ve diğer araçlar sebebiyle cihazınızda birikir. Belirli bir süre sonra telefon hafızası azalmaya başlar.

Aklınızda şu soru olabilir: “Önbellek dosyaları Galaxy A50’de yavaşlama sorununa yol açıyorsa neden varlar?” Elbette önbellek dosyaları her ne kadar beraberinde bazı sorunlar getirse de amacı Galaxy A50’yı daha hızlı kullanmanızı sağlamaktır. Telefonun gerek RAM’inde gerekse dahili & harici hafızasında tutulan dosyalar uygulamaların, araçların daha hızlı başlatılmasını sağlar. Cache dosyaları telefonda saklı tutulduğundan dolayı tarayıcıya, oyuna veya herhangi bir uygulamaya ikinci girişinizde indirme yapmanıza gerek kalmadan daha hızlı başlatılır.

Örneklerden hareket etmek gerekirse, önbellek dosyaları sayesinde Facebook uygulama daha hızlı açılır, önceden ziyaret ettiğiniz bir web sitesi 5 saniye yerine 1 saniyede başlatılır. Uygulamaya giriş yaptığınızda kullanıcı adı ve şifre bilgisine ihtiyaç duyulmadan otomatik giriş yapmanız sağlanır. Tüm bunların altında ön bellekleme sistemi yatmaktadır.

Ancak herşeye rağmen geçici dosyaların varlığı Galaxy A50 için problem oluşturabilir. Kullandığınız veya artık kullanmıyor olduğunuz uygulamalar, websiteler, araçların tümünün bilgisi telefona kaydedildiği için ara sıra temizlik yapmak yararınıza olacaktır. Bu yukarıda da belirttiğimiz gibi hem yavaşlama sorunu için hem de telefon hızlandırmak adına yararlı bir işlem olacaktır. Peki önbellek temizlemek için ne yapmak gerekiyor?

Galaxy A50’de temizlik başlatmadan önce sizi bir noktada bilgilendirmek isteriz. Önbellek dosyalarını kalıcı olarak silmek formattan farklıdır. Format atmak telefondaki bilgilerin kalıcı olarak silinmesine yol açar. Format öncesinde telefonda var olan uygulama, fotoğraf, video, müzik, ayarlar vb. tüm araç ve değişiklik silinmiş olur. Ancak önbellek temizliğinde böylesi bir durum meydana gelmez. Yalnızca hafızada geçici olarak tutulan dosyalar temizlenir. Yine de temizlik işlemi birtakım dosyaların silinmesine yol açacağından Samsung Galaxy yedekleme ve geri yükleme rehberimizden “yedek alma” işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca:

Samsung Galaxy A50 ekran görüntüsü nasıl alınır?

Samsung Galaxy A50 nasıl format atılır?

Samsung Galaxy A50 için üç farklı önbellek temizleme yolu bulunmaktadır. Bunlar ilki önbellek temizliğini gerçekleştirmek amaçlı geliştirilen uygulamalardır. Ancak Mobilge.com olarak bu araçları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine ikinci bir yöntem olan manuel temizliği tercih edebilirsiniz. Yani tüm uygulamalar için ayrı ayrı temizlik yapabilir, bu sayede özelleştirmeye gidebilirsiniz.

Samsung Galaxy A50 önbellek dosyaları nasıl silinir?

 • Ayarlar > Uygulamalar’a gidin.
 • Uygulama listesi görüntülencektir.
 • Bir uygulama seçin.
 • Depolama’ya basın.
 • “Önbellek temizle”ye basın.

Elle temizlik yapmak için yukarıda verilen adımlar her uygulama için ayrı olarak mümkündür.

İkinci önerdiğimiz yöntem ise kurtarma modu üzerinden temizlik yapmaktır. Eğer yukarıdaki işlemle telefon hafızasında çok az yer açıldığını ve bunun fayda sağlamadığını düşünüyorsanız aşağıdaki adımdan yararlanın. Galaxy A50 için kurtarma modunun kullanımı ileri düzey bir işlemdir. Eğer telefon kullanımında yetkin olmadığınızı düşünüyorsanız Google Play Store üzerinden “önbellek temizleme” araçlarını inceleyin.

Önbellek dosyaları nasıl silinir – 2. yöntem

Telefon performansı düşük ve yavaş çalışma söz durumu ise “wipe cache partition” üzerinden temizlik yapmak mümkün. Bu işlem de yukarıda bulunan ayara benzerlik gösterir. Yani geçici dosya temizliği sağlar. Ayrıca dosyalar, oyunlar ve uygulama zarar görmez. Ancak burada olası bir hatalı işlem istenmeyen duruma yol açabilir. İşinizi garantiye almak açısından Galaxy A50 yedek almak son derece faydalı olacaktır.

 • Telefonu kapatın.
 • Ses arttırma ve güç tuşlarına aynı anda basın.
 • Samsung logosu göründüğünde tuşları bırakın.
 • Uyarı ekranı çıktığında ses arttırma tuşuna basın.
 • Bu işlemi onaylamak anlamındadır.
 • Artık kurtarma modundasınız!
 • “Ses tuşları yardımıyla” “Wipe cache partition” üzerine gelin.
 • Güç tuşuna basın ve cache süpürme işlemini başlatın.
 • İşlemin tamamlandığı bilgisini aldığınızda kurtarma modundan çıkış yapın.

Uyarı: Sitede bahsi geçen 2. yöntem ileri düzey cihaz bilgisine sahip olmayı gerektirir. Sitemiz ortaya çıkacak sorunlardan ve hatalardan sorumlu tutulamaz.

Galaxy A50 önbellek temizliği yaptınız mı? Görüşlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşın.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -