Ana SayfaNasıl yapılır?Galaxy M20 / M10 USB hata ayıklama modu nasıl etkinleştirilir?

Galaxy M20 / M10 USB hata ayıklama modu nasıl etkinleştirilir?

- Advertisment -

Hata ayıklama seçeneği Android cihazlarda bulunan ve geliştiricilere yönelik sunulan özelliklerden biridir. USB hata ayıklama ile kullanıcılar Samsung için Odin, Smart Switch, PC Suit, ADB ve diğer çeşitli programları çalıştırabilirler. Bunun yanında Galaxy M20, M10 modellerine resmi yazılım veya özel yazılım (custom firmware) indirmek için bu ayarı aktif etmeleri gerekebilir. Bu yazımızda “Samsung Galaxy M10 ve M20 modellerinde geliştirici seçenekleri ve USB hata ayıklama modu açma nasıl yapılır?” yanıtı şu şekilde…

USB hata ayıklama daha çok telefon ve PC arası bağlantı için tercih edilir. Telefon yazılım atma, Smart Switch çalıştırma, ayar değiştirme, güncelleme yapma, ROM atma gibi durumlarda hata ayıklama moduna ihtiyaç duyulur. Bu mod güvenlik önlemi olarak düşünülebilir. Telefonun ayarlarının veya sistemin değişimi için USB ayıklama modunu açmak gerekir. Ve bu olay oldukça sevindirici ki USB hata ayıklamayı aktif etmek telefonun garanti dışı kalmasına yol açmaz.

Hata ayıklama modunu açmak için ilk önce geliştirici seçeneklerini etkin hale getirmeniz gerekiyor. Bu seçenek güvenlik amaçlıdır. Telefonla ilk kez tanışan ve kullanım düzeyi düşük kullanıcıların güvenliğinin sağlanmasına yöneliktir. Geliştirici seçenekleri adından da anlaşılacağı gibi geliştiricilere hitap eder. Bu ayar üzerinden telefonda çeşitli özelleştirmeye gidilebilir. USB hata ayıklama modu da bu bölümde yer alıyor. Ayrıca geliştirici seçeneklerinden telefonun işlemci, RAM performansı, ekran çözünürlüğü, DPI değerleri, performans ve diğer pek özelliği takip edilebilir. Geliştirici özelliği kullanıcı deneyimini arttırmayı amaçlar. Arka planda çalışan uygulamalar, hizmetler, varsayılan USB seçenekleri, GPU işleme arayüzü, Open GL ve diğerinin görüntülenmesi burada mümkün.

Geliştirici seçeneklerini aktif etmek ve USB ayıklama modunu açmak en çok telefonu flaşlama noktasında tercih edilir. Kullanıcılar Odin aracını flashing için kullanır. Odin Samsung modellerin flaşlanmasına ve telefon yazılım kilidinin açılmasına imkan tanıyor. Odin kullanmanın yolu da USB hata ayıklamayı aktif etmekten geçiyor. Bunu yapmadan önce yukarıda söylendiği gibi geliştirici seçenekleri açmak şart.

Geliştirici seçenekleri nasıl açılır?

 • Ayarlar > Telefon hakkında’ya gidin.
 • Yazılım bilgisine dokunun.
 • Yapım Numarası üzerine gelin.
 • 7 kez art arda dokunun.
 • Yeni bir uyarı ile karşılaşacaksınız:
  “Şimdi, bir geliştiricisiniz!”

Geliştirici seçeneklerini etkin hale getirdik. Artık diğer işleme geçmek daha kolay.

USB ayıklama modu nasıl açılır?

 • Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri’ye gidin.
 • Menü aşağısında USB hata ayıklama (USB Debugging)’e gelin.
 • Seçeneğe dokunun ve doğrulama yapın.
 • Etkin hale getirin.
 • Tebrikler!

Geliştiriciler için büyük önem arz eden hata ayıklama modu hakkında etkinleştirme ayarı bu şekildeydi. Devre dışı bırakmak için adımların tersini uygulayın. Galaxy M20/M10 hata ayıklama modu sorunu yaşamanız durumunda görüşlerinizi bizimle paylaşın. Problemlerinize çözüm üretmekten memnuniyet duyarız.

- Advertisment -

2 YORUMLAR

  • Merhaba Mesut. Galaxy M20 telefonundan eğer yukarıdaki problemleri yaşıyorsan muhtemelen şarj soketin bozulmuştur ya da o kısımda bulunan entegrede bir hata vardır. Bunun için telefonunu garantisi varsa servise göndermeni, yoksa bir telefon tamircisine gitmeni öneririm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -